EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

terryfox
6. říj 2013

Holky, zdravím, porod je za námi, jdu podat hlášení 😉 😀
Rodila jsem ve 40+6tt spontánně, byl to druhý porod, i před prvním jsme epinovala, ale skončila jsem s rupturou a několika stehy prý jen v kůži, ani sval mi nešili, ale byla jsem tři týdny nepoužitelná, třeba ani kojit v sedě jsem se nenaučila, protože prostě tři týdny jsem si fakt nesedla, leda na nafukovací kruh... asi jsem cíťa, kolikrát jsou ženy šité hodinu a fakt ve více vrstvách, to se stát mně, tak asi nesedím dodnes 😀
První syn se rodil se salutující ručkou, taky jsem míň spolupracovala, řekla bych, tentokrát jsme šla k porodu určitě líp připravená! naepinováno jsme měla 31cm, začala jsem cvičit až ve 38tt, protože jsem občas během těhu zašpinila, tak jsem nechtěla dřív nic pokoušet 😉 nejprve to tedy moc nešlo, těch 30cm mi přišlo nemožných, ale jde to! 🙂 cvičila jsem ze začátku denně, po týdnu, kdy jsem byla na asi 27cm už jen ob den, těch 31cm jsem zopakovala asi při 4 cvičeních. A cítila jsem, že kdybych chtěla, že bych asi mohla dát i o ten centimetr víc, ale přiznám se, že už jsme byla i líná 😀
Při porodu jsem maximálně poslouchala rady, jak tlačit, což jsem minule jaksi vypouštěla, i to určitě pomohlo, bylo mi několikrát zopakováno, že pokud se nechci potrhat, musím hlavičku jen tak přitlačovat, ne nějaký velký tlačení, šlo to těžko, ten tlak je děsný, ale snažila jsem se, jak jsem mohla 🙂 No a podařilo se 🙂 Přičítám to epinu, dobrému vedení porodu i mé spolupráci a asi i tím, že to byl porod druhý... Syn měl 53cm, 4225g a obvod hlavičky 37cm, takže opravdu pěkněj kousek 😀 A bez poranění to byl, myslím, slušnej výkon 😉
Holky, cvičte, poslouchejte pokyny u porodu, oni vědí, kdy je třeba ubrat, kdy přitlačit, berte porod pozitivně, já se těšila, a to už jsem věděla, že mě čeká bolest jak sviňa, ale mimčo ven musí a, pokud se podaří, že si budete moci po porodu hned sednout, kojit v sedě, najíst se v jídelně v sedě, budete si připadat jak hrdinka a superžena!!!

culianka
7. říj 2013

Terryfox, moc gratuluju!!! Každej den nakukuju, dlouho jsi tu nebyla, takže jsem byla zvědavá, kdy písneš, že už máš mimi doma...Óóóóbrgratulace!!! Takovej macíček a bez poranění!!! To je prostě úžasný a skoro až neuvěřitelný!!! Dodala jsi mi hodně pozitivního myšlení, já mám sice do termínu ještě 10 dní, ale ve čtvrtek mi budou plánovat indukci, protože minulý čtvrtek už byl odhad u naší malé 3800g a já jsem poprvé rodila císařem, tak prý pro jistotu, aby nerupla jizva...Druhý porod byl sice spontánní a syn měl 3900g, což je prý příznivé, ale spoléhat se na to nedá a taky mě přenášet nenechali...dělám všechno možný, abych se rozrodila (epi-no opakovaně na 33cm, od 34.tt maliníkový čaj, nahřívám si rodidla odvarem ze senny, chodím na procházky,teplá vana, masíruju bradavky, sexujeme,...),ale kromě poslíčků pořád nic...chtěla bych alespoň jednou rodit bez indukce, tak mi drž pěsti...Ještě jednou moc gratuluju ke krásnému chlapečkovi!

matulinek01
7. říj 2013

@culianka dobrý den, zkuste toto:
RICINOVÝ KOKTEJL (recept z knihy Zdravé těhotenství přirozený porod od I.S.)
ricinový olej 20-30ml sklenice meruňkového džusu hlt čiré hořalky nebo malý panák, možno použít whisky
nebo šampaňské - všechno smíchat dohromady a vypít . Někde tady na koníkovi je o tom celá diskuze... Přeji hezký porod.

terryfox
7. říj 2013

@culianka Ahoj 🙂 Určitě na Tebe budu myslet, vyvolání jsme se taky moc bála 😝 Sexovali jsme, procházkovali, bradavky jsme třela, horkou vanu si dávala, v aromalampičce jsem měla furt skořici, která má vyvolávat kontrakce, a prd, jen poslíčci 😀 Ale pak mi v noci na úterý odešla hlenová zátka a to jsem se už tak nějak vnitřně nastavila, že je to tu každou chvílí a za nějakých 26 hodin začaly slabé kontra 😉 To byla středa časně ráno, ten den jsem měla jet do porodky na monitor a si už by se začalo řešit, co se mnou dál, ve čtvrtek bych byla týden po termínu. Já tedy nevěděla váhový odhad, díky bohu, jinak bych se asi toho porodu bála 😀 První syn měl 49cm a 3375g, takže skoro o kilo menší, narodil se 39+3tt. Nemám tucha, kde jsme tohle velké dítě vzali 😀 Každopádně moc držím palce, ať se miminu zachce ven přirozeně, ať je malá v pořádku, Ty bez zranění, a kdyby náhodou došlo na pomoc doktorů, ať je to ta jediná "vada na kráse" na porodu, jinak ať to jde jak po másle a bez následků 😉 NO a kdyby to skončilo ještě jinak, tak hlavně, ať jste zdravé!!! Já byla po prvním porodu zklamaná, že jsme šitá, že to vše bylo jinak, než jsem chtěla, znám ty pocity, dodnes mi to vadí, ale podstatné je, že jsme zdraví, takhle zpětně fakt jo!!! 😉 Ostatní přebolí, zapomene se 🙂

lila69
7. říj 2013

@terryfox Velka gratulacia, je super si precitat pozitivne spravy, cloveka to nejako tak dalej nakopne. 😉
Ja som cez vikend tomu moc nedala, stale niekto behal po dome a nebol klud na cvicenie. Dnes som dala 28,5 cm potom som trosku zacala spinit tak som to ukoncila. Ak vydrzim pokope skusim zajtra aspon na tych 29 sa dostat.

kika214
7. říj 2013

@lila69 ja som tiez dnes cvicila.. fnes som dala cca 28 cm.. ale vzdy jemne krvacam.. zda sa ze mam nejaku malu ranku, kt. sa vzdy spusti.. no co uz... dala by som asi aj viac.. ale nechcem riskovat..myslim si, ze hormony spravia este svoje.. ;) a teeedaaa, ide ti to super ;)

romy31
8. říj 2013

@terryfox gratulujem! 🙂 a tvôj pôrod je pre mňa super povzbudením 😉
@lila69
@kika214 baby ja dnes tiež 28cm...a mám pocit, že sa to dole nejak rozvoľňuje...lebo ja ozaj tomu cvičeniu moc nedávam, cvičím tak každý druhý deň a ide to celkom ľahko, dokonca mám pocit, že by som v pohode dala aj viac, len teda tlaky sú a nechcem sa poraniť, tak keď zistím, že som dosiahla svoj cieľ pre dané cvičenie, tak radšej končím a neskúšam už dávať viac

kika214
8. říj 2013

@romy31 super teda.. jo je to tam volnejsie ;).. a ja som to asi raz prepiskla, aj ked sa mi nezdalo..
dnes mam pauzu.. skusim zajtra, ale bude asi opat krvacanie.. co uz.. hlavne ze to neboli, nestipe..

lila69
8. říj 2013

@romy31 Ja som dnes dala zasa znovu len 28,5 mozno by som aj viac, ale kedze som zbadala krv a zajtra idem na poradnu, nechcela som pokusat....
No som velmi zvedava ako mi zajtra poradna dopadne, musim sa smiat, lebo sa uz pred 2 tyzdnami so mnou moj lekar lucil, ze uz sa neuvidime, ze budem mat kazdym dnom porodene, ale prd 🙂
Nakoniec budem prenasat a to som od 31tt lezala pre hroziaci predcasny porod 😀

olusenka
9. říj 2013

Mohl byste mi někdo poslat na e-mail ofocený český návod k epi-nu? Mám jen první stránku, další mi chybí. Více přes IP. Díky moc.

culianka
9. říj 2013

@terryfox Děkuju moc za milé přání 🙂 Vypadá to zase na vyvolávaný porod, zítra jdu na poslední kontrolu a tam už mi dají termín...no nic, vyzkoušela jsem všechno možné, víc udělat nemůžu...termín mám až za týden, tak se ani nemůžu divit, že se malé ještě nechce...jen jsem si přála porodit přirozeně, bez medikamentů...tak se měj moc hezky a užívej si sžívání s novým členem rodinky 🙂 dám vědět, jak jsem dopadla 🙂

bashka87
9. říj 2013

baby co momentalne cvicite..tiez mate problem udrzat ten balonik tak ako pisu v 2/3? lebo mne sa bud vyduva von ( musim pridrzat rukou) alebo sa vsunie dnu uplne (co mne inak viac vyhovuje a menej to boli) potom pumpujem kolko vydrzim a potom sa ho snazim von vytlacit 😀

eca221
9. říj 2013

Ahoj dievčatá, tak už mám epi-no aj ja doma spolu s on clinic kondomami a gelom na vodnej báze... zajtra začínam 36tt a v piatok idem na kontrolu. Doktor mi kázal s epinom pockat, kým ma opäť nepozrie kvoli bakteriálne vaginoze, ale malo by to už byť ok... no proste nevydrzala som a dnes som epi-no skusala. Najprv som si ho dala celý a nafukovala, vsetko v poho, ale ked mal ist von- no nehrozilo, musela som ho sfuknut, asi som si ho moc nafukala... tak som ho nechala trochu trcat a podarilo sa mi dostat na 5,5 cm. Myslíte, že je to ok na prvý krát? Je normálne, že pri vytlačení to zabolí? A ešte ma trápi jedna vec a verím, že mi na to napisete nazor, odkedy som to skusala, mam akesi tlaky na podbrušku- ako som mavala pred menstruáciou a bojim sa, aby som si nevyvolala porod... ďakujem za odpovede

eca221
9. říj 2013

Ešte jednu vec...bavili sme sa o epine na predporodnom kurze a zaujimalo by ma , teda nielen mna, ci viete, ako to funguje po porode, myslím, ci sa vsetko vráti do "starých kolaji" a neostanete tam dole "roztiahnuta". Ďakujem za skusenosti.

domeli
9. říj 2013

@eca221 bez obáv, všetko sa vráti do "starých koľají" 🙂

andelka
9. říj 2013

@eca221 2x porod s epinem, nevidím problém. Neboj.

lummis
9. říj 2013

ahojte, mam na predaj Epino Delphine, pouzite presne 3x - vzdy s kondomom. Rodila som nakoniec cisarskym rezom, takze som ho dalej nepouzivala. Ak mate niekto zaujem, napiste IP. Predam ho za 70 Eur.

slabachvila
10. říj 2013

@bashka87 aj mne vklzava dnu ☹ a o vytlačení nemôže byť ani reči, iba tak vyletí. neviem čo robím zle

adyp
10. říj 2013

@eca221 Ahojky, to je úplně v pohodě, já jsem na poprvé dala také těch 5,5 a to horko těžko. Máš spoustu času, tak to nepřepískni hned od začátku, pěkně pomalu. Mně osobně to cvičení vůbec nejde a to mám TP asi za 8 dní, ale už jsem se smířila s tím, že žádné 30 cm nehrozí, ale říkám si, že každej milimetr je dobrej. Já jsem se při cvičení trochu poranila, tak i tím jsem se pak zasekla a necvičila nebo velmi opatrně. Ale teď jsem to konzultovala s PA a ta říkala, že 25 cm = 8 je super a stačí (jenže já těžko dávám i to, ale tak to ještě nacvičím) a že hlavně pomaličku, nic nepřehánět, každá je jiná a jde jí to jinak. Krvácení, které se hned zastaví je ok. Že opravdu velkou roli hrají hormony a vedení porodu a tak všechno. A nějak bolet by to nemělo, ale každý vnímá bolest jinak, spíš do bolesti ne přes bolest, aby ses neporanila.
Myslím, že porod si tím opravdu vyvolat nemůžeš, to bych byla v klidu.
@bashka87 Taktéž mně hrozně vyjíždí a musím držet silou, až mě někdy bolí ruka, taky si říkám, že to asi dělám možná blbě, ale lepší než nic.

bashka87
10. říj 2013

@slabachvila no mne nevyleti teda, sa poriadne zapotim kym ho vytlacim..ale dnes som ho celkom dlho udrzala na tych 2/3..pak vlkzol dnu som dofukala este trochu a vysledok je 24 cm tak sa vytesujem 🙂
@adyp no presne 🙂 tiez si hovorim lepsie aspon takto ako nijako..mozno sa do toho este dostaneme 🙂

slabachvila
10. říj 2013

@bashka87
wau, že 24cm. tak tebe to ide pekne veru. ja neviem prečo mne tak rýchlo ide von ten balónik. ani gelu nedávam vela iba tak trošku na špičku kondomu a potom poroztieram ...

lila69
10. říj 2013

Ja som dnes aj vcera dala 29cm, snad sa k tej 30tke dopracujem a bude mi to k niecomu. 🙂
Ono velmi zalezi aj na porodnikovi, PA a tom aby bolo babo dobre dorotovane. Tak zeny cviceniu zdar. 😉

romy31
10. říj 2013

tak žienky ako pokračujete? ja som dnes dala 28,5cm, možno sa ešte večer dostanem k cvičeniu...rada by som sa dostala na tú 30 🙂 včera mi dr povedala, že som už na 2cm otvorená, bruško občas zabolí...asi to bude ešte tento týždeň 😅

bashka87
10. říj 2013

@slabachvila no mozno nejako od polohy zavisi..neviem vobec..sak si vravim ze sak aj ked je dnu a tak ho vytlacim je to nacvik..pomaly ale iste je tam pokrok a to ma tesi 🙂
@romy31 drzim palce k rychlemu porodu a aby fakt epino splnilo ocakavania 🙂

kika214
10. říj 2013

@bashka87
@slabachvila
baby cvicte stale.. ja som zacala v 36tt.. a pohoda..
Momentalne som 38tt.. mala som tri dni pauzu.. lebo pravdepodobne si vzdy tam nieco potentujem.. vzdy pri prvom vytlaceni potom zacnem krvacat, ale netrva to dlho a pokracujem dalej v cviceni..
Uz je to tam asi velmi prekrvene 🙂

No zacinala som na 16cm.. a momentalne som 28,5cm (A TO PO troch dnoch).. raz som dala aj 29.. mam este chvilu cas, tak nechcem to silit..
Svagrina mala pred porodom nacvicene 27cm.. viac nedala..- a ma jeden malinky vnutorny kaz.. ktory sa ani nesil ;)

Takze isto to ma zmysel.. potom napisem, ako som dopadla ;)

Mne vybehuje len na zaciatku.. ale potom uz drzi dnu..
No a snazim sa ho pri vytlacani pridrziavat, aby isiel co najpomalsie.. tak ako pojde aj hlavicka.. a v tedy ma to aj menej boli.. snazim sa precitit tu bolest alebo teda tlak.. aby ma to potom neprekvapilo..
Ale vraj su pri porode aj tak ine tlaky ako pri epine.. vraj .. uvidime ;)

bashka87
10. říj 2013

@kika214 jooj super sa to cita..ja som zacala na 18 ..si sa rychlo vysvihla na 28..waaw..ja sa snazim kazdy den alebo obden...tak drzim palce. Uz to mas za par 🙂 a potom nas informuj 🙂

slabachvila
11. říj 2013

@bashka87
@kika214 ja som prvý krát dala iba 19 - na druhý den 20 a potom som tri dni necvičila a včera zas ledva ledva 19 😒 ale už budem poctivo cvičiť, lebo už dva týž sa mi sníva každú noc že rodím, tak si to musim predsa rýchlo nacvičiť. Verím, že sa aj ja začnem posúvať ako vy kočky 😉 😉

jaya
11. říj 2013

@ataner81 Tak jak to s tebou vypada? Ja jsem se vcera dostala na nejakych 29.5. Kupodivu jsem nasla uplne novu polohu, ve ktere to jde nejlip; je to na boku se zvednutou nohou. Uz bych rada rodila 😅

kika214
11. říj 2013

@jaya ja sa snazim mat polohu taku klasiku.. nvm ci u nas bude moznost rodit na boku.. hm 🙂

emusa20
11. říj 2013

baby, len to nevzdavajte a cvicte!!! Ja som sa posuvala doslova po milimetroch a dvakrat som ostala niekolko dni na rovnakej hodnote a nevedela sa pohnut dalej ☹ Ale ono sa to postupne po 3 tyzdnoch rozhybalo, teraz uz dam 30,5cm (comu som neverila!!) A myslim si, ze uz len ta prva faza cvicenia (to stahovanie svalstva) je dost ucinna, takze aj ked sa neposuvate po ciselniku, aj to isto pomaha!!! 🙂 Uz len teraz dufam, ze sa ta namaha vyplati pri porode 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru