Jak vybrat jméno pro dítě, když se žádné nelíbí?
Zdravím, čekáme kluka a narazili jsme na problém s výběrem jména… prostě se nám žádné nelíbí 🙈 vždy mě jména hodně zajímaly, mám i knihu od Knappové doma a už jsem ji i několikrát přečetla 😅 ale narozdíl od holčičího, pro kluka jsem nikdy neměla žádné top a vysněné. Už jsme vyprodukovali několik seznamů s použitelnými návrhy, ale je to spíš takové jako “jo, to by se dalo…” než že by nám něco skutečně padlo do oka. Zkoušeli jsme si dát nějaká kriteria a podle nich vybrat jména co je splňují, ale pak když na to koukám mi to nějak není sympatické a říkám si, že takhle přece svého syna pojmenovat nechci… žádnou intuici ani vnuknutí nemám a hlavně nechci skončit ze zoufalství u toho, že bude mít jméno po tatínkovi 😂 co byste poradily? Čím se nějak inspirovat? Jak ještě vybírat?
Stručné shrnutí
- Kniha od Knappové, státní seznam dávaných jmen na ČSÚ a online nástroj chytre-miminko.cz jsou v diskusi uváděné jako hlavní zdroje pro inspiraci a kontrolu jména spolu s příjmením.
- Praktické metody doporučené v diskuzi zahrnují sepsání kritérií, vytváření a postupné škrtání seznamů, říkání jmen nahlas a zkoušení jména v kombinaci s příjmením.
- Alternativní přístupy zmiňované v diskuzi zahrnují volbu jména podle významu, podle rodinné tradice nebo rozhodnutí až na porodním sále.
Nejčastější otázky
Q: Jaké zdroje použít, když se mi žádné jméno nelíbí?
A: Použijte knihu od Knappové pro široký přehled jmen, stáhněte „seznam dávaných jmen“ z ČSÚ pro statistiky četnosti a využijte chytre-miminko.cz k náhledu, jak jméno vypadá s konkrétním příjmením.
Q: Jak postupovat prakticky při výběru jména?
A: Sepsat si požadavky (např. mezinárodní, bez koncovek -mír/-slav), každý z partnerů vytvoří vlastní seznam, porovnat je, zapisovat jména s příjmením na papír a říkat je nahlas pro ověření zvukomalebnosti.
Q: Má smysl zvažovat svátek jména (kalendář)?
A: Ano; v diskuzi někteří rodiče volili jméno podle svátku nebo svátek zvažovali jako výhodu/nevýhodu, proto se doporučuje konzultovat kalendář jmen při rozhodování.
Q: Jak řešit kompatibilitu jména s příjmením?
A: Doporučuje se testovat jméno s příjmením nahlas a v online nástrojích (chytre-miminko.cz), zohlednit počáteční písmeno a zvukové obtíže (např. sykavky nebo opakující se písmena jako L).
Q: Lze nechat volbu jména až na porod?
A: Několik rodičů v diskuzi potvrdilo, že jméno vybrali až na porodním sále (příklad: jméno Maxim uvedené jako volba přímo při porodu), takže to je běžná možnost, pokud s tím oba souhlasí.
Q: Jak brát v úvahu rodinné užití jména?
A: Rodinná tradice může být důvodem pro volbu jména (v diskuzi byl zmíněn příklad jména Václav děděného přes 8 generací), jiní zase jména v okolí považovali za diskvalifikující, proto je potřeba zvážit osobní preferenci a výskyt jména v okolí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Užitečné jsou externí zdroje jako kniha od Knappové, seznam ČSÚ a online nástroje pro náhled jména s příjmením (chytre-miminko.cz).
- Užitečné postupy jsou sepsání kritérií, tvorba seznamů a říkání jmen nahlas v kombinaci s příjmením.
- Zvažování významu jména, rodinné tradice a svátku jsou běžně doporučované faktory při rozhodování.
Sporné názory
- Volba podle rodinné tradice versus volba unikátního/neobvyklého jména.
- Rozhodnout jméno před porodem versus nechat konečné rozhodnutí až na porodním sále.
- Preferovat tradiční česká jména versus mezinárodní jména.
Otevřené otázky
- Jaké kritérium upřednostnit, když žádné jméno nesplňuje estetická očekávání?
- Kdy má být výskyt jména v rodině nebo okolí důvodem k jeho vyloučení?
- Jak silně by mělo ovlivnit volbu jména jeho zkracování a možné zdrobněliny v dětství i dospělosti?
Zmíněné značky a firmy
ČSÚ, chytre-miminko.cz
Zmíněné produkty a metody
kniha od Knappové, ČSÚ seznam dávaných jmen, chytre-miminko.cz, sepsání požadavků/critérií, tvorba a postupné škrtání seznamu, říkat jména nahlas/oslovovat, kontrola svátku v kalendáři jmen, zapisování jména s příjmením na papír, prohlížení rodokmenů a hřbitovů, rozhodnutí až na porodním sále, volba podle významu jména, kontrola četnosti (top 10), zvažování zdrobnělin a oslovování
Místa a osoby
Knappová, ČSÚ
Taky jsme dlouho bojovali, manžel chtěl českou klasiku nebo něco typu Tomáš, Martin, já jsem chtěla něco mezinárodního, co nemá každý druhý. A kdyby bylo královské, tak o to líp 😃 U dcery chtěl Filipa, tak to dlouho vypadalo, že to teď Filip bude, ale já se s tím nesmířila. Chtěla jsem Maxe, manžel ale ne. Až když jsem přišla s Nikolasem, tak se zhrozil a řekl, že Max se mu líbí.. Takže za měsíc se narodí malý Maxmilian a já jsem konečně spokojená a v klidu 😁
@prejeta_zaba Norbert by urcite sel, typove i k prijmeni, akorat si nejsem jista oslovovanim 🤔 “Norberte” si neumim predstavit ani v dospelosti, a jako dite asi jedine Bertik?
@mysh_me V posledních dnech jsem pracovně komunikovala s jedním Arnoštem. Potkala jsem prvního a posledního (a mladého) živoucího Arnošta v životě! 😄 Kolegové ho oslovují Arny.
V případě Norberta by tak šlo i "Nori" ☺️
@mysh_me a co se takhle zamyslet nad nejakym nositelem, ktery te extra oslovuje.... at uz to bude Albert, Theodor, Julius, nebo třeba Mats, Alexander, Chris případně Geralt .. ehm :D proste pokud nemuzes vybrat jméno podle estetiky, zkus jiny kriterium - význam, poselství( doslovnej vyznam nebo prave podle nositele ;) )
Mě ještě napadá- nechat se inspirovat třeba nějakou oblíbenou knihou, filmem - jméno dle nějaké postavy (samozřejmě v mezích soudnosti 😃). Já jsem takhle měla vybraná 2 jména (a teda ani jedno mi manžel neschvalil 😃)
@mysh_me taky jsem nic kloudného nevymyslela, ale Bertík nebo Nori není špatný. 🙂
Já jen k těm mezinárodním jménům doplním, že ač máme Jindřicha, tak nemáme výrazný problém, větu: ¨Means Henry in English¨ uměl už jako maličký - kvůli našim různorodým přátelům. Už jsme použili i Henricus (latinsky), Andre, Heinrich.....
Jméno jsme vybírali také složitě, plán byl jasný, miminko bude Jindříšek, pak Jindra a dospělý Jindřich. Nakonec se narodilo miminko, kterému spontánně přátelé říkali Pan Jindříšek a pro mě je to náš Jindří už bez ....šek. Jindro mu ale opravdu říkají skoro všichni ostatní. No a dcerce vybral jméno on, máme Valerii, která si zase pro změnu neřekne jinak než Vája a musí jí tak říkat všichni. Ono si jméno svého nositele také najde tak nějak samo.
Máme doma Samuela, Sebastiana a čekáme třetí, pokud by to byl kluk byl by to Kristian 🥰

Jinak vsem moc dekuju za tipy 🤗 u vasich navrhu jsem si uvedomila, jak moc klucicich jmen, ktere by pripadaly pro nas v uvahu, je uz “pouzitych” v rodine, mezi prateli nebo jejich detmi 😀 to se nam u holky nedelo, nikdo nemel v okoli nase favority, ale u kluku se tech jmen celkove dava mene a kdyz mame kolem sebe vice kluku, je to uz znat 🤔 samozrejme kdybych mela nejake top vysnene jmeno, asi by me neodradilo ze ho ma i nekdo z okoli, ale v nasem vyberu “jo, to by slo” je fakt, ze uz nejakeho takoveho chlapecka zname, proste diskvalifikujici…