EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lutsousek
17. čer 2011

@disaster Díky moc za info! 🙂 Prý toho teď mají hrozně moc a nestíhají posílat maily, ale balíčky ano...tak snad to přijde.

sussanah
17. čer 2011

@werunkach taky se obavam, jak to pujde po prvnim nastrihu, ale verim ze dobre. Vsak nedavno tu jedna kocka porodila druhe bez poraneni s nastrihem z prvniho, takze sanci mame 🙂

nemue
17. čer 2011

Já jsem dnes na 23cm, nějak jsem se teď zasekla a nepostupuju tak rychle, jak bych chtěla ☹ Ale i tak doufám, že by mi mohlo pomoct i tohle. I když se třeba nástřihu úplně nevyhnu, nemusel by být veliký a snad bych se pak mohla dobře pohybovat 😕 😉

garbage
17. čer 2011

Ahoj holky, chtěla bych se přidat do vaší diskuse 🙂. Jsem v 33 t. čekám druhé mimčo - holčičku. První byl kluk por. váha 4kg - 55cm - takže žádný drobek a nastřihlá a potrhaná jsem byla pěkně. V té době jsem diskuzi o epinu neobjevila, ale tentokrát bych chtěla zkusit nástřihu předejít a epino si koupit a cvičit a cvičit 😀. Můžete mi prosím napsat stránky odkud objednáváte??? díky Romana 🙂

nemue
17. čer 2011

@garbage pokud chceš nové, tak na www.epino.cz, pokud ti nevadí použité, tak mrkni tady do bazárku 🙂 Já ho mám taky z bazaru a v poho 😉

garbage
17. čer 2011

@nemue Díky za info 🙂 no a jak to používáš ten použitej. S nějakým kondomem???
mrknu i na ten bazárek a uvidím 🙂

disaster
17. čer 2011

Ahoj holky, hlásím, že jsem dnes bez nějakého milimetru pokořila 31 cm, juchuuu 😉 ! Vzpomínám si, jak se mi to zdálo nereálný, když jsem začala cvičit, ale ono to fakt jde 🙂! ..teď už teda cvičím ob den, protože mám do TP jen pár dnů a už jsem taková bolavá, navíc sem tam u cvičení slabě krvácím, asi jak je sliznice překrvená, ale pokaždé se mi podaří balonek minimálně na 29 -30 cm nafouknout, jak který den.. Tak snad až to přijde, budu klidnější, protože alespoň vím, jaký je to pocit a vím, že se tam 30cm vleze, no a zbytek snad udělají hormony...
Tak hezkej den všem 🙂

nemue
17. čer 2011

@garbage jojo, používám kondom bez oleje a po každým použití balónek vydesinfikuju alkoholovým tampónkem
@disaster gratuluju 😵 To jsou dobré zprávy. Tak teď už mimi může klidně na svět 😉

garbage
17. čer 2011

@nemue
tak to je ok, to by asi taky šlo 😀 akorát že jsem v bazárku žádnej nenašla. Holky nebudete ho některá prodávat během 14 dní max 3 týdnů.

nemue
17. čer 2011

@garbage Já ho asi prodávat budu, akorát nevím, zda to stihnu, když se mladýmu pořád nechce 😕 Nebo vydrž a podívej se do bazárku za pár dní. Většinou se tam objevují dva tři 😉

anicka1981
17. čer 2011

caute babenky, tak ja sa hlasim, 🙂, 13.6. sa nam narodil velky Marko, 3800g a 53 cm, som uplne bez akejkolvek ranky dole, rozhodne stalo za to trenovat , aj prednosta bol prekvapeny, ze to nie je normalne porodit take velke babo bez nastrihu 😲 , drzim vam palce , trenujte , stoji to za to,,,,

pici
17. čer 2011

@anicka1981 ani si sa vobec nenatrhla?

makalka165
17. čer 2011

@anicka1981 blahoželám a kde si nakoniec rodila? v starej či novej?

slimme
17. čer 2011

@anicka1981 tak to je paráda, nechápem, že to už dávno gynekologovia neodporucaju, kopu zien o tekej moznosti ani len netusi....

anicka1981
17. čer 2011

@pici absolutne nic, ani z vnutra ani z vonku, akoby som ani nerodila, akurat mam este ovysnutne brusko, 🙂, ale inac akoby som ani nerodila, vsetci sa cudovali,,,, a o epine vobec nikto nepocul, sa ma vypitovali, ze co to je, a mamicka co bola so mnou na izbe len ticho zavidela,lebo ona rodila 2 dni pre domnou, a este na druhy den len lezala, a to mala aj epidural, co ja som nemala nic,, uf,,, 🙂, ale stalo to za to,,, odporucam kazdemu epino,,, funguje to, , am 3 800 g, jje dost velke babo

anicka1981
17. čer 2011

@makalka165 rodila som v KE SACA, a isla by som zase uz len tam, som maximalne spokojna, so vsetkym na 100%, presovska porodnica je diera v porovnani so Satcou,,,,

pici
17. čer 2011

@anicka1981 jeeeeeeeeeeej no tak to ti velmi gratulujem... super.. svagrina s tym cvicila, mne to bolo najprv take cudne, lebo som o tom nepocula ale jej to nepomohlo, lebo mala nakoniec CS

lucie_84
18. čer 2011

@anicka1981
Aničko, tobě to cvičení šlo tak dobře a tak rychle si postupovala, že si myslím, že i bez cvičení s dobrým porodníkem by si to zvládla. Byla jsem nedávno na přednáškách o porodu, kojení, atd...a probírala jsem to tam s porodníma asistentkama a prostě u některých žen je prý jen při kontrole při první době porodní vidět, že ta elasticita je tak výborná, že to poznají, jestli to půjde nebo ne. Mně ještě před tlačením při 7 cm PA řekla, že si myslí, že to zvládneme bez nástřihu a to nebyla ještě hlavička ani v místech,, kde by viděla, jak se hráz napíná. A i tomu hodně pomohla psychika, já se při jejích slovech uklidnila, stejně tak jako věřila epinu, že to nakonec všechno klaplo tak skvěle. Ale určitě ti k takovému macíkovi epino hodně pomohlo ho porodit s takovým úspěchem bez komplikací a poranění 🙂) Tak si užívej krásně mateřství a ať ti dělá tedy Marko jen a jen radost 🙂

werunkach
18. čer 2011

@anicka1981 Jéé,gratuluji,..tak si užívej mateřství,.. 🙂 A kolik žes to měla nacvičeno,celých 10?

seva
18. čer 2011

@anicka1981 jej, ake krasne spravy! gratulujem k syncekovi, i k porodu podla tvojich predstav! 😀
@lucie_84 Luci, u mna to poznat nebolo, sama lekarka, ked som sa jej bezprostredne po porode opytala, ci potrebujem sitie, nevedela. najprv mi povedala, ze asi nejake ano, potom to skontrolovala, a hovori, ze je to prekvapujuce, ale sitie nepotrebujem - ziadne trhlinky! o epi-ne vsak nepocula, a ani som sa nezdoverila, kedze som vedela, ze tu sa epizotomia bezne nerobi.
no a s tou elasticitou tiez neviem, lebo pri prvej dcerke som mala napriek nastrihu take trhliny, ze lekar mal co robit este dalsiu hodinu po porode.
pritom pri oboch som poctivo pila malinik a lanovy vyvar, oba porody som mala vyvolavane par dni pred terminom,
oba trvali cca 12 hodin a obidve deticky mali skoro rovnaku porodnu vahu (dcerka 3320g, syncek 3390g).
jediny rozdiel bol v tom, ze pri prvom som necvicila, pri druhom ano. a v tom, ze zvycajne druhy a dalsi porod uz byva lahsi, ako ten prvy, ale to nie je pravidlo.
@werunkach
@sussanah baby, ja som tiez pochybovala, ci jazva vydrzi, a uplne bez problemov. urcita ta namaha za to stoji.
@garbage a pozerala si aj v slovenskej verzii konika ? viem, ze tam este nedavno boli dva, ci tri na predaj. aj tu, z diskusie viem, ze predavala @landrea. skuste sa pripadne skontaktovat 😉

anicka1981
18. čer 2011

@werunkach no 10, aj troska cez uz, ja som zacala cvicit v 35 tt, takze posledne 2 tyzne som uz cvicila len kazdy druhy den, len na udrziavanie, ale ono to islo dalej, 🙂, takze asi 10,5, . fakt super, sama neverim, ze som tym tak presla, najma, ked maly je valibuk, 🙂

anicka1981
18. čer 2011

@lucie_84 dakujem, urcite pomohlo aj epino, hoci naozaj ja som mala nacicene 10 rychlo, sa mi zda, ze to islo same,🙂, ale predsa je to aj tej psychike a to epino mi v tom velmi pomohlo, sam prednosta kliniky vravel ze porodit 3 800 g, bez nastrihu je skoro zazrak, tak sa tesim,,,,,, Marko je zlatucky, este si hladame svoj rezim, ale je to zlaty chlapcek, s velkymi tmavomodrymi okalami 😉 😵 , je krasny,,, niekedy este ani neverim, ze ha mam uz pri sebe, a ako sa vlastne mohol zmastit do bruska 🙂))

ruthke
18. čer 2011

Tak neviem baby, to je fajn, ze pre niekoho to EPI NO funguje, alebo skor ze veria ze to funguje. Ja som sa vykaslala aj na masaz hradze aj na EPI NO, a dcerku (3650g) som porodila s intaktnou hradzou. Nastrih som nedovolila, povedala som ze preferujem prirodzene natrhnutie. Naopak mam kamaratku, ktora poctivo pouzivala a hrozne sa na EPI NO spoliehala a skoncila potrhana. Moja porodna asistentka mi ani EPI NO neodporucala, s tym, ze to nie je prirodzene, roztahovat sa takto dlhodobo, a ktovie co to robi s panvovym dnom. Sme predsa na porod usposobene, ano viem, ze su zeny ktore sa natrhnu, ale da sa tomu predist, alebo to aspon zmiernit masazou pri porode, spomalenim porodu hlavicky a polohou pri porode. A hlavne by sa zeny nemali nastrihovat ako na beziacom pase. Svagrina ma 50 kil a porodila vyse 4 kilove dieta bez nastrihu/natrhnutia.

disaster
19. čer 2011

@anicka1981 Velká gratulace k Marečkovi, přeju hlavně hodně zdravíčka a štěstíčka. Ať se vám daří 😉 ! A super zprávy o porodu, mám radost, že ti to tak dobře dopadlo..

disaster
19. čer 2011

@ruthke Já myslím, že je to hodně individuální. Určitě existují maminky, které porodí bez poranění, aniž by cokoliv dělaly a naopak jsou případy, kdy maminka dělá první poslední a přesto je potřeba nástřih nebo dojde k potrhání. Ale podle toho co jsem měla možnost o epinu zjistit ze zkušeností rodiček, jsem přesvědčena, že skutečně pomáhá, a to nejen po psychické stránce. Přeci není náhoda, aby tolik uživatelek epina nakonec porodilo absolutně bez poranění... ?!

nemue
19. čer 2011

Tak já dala další centimetr a jsem na 7,5 🙂 Zítra snad pokořím hranici 8 a budu o něco klidnější 😉

@anicka1981 I já gratuluju k synovi a pohodovému porodu, hodně zdravíčka celé rodince a ať vám dělá jen radost. Kéž bychom takový porod měly všechny 🙂
@ruthke Já souhlasím s @disaster, že je to individuální. Ale já mám panickou hrůzu z nástřihu, takže jsem se rozhodla udělat maximum pro to, abych se tomu vyhnula. Pokud to tak ale přeci jen dopadne, skákat z mostu nebudu, ale budu vědět, že jsem pro to něco udělala 😉

lutsousek
20. čer 2011

Ahoj, tak mi dneska konečne epino přišlo. Může se zeptat zkušených uživatelek, kolik jste dali na první pokus? Mám krapet hrůzu z prvního použití, ale na druhou stranu se těším- jen nevím, co čekat 😅
A poslední dotaz- stačí čistit těma dezinfekčníma ubrouskama nebo pokaždé mýdlem a vodou- co je lepší?
Díky moc za rady a návody 🙂

nemue
20. čer 2011

@lutsousek Já dala na poprvé málo, měla jsem sotva 5,5 dle těch jejich tabulek, ale lepší se to každým dnem. 😉 Vůbec se toho neboj, pořádně si přečti návod, zaujmi pohodlnou pozici a místo, kde budeš mít klid a zkus to. Mě se osvědčilo mít u toho ještě zrcátko, abych si kontrolovala, zda balónek není moc hluboko 😉

Já ho používám s kondomem a po každém použití vyčistím desinfekčním ubrouskem a jednou za týden umyju tím mýdlem a nechám oschnout. Snad jsem trochu pomohla 🙂

dlabinecka
20. čer 2011

Ahoj holky, chtěla jsem se vás zeptat, jestli některá nebudete epi-no prodávat? Měla bych zájem 😉 Díky

lutsousek
20. čer 2011

@nemue Děkuji za info, pomohlo 🙂 Jen mám z toho prvního cvičení pochybnosti, jestli jsem to dělala správně. Balonek mi vyjížděl sám, bez tlačení... žádný gel jsem nepoužila. Moje tělo ho prostě chtělo vypudit 😅 Musela jsem si ho pořád přidržovat rukou. Dostala jsem se na 6- 6,5. Hráz mě pálí, ale v normě. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru