Genetická konzultace. Na co se ptají?

marbo
23. črc 2011

Ahoj, v pátek mě objednali na tohle pondělí na genetickou konzultaci, protože jsme měla vyšší hodnotu hcg v krvi při screeningových testech než by měla být. Na co vše se mám připravit? Mám si zkusit od obvoďáka vyzvednout svoji zdravotní kartu? Nebo se ptají jen na vrozené a vývojové vady? Stačí vědět jen nejbližší rodinu? Prosím o jakékoliv postřehy, pokud jste některá z vás také absolvovala tuto konzultaci. Moc děkuji

florentina
23. črc 2011

Ahoj, já v těhu absolvovala s manželem genetickou konzultaci v Genetu v Praze. Naštěstí se mimi narodilo v pořádku a nakonec mi přišlo, že lékařka, u které jsme na konzulatci byli, byla věci znalá a asi vše proběhlo jak mělo, ale přece jen mi to celé přišlo trošku nedomyšlené. Na konzultaci jsem byla kvůli tomu, že manželova sestra je bohužel od narození mentálně postižená, naštěstí jen lehce a není u ní potvrzená žádná konkrétní nemoc, jde o souhrn příznaků, takže vyšetření bylo kvůli tomu, aby nám řekli, zda připadá nějaká "dědičnost" v úvahu a zda by nějaká případná vyšetření (např. odběr plodové vody), mohla prokázat případně tuto vadu, aby jsme věděli, jak na tom mimi je. Na konzultaci jsem se objednávala telefonicky, ptali se mě na důvod, proč jsme k nim byli odesláni a dávali doporučení, co vzít s sebou. Měla jsem vzít dosavadní ultrazvuková vyšetření a výsledky NT screeningu, zprávu o tom, co sestře je a připravit se na to, že mi možná udělají rovnou odběr plodovky, tak ať si zajistím případně odvoz. O tom, že by se mnou měl jít manžel nepadlo ani slovo. Nicméně manžel se mnou samozřejmě šel a vtipné bylo, že hlavní otázky pak směřovala lékařka na něj, což mi sice přišlo logické, ale dopředu jeho přítomnost nikdo nevyžadoval. Lékařka chtěla znát nemoci v jeho rodině a na co kdo umřel, v kolika letech, jak se kdo narodil /zda normálně či předčasně a tak/ a to se týkalo jeho sourozenců, rodičů, sourozenců rodičů a prarodičů a jejich sourozenců. Kreslila si u toho takový strom. Ptala se na totéž i mě. Což jsme zdaleka o všech nevěděli. Také chtěla vidět fotku jeho sestry, tu jsme také neměli a tak jsme lovili něco v mobilu. To, že by jsme to nějak doplnili příště jí moc nezajímalo. Fotku jsme ale posílali emailem. Upřímně jsem vůbec nechápala, proč nám nemohli poskytnout seznam těch pár otázek předem, abychom tam šli připraveni. Vím, že jdeš na vyšetření z jiného důvodu, ale za sebe bych se možná poptala jen pro info v rodině své i manžela na nějaké ty základní věci. Jinak to probíhalo tak, že jsme šli na konzultaci k té lékařce genetičce a ta vyhodnotila, že postižení, které řešíme se stejně z žádných odběrů nepozná, uklidnila nás ale, že to vypadá na postižení náhodné, nikoli genetické a pravděpodobnost u našeho dítěte je jako u každého jiného, že by takto mohlo být postižené. Také vyhodnotila, že to mentální postižení je spojené i s nějakým fyzickými znaky, jako vývoj srdce, tuším, že ledvin a mozku a to by mohlo být zřejmé z podrobného ultrazvuku, takže jsem pak chodila do Genetu na pravidelné a velmi dlouhé ultrazvuky, což ale bylo fain, měla jsem takový jistější pocit. Naštěstí se mimi narodilo v pořádku a i když u dalšího těhu se budu bát zase, tak snad ta pravděpodobnost tu není. Snad příši pro to, že dle lékařky se prostě neví co sestře vlastně pořádně je a ani se to nedá zjistit. Muselo by se hledat co to postižení způsobilo a říkala, že to je tak složitá věc, že to není vlastně možné. Vím, že jdeš na vyšetření z jiného důvodu a ani nevím kam, ale vyšetření se neboj. Nejdřív to bude nějaké povídaní s lékařem a ten pak navrhne případný další postup. Myslím, že když už jsi se objednávala, tak ti asi řekli co s sebou, pokud ne, tak si tam zavolej a zeptej se. Určitě jsem také potřebovala doporučení od gynekologa a taky mě překvapilo, že chtěli nakonec vidět kartičku zdravotního pojištění mého manžela, že když vlastně dělali anamnézu i jemu, tak že to jde na jeho pojišťovnu...no přišlo mi to divné, ale tak kartičku ukázal a bylo. Takže já za sebe doporučuji manžela s sebou, vyptat se v rodině na takové základní věci co jsem psala. Hlavně vám držím palce, ať je nakonec vše v pořádku.

cuci25
23. črc 2011

Ahojky,já tam byla minulý týden,tzn. ve 14.týdnu kvůli tomu,že jsem hned od začátku brala utrogestan a chvíli homeopatika kvůli alergii. Dost mě to ale zklamalo. Sestra nejdřív chtěla vědě celý rodokmen mé i přítelovy rodiny,ročníky narození,popř. úmrtí,na co se kdo léčí,no hroznej výslech ☹ když jsem se nakonec dostala k doktorce,ta mi řekla,že tím co uvádí můj doktor na žádance nezvyšuje výskyt vrozených vad a vůbec nic mi nedělala,žádný ultrazvuk ani odběry krve,jak mi říkaly kamarádky. Odebrala krev přítelovi,protože je zaměstnán jako svařeč a to prý by mohlo být rizikový. Pokud budou výsledky špatný,budu muset na odběr plodový vody ☹ pak mě ještě objednala na podrobný ultrazvuk,ale to už budu v 21.týdnu... Slyšela jsem,že je prý rozdíl v přístupu na soukromých klinikách a státních. Na těch soukromých musíš platit,ale asi se aspoň něco dozvíš...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru