Kdy jít na nemocenskou? Můžu nastoupit hned?

nikki69
14. črc 2015

Dobrý den.
S přítelem uvažujeme o miminku. Chtěla jsem se zeptat pokud okolnosti dovolí a nám se zadaří(přece jen to nechci zakřiknout) tak jak je to s nemocenskou můžu na ní nastoupit hned co se to dozvím ?? Jelikož pracuji v nepřetržitém provozu také 12ky noční dělám + máme na dílně klimatizaci tak nechci nic podcenit 🙂 snad mi někdo poradí předem děkuji

bara_doc
14. črc 2015

Ona je jedna věc, co zaměstnavatel udělat má a co reálně udělá ...Dopředu nelze vědět, jaké těhotenství mít budeš, ale mě se třeba moje gynekoložka hned ptala, jakou práci dělám a jak to mám - a nabídla mi hned neschopenku.

wecurka
14. črc 2015

@nikki69 pokud nechcete číst co Vám tu maminky píšou, tak tuhle diskuzi smažte a zavolejte si na příslušný úřad, kde dostanete přesné informace. A to bych udělala až potvrzeném těhotenství, které může přijít klidně i za několik let a zákony se mění častěji.

ladyhacek
14. črc 2015

diskuzi jsem celou nečetla,a le vím, že hodně maminek se na maminky co jsou na neschopence dívají podezřívavě, protože těhotenství přece není nemoc.
Pokud jsi těhotná a vše je v pořádku, ale děláš na rizikovém pracovišti nebo fyzicky náročnou práci > prostě to co těhotná nesmíš tak tě zaměstnavatel musí přeradit na jinou pozici - pokud to není možné jdeš domů za stejné peníze.

A teď jak jsem to měla já - pracuji ve fastfoodu - což podle mě je alespoň na půl rizikové pracoviště > vysvětlovat to nebudu, ale pokud někdo dělal v podobné zařízení tak snad pochopí.
Přeřazení by teoreticky šlo - vyšli by mě vstříct > jenže mě ze začátku bolelo břicho, byla jsem malátná a pak se přidali nevolnosti a zvracení několikrát za den a těhotenství sice není nemoc, ale nedovedu si představit jak objednávám zákaznici v pátek odpoledne, kdy je to narvané lidmi a já si uprostřed objednávky odběhnu na WC. 🙂
Ať vše dobře dopadne 🙂

blenny
14. črc 2015

chcela by som sa zapojiť a mozno mi aj lepšie poradíte som na pn uz 4 mesiac rizikové tehotenstvo (problemy s krvou, ledviny, a bolesti v podbrisku) ked som zamestnávateľovi odovzdavala listok na peniaze povedal mi ze firma ma uz odpisala nech som na pn co najdlhšie, pracujem cez agentúru mam fyzicky náročnú pracu 12h smeny a dvihanie dosť tazkych kusov niekedy aj 70 kg uz som takto v lednu potratila, ziadala som o preradenie na inu pracu vysmial ma a povedal mi ze nech sa s agentúrou kludne aj sudim pokial budu vsetky vysledky v poriadku rada by som sa vratila, mozu ma vyhodiť? ked mi povedal ze firma ma uz odpisala a co s tym ked ma nechce preradit dakujem za vsetky postrehy

te_reza
14. črc 2015

@blenny to chceš jít ještě před porodem do práce?ze zákona smí NETĚHOTNÁ zvedat max asi 15-20kg,teď nevím přesně a těhotná max 2kg a je to v různých intervalech, nechápu, že na tvé pozici zvedáš tak těžká břemena, 70kg nesmí zvedat ani chlap. já dělám ve skladu a hned mi vyšly vstříc, krabice za mě nosí někdo jiný a já nosím pouze to, co uznám za vhodné, být tebou, jsem na nemocenské pořád a do práce se nevrátím, pokud mají takový přístup, po mateřské určitě najdeš něco lepšího 🙂

jipe
14. črc 2015

@blenny Hlavně si myslím, že bys to měla řešit primárně s agenturou, s tou máš smlouvu, pokud to dobře chápu

veronika182
14. črc 2015

Hele asi takhle, je fakt, že pokud pro tebe nemá zaměstnavatel jiné místo, měl by tě nechat doma za 100% platu. Na druhou stranu je jasný, že ne každej zaměstnavatel je slušnej. Co se týče PN - já nemám ve své podstatě rizikové zaměstnání krom toho,že pracuji s lidmi a už jsem zažila klienta s tuberou, pásovým oparem apod. Po potvrzení těhu se mě hned gyndařka zeptala, zda chci napsat neschopenku. Neodmítla jsem.

nikki69
autor
14. črc 2015

@xpila: ja jsem si to predstavovala tak ze se do urciteho mesice pracuje a pak se jde marodit dalsi zajimavosti uz nevim jeste jsem tehotna nebyla tak se ptam jak to je takze pokud jde 100% proplatit ze mzdy tak je logicke ze nepujdu marodit ale to vim az diky vam....

xpila
14. črc 2015

@nikki69 Ono to bohužel málokdo ví. Ale prostě pokud nemáš zdravotní problémy, tak je PN naprosto zbytečná.

nikki69
autor
14. črc 2015

@xpila: jo vsak dekuju ze to vim.. Tak az se zadari tak dam vedet ale uvidime kdy to prijde 🙂 nechci to zakriknout

jipe
14. črc 2015

@nikki69 pokud nejsou zdravotní problémy, tak se pracuje do 8 - 6 týdnů před porodem a pak se nastupuje na mateřskou dovolenou

blenny
14. črc 2015

@te_reza nie odkedy sa mi potvrdilo tehotenstvo samozrejme som krvacala som na PN a stale to trva kvoli zdravotným problémom uz to bude 5 mesiac, vela krat sme sa ozivali ze je to vela dvihat take takze väčšinou to je okolo 20-30 kg ale ked prisli tazke stroje namali sme na vyber povedal ze som mlada ze to zvladam, s tou agenturou maju viaceri problem napr. kolegyna sla na pohreb babicky a neuznal jej potvrdenie, bola som na 1 dnovom vysetreni a neuznal mi potvrdenie musela som si zviat dovolenku fakt nemam chut sa nejako hadat a stresovať potrebujem byt v klude, ako mam zatlačiť ze ak mi nadaju inu pracu tak mam narok na platene volno

wecurka
14. črc 2015

@te_reza pokud by to mělo fungovat podle vašeho doporučení, že těhule můžou zvedat max. 2kg tak by žádná z nás neměla víc jak 1 dítě. Mám 2děti 2 roky od sebe zvedala jsem 14kg syna úplně normálně od začátku do konce, protože mi ani nic jiného nezbylo a takových je nás myslím většina.

hanih
15. črc 2015

@wecurka To, co píše @te_reza není jen její doporučení, je to dle nařízení vlády (číslo teď nevím). Je tak upraveno, jak může zaměstnavatel svoje zaměstnance zatěžovat. Samozřejmě v reálném životě matky více dětí to pak funguje jinak 🙂

nikki69
autor
15. črc 2015

@ladyhacek: jako to urcite hlavne bych nedala smrad z toho veskereho smazeneho a porad na nohach takze to chapu..

te_reza
15. črc 2015

@wecurka Tady nejde o běžný život, ale o ten v práci. Ze zákona je to prostě tak daný, musela jsem v práci podepsat papír, se seznamem na A4 co všechno nesmím dělat a že to dělat nebudu pro případ, že kdyby se mi nedej bože něco stalo, oni jsou posychrovaný tím cárem papíru, že z práce to nemam.

wecurka
15. črc 2015

@te_reza a @hanih tím jsem vám chtěla jen říct, že doporučení a nařízení vlády jsou sice fajn, ale v reálném životě (mimo práci) jsou vám k ničemu, až budete mít miminka u sebe a budete doma a partner chodit do zaměstnání, tak vám nezbyde nic jiného než se spolehnout jen na sebe samé a rozhodně nebudete řešit, jestli to smíte nebo ne, prostě to automaticky uděláte a je to tak v pořádku. Prostě jen ke všemu přistupujte se zdravým rozumem i k té pracovní stránce teď v těhotenství. Hodně štěstí těhulkám ať mají zdravá miminka, snažilkám ať se brzo zadaří a až do konce je vše tak jak má. 🙂

jipe
15. črc 2015

@blenny pošli jim písemnou žádost o přeřazení na práci vhodnou pro těhotné + potvrzení od lékaře, že jsi práce schopná, avšak těhotná, tedy současnou nápln práce vykonávat nemůžeš (nezapomen na potvrzení o doručení nebo převzetí, pokud jim to dáš osobně) a uvidíš, co oni na to.. můžeš povyhrožovat např. inspekcí práce. Agenturní zaměstnávání má ale určitá specifika, tak tam nevím přesně, jak to je.. určitě by ti poradili na úřadu práce, pod který spadáš. Každopádně neschopenku raději neukončuj, dokud se nějak nedomluvíte, at nejsi bez peněz, než se to vyřeší, pokud by se cukali

te_reza
15. črc 2015

@wecurka Vím, co jsi tím chtěla říct, ale já mluvila čistě o práci, ze zákona v práci prostě nic těžkého zvedat nesmí. Doma si může dělat co chce. Když jsem v práci řekla, že doma taky zvedám 12ti kilového synovce, tak mě paní, co má na starosti ochranu zdraví při práci odpálkovala, že doma si můžu dělat co chci, ale tady by z toho oni mohly mít problém. Např. kdybych potratla a zjistilo se, že jsem v práci právě nosila ty těžké bedny a v důsledku toho potratila.

blenny
15. črc 2015

@jipe ďakujem za odpoveď urcite si zistim na urade ako dalej zatial mi je doktorka ani nechce ukončiť znovu beriem antibiotika ale keby sa mi polepsilo tak by som chcela ist do prace

blenny
15. črc 2015

samozrejme ze to nechcem hrotit je to nase chcene mimco a tak je najdôležitejšie manžel nema zly zarobok

rousss
16. lis 2015

Ahoj holky,prosím o radu,s přítelem se snažíme o miminko a dělám na poště doručovatelku takže velmi náročnou fyzickou zátěž nosím jak na zádech nebo i v káře pošty je každý den dost a chci se zeptat jak to bude když otěhotním zda mi může dát gynekolog neschopenku hned od doby jak zjistím že jsem těhotná protože se bojím že bych mohla potratit při takové fyzické zátěži.
děkuji za odpovědi

jipe
16. lis 2015

@rousss po potvrzení těhotenství požádej zaměstnavatele o přeřazení na práci vhodnou pro těhotné, pokud takovou nemá, budeš doma za 100 % platu a bez omezení vycházkami

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru