Kyselina listová. Dají se vitamíny užívat dlouhodobě?

deni
26. bře 2006

ahojky holky,
což se takhle chvíli pobavit o kyselině listové? To tu myslím ještě nebylo. Myslíte, že se dají užívat vitamíny pro těhotné (které obsahují kyselinu listovou) dlouhodobě? 🙂 Slyšela jsem od jedné doktorky že ano.
Třeba když někdo plánuje mimi, ale nechává tomu volný průběh, takže neuvažuje o přesném termínu početí.

Těším se na vaše názory 😉

len.tilka
28. čer 2006

Ahoj! A děkuju moc... pokusím se nemyslet, ale nedělám si iluze. 😀

ladynikitka
28. čer 2006

Len.tilka, .. omlouvám se Leni, ale měla jsem práci tak už jsem pak nemohla nějak odepisovat.No je večer tak si vememe vitamínky pojíme něco s kyselinou zelenou a krásnou noc 😀 .Tak pak se tu zase objevim. Tak ahoj

len.tilka
28. čer 2006

Jooo, v pohodě. Já se tím živím poránu. Jen jsem si musela do kalendáře napsat, kdy je beru. Protože si nepamatuju, jestli jsem si ho den předtím brala nebo ne. 😀

ladynikitka
29. čer 2006

Já je mám u postele a každý večer si na ně tak vzpomenu. 😉 ..

ladynikitka
4. črc 2006

Ahoj holki tak už zase další sklamání ☹ .. Je to to nejhorší co mlže bejt a nezbývá nic jiného než zase čekat!Tohke fakt nikomu nepřeju 😖

sweethy
5. črc 2006

Ahojky, jen by mě zajímalo, jestli když HA vysadím těsně před svatbou a potom hned bychom se rádi začali snažit o mimi, jestli má nějaký smysl začít brát ten Calibrum baby plan už teď. Jen jestli se to dá uživát dohromady. Moc děkuji za odovědi.

len.tilka
5. črc 2006

Sweethy, určitě to dá užívat dohromady... i to doporučují. Mě to řekl přímo můj gynekolog (teda ne calibrum, ale kyselinu listovou - je to skoro to samé) - začít to užívat, když začnu brát poslední 2 platíčka HA. Jinak máme v plánu to stejné, navíc jsem koukala, že máš i stejný termín svatby. 😉

macule
18. črc 2006

Ahojky,
chci vám jen poděkovat za vaše příspěvky ohl. "kyseliny listové", hodně jsem se tady dozvěděla. Tak ještě jednou moc díííky a přejí hezký večer. 🙂

linda02
9. říj 2006

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli se může užívat kyselina listová a zároveň i baby plan mimi!! 🙂 Díky Linda

selu
9. říj 2006

Lindo, ja uzivam kyselinu listovou a calibrum baby plan dohromady 😉

linda02
9. říj 2006

selu: díky za odpověď, a může se to užívat obojí i když už jsem těhotná 🙂

selu
9. říj 2006

no ten baby plan az do prvniho trimestru, byla tady diskuze vitaminy pri planovani tehotenstvi tak zkus mrknout tam 🙂

jitulech
19. říj 2006

Ahojte, náhodně jsem objevila tuto diskuzi, když jsem hledala něco o Calibrum baby plan. Nevím, jaké máte zkušenosti, ale já ho beru 14 dní a mám hroznou zácpu. Myslím, že je to tím, protože jak jsem se zase někde dočetla, tak zvýšený přísun železa toto může způsobit. Máte někdo podobné zkušenosti? Je něco na trhu, co by nemělo tyto vedlejší účinky? Jinak mimčo chceme, svatba byla v červenci, je mi už 33 let, tak to nechceme odkládat. Zkoušíme to tak půl roku, zatím nic, ale je fakt, že to nijak nehrotíme, plodné dny vím, kdy mám, ale zatím se milujeme kdy máme chuť, zatím jsme k "dělání" dětí nepřistoupili 😉 . Manžel totiž nemá rád jakékoliv plánování a nucení se do něčeho, takže doufáme, že to půjde tak nějak přirozeně samo. No uvidíme...Jinak v době ovulace mám velké bolesti, dle doktora jsem zdravá, tak nevím. Vždy mě celý den pobolívá břicho a vyvrcholí to tak desetiminutovou křečí, kdy ležím stočená do klubíčka, pak to ustane a je to v pohodě. Dle doktora to je normální, mně to normální nepřipadá.

llucka
19. říj 2006

Jitulech, tak ty krece mam taky. Uz jsem s tim chtela jit k doktorovi. Vzdy tak dva dny pred ovulaci mam tak pul dne bolesti a pak to prestane. My se snazime 3 mesic. Zatim nic, ale taky to nijak nehrotim...zatim🙂
Beru taky Calibrum babyplan a stridam to s kyselinou listovou forte. Protoze v Calibrum neni vitamin B a nekde jsme slysela, ze kyselina listova by se mela brat s "beckem". Tak to stridam. Zacpou netrpím.
Hodne stesti pri snazeni!!

swetlus
19. říj 2006

Holky, prosim, to Calibrum babyplan se da koupit bez predpisu? a kolik asi tak stoji?

caira
19. říj 2006

Vite nekdo jestli se Calibrum baby plan muze zacit brat az po vysazeni HA nebo jeste pri brani HA?

allena
19. říj 2006

Už při braní HA. Nejlepší je začít 3 měsíce před plánovaným otěhotněním.

caira
19. říj 2006

Allena, diky

llucka
20. říj 2006

swetlus Calibrum se da koupit normalne v lekarne. Stoji kolem 120 Kč. I kyselina listova se da normalne koupit. Ja mam Kyselinu listovou forte za 39 Kc. Ale je to jen "dvoustovka" a tak "dlabu" dve. Jsou to cucavy bombonky a docela dobry 🙂

hermanek
23. říj 2006

Holky, nezačaly jste při těch vitamínech a při kys.listové přibírat na váze?
Jinak se zácpou mám stejný zkušenosti, připadám si jako nafukovací balón, řeším to přírodními prostředky, ale cítím nefain

len
23. říj 2006

Na váze po vitamínech? 😕
Jinak dvoustovka je doporučená denní dávka, a to i pro snažilky, opravdu nevidím důvod do sebe cpát dvojnásobnou DDD, dokud nejsem těhotná 😒

simonah
12. lis 2006

Ahoj holky, já jsem brala kyselinu listovou 400mikrogramů a někdy i těch 800. Nekouřím, nepiju, stravu jsem měla si myslím zdravou, výsledky jsem měla vpořádku a o miminko jsem přišla...

paula
12. lis 2006

ahoj holky! Kyselina listova je momentalne v mode a kazdemu se doporucuje brat, jako se v dobach nasich maminek doporucovalo brat jod. Pokud se zdrave a vyvazene stravujete, tak nepotrebujete zadne vitaminove doplnky. Muze to naopak vest k potizim (zacpa, prujmy). V tehotenstvi se kys. listova doporucuje jako prevence rozstepu patere, ktery je ale tak zridky, ze i kdyz ji brat nebudete, tak se nemusi nic stat.
Ja nic nebrala, az ted ke konci tehotenstvi magnesium proti krecem a zelezo na krev a miminko se krasne vyviji a vse je dobre.
Pokud mate zacpu po zeleze, doporucuje se brat zelezo+ vit. B12 + listovka, to napomaha vstrebavani a tim se zacpe zabrani.

claire21
13. lis 2006

Ahoj holky,
co se týče tý kyseliny listové, tak já jim všem doporučuji brát, byla jsem v programu 5P, což je program, kde se schází jak fyzicky tak i psychicky nemocné děti a těch rozštěpů jsem tam viděla docela dost, jen proto, že jejich maminky tu kyselinu listovou nebrali. Nechci vás strašit, provděpodobnost není určitě moc velká. ale radši jí baštěte, alespoň budete mít větší jistotu, že mimčo bude zdravé.
Všem přeju hodně štěstí 🙂

len
13. lis 2006

No, Claire, ona tu pravděpodobnost snižuje, ale bohužel ji nic úplně vyloučit nedokáže ☹ Takže listovka je určitě fajn a snižuje riziko vrozených vad, na druhou stranu není všespásná a jejím braním v libovolných dávkách prostě nezaručíte, že se nic nemůže stát 😉
Každopádně ji určitě doporučuju, ale dle mého stačí ta základní doporučená snažilkovská dávka 200 mikrogramů pro snažilky a 400 pro těhulky, určitě neplatí, že čím víc jí do sebe dostanete, tím líp uděláte 😀 Důležité je prostě mít jí dost, nadbytek netřeba 😉
Jinak v Calibrum Baby plan je jí 400 mikrogramů, čili dvojnásobná DDD, takže brát Calibrum a listovku k tomu... No, určitě vám to neuškodí, ale je to naprosto zbytečné 😀

slim
14. lis 2006

len a ostatni: a co potom to Calibrum mami? podle me uz je to zbytecne, jak to vidite vy?

lilourich
14. lis 2006

Ahojky holky 🙂
Tak já jsem asi tři měsíce před otěhotněním brala Calibrum babyplan a teď Calibrum mami, a osobně si nemyslím, že to je špatně. Kdysi jsem se zabívala tím, v čem je kolik živin a minerálů, kolik čeho má člověk do sebe dostat a podobně a zjistila jsem, že je opravdu těžký se tomu u některých látek jen přiblížit. Mimo to, že jíst opravdu zdravě je taky dost finančně nákladná záležitost a asi málokterá z nás denně sní tolik ovoce a zeleniny, kolik by měla, navíc třeba v zimním období. Nejenže v zimě je zelenina drahá, ale ještě ke všemu plná chemikálií, takže mi to přijde nastejno, kopnout do sebe denně aspoň jeden umělej vitamín Calibrum mami( dva které jsou tam jako doporučená denní dávka, jen když jsem hodně utahaná), než jíst haldu chemicky ošetřený zeleniny 😉 Samozřejmě, že v létě, kdy je jí dostatek, a leckdy jí máme z vlastní zahrady a ze skleníku, tak je to trošku o něčem jiném. Samozřejmě, že 100% zdraví našeho broučka nám nezaručí asi nic, co se má stát se stane, ale udělat pro to maximum je asi snaha každý maminky, a je na každý jakou cestu zvolí 😉 Takže já jsem pro kombinaci, něco zajistí tělu Calibrum a něco strava 🙂

paula
14. lis 2006

Claire a nevis nahodou jak velka ta pravdepodobnost je? Tedy kolik % deti se rodi s rozstepem? At uz s listovkou, nebo bez?

len
14. lis 2006

Četla jsem, že to postihuje 0,2% narozených dětí... Ale o kolik to listovka snižuje, netuším, každopádně určitě nic nezkazíte, když ji budete brát 🙂

andrea73
14. lis 2006

Děvčata chci vás jen upozornit-určitě se to tu již párkrát probíralo, že ty těhu vitamíny není dobré brát pravidelně, jelikož se pak rodí velké děti. Mám to potvrzeno od spousty maminek a ted i od mého lékaře. Ideální je brát je 3x za týden. Jinak kyselinou listovou se nic nezkazí, ba naopak, takže tu brát denně v doporučených dávkách.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru