Jaká vyšetření mě čekají, když v předchozím těhu zjistili genetickou vadu?

pintule01
25. led 2018

Zdravím Vás a prosím o radu,27.10. jsem byla na vyvolaném ukončení těhu v 22+5tt,pro zjištění svalové dystrofie,
Já i přítel jsme geneticky naprosto v pořádku,doktoři nám řekli,že to mohlo být způsobeno nějakou mutací našich genů,nebo jen tím,že jsem byla v 1.trimestru nastydlá :(
Za měsíc de nám mohl narodit kluk,ale bohužel tomu tak nemělo být...
Bylo mi řečeno,že až budu těhu,bude se vše hlídat hned od začátku gennetem,abych si tím případně nemusela znovu projít a zároveň mě doktoři v gennetu uklidňovali,že příští těhu už by mělo být v pořádku.
Jde mi o to,že jsem těhu,podle poslední ms 7+6tt,podle UZ 6+5tt.
Jaká vyšetření mě tedy čekají,víte někdo?
Do gennetu jsem volala,ale objednali mě jen na prvotrimestrální screening,tedy odběry a pak UZ,s tím,že u UZ bude i genetička a domluvíme se na dalším postupu.

grillon
25. led 2018

Me skoncilo tehotenstvi v 16 tt, taky vyvojova vada, geneticky jsme take oba v poradku, a v dalsim tehu zadna vysetreni navic nebyla

pintule01
autor
25. led 2018

@grillon Nebyla??
Mě řekla genetička právě,že to pohlídáme hned od začátku a budem zjišťovat,jestli je vše ok,abych si případným ukončením nemusela projít tak pozdě

soptik101
25. led 2018

Ja byla ve 25tt, vvv prakticky vseho a neprislo se na to driv jak ve 20tt,v druheho tehu pak zadna extra vysetreni nebyla...

alcar
25. led 2018

@pintule01 a jak ti na to prisli pri tom prvnim tehu? Geneticke testy (napr. z plodove vody) se na svalovou dystrofii bezne nedelaji. Obavam se, ze pokud chces mit jistotu, ze druhy prcek bude v poradku, tak te odber plodovky nebo choriovych klku nemine.

pintule01
autor
25. led 2018

@alcar v gennetu při UZ ve 20tt zjistila mudr rozštěp rtu,tak pro jistotu doporučila odběr plodové vody,zjistilo se,že mentálně by byl malej naprosto v pořádku,výsledky byly hned druhý den,tak jsem se uklidnila...
Za 14 dní volala genetička,že se zjistila svalová dystrofie,bylo tam mizivé procento,tak pro jistotu poslali na podrobný rozbor do Motola a zjistili,že by jí opravdu měl.
Upřímně,jsem ochotná toho 7.3.18,kdy jsem objednaná do genetu na UZ v prvním trimestru podstoupit rovnou odběr choriových klků,protože na plodovku je ještě brzy,jen abych měla jistotu,že škvrně bude zdravé.
Vím,že můžou přijít jiný komplikace,ale tohle budu chtít opravdu vědět a případně potrat podstoupit dřív,než celý den zase cítit pohyby a čekat,kdy potrat(porod) konečně přijde

bonulinka
25. led 2018

@pintule01 A první screening byl ok, i tripple testy ?

pintule01
autor
25. led 2018

@bonulinka Ano,první screening naprosto v pohodě a tripple testy,jen krapet snížená hladina HCG,nic hroznýho právě

bonulinka
25. led 2018

@pintule01 Mě tedy kvůli věku genetička doporučovala buď odběr chloriových klků, anebo odběr plod. vody, že to jediné je 100%. Ostatní testy jsou vždy tak max. kolem 98%. Pokud chcete mít jistotu, tak asi jiná možnost, než ten odběr klků nebude. My tedy invaz. testy odmítli a budeme doufat, že miminko je zdravé.

grillon
25. led 2018

@pintule01 u me jim vysly blbe nejake hodnoty krve pri I.screeningu,utz byl ok, ale na genetice nezjistili nic...a v tom dalsim tehotenstvi byl ten screening nastesti v poradku, ale rikal doktor, ze oddychnout si mam az po druhym velkym utz, ze nektery problemy se do te doby nemusi projevit a byt videt...do te doby sem si myslela, ze nejvetsi stres je I.trimestr ( mam za sebou dva potraty 8 a 12tt)

markokolin
25. led 2018

Moje dcerka měla také genetickou vadu, já i manžel jsme v pořádku. Šanci na tuto vadu znovu byla někde hodně blízko nule ( dle doktorky nulová), ale na mé přání mi provedli CVS ( odběr klků)ve 12 týdnu. Dělali mi ho v pak i u dalšího těhu ( opět na mé přání). Chodili jsme do gennetu na Letné, paní doktorka Krůtílková, super přístup. Pak je možný odběr plodové vody po 16 tém týdnu, tam je nižší riziko potratu než u CVS, ale už je to přeci jen horší když to dopadne špatně. Už bych nikdy nechtěla prožít, to co s dcerkou.

pintule01
autor
25. led 2018

@markokolin Právě,proto budu chtít taky CVS

pintule01
autor
25. led 2018

@markokolin Svalová dystrofie hrozí jen chlapečkům,holčičky jí nemají.
Jsem ochotná riziko podstoupit,ale mít jistotu,nechci to zažít znovu

budouci_maminka
25. led 2018

nám zjistili na screeningu u plodu Edwards syndrom.. v Gennetu nám následně dělali z krve a rodokmenu genetické testy, zjistili, že jsme oba v pořádku a že šanci na tuhle genetickou kombinaci jsme měli 1:32000
Další těhotenství žádné testy navíc nebyly, jen jsem měla zadarmo i první screening (plně hrazen pojišťovnou), jinak nic navíc..

budouci_maminka
25. led 2018

@pintule01 jo jinak, v Gennetu dělají ještě ten prenatální screening: https://www.gennet.cz/prenatalni-screening , tak jestli doktorka nemyslela toto, že by ti případně v dalším těhotenství dělali. Známá na tom teď v gennetu byla, je to ekvivalent plodovky a CVC. Ano, sice to neni 100%, pohybuje se to však kolem 98%, ale zase bez rizika potratu...jí to proplácela pojišťovna

pintule01
autor
25. led 2018

@budouci_maminka kdepak,tenhle screening je běžný,na ten jsem normálně objednaná...
Dělali mi ho i v předchozím těhu a vyšel bez vad...
Není právě 100% a spousta vad se projeví až později,jak už bylo v diskusi psáno

budouci_maminka
25. led 2018

@pintule01 možná se jmenuje jinak, ale právě běžný test to není, obvykle stojí cca 12 tisic, nahrazuje ten test plodovky, pojišťovny ho obvykle nehradi. není to ten NT screening

jade85
25. led 2018

Nám v prvním těhu zjistili vvv už na prvním screeningu. V dalším těhu byl první screening naprosto v pořádku, jak krev, tak ultrazvuk. Jediné, co jsme absolvovali navíc byla konzultace s genetičkou. Tam jsme probrali výsledky screeningu a rodokmenové dotazníky. Nabízela mám, že můžeme udělat amniocentézu, ale vzhledem k dobrým výsledkům screeningu jsme odmítli. Absolvovala jsem ještě tripple test a druhý screening, vše naprosto v pořádku, takže za měsíc se nám snad narodí zdravý mimčo 🙂

89peta
26. led 2018

Ahoj,při prvním těhu mi zjistili holčičce VVV srdce až z druhého velkého ulzrazvuku,do te doby vše v pořádku. U dalšího těhu jsem měla akorát dřív vyšetření srdíčka,jinak nic navíc. Na druhém velkém ultrazvuku zjistili pár abnormalit,takže sem byla na plodovce,ale teď mi v náručí oddychuje syn.;) držím palce aby teď už všechno dopadlo dobře.🙂

pintule01
autor
26. led 2018

Probíráme to s přítelem horem dolem,pro něj to bude první dítě...Já už mám 10ti letou dceru z předchozího vztahu.Ta nás taky držela nad vodou,po tom co se stalo...
Víme,že při CVS je riziko potratu a přítel se o nás bojí,ale chceme mít prostě jistotu.
Uvidíme toho 7.3. při UZ,co genetička řekne a navrhne,ale jsem připravená si o CVS říct

lucie01
26. led 2018

Byla jsem na ukončení ve 20 týdnu - nejednalo se o vadu se zvýšeným rizikem opakování ( prostě špatná náhoda ) a v dalším těhotenství ( s jiným partnerem ) jsem měla jen o jeden velký ultrazvuk navíc ( 12 tt, 16tt a 20 tt )- nabízeli mi i odběr plodové vody, ale já jsem řekla, že pokud budou ultrazvuky v pořádku, tak nepůjdu . Byly to nervy, ale dopadlo vše dobře a narodil se nám zdravý prcek 🙂

jezz1e
26. led 2018

@pintule01 budoucí maminka asi myslela spíš nějaký test typu Prenascan. to je krevní test, tj. nehrozí riziko potratu, ale nejsem si jistá, zda se jím dá zjistit i dystrofie https://www.gennet.cz/prenascan

jade85
26. led 2018

@pintule01 oni ti to cvs nebo amnio nejspíš nabídnou sami.

pintule01
autor
26. led 2018

@jade85 Taky si myslím,ale kdyby ne,budu chtít já...
Když to tady čtu,tak nikomu nenabídli,i když měli v předchozím těhu vvv
Neměli žádná vyšetření navíc

pintule01
autor
26. led 2018

@lucie01 Mě řekli to samé,blbá náhoda a riziko opakování nulové,ale že příště se to radši pohlídá...
Nechci to zažívat znovu

pintule01
autor
26. led 2018

@markokolin Můžu se zeptat???
CVS,je bolestivé a nebo obdobné odběru plodové vody???
A jak ti potom bylo??

pintule01
autor
26. led 2018

@89peta Děkuju moc,řekla jsem si,že to nebudu tak prožívat,kdyby to náhodou nedopadlo,nebudu se stresovat,jak které vyšetření dopadne...,ale stejně to prožívám no...
Citům neporučim

terebene
26. led 2018

@pintule01 Zdravím - na CVS jsem byla a spíš než bolestivé to bylo nepříjemné, ale pan doktor pořád něco povídal, tak to nebylo tak strašné. Dle info je téměř to samé jako u plodovky, jen dříve. Člověk se musí šetřit, ale já osobně jsem žádné bolesti a nepříjemnosti po tom neměla 🙂

pintule01
autor
26. led 2018

@terebene Děkuju,myslela jsem si to,plodovka byla dost nepříjemná,ale zvládla jsem to,bolesti jsem taky neměla,ale první den jsem se radši taky šetřila

markokolin
26. led 2018

@pintule01 Nebolelo to, jen to bylo nepříjemné. Velká jehla do břicha a pak tím břichem hýbali, aby odebrali ty klky, což myslím u plodovky není, tam nasají plodovku si myslím. Pak 3 dny v klidu, pokud možno ležet. Neměla jsem žádné velké bolesti, spíš hodně slabé menstruační a jen chvilku po odběru.
Ono je to jiné když čekáš mimčo a máš podezření na nějakou vadu, nechceš riskovat potrat, tak to riskneš. Ale když si prožiješ ukončení těhu kvůli vadě a pak čekáš další mimčo, to už prostě bereš jinak a i na začátku riskuješ potrat po odběru klků, prostě chceš mít jistotu i když šance, že by další mělo tu vadu je na nule. U nás se vada projevila až když malá byla na světě ( měla mutaci genu způsobující rakovinu, to na žádném utz poznat nešlo) a vím, že prožívat to znovu by mě zabilo.

petulkanono
26. led 2018

Ahoj, ja rodila 18+0 chlapecka s hydrocefalem, taky mi rikali, ze si me v dalsim tehotenstvi pohlidaji. V tomto tehotenstvi to pribihalo tak, ze si me prevzala genetika a objednavali me na vice uktrazvuku. Mela jsem klasicky 1.screening, 2.screening a k tomu mi pridali velke geneticke ultrazvuky v 16.,24. a 28.tydnu a u me zrovna hlidali tu hlavicku, podle to budes mit taky takto 🙂 drzim palce, to zle uz mas za sebou

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru