icon

Kyselina listová. Dají se vitamíny užívat dlouhodobě?

avatar
deni
26. bře 2006

ahojky holky,
což se takhle chvíli pobavit o kyselině listové? To tu myslím ještě nebylo. Myslíte, že se dají užívat vitamíny pro těhotné (které obsahují kyselinu listovou) dlouhodobě? 🙂 Slyšela jsem od jedné doktorky že ano.
Třeba když někdo plánuje mimi, ale nechává tomu volný průběh, takže neuvažuje o přesném termínu početí.

Těším se na vaše názory 😉

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 216 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Kyselina listová (acidum folicum) se doporučuje užívat před plánovaným otěhotněním a v prvním trimestru jako prevence rozštěpu páteře; kniha "velká kniha o matce a dítěti" uvádí, že zvýšením příjmu kyseliny listové lze zabránit rozštěpu páteře až v 70 % případů a doporučuje 400 mikrogramů denně.
  • Volně prodejné přípravky zmíněné v diskuzi zahrnují Acidofolan (kombi s železem a B12), Calibrum BabyPlan (multivitamín s kyselinou listovou, jodem, železem, vitaminy C a E) a kyselinu listovou forte/super; v diskuzi jsou uvedeny rozdíly v obsahu folátu, cenách a doporučených dávkách.
  • Konzultace s gynekologem nebo v lékárně se v diskusi opakovaně doporučuje kvůli volbě přípravku a dávkování; běžné doporučení v diskuzi je začít 1–3 měsíce před snažením a užívat folát minimálně do 12. týdne těhotenství.


Nejčastější otázky

Q: Kdy mám začít užívat kyselinu listovou, pokud plánuju těhotenství?
A: V diskuzi gynekologové a uživatelky doporučují začít 1–3 měsíce před plánovaným početím; konkrétně se často uvádí „tři měsíce před“ a pokračovat během prvního trimestru.

Q: Jaká dávka kyseliny listové se v diskusi uvádí jako doporučená pro snížení rizika rozštěpu páteře?
A: V jedné citované knize je uvedeno 400 mikrogramů denně jako požadovaná dávka pro snížení rizika rozštěpu páteře; v přípravcích se v diskuzi často zmiňují formy 200 µg, 400 µg a vyšší dávky (u některých přípravků až „800“ podle obalu).

Q: Jaký je rozdíl mezi Acidofolanem, Calibrum BabyPlan a „kyselinou listovou forte/super“ podle diskuse?
A: Podle odpovědi lékárny v diskuzi Acidofolan obsahuje železo, vitamin B12 a vyšší obsah kyseliny listové a obvykle se užívá 1 tbl denně (30 tbl ~45 Kč uvedeno); Calibrum BabyPlan je multivitamín s vitaminy C a E, jodem, železem a kyselinou listovou (v diskuzi uvedeno 99,- Kč až ~120 Kč), a kyselina listová forte/super obsahuje folát + B12, forte v diskuzi označena za 200 (jedna tableta) a super za 400 (uživatelky uváděly tyto hodnoty).

Q: Může se užívat Calibrum BabyPlan současně s čistou kyselinou listovou?
A: V diskuzi jsou rozdílné názory: lékárna doporučovala, aby se užívání kombinovalo podle konzultace s lékařem; několik uživatelek a lékařek radí vybrat buď multivitamín (Calibrum BabyPlan) nebo samostatnou kyselinu listovou, protože souběh dává vyšší dávky folátu a je zbytečný.

Q: Mají vitamíny pro těhotné vliv na porodní váhu dítěte?
A: V diskusi se objevuje tvrzení, že vitamin A a přehnané množství těhotenských multivitaminů mohou být spojovány s větší porodní hmotností; část diskutujících to označuje za nepotvrzené nebo jako mýtus, tedy názor je sporný.

Q: Má muž užívat nějaké vitaminy před početím?
A: V diskuzi se doporučovalo vitamin E pro muže jako podpora spermií; dávka vitaminu E 400 (jednou denně) byla v příspěvcích zmíněna, přičemž někteří radí krátkodobé užívání a intervaly (např. měsíc a pak pauza).

Závěry z diskuze

Shoda

  • Většina přispěvek souhlasí, že kyselinu listovou je vhodné užívat před plánovaným otěhotněním a v prvním trimestru.
  • Doporučené období zahájení je obvykle 1–3 měsíce před snažením, s pokračováním minimálně do 12. týdne těhotenství.
  • Konzultace s gynekologem nebo v lékárně je opakovaně doporučována kvůli volbě přípravku a dávkování.


Sporné názory

  • Některé hlasy uvádějí, že dlouhodobé užívání komplexních vitaminů pro těhotné vede k větším dětem; jiní to považují za nepodložený mýtus.
  • Některé zdroje v diskuzi preferují samostatnou kyselinu listovou, jiné doporučují multivitamin (Calibrum BabyPlan nebo podobné) jako praktickou volbu pro pokrytí více živin.


Otevřené otázky

  • Jaká konkrétní dávka folátu je optimální pro individuální rizika (např. rodinná anamnéza vývojových vad) bez konzultace s odborníkem?
  • Jak dlouho (přesně) je bezpečné a přínosné užívat vitamin E u mužů i žen bez odborného dohledu?


Zmíněné značky a firmy

Calibrum BabyPlan, Calibrum mami, Acidofolan, Mamavit, Femibion, Pregnium (Walmark), MultiTabs Perinatal, Materna, Folio Forte, Gravital, Activin (Calibrum Activin), Folio/Folio Forte, Zentiva, Walmark, VZP, Robertson, Kaufland, neplodnost.cz, www.lekarna.cz, www.pregnium.cz

Zmíněné produkty a metody

kyselina listová (acidum folicum), Acidofolan, Calibrum BabyPlan, Calibrum mami, Kyselina listová forte, Kyselina listová super, Femibion 400/800, Pregnium, MultiTabs Perinatal, Materna, Gravital, Folio Forte, Pupalkový olej (pupalka), vitamin E (dávka 100 mg, 400), železo, vitamin B12, jód, DHA, metafolin, spermiogram (vyšetření spermií), měření bazální teploty, tea tree gel, laserové ošetření čípku, droždíové pomazánky Vegemite/Marmite

Místa a osoby

Praha, Klášterec, Kadaň, Chomutov, Eva Kiedroňová

Strana
z8
avatar
jajisek
20. dub 2013

Díky Luci, ještě těhotná nejsem, ale všude se píše, co se doporučuje, tak uvidíme, jestli nám to výjde na první pokus...jsem pěkný strašpytel🙂

avatar
pehamek
25. dub 2013

Nevíte, jestli vadí, když užívám kyselinu listovou samostatně předepsanou od doktora a pak ještě jako součást multivitaminů? Jde mi o to, jestli přemíra kyseliny listové nějak vadí nebo se s tím tělo dokáže vypořádat v pohodě.

avatar
julca12
16. říj 2013

Ahojky holky, chtěla bych se prosím zeptat, zda nevadí, že jsem kyselinu listovou začala brát až jsem se dozvěděla že jsem těhotná??? už jsem v 5 týdnu a beru jí teprve týden. beru FEMIBION co mi doporučila moje gynekoložka, tak se ptám, jestli to není pozdě. Nevěděla jsem, že to miminko bude tak brzo, když jsem vysadila prášky před měsícem. Děkuji za odpověď

avatar
vendy01
16. říj 2013

@julca12 Určitě nevadí 😉 Má to tak spousta mamin. To by člověk taky mohl třeba brát listovku rok, dva v kuse, když se třeba mimčo nedaří.

avatar
julca12
16. říj 2013

@vendy01 Já vím, ale lečím se s epilepsií, tak jsem to asi měla brát dřív, docela se bojím aby to bylo všechno v pořádku.... když si čtu co to miminko může mít, tak mě mrazí po zádech ☹

avatar
vendy01
16. říj 2013

@julca12 Abych tě uklidnila, také beru listovku až od potvrzení těhotenství 😉 , jsem v 6tt. Snažili jsme se přes 4 roky. Při prvním těhotenství jsem to měla stejně a miminko bylo naprosto v pořádku.
Myslím, že by bylo nezodpovědné listovku nebrat vůbec, ale takhle je to v pořádku. S tou epilepsií bych to až tak nespojovala, kdyby měl člověk pořád myslet na to, co se může stát, zbláznil by se z toho. Těhotenství je pořád jen o strachu a maminky dětiček se vlastně také pořád něčeho obávají 😅
Neboj, vše bude dobré, zkus se nenervovat a užívat si těhotenství 😉 🙂

avatar
julca12
16. říj 2013

@vendy01 Jojo, budu se snažit na to nemyslet a říkat si že to bude všechno dobrý !!! Jsem ráda že čekáme miminko 🙂 nemyslela jsem že to bude takhle rychle. Brala jsem 10 let antinu a je to měsíc co jsem ji vysadila. Je to takový zvláštní, ale krásný !!!!! 🙂 🙂

avatar
pinoookijo
Odpověď byla odstraněná
avatar
lucinajda
Odpověď byla odstraněná
avatar
rousss
23. led 2015

Ahoj,braly jste některá z Vás ACIDOFOLAN? obsahuje kyselinu listovou 100ug, železo 14ug a vitamin B12 0,5ug máte s ním některá zkušenosti nebo mám raději zvolit ten FEMIBION? Budu ráda za Vsše rady zkoušíme otěhotnět. nebo napred mám brát tohle a pak si koupit FEMIBION tak nic nezkazím?
prosím dávejte mi rady

avatar
marla86
6. únor 2016

@rousss ahoj, taky by mě zajímalo, beru první měsíc ;)

Strana
z8