EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

alenk
11. únor 2010

ja si myslim, ze ak by epi no oslabovalo krcok alebo vyvolavalo predcasny porod, tak by na tejto diskusii nebolo tolko bab co prenasa 🙂 co poviete?

foogy
11. únor 2010

Ahoj holky, hlásím se do klubu Epinařek 😉
Jak jste se bavily o tom čípku, tak já psala panu doktoru Sedláčkovi a paní Vrátné z www.epina.cz:

> Dobrý den,
>
> chtěla jsem se zeptat - jsem ve 30tt těhotenství
> a na kontrole mi doktor
> řekl, že už se lehce otvírám. Můžu i přesto
> cvičit s Epinem?

A paní Vrátná odpověděla:
> Z laickeho hlediska
> dokazi poradit - i ja jsem se otvirala a nakonec jsem
> prenasela 😀 a hlavne
> kdyz se EPINO pouziva spravne, tak nedojde ke kontaktu
> s deloznim cipkem.

A doktor Sedláček:
Souhlasím s paní Vrátnou. EPI-NO se používá k otevírání a rozšiřování
poševního vchodu, takže by nemělo přijít do kontaktu s děložním
čípkem a hrdlem, které se může začít otevirat

innes
11. únor 2010

nám to říkali i v porodce, kdo se otevírá, že pak většinou přenáší 🙂
Navíc, když člověk začne 2 týdny před termínem, tedy ve 38 tt, tak to už předčasný porod není, i kdyby to epino vyvolalo, čemuž nevěřím.

beruska1989
11. únor 2010

alenk: to si piš. já si myslim že epino na tohle vůbec nemá vliv, a jak píše foogy tak pokud se epino používá správně, tak nedojde ke kontaktu s děložním čípkem.

Já pořád ještě čekám na 35 týden abych už mohla začít. ale tohle čekání je hrozný. jsem si ho neměla objednávat tak brzo, mě pořád láká začít 😀

zuzule
11. únor 2010

Beruska - nejsem si tak docela jistá, jestli je na co se těšit 😅 někdy je to maras, ale nechci samozřejmě strašit a určitě nehodlám to zabalit, je to pro dobrou věc 😀

konsa
11. únor 2010

holky: myslím, že jsem krásný příklad toho, že cvičení s epinem nezpůsobuje předčasný porod! Začala jsem cvičit přesně 35+0 a pořád tady čumákuju 😀 ach joooo!

innes: já cvičím cca jen 10-15 min. Nafouknu (během minuty), a pak chvíl držím uvnitř. Pak simuluji jakoby tlačení ven proti ruce. V té nejširší části ještě chvíli podržím, aby si hráz zvykla. Toto opakuji zhuba 3x.

zuzule
11. únor 2010

To je fakt, Konsa, myslím, že předčasný porod při používání epi-na nehrozí...

Já to teda dělám tak, že nafouknu, držím uvnitř 5 minut a pak - když to jde pomalu vytlačím, když to bolí, ufouknu a vytlačím...dělám to každý den jen jednou, protože je ještě stejně brzo a mám času až až, tak pak od toho 38. týdne budu cvičit víc, to už třeba budu na 31 cm a bude třeba jen opakovat... no a pak ještě cvičím pánevní dno - deset sekund stáhnout, deset sekund uvolnit - a to celé desetkrát...taky myslím, že to je důležitý...

konsa
11. únor 2010

jojo zuzu, pánevní dno cvičím taky, ale ne s balonkem (tak to do toho nepočítám). Důležitý to určitě je 🙂

zoozkha
11. únor 2010

Ahoj dievčatá,
tak som sem nostalgicky nakukla a nedá mi, musím Vás povzbudiť v cvičení.. skutočne sa to vyplatí, či už budete prenášať alebo nie.. 😉 ja som rodila 37+4, nacvičených som mala "len" 29cm a nástrih sa nekonal.. 😵 držím palce, nech máte podobnú skúsenosť.. 🙂

zuzule
11. únor 2010

Konsa - já to pánevní dno taky cvičím bez balonku 🙂

Zoozkha - tak to moc gratuluju k Tobiáškovi a taky k tomu, že se porod obešel bez nástřihu... 😉 🙂

beruska1989
11. únor 2010

zoozkha - taky moc gratuluju

beruska1989
11. únor 2010

zuzule: třeba neni na co se těšit, ale když vidim kolik lidi je potom bez nastřihu tak to nevzdám 🙂

zoozkha
11. únor 2010

tak tak, nevzdávať!! 😉 🙂 ďakujem za gratulácie.. 😉

zuzule
11. únor 2010

Beruska - jasně! Určitě to bude bez epi! 😀 Musíme se snažit a ono to vyjde 😉

osteta
11. únor 2010

zoozkha: velká gratulace k porodu bez nástřihu! Takové zprávy potěší ze všeho nejvíc. A hlavně ti závidím, že jsi rodila 37+4...

konsa: já mám termín dnes a taky jsem myslela, že už to budu mít dávno za sebou. Holt se těm našim ratolestem nechce do toho sněhu. Zítra jdu na ko a UZ, tak uvidím, co se mnou provedou.

zoozkha
11. únor 2010

osteta 41.tt. 😝 ..no jo no, popravde som dúfala, že nebudem prenášať.. 😅 a malý by mal v termíne okolo 4kg, takže by som pravdepodobne rodila sekciou.. aspoň to mi bolo povedané, takže ja som mala radosť, že to prišlo tak "nečakane"..držím palce, nech to máš skoro za sebou..inak som ešte zabudla napísať, aj keď som to tu písala v dobe, keď to bolo aktuálne, že malý mal hlavičku 36cm.. 😝 😀

jakelina
11. únor 2010

Zoozkha, tak to byl pěkný cvalík.
Já epinuju třetí den a jsem na 21-22 cm. Nesnažím se zatím moc vytlačovat, jenom úplně naposledy a pak přeměřím a to ho ještě trochu vyfouknu, než vytlačím, on mi teda spíš vykluzuje, že ho musím držet.
Ani jsem nečekala, že to půjde tak rychle.
Tak se snad na těch 31 taky dostanu. Já většinou porodila o trochu dřív, proto začínám už v 35 týdnu, abych to stihla nacvičit.

zoozkha
11. únor 2010

jakelina, bol.. 😵 ani som to nečakala, posledný odhad váhy sme mali na utz v 30.tt a to bolo 1500g.. keď mi pri príjme v pôrodnici povedali, že má "lehce přes 3 kila", bola som prekvapená.. sama som malá a tenká, tak som myslela, že bude mať do 3 kíl.. 😉
vidím, že si skúsená maminka, to je úžasné..4 detičky...dúfam, že sa mi pošťastia aspoň 3.. 😵
inak prvý deň som dala 15cm a neverila som, že sa dostanem nad 20cm.. 😅 😀

zuzule
11. únor 2010

Zoozkha - tak to je super, že jsi měla necvičené pouze 29 a prošla hlavička která měla 36! to je bomba, zase jsem klidnější 😀

zoozkha
11. únor 2010

zuzule, doteraz tomu nemôžem uveriť.. 😅 😀 ale hormóny urobia svoje a ja som rodila nekonečných 27h 😝 , takže mali čas odviezť dobrú prácu.. 😉

zuzule
11. únor 2010

Tyjo, tak dlouho..tak já radši ani nebudu říkat jak jsem to měla, to by nebylo fér 🙂 a masírovala jsi i hráz?

zoozkha
11. únor 2010

no bola to fuška, ale zase to, že som rodila bez nástrihu, mi to vynahradilo.. 😉 hráz som nemasírovala, to bolo na môj vkus komplikované.. 😀

zuzule
11. únor 2010

Zoozkha - tak super, to jsem chtěla slyšet, taky nemasíruju, slyšela jsem že samotná bych to nedala a manžel koukal vyděšeně když jsem mu řekla, jestli mi s tím pomůže, takže bych to asi nedala sama..a co maliník a lněné semínko? Já piju a semínko baštím taky a ještě začnu dneska brát homeopatika, tak není monžné 😅

zoozkha
11. únor 2010

no mne stačilo prečítať si návod na olejíčku, ktorý som používala pri Epi-no a ani ma nenapadlo skúšať to.. 😉
maliník som pila, ale keďže veľmi nemusím bylinkové čaje, tak som to celkom flákala.. niekedy raz, inokedy 3x denne..semienka som chcela, ale nestihla som.. 😉
som si istá, že všetky sem budete písať na epi-no samé chvály.. minimálne za veľkú psychickú pomoc.. mňa hrozne ukľudňovalo vedomie, že som tých 29cm schopná vytlačiť.. 😉

zuzule
11. únor 2010

A řekla jsi v porodnici při příjmu, že nechceš stříhat že to máš nacvičené? Nebo jak to funguje? A kde jsi rodila?

konsa
11. únor 2010

osteto: držim palce zítra na kontrole. Snad se to nějak hne 🙂 já jdu zítra taky, tak uvidim....

zuuzu: já bych to určitě řekla při příjmu, doholda se s PA a hlavně pak se ještě ujistila u doktora, že to ví (on bude ten, kdo bude/nebude stříhat). Mám to napsané i v porodním plánu, tak doufám, že bude při příjmu čas to s nima probrat. V neposlední řadě jsem detailně poučila manžu, co jim má říct, kdybych já už nezvládala....tak snad to zabere a nestříhnou 😉

zoozkha
11. únor 2010

rodila som na Bulovce.. hovorila som to až pôrodnej asistentke, ktorá ma rodila. našťastie to bola pani, ktorú to zaujímalo. nikdy o tom nepočula, tak sa ma pýtala, ako to funguje a kde som to objavila.. popravde som ale posledných x hodín mala už také bolesti, že mi to bolo jedno a ona sa ma pri tlačení pýtala, či teda na tom trvám, tak som na ňu kričala, že je mi to jednoooooo.. 😅 😅 😅 no a mažel bol hrdina, pozrel sa dole a vravel, že si myslí, že to zvládneme.. 😵 pri epinovaní niekoľkokrát asistoval, takže nejakú preedstavu mal, ale kedy som sa natrhla, pekne by si to odniesol.. 😀 doteraz ho za toto rozhodnutie chválim.. 😀 keď ma po pôrode PA s doktorkou kontrolovali a povedali, že nič nevidia, nemohla som tomu uveriť..mohli sme si hne'd začať užívať Tobiáška.. 😵

zoozkha
11. únor 2010

konsa, u mňa to nemalo zmysel hovoriť pri príjme, keďže som tam bola tak dlho, že sa vystriedali asi 3 šichty.. 😝 + pri pôrode boli 2 PA, doktorka prišla, až keď bolo hotovo, to tlačenie bol fakt fofr.. a tiež som to mala v pôrodnom pláne, ktorý som ani nevybrala z tašky.. 🙄

zuzule
11. únor 2010

Holky, držím palce, at už to máte brzo za sebou..musí to být hrozné, přenášet, to bych nerada, ale když to jinak nejde a mimískovi se ven nechce, tak co se dá taky dělat, že 😅

KOnsa - já právě taky slyšela, že jedna paní řekla, že stříhat nechce a že teda jen pokud by to jinak nešlo nebo byl nějaký velký problém...tak to asi taky udělám...protože mám trochu obavu že někde to pořád dělaj preventivně i když to není nutné... 😒

osteta
11. únor 2010

zoozkha: taky budu rodit na Bulovce, teda jestli se někdy mimi konečně rozhoupe... Potěšilo mě, že tam nástřih nedělají, když si to rodička nepřeje. Jsem zase o něco klidnější. Kdyby fakt byl nějaký problém, tak k tomu asi svolím, ale doufám, že to půjde i bez něj. Jako ostatně všechny tady 😉 Říkám si, že mimi už je asi docela velké, když jsem zatím neporodila, tak začínám počítat i s horšími variantami ☹

Konsa: Ať ti to taky zítra dobře dopadne. Třeba se na monitoru objeví pořádný vlny a už je zavoláš manžela 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru