Má postižené dítě právo žít?
Dneska jsem se dozvěděla, že v Brně je paní co čeká miminko, měla problémy a odvezli ji do nemocnice, aby ji mohli dát injekci aby nepotratila, ale nejprve prý museli udělat vyšetření zda je to dítě zdravé, páč dle ministra zdravotnictví nemá cenu zachraňovat postižené díte 😲 to je mazec co? Psychicky je na tom docela blbě, ani se nedivím, když tohle někdo řekne natvrdo:o(((
Myslím si, že aj postižené dítě má právo žít, mělo by to být spíše rozhodnutí rodičů než nějakého ministerstva ne? Zajímal by mě docela Váš názor.
Stručné shrnutí
- Prenatální testy (ultrazvuk, screening AFP, amniocentéza) nejsou 100% spolehlivé a diskuse uvádí opakované případy falešně pozitivních nebo nepřesných výsledků, kdy bylo dítě nakonec zdravé.
- Rozhodnutí o přerušení těhotenství při podezření na postižení je v diskusi prezentováno jako záležitost rodičů, nikoli rozhodnutí ministerstva; někteří diskutující také popisují necitlivé nebo nátlakové jednání lékařů.
- Po narození postiženého dítěte zmiňují respondenti dostupné varianty péče: rodinná péče, ústavní umístění, chráněné bydlení a speciální školky/školy, přičemž finanční zátěž a administrativní nároky (přiznání dávek, příspěvků) jsou častým problémem.
Nejčastější otázky
Q: Jak spolehlivé jsou prenatální testy na vrozená postižení?
A: Prenatální testy jako ultrazvuk, AFP screening a amniocentéza nejsou stoprocentní; v diskuzi jsou uvedeny případy, kdy lékaři předpověděli postižení a dítě se narodilo zdravé, takže doporučují potvrdit podezření opakovanými nebo nezávislými vyšetřeními.
Q: Co je amniocentéza (odběr plodové vody) a jaká jsou s ní spojená rizika?
A: Amniocentéza je invazivní vyšetření odběrem plodové vody; diskuse uvádí, že tento zákrok nese riziko vyvolání potratu, a u některých žen mohl být rizikovější než pravděpodobnost zjišťovaného postižení.
Q: Kdo by měl rozhodovat o přerušení těhotenství při zjištění rizika postižení plodu?
A: V diskuzi převládá názor, že rozhodnutí má nést sama těhotná žena a rodiče páru, ne ministerstvo či státní úřady; někteří diskutující zdůrazňují i potřebu citlivého lékařského přístupu.
Q: Jaké možnosti péče existují pro rodiny s postiženým dítětem?
A: Uváděná řešení zahrnují domácí rodinnou péči, ústavní umístění, chráněné bydlení a speciální školky/školy; respondenti také zmiňují nutnost vyřizování příspěvků a často složité jednání s úřady.
Q: Co dělat, když vám lékař sdělí podezření na postižení necitlivě nebo nátlakově?
A: Diskuse doporučuje žádat druhý názor, opakovat vyšetření (další ultrazvuky nebo test v jiné nemocnici) a požadovat jasné vysvětlení rizik a alternativ; zmíněn byl i význam odborné a psychologické podpory.
Q: Existují konkrétní diagnózy, které rodiče v diskusi zmiňovali jako zvlášť těžké nebo rozhodující pro volbu potratu?
A: Respondenti zmiňovali Downův syndrom, Edwardsův syndrom, rozštěp páteře, nevyvinutí mozku a těžké pooperační či infekční stavy (zápal mozkových blan) jako příklady závažných diagnóz diskutovaných v souvislosti s rozhodováním.
Závěry z diskuze
Shoda
- Postižené dítě má podle většiny diskutujících právo na život.
- Rozhodnutí o přerušení těhotenství by mělo být v rukou rodičů, nikoli ministerstva.
- Prenatální testy nejsou stoprocentní a opakování či potvrzení v jiné institucí je doporučováno.
Sporné názory
- Někteří diskutující zastávají názor, že v případě předpokládaného těžkého, neslučitelného se životem postižení je potrat odůvodnitelný; jiní tvrdí, že i těžce postižené dítě má právo na život a může mít smysluplný život za podpory rodiny nebo systému.
Otevřené otázky
- Jak přesně vyhodnotit, kdy je riziko invazivního vyšetření (amniocentézy) vyšší než prospěch zjištění postižení?
- Jak zajistit dostupné finanční a sociální služby (příspěvky, péče, chráněné bydlení) pro rodiny bez zahlcující administrativy?
- Jak nastavit etické a právní hranice při komunikaci zdravotníků a státních institucí o prenatálních nálezech?
Zmíněné značky a firmy
Ministerstvo zdravotnictví, Týden.cz, JIS, ústav pro těžce postižené, speciální školky a školy, chráněné bydlení
Zmíněné produkty a metody
amniocentéza (odběr plodové vody), AFP screening, prenatální screening, ultrazvuk, injekce na udržení těhotenství (injekce „aby nepotratila“), protézy, speciální pomůcky, ústavní umístění, chráněné bydlení, diagnózy: Downův syndrom, Edwardsův syndrom, zápal mozkových blan, rozštěp páteře, nevyvinutí mozku
Místa a osoby
Brno, Belgie, Chorvatsko, Maďarsko, Česko, M. Bocanova, Luboško, Filipko
Ahojte obdivuhodne mamičky. Píšem bakalarsku pracu na temu rodina s mentalne postihnutým dieťaťom. Potrebovala by som vyplniť dotazník. Ak Výs to nezataží, prosím kliknite na link, dakujem
www.iankety.sk/dotaznik/316407293/
ahoj, omlouvám se, ale natvrdo napíšu, že nevíte co je starat se o postižené dítě. To já mám tělesně postižené dítě a v rodině máme autistu, natvrdo napíšu, že kdyby mi někdo řekl, že budu mít postižené dítě tak jdu na potrat.
Ahoj holky, je tu vůbec některá, co zastává názor nechat si postižené děťátko, pak se do takové situace dostala a postižené dítě se jí narodilo?
Ono totiž, něco si myslet, předpokládat, že se nějak zachovám, má do reality dost daleko.
Byla jsem přesvědčená, že bych si takové miminko nechala, že k nám takové miminko mělo přijít a my bychom se s tím poprali. Ovšem před 3 týdny jsem byla postavena před krutou zprávu, že by se mé miminko narodilo postižené, konzultovali jsme to s profesory, docenty, genetičkou, dětským neurologem, prošla jsem dalšími vyšetřeními a nakonec jsme se rozhodli těhotenství ukončit. Byla jsem 23tt. Bylo to nejtěžší rozhodnutí v životě, těžko se mi s tím smiřuje, stále cítím velkou ztrátu a bolest v srdci, ale jsem přesvědčená, že jsme se rozhodli správně.
Ahoj, práve sa zaoberám touto témou, ak by bola medzi vami nejaká ktorá čaká bábätko ktorému diagnostikovali nejakú chorobu a nebojí sa o tom otvorene napísať. Prosím napíšte mi, rada si vypočujem Váš názor. Veľké ďakujem !
Právo žít samozřejmě má a rozhodnutí by mělo být jen na rodičích, dle me hlavně mamince (ona je těhotná, bude rodit a s největší pravděpodobnost bude ona doma a ditetem)...kdyby to přišlo, nepopírám, ze by to bylo neuvěřitelně těžké, ale mimi bychom si nechali. Máme v tom jasno hlavně proto, ze kdyby tchýně kdysi poslechla lékaře,manžel tu dnes není...a přitom je naprosto zdravý...a druhý takový pohled...jsou nemoci které se mohou projevit třeba ve dvou letech ditete....máte doma veselé zdravé miminko, dítě a najednou zjistite, ze je velmi vážně nemocné, postupně z nej bude ležák atd...v tu chvíli si myslím, ze vůbec nikoho nenapadne se ho sbavit daním do nějakého ústavu, natož jinak, ale to radši ani nebudu psát...a je to v jistém směru to same...takový případ mám teď v blízkém okolí...dvouletý zdravý chlapeček a najednou bum svalová atrofie, prognozy nic moc 😢 nebo přijde vážný úraz s následky, očkování s nasledky, jiné vážné nemoci...a v tu chvíli udělá rodič pro dítě první poslední, chytá se každého stébla, aby ditku pomohl...
Náročné je, ze testy v tehu většinou neřeknou, jak vysoká míra postižení bude, jak hodne bude dítě trpět bolesti atd...mohou Vám říct, ze dítě bude postižené a pak se narodí třeba se zkroucenymi prsty na ruce, jinak ok, tak to bych řekla, ze kdyby člověk věděl dopředu, ze to bude jen toto, takové miminko by si nechal asi každý. Omlouvám se za román, kvůli tomu případu v okolí o tom teď přemýšlím často, mohla bych psát dál a dál

Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie mojho dotazníka k diplomovej práci, ak by ste si našli čas, veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem. www.iankety.sk/dotaznik/283744305/