EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

hudyna
27. dub 2010

Holky furt nechápu to CS v těhotenské průkazce. Mám tam CS 4/2 co to znamená?

zuzanka1989
27. dub 2010

ahojky, tak kontrola u dr dopadla výborně. Dneska byl i s monitorem spokojenej, taky jsem do mimča šťouchala. Je to strašnej lenoch, asi po mamince 😀 .

jinak Cs 6. a malá už je prej připravená se vylodit... mám to čekat každou chvíli, tak jsem na to zvědavá... 😀

Ted si pujdu zaepinovat.

Mějte se 😉

zuzanka1989
27. dub 2010

Jinak hudy co znamená 4/2 nevim. já tam mám jen jedno číslo...Snad ti nekdo poradí. 🙂

lenteri
27. dub 2010

Hudy, ad CS - cervix score - je to součet hodnot, jak se čípek a spol připravuje k porodu (na začátku těhu je CS 0), je to v průkazce i rozepsané, naléhající část, dilatace hrdla, zkrácení čípku konzistence (hlen), směr čípku.
já mám třeba CS 1, a tu hodnotu 1 mám jen u dilatace hrdla, zbytek 0, když máš CS4 - tak to může být součet hodnot, něco rozšíření hrdla, něco zkrácení čípku, měla bys to tam mít rozepsané...
ale jak píšou holky, klidně můžeš mít CS 1 a za 24 hodin porodit, když to bude rychlovka, a naopak, klidně pár týdnů CS 3,4 a porodit později..

lenteri
27. dub 2010

Zuzanko, supr! tak držím pěsti, ať už brzy! ;)

zuzanka1989
27. dub 2010

tak jsem se k epinu nedokopala. dneska jsem pěkně líná.. 😅

crawler
27. dub 2010

zuzi: ty se nemusíš dokopávat - to, co jsi už natrénovala se ti nikam neztratí - ty už jsi za vodou 😀

lenteri
27. dub 2010

31 😀 jupííí

lenteri
27. dub 2010

ale teda ne napoprvé, až počtvrté... 😉

hudyna
27. dub 2010

Škoda, že jsem se na to CS 4/2 gyndy nezeptala. ☹ Za tím je něco naškrábané, ale to nepřečtu. Tak nevím, co to má být.
Já jsem dneska epinovala 2x a večer jsem dala skoro 8,8 cm. Obvod teda 27,5 cm. Snad to už dotáhnu na tu devítku.
Lenteri gratuluju.
Zuzi, Tobě závidím, že už se Ti blíží porod. To kdyby tak řekl doktor mně ☹ Já dneska volala do nemocnice. Mám tam přijít v pondělí na ozvy a kontrolu. Ale pořád doufám, že si to malá rozmyslí a vyleze.

risiacik27
28. dub 2010

ahojte dievčatá...tak mi prišlo epino a práve sa s ním zoznamujem, čítam návod a tak...ale predsa by som radšej brala, keby som sa poradila s niekým, kto má aj skúsenosti, tak vás veľmi pekne prosím keby ste mi poradili ako začať vôbec epino používať - myslím koľko ho nafúkať, ako dlho ho držať a potom vypudiť von a neviem, proste všetko, mne iné veci teraz nenapadajú...moc moc ďakujem

fiffinkaa
28. dub 2010

crawler..ahoj, stále 2 v 1?? 🙂 ..no tak už to príde každú chvíločku. 😉

andelka
28. dub 2010

risiacik: No, všechno to záleží na tobě. Zavádí se vyfouknutý a pak se postupně nafukuje, a řídíš se svými pocity. Já jsem se s ním seznamovala taky postupně. Napoprvé jsem dala 5,5 cm, vyzkoušela jak to funguje a skončila. Pak jsem pomalu přidávala, zkoumala pocity a tak pokračuju. Nafouknutý ho držím v sobě cca minutu, většinou zezačátku je to nepříjemné, ale když povolí tlak, uvolním se a zvyknu si, nechám ho vyklouznout ven, zatím nemusím nic vytlačovat, jde to ven samo.

Dneska jsem dala 9 cm 🙂 sice s trošinkou krve, ale jen malinko, skoro bych si toho ani nevšimla a nic mě nebolí. Tak do konce týdne budu cvičit těch 9 a snad se příští týden posunu zas dál 🙂

xxx.klarka
28. dub 2010

andelka, to jsi dobrá. Já nevím zda dneska budu, furt mě bolí břicho a jsem nějáká unavená...

andelka
28. dub 2010

klarka: no, měla jsem radost, to víš že jo - ale ještě je přede mnou dlouhá náročná cesta, než bude těch vysněných 10. Teď to půjde asi o dost pomalejc.
Jestli se necítíš dobře, tak to nech na jindy, nemá cenu se přemáhat. Já teď chci trénovat každý den, ale víkendy vynechávat, a snad se taky nic nestane.

eirin
28. dub 2010

Andělko, zavádíš ho celý nebo jen kousek, jak je v návodu?

andelka
28. dub 2010

eirin: No úplně celý ne, to bych ho neměla za co držet 😅

eirin
28. dub 2010

Oni tam píšou nechat ho nafouknutý v sobě deset minut, ale když ho nechám zavedený jen kousek, jak je v návodu podle obrázku, tak ho skoro nemůžu udržet, protože se cpe ven 😅 Ale už jsem na 8,5.

risiacik27
28. dub 2010

andelko...ďakujem ti moc, je super keď sa máš s kým poradiť 🙂
práve som ho prvýkrát vyskúšala, použila som ho s kondomom a vôbec som ho nemohla v sebe udržať, musela som ho pridržiavať rukou...nevadí to? asi by som ho mala v sebe dokázať udržať bez pomoci, no ja neviem. Ale pálilo to, to tiež neviem či je v poriadku, ale hádam časom keď si zvyknem, to prestane a bude to ok. Koľkokrát ho zasunieš a necháš vyjsť von? Ja som to spravila dnes 2x a viac sa mi nedá, fakt to riadne páli. No a ešte si musím kuknuť tabuľku, no dala som priemer 18 cm - som to merala krajčírskym metrom 🙂

risiacik27
28. dub 2010

eirin...no, 10 minút bych pri tom pálení neurdžala...mala som problém tú minútu 😅

eirin
28. dub 2010

Risi, já ho taky nechám vyklouznout max. 2x, dohromady mi to cvičení denně zabere kolem 15-ti minut, což je taky v souladu s návodem... Víc bych nedala.
Jo a včera jsem cvičila s epinem u pořadu Dramatické porody a dneska už podobnou chybu neudělám 😅

shaarka
28. dub 2010

risiacik, problem je ten, ze vacsine zien to same vyklzava a treba si ho poriadne pridrziavat alebo poprosit manzela o asistenciu 🙂
ja tiez nenechavam vo vnutri 10 minut, ale hadam nejaka minutka to bude...
vcera ma to teda dost bolelo aj palilo, tak som skonccila na 8 a hotovo 😠
uvidime, co ako stihnem, lebo dnes vecer mam volat porodnicke, aby sme sa dohodli na zajtra... vyzera to tak, ze vela uz toho nenacvicim 😒

hehe a napisala si, ze si dala priemer 18cm, no - si dobraaaaaa 😀 😀 😀 ale chapem, ze obvod si myslela 😉

shaarka
28. dub 2010

eirin, dramaticke porody? 😀 😀 o co islo? 😀

andelka
28. dub 2010

eirin: No právě, to by mi upadla ruka 😀 Tak to držím jen dokud to nepřestane být nepříjemné. tipla bych, že ho zavádím tak do 2/3. 8,5 - no super 😵 Však my to zvládnem 😉

risiacik: to bych řekla. Já tuhle diskuzi sleduju už hodně dlouho, epino mám doma od 20tt a teď je taky super mít se s kým poradit, podělit o zkušenosti, radost z pokroku.... 🙂
Já jsem dneska na 9cm a stejně jsem ho musela držet (u hráze by se asi zasek trošku), takže je to úplně OK, že ti vyklouzává sám.
A mě to pálilo a řezalo ze začátku dost (taky jsem se tu na to ptala, když jsem začínala 😅 ) - teď už je to buď lepší nebo jsem si zvykla. Taky pomáhá lubrikační gel.
Cvičím většinou tak 5x, protože ten pokrok od začátku moc neodhadnu, takže dneska jsem dala 7cm, pak 2x 8, pak 8,5 a nakonec 9. Sice si počítám stlačení balonku, ale někdy fuknu víc a někdy míň a dovnitř si nevidím, že jo. Spíš se teď řídím tím, jestli a jaký mám tlak na konečník a podle toho odhadnu na kolika cm asi jsem.
Metrem neměřím, nějak mi to nesedí - stačí sledovat pokrok na měřítku.

risiacik27
28. dub 2010

eirin....uff, tak to musela byť odvaha pri takom seriáli cvičiť 😀 ... a to si ma upokojila, som sa bála že 2x je hrozne málo
shaarka...tak aj tých 8 je lepšie ako nič, no nie...a prečo pôrodníčke? ti hrozí predčasný? jeeeeeežiš, priemer 18 pre páááána, to by som bola jak..... 😀 😀 😀 😀 😀, hej hej, obvod som myslela 😀

eirin
28. dub 2010

Shaarka, je to seriál, dávají ho denně a je o záchraně miminek, která se rodí buď předčasně nebo s nějakým problémem a taky tam jsou různé maminky s rizikovým těhotenstvím. A hned předtím dávají Pohotovost pro miminka, což je hodně podobné. Kolikrát fakt žasnu, co všechno je možné.

hudyna
28. dub 2010

Andelka: Tak to jsi dobrá, že jsi dala už 9cm. Já včera teprve 8,8cm. A to mám rodit dřív než Ty. Snad tu devítku už taky brzo pokořím. Ty už máš před sebou desítku.
Eirin a Risiacik: Já ho zavádím tak do 2/3. Ale v té knížečce je u nafukování zaveden jen do 1/3. Tak ho na konci nechávám trochu vyklouznout, ať se mi roztahuje víc ta hráz. No a pak ho vytlačím. Mně teda nevyklouzává sám, když ho nafouknu na nějakých 8cm. A to tlačení je už pak od těch 8cm docela nepříjemné, alespoň pro mě.
Jinak taky počítám stlačení balónku. Ale pak se taky řídím tlakem na konečník. To poznám, že jsem dala o něco víc než včera. Ale tělo si postupně zvyká.
Já měřím i metrem. Mně to právě na té šabloně nesedí. S manželem jsme si kolikrát říkali, že je to 9cm a nebylo.

risiacik27
28. dub 2010

andelka...super, tiež si ma upokojila, tak budem teda pokračovať a dúfať že to prejde...alebo ako píšeš - skôr si asi zvyknem 🙂
no v každom prípade budem cvičiť kým sa mi bude dať, nástrih nechcem tak radšej prežijem to pálenie 😀
a ozaj, chcela som sa s vami ešte poradiť - včera a dneska ma dosť bolí v podbrušku - nevadí to pri cvičení? lebo ono to nebolí len vtedy keď ležím, inak hej

andelka
28. dub 2010

hudyna: jak měříš těch 8,8 ?- vždyť to měřítko není po milimetrech 😕 Neboj, devítka bude, do porodu určitě, už je to kousilínek 🙂

andelka
28. dub 2010

hudy: Jé, mně nenapadlo pravítko 😅 Tam jsou milimetry. Zítra to zkusím přeměřit i takhle.

risiacik: Jo jo, ono je při tom dost nových pocitů, které člověk nezná. Ale tělo si zvykne a aspoň pak člověk nebude u porodu překvapený jak to, že prořezávání hlavičky pálí, nebo jak pozná tlak na konečník.
Můžeš zkusit cvičit v sedě, na okraji postele, jestli tě to bolí při ležení. Jinak já cvičím v polosedě - klasická porodní poloha. 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru