EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

xxx.klarka
23. dub 2010

andelka, já chci právě hodit na sebe nějáké pěkné triko kde bříško vynikne a jít do přírody. 🙂 😵 Přesně, nemusí vidět všechno. Stačí že bude u porodu, chudák ani neví do čeho jde. 😀

crawler
23. dub 2010

klarko: ale dobře že jde - nebudeme přeci ty chlapi takhle chránit - oni nám ty broučky udělali, tak ať se taky trochu zapojej, ne? žena má celé těhu spoustu problémů a starostí, nikdo za ni to mimi neodrodí, tak chlapi jsou aspoň podpora 😉 Ostatně my taky nevíme, do čeho jdeme 😀

zdeniii
23. dub 2010

crawler: tak s tou hlavičkou fakt netuším, já to neviděla 😀 ale uritě se hlavinka zešišatí, ale jak je vidět na fotkách tak hned je normální, já eda neměla pocit že by malá byla nějak šišatá 🙂)))

A co se týče toho tlsku ns konečník, já jsem žádny při cvičení necítila... já vůbec měla všechno nějak nebolestivé i porod což se všichni divili... doktor i PA 😎 😀

andelka
23. dub 2010

klarka: No, já si to taky tak plánuju, má být pěkně, teplo - zítra to nestihnem, tak v neděli snad jo. 🙂
Můj taky moc neví, i když prý študuje na netu, no tak uvidím. Hlavně že tam bude se mnou - nějak se to zvládne.

crawler: úraz 😀 😀

crawler
23. dub 2010

zdeni: tak to ti můžem jedině zááávidět!!! a co kontra? ty tě snad bolely ne? 😕 😅

hudyna
23. dub 2010

Zdeni: tak to Ti teda všechno závidím. Já doufám, že to vytlačování hlavičky zvládnu. Toho se bojím nejvíc, toho tlaku. Doufám, že to epino to tam trochu připraví.

My to berem jako zábavu to epinování s manželem. A jen ať ví, co všechno dělám pro hladký porod. A u porodu by chlapi měli být. Ať ví čím si projdem. Myslím, že si pak ženy mnohem víc váží.

xxx.klarka
23. dub 2010

crawler, nechtěl jít k porodu, ale jak jsem ležela v nemocnici, tak měl takový strach že si to rozmyslel a chce tam být s náma, tak jsem moc ráda🙂 už jsem v to ani nedoufala.

zdeniii, ty jsi suprová. Tebe nic nebolelo, závidím 🙂

andelka, já mého radši nenechám študovat aby si to nerozmyslel a on se po tom ani nepídí, tak jsem ráda🙂

lenteri
23. dub 2010

jeee, vy jste mi zase utekly, nestíhám dočítat 😉
k těm obvodům hlavičky a 10 cm otevření - miminka mají měkké lebeční kosti a hlavně nahoře na šošolce velkou fontanelu a malou fontanelu, ta je úplně měkoučká, v podstatě měkká tkáň - při porodu se lebeční kosti překryjí, takže ta hlavička je ve výsledku při průchodu hrdlem i hrází užší, šišatá...ono i teď, kdo má miminko v bříšku ve správné poloze hlavou dolu tak je vlastně ta hlavička kapku šišatá - třeba naše Terezka byla hlavičkou dolů v bříšku dloooouho před porodem a když se narodila, byla malý lebkounek 😀 teď má hlavičku ale krásně souměrnou - ta velká fontanela časem zkostnatí (myslím úplně do 2 let věku dítěte) malá myslím ještě dřív, novorozeňata jsou v oblasti té fontanely celkem zranitelná...
(obvod hlavy se myslím měří po porodu spolu s váhou miminka, to už si ale přesně nepamatuju, možná to někde měří i později, pár dní po porodu..)

hudyna
23. dub 2010

Tak to my byli na prohlídce porodního sálu a i na kurzu, kde mohli manželé. Můj chlap říkal, jak ho to uklidnilo a já se tam málem složila. Takže doufám, že to bude moje podpora. Vždycky, když začnu stresovat s porodem, tak mě uklidňuje a ať myslím na tu malou, že ji budeme mít za chvilku u sebe. Tak ho tam chci. A on naštěstí ani nepřemýšlí, že by tam nebyl.

lenteri
23. dub 2010

teď to po sobě čtu, jsem to napsala jak hotentot, pardon, ...prostě lebeční kosti se při průchodu překryjí, pak se zase vrátí do normální polohy...

crawler
23. dub 2010

lenteri: tak pokud by ten obvod byl i při průchodu hrází menší, tak by to bylo supr...mě právě zaráželo, proč je u peina v návodu napsaný,, že se nacvičí do 31cm a že víc není potřeba - jsem nechápala, když přece většina miminek má 34-37cm...tak možná je to tím, že při průchodu hrází je to ještě méně a pak po pár minutkách se teprve hlavička vytvaruje...

andelka
23. dub 2010

klarka: Můj jo, je ten typ, co chce být aspoň trochu v obraze, i když je mu jasné, že se to moc naplánovat a natrénovat nedá - prostě bude se mnou a bude mi pomáhat, podle potřeby. Budem na miminko čekat spolu. 🙂

hudyna: No, můj muž nemá rád doktory a špitály, takže je rád, že půjdem na prohlídku spolu, že nebude tak tápat a bude vědět jak to tam vypadá. a taky zrovna včera říkal, jak se na Danečka už těší, až tu bude s náma 😵

crawler
23. dub 2010

andelka: můj manža má vítr z bílých plášťů ☹(( o to víc si ho vážím, že to dokáže kvůli mě a malému překonat a být tam se mnou...🙂

xxx.klarka
23. dub 2010

andelka, jasně 🙂

andelka
23. dub 2010

crawler: Můj má taky trauma - z dětství - jeho dokopat k doktorovi, to je úsilí na půl roku. Takže taky si vážím toho, že do nemocnice vleze dobrovolně.

andelka
23. dub 2010

Já bych porod nejradši odsunula ještě tak o měsíc. Na druhou stranu jsem na malého zvědavá a nejvíc se těším na chvíli, kdy budeme volat rodičům a psát sms, že už jsme tři 😵

crawler
23. dub 2010

andelka: mého tam nelze dokopat defakto vůbec ☹ už nemá ani tetanovku, tak jsem mu říkala, že když promešká termín, tak pak musí jít 3x (přeočkování) - jenomže sestra se byla nedávno aktuálně informovat a prý je nově změna, že tetanovku bys měla mít v rozmezí 10-15 let, takže manža je teď šťastný, že má ještě 5 let klid :-/ Jinak já už bych byla radši, kdyby to na mě přišlo - tohle jsou fakt nervy - když víš, že každým dnem, ale nevíš kdy...DíkyBohu, že opravdu nevíme, kdy zemřeme - to by se člověk utrápil :-/ Taky se moc těším na to až ucítím tu úlevu, konec bolestí a budeme se moct všem chlubit 😀DD

hudyna
23. dub 2010

Přesně Crawler v návodu na epi-nu píšou, že stačí natrénovat těch 31 cm. To by tam nepsali, kdyby se žena otevřela na víc. Určitě se ta hlavička zmenší a po porodu hned o něco zvětší. Některé miminka mají šišaté hlavičky trošku dýl, ale pak se to zakulatí. Moje mamka říkala, že já jsem měla šišku a teď už ji nemám 😀
Dneska jsem cvičila. Tak jsem dala konečně 8,5 cm a cítím, že večer dám možná víc. Ten tlak byl v pohodě. Takže snad opravdu do porodu stihnu těch 9 cm 🙂 Předtím bylo pro mě nepředstavitelných i těch 8 cm. Zkoušela jsem takový větší polosed. Tak možná to bylo tím, že jsem dala víc. A možná je to i tím, že se to fakt dole povoluje. A třeba se blíží i porod.
🙂 Chlap mi určitě řekne, že je to tím sexíkem. 😀
Můj chlap prvně k porodu chtěl. Pak když viděl v knížce obrázky porodu, tak řekl, že ho tam nedostanu ani za nic. No, ale pak se mu to rozleželo a jak jsme byli na té prohlídce toho sálu, tak říkal, že on je naprosto klidný. Jen se bojí, že mu budu nadávat. 😀

hudyna
23. dub 2010

Andelka: Já bych porod neodsunula. Já už bych chtěla mít po něm. Protože nejhorší je, že nevím do čeho jdu. Neumím si tu bolest a tak představit. Snažím se na to radši nemyslet.

andelka
23. dub 2010

hudyna: Určitě zvládneš i těch 9. Já to radši moc nehrotím, dneska těch 8,5 a stačilo, pro dnešek, i když to nebylo nic strašného, takže bych asi mohla i pokračovat na víc, ale chci radši postupně, pomalu.
sexíkem, jo? že by měl muž obvod 25cm? 😀
No tak obrázky vyděsily i mě - ale čím jsem blíž a čím víc o tom vím a připravuju se na to, tak to beru jako nutnou věc, překonat porod musím a hlavně aby byl prcek v pořádku. Psychicky se snažím to brát taky v klidu, no uvidím,až bude den D tady 😅
Na porod myslím, i na dobu po něm, ale nemyslím radši na to, že to může být klidně už za týden - nemám všechno připravené, i tak to bude všechno natěsno, i kdyby se narodil v termínu. Ještě máme spoustu práce, zařizování, stěhování, chystání...

hudyna
23. dub 2010

Já se na ty obrázky radši nedívám. Jak jsem je viděla, tak jsem říkala, že je to exploze pipiny a zadku dohromady 😀
Můj chlap se taky vyděsil. Takže knížka je schovaná, ať nás dál neděsí.
Nějak to mimčo prostě vyjít musí. Snad prostě nám epino pomůže a budeme mít všechno v pohodě.
Já taky cvičím postupně. Vždyť na těch 7 cm jsem snad byla tři týdny než jsem dosáhla osmičky. Už jsem ani nevěřila, že to zvládnu.
Já taky potřebuju ještě pouklízet a vyžehlit. Ale příští týden už by Ellinka mohla z bříška ven. Stejně si myslím, že se na to ani nedá připravit. že pak budu pobíhat po bytě a kontrolovat, zda všechno máme. Tašku mám sice sbalenou, ale i tak.

andelka
23. dub 2010

hudyna: Mi zas manžel občas zakazuje knížky číst - hlavně když dojdu od doktora s nějakou zprávou a pak studuju cože to je a jsem pak z toho vedle (např. jak mi zjistili Rh-, jak byl malej KP nebo jak mi přišli na streptokoka 😅 )
Mně hodně pomáhá vědomí, že se na porod připravuju - cvičení, kurz, epino, maliník, semínko..někomu to přijde zbytečné a radši to neřeší a řekne si, že nějak porodit musí. Třeba moje švagrová by e asi hodně divila, kdyby věděla co všechno dělám - ona nechodila ani na cvičení, ani na kurz, nic - ale taky čekala dvojčata a to bylo dost jasné, že půjde na SC a to brala jako běžnou operaci.
No, o uklízení a žehlení u nás tolik nejde, my musíme do 14 dnů odstěhovat mamku a zatím není kam 😅 Byt se pořád rekontruuje - teď už teda připravuje, velké věci už jsou hotové. Ale ještě nás toho čeká hodně, i tady kde my dva zůstáváme - vymalovat, položit nový koberec v obýváku, nakoupit nový nábytek a přestěhovat některé věci, abych mohla udělat místo pro mimčo. Pořád se nám zdálo, že je času dost, ale pak se to nějak zaseklo a teď jsme ve skluzu a začínám pomalu nervovat.
Věci do tašky mám ve dvou igelitkách - asi bych měla konečně tu tašku T najít a narvat to do ní, ať jsem aspoň takhle základně připravená, kdyby něco. 😅

gabule75
23. dub 2010

Ahojky,

předně Zdenii, posílám obrovské gratulace k miminku a pohodovému porodu 🙂

Měla jsem natrénováno 29 cm a na porod jsem se těšila, po 10 dnech přenášení jsem nastoupila do nemocnice na vyvolání porodu, prožila jsem si celou noc bolestí, ráno otevřená na prst, další tableta, další bolesti, otevřená na 2 prsty, šlo se na porodní box, píchli mi vodu a při každý kontrakci začali malýmu klesat ozvy....no přivezl se UTZ a zjistilo se,že má omotaný pupečník kolem krku takže rychle na císaře.

Trošku mě mrzí,že jsem nemohla využít trénink s pepinem 🙂 ale nejdůležitejší je,že máme zdravého Davídka a oba jsem v pořádku.

Holky určitě cvičte, myslím, že mi to hodně pomohlo psychicky a nebála jsem se 😉

tiki
23. dub 2010

Zdeni, moc gratuluju k prckovi a k tomu, ze to bylo takhle v pohode...

zdeniii
23. dub 2010

crawler: právě že ne, ona to není bolest ale spíš takový jen tlak... 😉 já pomalu ani nevěděla kdy mám tlačit pořád říkali až přijde bolest a já tak spíš odhadovala že by to teda mělo být ono 🙂)) 😅

Jjo taky si myslím, že by tam chlap měl být! Jiřík tam původně být nechtěl, ale nakonec tam byl a byl nadšený, je to opravdu zážitek k nezaplacení když miminko vyjde ven a shledáte se... nedá se to ani popsat...

Jo hlavička se měří až po porodu několikátý den... 😉 takže rozměr porodní se neví 😎

crawler: tak at se manžel bílých pláštů nebojí, ten dr co tě bude rodit vypadá spíš jako řezník 😀 když má na sobě takovou tu bílou zástěru až na zem 🙂) přišlo mi to docela vtipný...

Jo holky, jestli se tak bojíte porodu, hodně mi pomohlo a ulevil film orgasmický porod... ;o) můžu doporučit!!! a je fakt že po porodu se mi klepalo celé tělo jako bych opravdu po orgasmu byla a že pak trval ještě pát hodin po tom... 😀 docela sranda 🙂))

gabule75: taky gratulujuuu!!!!

lenteri
24. dub 2010

Zdenii, a když jsi byla v porodce pár dní před porodem, zkoušela si epinovat? nebo co myslíš, jak by se k tomu stavěli?

a jinak dnes 30,5 😉 jupíííí
holky, trénujme, stojí to zato, teď už mám pocit, že je to brnkačka ;)

zdeniii
24. dub 2010

lenteri: já tam nakonec naštěstí nebyla... ale vůbec si to nedokážu představit kdy cvičit, když na pokoji nebudeš sama.... 😎
tééda takové míryy, paráda!!!!!!

hudyna
24. dub 2010

Holky dneska jsem epinovala a při vytlačení jsem vytlačila trochu čiré vody. Tak jsem epinovala znovu a zas to samé. Tak jsem toho radši nechala. Teď nic. Žádná voda. Stalo se vám to některé?

lenteri
25. dub 2010

Zdeniii, ahaaa, tak jsi to nakonec stihla takhle krásně v pravou chvíli 🙂 supr! a děkuju!

Hudy, nestalo, jen hlen...ale ty už máš ten termín za chviličku....jediné co mě napadlo by byla plodová voda, ale to je blbost, protože té by bylo asi kapku víc a hlavně když to přestalo, to by znamenalo že mimi sestoupilo až dolů a hlavičkou už tlačí, to bys určitě poznala...třeba to mohlo být trochu moči?
ale jestli už se to neobjevilo tak snad je to dobré....
kdyby ti odtekla plodovka, tak je potřeba jet do porodky a do 24 hodin by mimi mělo být venku...

lenteri
25. dub 2010

Holky, jak je to prosím s tím lněným semínkem, dnes jsem si ho koupila a docela mi chutná, kolik se ho má sníst denně? a asi je potřeba ho dobře rozkousat, že?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru