Nejít na vyšetření v 12. tt

rikaroni
31. kvě 2017

ahoj. Můžu mít dotaz. Jsem v 8tt a na 12tt bych měla jít na nějaké vyšetření - ultrazvuk a následný screening, nebo něco takového (nevím to jistě) - ale v ten termín bych měla být v Kanadě - a jiný termín na tohle konkrétní vyšetření prý není vhodný. Byla jste některá také v této situace, že jste se tohohle vyšetření vzdala - když jsem řekla doktorovi, že tu nebudu - byl vcelku nepříjemný a dal mi jasně najevo, že není vůbec vhodné na to vyšetření nejít, protože pak budou zkreslená další následná vyšetření během celého těhotenství, protože se nebudou mít od čeho ,,odpíchnout,, když neproběhne tohle vyšetření ve 12tt...☹

zmrz_lina
31. kvě 2017

Jedná se o tzv. NT Screening pro zjištění vývojových vad. Není to povinné vyšetření, navíc si ho hradíš sama (pojišťovny na něj max. přispívají). Takže ne - nemusíš na něj jít a znám dost žen, které na něj nešly zcela dobrovolně. Žádné další výsledky "neúčast" nezkresluje 😉

radunkau
31. kvě 2017

Ahoj, mel by to byt oscar. Na nem se zjišťují možné vrozené vady. Ja na něm nebyla ani v prvním,ani v druhém těhotenství. A nikdo me do něho nenutil 😉

fandysek_1
31. kvě 2017

Nechala bych si odebrat krev a ať udělají alespoň vyšetření z krve bez utz. Pak bude další screening ve 20 týdnu. Případně si můžeš zaplatit genetické vyšetření krve za cca 10 tisíc a budeš mít jistotu, zda je mimi na 99,9% v pořádku.

luska__
31. kvě 2017

@rikaroni ahoj 🙂 objednej se do gennetu, kde ti dají víc termínů. A povinné to není, ale já bych se zblaznila nejít.

luj89
31. kvě 2017

@rikaroni ahoj, to asi bude prvotrimesralni screening, kde se zjistuje riziko napr. Downova syndromu. Jde o odber krve a ultrazvuk. Urcite to nemusi byt presne ve 12tt. Ja byla myslim ve 13 nebo 14. Povinne to neni a ani byt nemuze, vzhledem k tomu, ze si toto vysetreni platis sama. Da se nahradit triple testy v pozdnejsim stadiu tehotenstvi, ktere pojistovna hradi, ale nejsou tak presne.

evik19
31. kvě 2017

@rikaroni ahoj, já jsem na tomto vyšetření nebyla. Prostě jen z toho důvodu, že jsem věděla, že si miminko tak jako tak necháme, já osobně jsem se nechtěla nechat tlačit do dalších vyšetření typu odběr plodové vody apod., které podstoupily skoro všechny moje kamarádky právě po NT screeningu, pohlaví jsme taky vědět nechtěli, tak to byl vcelku zbytečný výdaj... Velký ultrazvuk mi udělala moje gynekolozka a bez krevních testu se obešla. Povinné to určitě není a moje doktorka s tím neměla problém.

betelgeuzz
31. kvě 2017

Vyšetření povinné není, někdo ho neabsolvuje, tak nechápu, o čem dr mluví, že by tvé následné výsledky tím byly ovlivněny.
Druhá věc je, že na toto vyšetření není jeden den, ale dá se absolvovat během asi 3 týdnů, nevím, jak dlouho v Kanadě jsi. Takže pokud ne měsíc, a absolvovat to chceš, zkus si zavolat přímo tam, kde to dělají a domluvit si jiný termín.

hanafaustyna
31. kvě 2017

Jestli doktor nebyl načučenej kvuli utz. U nas z toho delaji termin porodu. A ten pojistovna hradi. Na vysetreni ba gen.vady uz pak nechodim a pohoda.

kacenka_12
31. kvě 2017

Ahojky, já teda ne. Ale když bych byla v tvé situaci, asi by mi nedalo na to vyšetření nejít. Osobně bych se bála, že se jeho vynecháním něco zanedbá a neměla bych z toho dobrý pocit. Nevím, z jakého důvodu plánuješ být v Kanadě, ale pro mě by bylo v tu chvíli těhotenství a veškerá vyšetření kolem na 1. místě.

rettii
31. kvě 2017

@evik19 mám to do písmene stejně jak ty...
@rikaroni pokud tě nijak netrápí, že na to vyšetření nepůjdeš, tak ho prostě odmítni... pohlaví ti stejně na 100 % neřeknou; nedejbože ti poví pravděpodobnost nějaké vývojové vady, na 100 % ti to taky nepotvrdí, takže tě pak ženou na odběr plodovky... přijde mi to jako zbytečný stres v prvním trimestru... tripletest jsem taky odmítla... s ničím z toho má lékařka problém neměla... jsme v 21. století, žádné vyšetření v těhotenství není povinné, máš právo cokoliv odmítnout...

rettii
31. kvě 2017

@kacenka_12 když nepůjdeš, nic nezanedbáš... pohlaví miminka už je stejně dané, za měsíc, za dva jiné nebude... vývojové vady taktéž (rozdíl je v tom, jestli bys šla na potrat, kdyby miminko nějakou mělo mít, i to ti řeknou jen s určitou pravděpodobností)... a termín porodu lze zjistit v průběhu těhotenství a není životně nutné ho znát na začátku těhotenství... prostě někdo na NT screening v prvním trimestru chce jít, je pro něj důležitý, pro někoho zas ne... ani jedno není špatně...

kacenka_12
31. kvě 2017

@rettii Samozřejmě 🙂

antoinet
31. kvě 2017

Utz je rutina, stanovuje se termín porodu. Pokud se výrazně neliší od termínu dle ms, bere se stejně v potaz ten dle ms (pro případné vyvolávání kvůli dlouhému přenášení apod.). Později už děti rostou různě rychle, tedy datum porodu stanovovat nelze (větší dítě nerovná se dřívější porod).
Na NT screening chodí dle mého doktora asi 80% žen. Pokud víš, že by sis nechala postižené dítě, nepotřebuješ ho. Četla jsem tu ale zajímavý názor jedné matky, co postižené dítě má, že by byla ráda, kdyby druh postižení znala už tehdy, dítě by ušetřila spousty vyšetření a ona sama by byla lépe psychicky i informačně připravená.
Takže je to na tobě, pro většinu z nás je to klíčový moment, kdy uděláme velké UFFF🙂

luj89
31. kvě 2017

@antoinet Muj lekar teda bere v potaz termin realny, ne dle vypocitany podle MS. Ale souhlasim s tim, ze i kdyz si clovek chce ponechat mimi s jakymkoliv postizenim, je lepsi to znat dopredu a pripravit se na to, a to nemyslim jen psychicky.

rikaroni
autor
31. kvě 2017

děkuju za názory. O pohlaví mi nejde, to vědět nechci stejně, ale doktor říkal, že to musí být přesně 12tt - zatím mě objednal na 14tt ale nadšenej z toho nebyl. To on mě nenutil, abych na něj šla - ale nadruhou stranu ráda bych ten test absolvovala. Možná si na vaši radu zkusím zavolat do genettu...díky 🙂

karlajasmine
31. kvě 2017

Muzes na to vysetreni v rozmezi 12-14tt, a krev se bere v rozmezi 10-12tt, takze pokud ti neco z toho vychazi na termin, kdy v Kanade nebudes, tak se na to objednat muzes.

luj89
31. kvě 2017

@rikaroni to je blbost, ze to musi byt PRESNE 12.tyden...

luckyne
31. kvě 2017

U prvního těhotenství jsem první screening vynechala, protože jsem byla na Novém Zélandu a vracela jsem se až v 18.tt. Sice jsem si pak na druhém screeningu vyslechla nějaké poznámky, že jsem ten první vynechala, ale není to povinné a je to každého rozhodnutí. Můj gynekolog mi pak bral krev na triple test, ale říkal, že už je to pozdě a nebude to mít moc vypovídající hodnotu.

karlajasmine
31. kvě 2017

ze to musi byt presne 12tt je fakt blbost, hlavne vetsina zen ma dva terminy porodu, jeden podle MS a jeden podle UZ, takze hodne zen stejne na tomto vysetreni zjisti, ze nejsou ve 12tt ale napr. ve 13tem.

rikaroni
autor
31. kvě 2017

bojím se abych právě něco nezanedbala ☹ samozřejmě na té kanadě nestojí svět - kdyžtak prostě nepojedu, ale letenky jsou už koupené ☹ a na cestu jsem se celkem těšila...

rikaroni
autor
31. kvě 2017

@karlajasmine mě to právě vychází stejně jak podle MS tak podle UZ....

karlajasmine
31. kvě 2017

@rikaroni no ja treba byla u prvniho tehotenstvi na screeningu U Apolinare a objednali me rovnou na 14tt, protoze driv nemeli termin.. a Apolinar rozhodne neni blba porodnice, tak si myslim, ze vi, co delaji 🙂 Kdyz si vyhledas i treba pres google NT screening tak vsude se pise, ze se to dela v rozmezi 12-14tt 🙂

kotty
31. kvě 2017

@rikaroni na dělání toho 1. NT screeningu musí mít doktor spešl certifikaci. Moje gynekoložka ho nedělá a byla jsem odeslána k jinému lékaři. Takže u mě neproběhl postup nejdřiv krev a potom utz, ale vše najednou v 13+2 a nic se nestalo 🙂

tymothy
31. kvě 2017

Já byla přesně ve 14tt - žádný problém to nebyl. 😉

luj89
31. kvě 2017

@kotty tenhle postup neni kvuli tomu, ze jsi sla na jine pracoviste (opravdu maloktery lekar ho muze provadet) ale z casovych duvodu. Mela jsem to taky tak.

rikaroni
autor
31. kvě 2017

tak jsem zkoušela volat do gennetu a opravdu mi říkali, že i oni berou hlavně 12tt a ještě 13tt...déle prý už ne, tak to by mě fakt zajímalo, jakto, že vy jste chodili i v 14tt.....ale spočítali jsme to s genetem a než odletíme tak den předtím mám 12tt+0 - takže fousový ale vezmou mě...🙂

nutricnihodnota
31. kvě 2017

@rikaroni 12+0 je začátek třináctýho, tak proč fousový, když to dělají i ve 13tt?

rikaroni
autor
31. kvě 2017

no 11tt+6 mi udělat ten test nechtěli a 12tt+0 už jo...tak nevím jak to berou asi jako 12tt...taky jsem z toho zmatená...
@nutricnihodnota

zmrz_lina
31. kvě 2017

@rikaroni oni jsou zmatení. Podle mě to počítají o týden zpět, tedy 11+6 jako 11. týden, přitom je to týden 12. Já se s nimi po telefonu dohadovala včera, ale kvůli něčemu jinému.

luj89
31. kvě 2017

@rikaroni u nas musi mit ten termin z kapacitnich duvodu volnejsi.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru