Kdy jít na nemocenskou? Můžu nastoupit hned?

nikki69
14. črc 2015

Dobrý den.
S přítelem uvažujeme o miminku. Chtěla jsem se zeptat pokud okolnosti dovolí a nám se zadaří(přece jen to nechci zakřiknout) tak jak je to s nemocenskou můžu na ní nastoupit hned co se to dozvím ?? Jelikož pracuji v nepřetržitém provozu také 12ky noční dělám + máme na dílně klimatizaci tak nechci nic podcenit 🙂 snad mi někdo poradí předem děkuji

dapele
14. črc 2015

Ahoj, těhotenství není nemoc, takže pokud nebudeš mít nějaké konkrétní zdravotní problémy a rizikové těhotenství, tak by tě správně gynekolog na nemocenskou poslat neměl. Riziková práce a jak ji řešit, se řeší už v jiné diskuzi. Koukni sem https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/pristup-gynekologa-a-vychazky-v-pn-behem-tehotenstvi/

filajka1
14. črc 2015

@nikki69 spravne by te mel zamestnavatel preradit na praci, kterou muzes jako tehotna delat - tzn. ne nocni ani fyzicky namahavou praci. Za stejne penize. Bohuzel tim, ze jdes na neschopenku, mu praci znacne usetris, navic on ti nemusi platit plat. Jinak neschopenka je RIZIKOVE tehotenstvi, tzn. pro ty, ktere jsou opravdu (nebo jejichz mimino) jsou v tehotensvi ohrozeny.. jinak je to defacto podvod. Taky si uvedom dost omezene vychazky - max 6h denne, nejpozdeji musi skoncit v 19h (proste nejake praveke narizeni, tehotna na PN nesmi byt venku po 19h).

xpila
14. črc 2015

@nikki69 Proč bys chodila na nemocenskou? Požádej o to, abys dělala pouze denní, jako těhotná noční dělat nemusíš. A klimatizace je všude, to fakt není důvod jít na neschopenku, kvůli té ti doktor PN opravdu nevypíše.

nikki69
autor
14. črc 2015

Jako urcite nocni delat nechci kdyz bych byla tehotna a navic mame v praci chemikalie a vice omezujici prostredky tak se jen ptam no kazdopadne me nevadi ze budu mit vychazky omezene nedavno jsem marodila a zvykla jsem si na to me jen jde o tu praci kterou v tehotenstvi urcite vykonavat nechci protoze nechci abych zatezovala to male...

filajka1
14. črc 2015

@nikki69 zamestnavatel te ma preradit na praci, kterou delat muzes. za stejne penize. to je ze zakona.

mpbk
14. črc 2015

@nikki69 takže vyloženě pracovitý člověk 🙂

nikki69
autor
14. črc 2015

@mpbk: ja chci kladne odpovedi a ne odpovedi mrzutych uzivatelek... Ja se jen ptám jak to funguje prace vs. Těhotenství protoze asi určitě těhotná nebudu dělat s kyselinou fluorovodíkovou 40% a dalšíma škodlivinama co v praci máme, ale tobě se svěřovat určitě nehodlám... Práce mě baví ale vykonávat ji těhotná nehodlám a jelikož tohle bude moje první tak nevím jak to se zákoníkem funguje

ilonkaseda
14. črc 2015

@nikki69 jestli tě nepřeřadí na vhodnou práci,ale to pochybuji,že v těchto provozech vůbec je,tak si nech napsat neschopenku bez výčitek a nedbej narážek maminek které asi ve většině pracovali tam kde to možná šlo-kanceláře atd.

filajka1
14. črc 2015

@ilonkaseda ja treba v kancelari nepracovala.. jsem anesteziolog, chodila jsem na op. sal na porodnici, pichat epiduraly k porodu, obstaravat uspavani na revize, potraty..

mpbk
14. črc 2015

@nikki69 nejsem mrzutá uživatelka, jsme zaměstnavatel a na tenhle přístup mám těžkou alergii.

ty_na
14. črc 2015

@nikki69 Ahoj tohle bych být tebou řešila až to bude aktuální. Tohle ,,co kdyby", je zbytečné 😉

nikki69
autor
14. črc 2015

@mpbk: Ja mam zase tezkou alergii na komentare tohoto typu..
@ilonkaseda: Dekuju za radu tak uvidime jak se vse vyvine ... 🙂

xpila
14. črc 2015

@ilonkaseda Jenže neschopenka tohle neřeší. Pokud pro ni nebudou mít jiné místo, tak je to jejich problém a ne její. Ale jestli se chce dobrovolně připravit o peníze, omezit se vycházkami a vlastně spáchat podvod, tak je to samozřejmě její problém.

hanih
14. črc 2015

@nikki69 Jak už tu bylo psáno - pokud pracuješ v rizikovém prostředí, na nočních atd., má zaměstnavatel povinnost tě přeřadit na jinou, nerizikovou, práci a to za původní plat. Pokud takové místo nemá, máš nárok na to, být doma za plnou mzdu. Když půjdeš na neschopenku, jsi vlastně sama proti sobě, připravuješ se o peníze. Na neschopenku bych šla jedině na doporučení lékaře v případě zdravotních potíží. Navíc, doktor ti ani tu neschopenku na tvou žádost napsat nemusí, může ti říct, ať si to vyřídíš se zaměstnavatelem a hotovo.

nikki69
autor
14. črc 2015

Dobre uz jsem zase o neco chytrejsi ... 😊 Dekuji za nektere odpovedi.

ilonkaseda
14. črc 2015

@xpila
@filajka1 však ale já psala,že nejdřív by si měla říct o jinou práci než půjde na neschopenku,ale z vlastní zkušenosti vím,že v těchto nepřetržitých provozech jinou práci těžko dají

mpbk
14. črc 2015

Navíc mi i pro dítě přijde lepší nějaký "režim", než jen doma ležet na gauči.

sisstin
14. črc 2015

@ilonkaseda pokud zamestnavatel praci nema, jsi doma za 100 % mzdy 😉 jenze hodne holek to bud nevi nebo proste nema "koule" na to, aby si to prosadila 😉

sisstin
14. črc 2015

Ja jsem sebou nechala orat v v prvnim tehu, mela jsem taky praci nevhodnou, Dr. mi dala papirek, ze doporucuje preradit na jinou praci. Zamestnavatel se mi vysmal, ze zadnou nema a hodil to do kose, Dr. mi opravnene PN odmitla dat, takze jsem makala do 25tt 16tky, bez volna atd, nacez mi pak skoncila smlouva a vyhodili me a dva mesice jsem byla na pracaku 😝 jenze jsem tohle nevedela a ve 22 jsem nemela nervy se s nima hadat. Ted jsem na PN opravnene, mam dost zdravotnich problemu, jinak bych do prace chodila, tato me nijak neomezovala.

nikki69
autor
14. črc 2015

@sisstin: No to jsem prave nevedela ja myslela ze je pouze nemocenska kdyz nemuzes vykonavat prace v takovych blbych podminkach.. Ja mam smlouvu na neurcito takze pokud to tak ma byt tak v pohode... @mpbk: Muzu se zeptat jakou praci vykonavas kdyz tady prosazujes tehotna chodit do prace?? Nechci se hadat ale je to kazdeho vec kdyz ma duvody do te prace nechodit ale nebudu riskovat zdravi sveho ditete ...

mpbk
14. črc 2015

@nikki69 slovo prosazovat mi přijde zvláštní, beru to naprosto automaticky, jako podle mě většina lidí. Ani mě nenapadlo, že bych šla předčasně na mateřskou, (nemocenská je úplný extrem).
Pohybuji se mezi stroji, lisy, kanceláří, jsem hodně na cestách.

nikki69
autor
14. črc 2015

@mpbk: Ja se tady hadat nebudu jde videt ze ty sd hadat chces ale ja na to nemam cas nevynucuji si nic, a nevim ale asi si mi nerozumela kdyz jsem se ptala jak to funguje urcite pracovat s chemkama, v klime a nocni delat na 100% nebudu a to me ta prace muze hodne bavit jak chce ale proste ne a jestli to nechapes tak tu prosim nepis nejsem uz na tve odpovedi zvedava ty nevis v cem pracuju tak se ti to mluvi.. Preju hezky den

ty_na
14. črc 2015

@nikki69 A kde tedy přesně pracuješ jestli se můžu zeptat?

jipe
14. črc 2015

@nikki69 Pokud tě zaměstnavatel nebude moci přeřadit na práci vhodnou pro těhotnou, je to překážka na jeho straně a jsi doma za 100 % mzdy, bez omezení vycházkami (jsi práce schopná, ale zaměstnavatel pro tebe práci nemá), pokud budeš mít zdravotní problémy, napíše ti gynekolog jistě neschopenku

xpila
14. črc 2015

@ilonkaseda Jenže jsi pak napsala, ať jde na neschopenku, o to jde. Ona na ní nemá co dělat, pokud by neměla zdravotní problémy. To je prostě problém zaměstnavatele, že by neměl jinou pozici. Pak by byla na překážkách na straně zaměstnavatele, tzn. sice doma, ale za 100 % platu a nebyla by omezena vycházkami.

ilonkaseda
14. črc 2015

@xpila Tak já jsem přesně nezkoumala jak to je,to tu bylo vysvětleno až potom.To je pak samozřejmě jiná..Bohužel spousta z nás to neví..Jen jsem tím chtěla říct, že i ta neschopenka by byla lepší,než v tom naprosto nevyhovujícím prostředí zůstat..A v tom případě bych se ji vůbec nedivila jak některé tady..Ale když to jde vyřešit se zaměstnavatelem,tak to bude samozřejmě nejdřív řešit sním a pak se uvidí jaký bude jeho postup

ty_na
14. črc 2015

@xpila Ahoj, proč to tolik řešíš ? 🙂) Určo sama víš, že se spravedlnosti v tomhle nedočkáš 😉 Nehledě na to, že si myslím, že se páchají mnohem horší podvody (sama jsi to tak nazvala) než je nějaké zneužívání prac.neschopnosti. Je to přece její problém, zda chce být omezena vycházkami apod. Nechápu, jak se může někdo kvůli tomuhle rozčilovat 😉

xpila
14. črc 2015

@ilonkaseda Já bych se jí teda divila, protože by se dobrovolně připravila o peníze. Nehledě na to, že by jí doktor správně PN ani neměl vypsat, protože by k tomu nebyl důvod. Pokud prostě nemá zdravotní problémy, tak nemá na neschopence co dělat.

xpila
14. črc 2015

@ty_na Já se vůbec nerozčiluju, jen vysvětluju 😉

ilonkaseda
14. črc 2015

@xpila No tak ted když víme co tu bylo psáno,tak to souhlasím,že lépe bude na tu neschopenku nejít pokud bude zaměstnavatel postupovat jak mu zákon káže..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru