EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lutsousek
20. črc 2011

@erinka83 Gratulace ke krásnému porodu a k malé princezně!!!! 😵

kackabk
21. črc 2011

@erinka83 Moc gratuluju a moc jsi mě potěšila, že i když "jen" 27 a sem tam problémek s natržením při cvičení, že ten porod jde takto zvládnout 🙂

dasty79
21. črc 2011

@erinka83 - gratulace k super porodu 🙂 a tobě i holčičce přeju hodně zdravíčka 🙂
Jak se vůbec malá jmenuje???

jasekd
21. črc 2011

@sussanah Presne tak. Ja s tim epinem litala ode zdi ke zdi, koupit, nekoupit... Pak byly ty varixy a nez jsem brala Detralex, tak to bolelo tak, ze jsem obcas nemohla chodit, natoz cvicit nebo masirovat hraz. Po Detralexu by to snad slo, ale to zas byla ta nase hvezda KP, tak jsem si gratulovala, ze jsem ho nekupovala, pak se zas otocila 😀 Ja verim, ze mit ho, tak jsem letos bez ruptury, i kdyz podle toho, co ctu, tak mela hlavicku spis vetsi 🙂 Nicmene ta ruptura mi neva, zhojila se krasne, bez hematomu a jinych problemu a kruh jsem mela v porodnici zbytecne 🙂 a tu masaz jizvy po porodu jsem mela mesickovou mast, ale ty asi pouzivas nejakej olej na hraz, ze, ono to je fuk.

pavlinaoo
21. črc 2011

Ahoj holky, taky premýšlím, zda koupit epino a jediné co mi tedy pořád vrtá hlavou je, jestli se po porodu pochva vratí do původní velikosti. Někdo tu psal, jestli nezůstane "vytahaná". Teoreticky vím, že ne, ale prakticky nemůžu posoudit, a tak je moje otázka mířená na maminky, které mají porod za sebou a zase sexualně žijí, zda pocitily nějaké změny - negativní i pozitivní...děkuji

sussanah
21. črc 2011

@erinka83 Ja to tusila, ze uz to mas za sebou 🙂 Velike gratulace, je fajn ze jste obe dve v pohode, ale stihly jste to teda za pet 12 😉 Uzivejte si to!

sussanah
21. črc 2011

@pavlinaoo epi-no se da pouzivat i na cviceni panevniho svalstva po porodu, prave aby se navratila ta puvodni "forma". Po porodu uz to asi nikdy nebude jako pred tim, ale cvicenim se da hoooodne napravit. A manzel si teda rozhodne nestezoval a jako dukaz poskytuji druhe tehotenstvi 😀

sussanah
21. črc 2011

@jasekd dneska jsem mela schuzku s PA a ptala jsem se na tu jizvu a rikala, ze to je normalni u tech vnitrnich. Ze ty vnejsi byvaji mene citlive, ale ty vnitrni muzou takhle trochu zlobit pri masazi. Kazdopadne masaz je pro jizvu jen dobra, takze pokracovat a jizva povoli. Takze uz opet mam pozitivni mysleni zpet 🙂

jasekd
21. črc 2011

@sussanah Tak to je dobre 🙂 Ja vnitrni siti moc nemam, jen rupturu cipku, takze to problem nedelalo, a pak spis jen vnejsi stehy, tam ten hematom zlobil dost 😝 Takze tohle neposoudim. Kdyz jsem studovala letosni jizvu, tak jsem nadavala, ze tam mam takovou boulicku a manzel mi rek, ze ta je tam uz od lonska 😅 Prave na prechodu vnitrni/vnejsi siti, a to si myslim, ze by me zlobilo nejvic, kdybych masirovala... Letos skutecne zadne problemy nemam, jizva po rupture ani neni videt 🙂 Varixy zmizely, jenze zas plne kojim (1. kojen jen castecne 4 mesice, plne jen prvni mesic), takze ty sliznice jsou horsi a to me teda vytaci dost 😠
@pavlinaoo Ja epino nepouzivala, tak nevim, zda to muzu az tak posoudit, ale mam za sebou dva porody v rychlem sledu (rok a 3 tydny po sobe) a zadna zmena k horsimu nenastala, a dcerunka je vysledek manzelovy neopatrnosti 😀 Je to jine, kor kdyz ma clovek jizvu po nastrihu, zacatky po porodu obtiznejsi (a tomu se zas muzes s epinem vyhnout), dalsi negativni dopad ma spis kojeni (vysusene sliznice apod). Rozhodne tam nemam nejaky tunel 😝 A deti mely hlavicky 35,5 a 36,5. S epinem si to muzes jen vylepsit podle me, ja nemit ty zdr, problemy, tak jsem ho na druhy porod koupila. Jo a taky mi dost holek rikalo, ze po porodu maji sex lepsi, co se prozitku tyka, jedna znama po porodu mela i "vnitrni" orgasmus, ci jak to nazvat, ktery vetsina zenskych ani nezna 😉

sussanah
21. črc 2011

@jasekd jj kojeni a sliznice, to je holt trochu problem. ale porad relativne dobre resitelny 😉 Kojila jsem 20m, takze vim, o cem mluvis 😀

jasekd
21. črc 2011

@sussanah Tak to mi prosim porad jak?

usacek79
21. črc 2011

aj mna zaujima, ci to dlhodobe roztahovanie pochvy nema za nasledok nevratenie sa do povodneho stavu... Nerada by som ju mala "odtial-potial" 😀

baby, ktore to mate s EPI NO za sebou, napiste prosim svoje skusenosti 🙂

sussanah
21. črc 2011
werunkach
21. črc 2011

@dasty79 děkuji,.. Já cvičila s epi-nem v poloze na zádech podložená dvouma polštáři,takže to je ai polosed,při této poloze jsem se dokázala jedině úplně uvolnit,... a rodila pak v kleče.
@lutsousek Gratuluji ke krásnému porodu,..a k Isabelce,ať vám dělá jen radost,..
@tanuki mě také děsně vadil ten tlak na konečník při cvičení,vždy bych ještě nafoukla víc,ale tlak byl nepříjemný,..ale alespon jsem pak při porodu věděla,když se mě zeptalai na tlak na konečník,že už je to ono,..a nějak mi nepřijde že bych te´d byla nějak víc vytahaná,...
@erinka83 je tak moc gratuluji,..je vidět že se nemusí memromocí nacvičit celých 31cm,.. 😉
@pavlinaoo
usacek79 vytahaná si určitě nepřijdu,..zatím teda nemám ještě zkušenost se sexem,..ale spíš mi přijde,že tím,že nejsem nastřižená,mohu i cvičit stahovaní,..to jsem třeba při prvním porodu s nástřihem nemohla a tak jsem si přišla,že mi i unikala sama moč,..ted je vše v pořádku a mohu dokonce týden po porodu i běhat za druhou ratolestí,..

garbage
21. črc 2011

Gratuluju dalším maminkám ke krásným porodům. Já jsem zatím jen na 21 cm - cvičila jsem všehovšudy 4x. A teď mám zánět, a to mě ten lubrikáč štípe jak čert, takže si musím dát pauzu a doufat že se to co nejdřív přeléčí a stihnu nacvičit těch 30. Snad se malá nepřihlásí dřív. 😖









miana
22. črc 2011

Ahoj, mám termín v půlce října. Uvažovala jsem o Epi-nu,ale ted mě někteří odrazují, že se ta hráz roztáhne nepřiměřeně moc a že ochabne a zůstane to tak i po porodě, že se to prostě vytahá. Tak teď nevím. Co vy na to? Máte nějaké problémy v dalším životě a v sexu? Dík

garbage
22. črc 2011

@miana já tedy ještě nemám tu zkušenost zatím nacvičuji. Ale to co ti někteří říkají mi přijde jako blbost. To bys to mohla brát tak že po porodu taky zůstaneš roztažená. Ale nejlepší bude když ti k tomu napíšou holky co už mají přípravu s epinem a porod za sebou. a už zase sexujou 🙂.

innes
22. črc 2011

@miana ahoj, mám skoro 16timěsíční dceru, rodila jsem bez nástřihu, jen 2 pidi oděrky. Rozhodně nemám pocit, že bych měla "vygajdanou " hráz 😀 😉 Za sebe můžu jen doporučit. Budu pořizovat i v druhém těhu 🙂
Co se týká sexu, žádný problém jsem nezaznamenala, co se zhojili ty oděrky, tak v poho. Spíš znám holky, co necvičily a po šití, buď nástřihu, nebo prasknutí s tím mají problém třeba ještě pár let po porodu.

miana
22. črc 2011

@innes taky mi přijde logický,co říkáš.jako jasněže malý nástřih s pár stehy je asi v pohodě, problém je u těch velkých poranění a těm se dá s míčkem asi opravdu předejít. Jen se bojím, abych si neublížila nesprávným zacházením. Nebo abych si nekoupila epino za 3 tis s tím,že začnu 3 týdny před porodem a neporodila předčasně o dva týdny třeba dřív. Ale jinak si taky myslím,že to může porod hodně usnadnit.
Dík za podělení se z vlastní zkušenosti 🙂.

sussanah
22. črc 2011

@miana no ono to mnohdy ani nemusi byt o velikosti nastrihu, i malinkaty nastrih se muze zanitit a delat problemy.. No a s tim, ze treba porodis predcasne, no tezko rict, ono s detma se tezko planuje cokoliv a porodem to zacina 😉 A proste pres tu hraz to mimco musi projit tak i tak, takze by se oroztahane hrazi dalo mluvit i pri normos porodu, ale jak uz jsem tu jednou psala, hodne se da ovlivnit cvicenim po porodu. A hlavne pri epinu mas mnohem mensi sanci natrzeni nebo nastrihu, tj mnohem vetsi pravdepodobnost, ze nebudes mit v budoucnu problemy s inkontinenci nebo s jizvou a sexem. Protoze roztahana hraz je nic ( i kdyby to byla pravda pri pouzivani epina) s porovnanim s nejakym "krasne" udelanym nastrihem a hojenim, kdy i pul roku po porodu citis naprosto kazdy steh 😖

innes
22. črc 2011

@miana já ho kupovala tuším tak v 35tt, říkala jsme si, že bude víc času a sice jsem nenacvičila těch 10, ale stačilo to 🙂 Jinak určitě je elastičtější nešitá hráz, jizva nikdy pružná nebude. Nesmíš dát moc na řeči okolo, je to přeci jen trochu "alternativa" a i na mě koukalo dost lidí jakna blázna. Ale co, pro mě je hlavní, že jsem si hned po porodu sedla. Myslím, že po mojí hrázi nikomu nic není 😀 😉

miana
22. črc 2011

@innes To určitě 🙂. Jak říkám, připadá mi to dobrý, jen si říkám, abych si prostě nějak neublížila při tom nácviku a nějak nekrvácela nebo tak něco.

dagmarkaaa
22. črc 2011

ahoj holky, začla jsem s epinem trochu pozdě - až teď a mám pár dotazů ohledně cvičení, i když jsem zhruba dočítala diskusi tak bych byla ráda za vaše postřehy: to posilování pánevního dna mi nějak nejde, musím balónek přidržovat a že by se teda hýbal směrem nahoru při snaze zatnout svalstvo jak se píše v návodu to fakt ne - no zatím bída...jak to máte vy? časem se to snad zlepší nevím 😨
a při nafukování musím balónek taky přidržovat aby zůstal na místě, ale to jsem tu četla že je normální... nacvičila jsem nějakých 7 ale to nevím jestli byl balonek na správném místě.

@sussanah já měla u prvního porodu "krásný" nástřih a šití a 3 měsíce po porodu jsem o ničem nevěděla... určitě je natržení je lepší a hojí se líp?... ani teď nedokážu identifikovat kde přesně byly ty stehy... ale i tak teď doufám v porod bez nástřihu když slyším ty hrozné historky zmrveného šití a přešívání😝 , měla jsem po prvé kliku

monika12353
22. črc 2011

Ahoj všechny🙂 vcera jsem se od kamaradky dozvedela o epinu- mam z toho fakt radost, protoze se porodu bojim a masaz hraze jsem zkousela a musim rict, ze mi teda byla dost neprijemna...neprodavate nekdo epino?? JInak termin porodu mam koncem zari- neni tu nekdo s podobným termínem??

innes
22. črc 2011

@miana myslím, že pokud budeš postupovat podle návodu, nemůžeš si ublížit. Slabé krvácení někdo trochu má - když to přežene, nebo spíš je to způsobený mykozou, která je v těhu častá a sliznice není pak tak průžná. I mně se to stalo, na pár dní jsem přestala, přeléčila zánět a začala cvičit znovu. Jediný, kdy bych se obávala cvičit by bylo při riziku předčasného porodu. Nejspíš i proto, jako že pro jistotu, se doporučuje cvičit až někdy po 36 tt tuším 😕
Jestli máš obavy, zkus to probrat s Dr., většina ale tuto pomůcku ani nezná. Taky o tom byl článek v časopise sestra - zrovna kdžy jsem porodila - takže tak březen,duben 2010 -možná by to šlo dohledat na netu.

jana0706
22. črc 2011

@monika12353 ahoj, ja mam termin 13.10. a tiez sa chystam vyskusat epino, rozmyslam ale ze si kupim radsej nove..

sussanah
22. črc 2011

@dagmarkaaa no to co se rika je, ze hlavne natrzeni se stane v neslabsim miste a vyhne se tem nejvetsim cevam a nervum, protoze se to proste natrhne tam, kde je nejmensi odpor. Casto proto dojde k trhnuti jen na povrchu, tj ruptura 1.st. Nastrih je vetsinou 2-3cm a jde vzdy az do svalu, coz je ruptura 2. st. Hojeni je myslim hodne individualni a samoze zalezi na doktorovi, jak si dal zalezet. Ja mela to zakladni hojeni takyt docela ok, uz ten vecer jsem sedela (kojila jsem totiz jen na fotbalistu, v leze maly nechtel sat), ale treba vnitrni siti citim doted 😖
@monika12353 no nerada ti beru iluze, ale nemysli si, ze cviceni s epinem bude neco super prijemneho 😉 Spis naopak je podle me lepsi zacit s masazi, at si telo zatim trosku zvykne a pak epino.

aemmi
22. črc 2011

@monika12353 Ahoj, já mám termín 19. září. Taky chci cvičit, ale já se naopak bojím, že to bude docela maraz 😅 ale aspon si na to člověk zvykne, že 😝

anelisa
22. črc 2011

@gabika84 ahoj gabi 🙂 ako postupujes? Idem uz aj ja objednat, tak ma napadlo este spytat sa, ci si objednavala aj kondomy (asi by mali byt nelubrikovane, nie?) a nejaky lubrikant na baze vody? Ak ano, prosim Ta, hod tip, odkial 🙂 diky
Inak moze poradit aj niekto iny 😉

dasty79
22. črc 2011

Ahoj holky.Já mám Epi no doma taky připravený a ještě tak 3-4 týdny a začnu cvičit.Sice se toho taky bojím,abych se nějak nezranila...Ale snad to zvládnu a něco zvládnu nacvičit do porodu....

Já budu kondomy objednávat na www.epino.cz a lubrikační gel koupím v drogérce - na bázy vody - to mě doporučila předchozí majitelka epina 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru