Neplánované těhotenství - co teď?

stastnatozena
4. led 2019

Ahoj holky..
Měla jsem podezření, udělala jsem si test pro uklidnění, že nejsem.. a ono to tam je //
Mám z toho zmatek v hlavě, řeším milion věcí... praktické věci, jak to zvládnu? Kočár se nevejde do výtahu..? A hlavně co starší dítě? Budu ho zanedbávat kvůli miminku? Co když to budu miminku jakoby vyčítat a neudělám si ten vztah? Můžu vůbec někoho dalšího tolik milovat jako moje první dítě?
Jestli se to potvrdí, děti budou asi 17 měsíců od sebe.. snažím se na tom hledat pozitiva, a taky jich spoustu vidím.
Manželovi jsem nic neřekla, nechci ho plašit, dokud to nebude jisté. Jen ho tak lehce naťukávám, že by bylo fajn mít brzo sourozence.. a že se děcko samo nudí, chtělo by to parťáka..
na to konto teď řekl, že když jsou děti půl roku a 2 roky, tak už si asi trochu pohrajou.. no to by byl zrovna náš případ :D a brzo bysme se pak mohli zbavit přebalovacího pultu a dalších mimi krámů🙂
A jak hodně kamarádům 2. dítě nejde, mnoho let.. a jsou nešťastní z toho..

Zároveň si říkám, že to třeba je něco jiného, cysta, rozházené hormony.. nebo se to vyřeší samo..

K doktorce jsem objednaná za 2 týdny na běžnou kontrolu. O potratu neuvažuju vůbec, takže by mi moc nepomohlo potvrdit si to dřív.. říkala jsem si, že na to prostě nebudu myslet, stejně to neovlivním, ale jasně, že nemyslím na nic jiného.. tak aspoň se mi třeba uleví tímto. S kamarádkama to taky nechci řešit.

Samozřejmě jsme se měli chránit.. můj postoj byl, že kojím, sex skoro není, a kdyby náhodou, tak to nebude až takovej průser, když další dítě časem chceme.. manžel na to přistoupil. Ale asi ho klepne z té radosti :D Jinak dítě zvládáme celkem s přehledem, nechci říct, že to vyloženě zvádám levou zadní, ale ani se nehroutím.

Tak vlastně od vás chci slyšet něco jako že to je super, že budou párťáci, že možná 1. rok bude náročný, trošku 🙂 ale bude to stát za to... a že to rozhodně nebude na úkor staršího, protože láska se nebude dělit, ale přece násobit 🙂)

ufff.. jsem z toho vyděšená.. ale když z toho nic nebude, tak mi to beztak bude ještě líto. Prostě zmatek v hlavě jako blázen..

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
sudylichozrout
4. led 2019

@stastnatozena mam dve dcerky 20 medicu od sebe. Mladsi je necely trictvrte rok a ta starsi ji miluje a pomaha mi s ni. Podava veci, chce ji krmit, blbne s ni a opravdu ji neuveritelne posouva ve vyvoji. Mladsi je diky tomu rychlejsi, nez byla ta prvni, kdyz byla sama. Zacatek byl trochu drsnejsi, ale nastesti starsi spi celou noc, takze jsem nemela dva nespavce. My planujeme treti chceme jeste par mesicu pockat a pak do toho jit, aby mezi prvni a tretim miminkem nebyl moc velky rozdil. Chci, aby od sebe byly deti kousek a pak si spolu mohly hrat. Ja mam s brachou tri a ctvrt roku, jsem mladsi a jako mali uz jsme k sobe cestu hledali hure. Nasli jsme ji az na prahu dospelosti.
Takze sicr budes mit trovhu srumec ted, ale ono se ti to ve finale v dobrem vrati pozdeji.

merope
4. led 2019

Podle mě věkový rozdíl 2 roky je ideál. Osobně pokud budu chtít 2 děti, tak vzhledem k mému věku taky nebudu moci čekat až ty 2 roky (mám 3 mrazáky z IVF, pokud nevyjdou, tak druhátko nebude) a osobně myslím, že to je ok.

Co je hloupé - zpočátku to je masakr, starší ještě pořádně nechodí a mladší už potřebuje kočár. Ale dá se řešit. Mladší v noci nemusí spát, matka nemůže spát ve dne se starším. Starší už by si třeba stavělo stavebnici a mladší mu to boří. A plno dalšího. ALE...

Překlenou se cca 2-3 roky věku toho mladšího a rázem zjistíš, že nemusíš vymýšlet aktivity, dospělák je víc "hlídač" než "vymýšleč zábavy". Děti si prostě pohrají spolu, zablbnou, je to prostě smečka. Sama jsem hlídala 3 a 5 a nějaká teta je moc nezajímala - už si hráli spolu.

Pokud je rozdíl větší, tak čím větší, tím jsou to více individuální jednotky, každá s jinými potřebami.

Já mám s mladšími sestrami rozdíl 2 a 3 roky (jojo, máma si myslela, že 2 měsíce po porodu se otěhotnět ještě v podstatě nedá 🙂 ) a přijde mi to super. A ženská to zmákne při jedné mateřské. Jen si pohlídej, ať tu první dočerpáš, pokud bude aspoň trošku šance to vůbec stihnout. Držím pěsti.

kristymaty
4. led 2019

Vidíš a já si moc druhé přála k mému 2,5 letému synovi a mám za sebou nevydarena těhotenství. Dala bych za to všechno...

ruzenka95
4. led 2019

Ahoj, moje druhe tehotenstvi nebylo taky uplne planovane, ale jak pises i ty - o potratu nebyla vubec rec. Ale mam deti od sebe vic - bez mesice dva roky. Jasny, jsem rada. Ale maly v noci strasne spatne spi a starsi uz nespi pres den, takze tohle obdobi nic moc 😀 ale starsi ma mladsiho moc rada, dava mu porad hracky, pousti kolotoc, chce se s nim koupat, zapina a rozepina kombinezu a tak ... tak kdyz je takhle vidim spolu tak jsem neskonale stastna, ze k nam miminko necekane prislo a ze je nase rodina uplne kompletni a tesim se z ni. A souhlasim s porikadlem jedno dite - zadny dite.

jaja01k
4. led 2019

My máme děti 13 měsíců po sobě, u nás to tedy bylo plánované. Nebylo, a ještě pořád není, to vždy úplně jednoduché, ale říkat, že to byl masakr, by bylo přehnané. Já si to od začátku užívala. A čím jsou starší, tím je to lepší. Brzy oslavíme 5. a 4. narozeniny, kluci jsou úžasní parťáci, krasně si spolu vyhrají, starají se o sebe, i když se samozřejmě umí i pohádat a porvat. Mají stejné zájmy, takže nemusíme řešit, jestli přizpůsobit program staršímu nebo miminu/batoleti. Oba lyžují, jezdí na kole, ve školce chodí do jedné třídy.
Poslední dobou si s manželem často říkáme, jak jsme udělali dobře, že jsme s druhým dítětem nečekali 🙂

pavca1982
4. led 2019

@stastnatozena Je to super👍, budou párťáci,
možná 1. rok bude náročný, trošku 🙂 ale bude to stát za to... 💕a rozhodně to nebude na úkor staršího, protože láska se nedělí, ale násobí🙂 👍👍🍀🍀

tulikiss
4. led 2019

Mam deti od sebe 18 mesicu, taky to nebylo uplne tak planovane. (syn je z IVF a dcera se povedla na jeden jediny nechraneny pokus 🙂 ) Nebudu lhat ze prvni rok nebyl tezky, obcas byl, ale cim jsou starsi tim je to vetsi pohoda. Vyhraji si, clovek muze lehce planovat ruzne akce, muzea a tak protoze jsou k sobe dobre vekove. Jeden z kola odroste a druhemu se zrovna hodi. Maji ted 6(za par dni 7) a 5 a je to super. Syn je v prvni tride a dcera snad pujde do prvni v zari, takze i pro me vyhoda. Kdyz clovek chce vsechno jde, ja u toho vseho blazince zvladla jeste vystudovat vysokou skolu, takze zas tak desny to byt nemuze 😀 😀

stastnatozena
autor
4. led 2019

@pavca1982 pobavilo 🙂)
Dík moc všem.
Rodičák bohužel nevyčerpám, uteče mi celkem dost pěnez. To mě taky trochu štve, že se to nedá převést.
Spaní je docela blbý, už jsem si zvykla, a celkem funguju. Ale děsí mě to.. takhle si dávám s miminem šlofíka po obědě. Ale se dvouma..
Taky nejsem úplně mladice. Jestli to vyjde, budu rodit v téměř 35. Takže si říkám, že lepší tak, než za 2 roky vůbec. A kde koho předběhneme s duhým, i když jsme začli o dost později 🙂)
Ono je to individuální. Já mám mnohem lepší vztah s bráchou o 5 let starším, než se sestrou o 3.

stastnatozena
autor
4. led 2019

Jo a to je i můj argument na manžela, že kdyby byl jedináček, budem ho muset do 15 zabavovat 🙂 ach jo, dlouhých 14 dní přede mnou.. 😖

tulikiss
4. led 2019

@stastnatozena ja vzdy planovala ze deti tak po 3-4 letech driv ne, a kdyz byly synovy 3 a videla sem jak to s nim zacina byt pohoda, tak uprimne rikam ze bych se asi do dalsiho nedokopala. Clovek strasne rychle zpohodlni. Takze sem moc rada ze to priroda vyresila ze me 😀

raschwa
4. led 2019

Máme plánovaně 3 děti po 2, resp. po 2,5 letech. Spěchali jsme kvůli věku a taky jsem se bála, že jak si zvyknu na pohodu, už se mi nebude znovu chtít do plenek a probdělých nocí.🙂 Pro mě náročnější to bylo většinou až od 6 měsíců a pravidelně kolem roku jsem mívala těžkou krizi. 🙂 A pak znovu kolem dvou let, když nastalo období vzdoru. Aktuálně doma máme 2, 5 roku a 5 a 7 let a super. Kromě občasných šarvátek si vystačí sami a zabaví se. Tak držím palce! PS: Nedávno jsem narazila na vtipný blog Kateřiny Karolové. Má tři kluky po 14 měsících. To už opravdu musí být masakr!

Já bych manžela nenatukávala ale řekla mu to. Nevydržela bych😁 aby ti třeba nevědomky neřekl něco, z čeho by jsi mohla být smutná. A přemýšlela ještě víc 🙂
Zkušenosti osobně nemám. Nám to vychází bez měsíce na tři roky😉 Teď máme malinkého bratránka. Dcera ho bere úplně úžasně, má dva a půl roku. Pořád by ho hladila a mazlila. Až si říkám, že ségru pak uňuchňá🤣
Každý jsme podle mě měli obavy. A kór když to nečekaš. To je věc která zaskočí. Není to nová
kabelka, ale každá správná máma by je mít měla 😉 nikdy se nezmění, že tvé první je první, ale věřím, že jen co budeš miminko chovat láska přijde. ☺️
Těžké to určitě bude, ale člověk se zaběhne a srovná a bude to dobrý 😉🙂

pikl
4. led 2019

@stastnatozena my budeme mít rozdíl asi 19 měsíců a ze začátku jsem se toho bála, ale teď se těším, že budou děti parťáci 🙂 jinak slyšela jsem, že pokud si matka nestihne vybrat rodičák, tak to snad jde převést na otce (který by zároveň pracoval) a navýšit tím měsíční částku. Ale podrobnosti nevím

stastnatozena
autor
4. led 2019

@pikl Myslím, že chlap nemůže pracovat na stejnou smlouvu, ale aspoň papírově musí změnit pozici. Hlavně to dává smysl, když muž vydělává o hodně víc, u nás by to nepomohlo.
Při prvním jsem chtěla počkat na potvrzení od dr, místo toho jsem běžela za mužem s ještě mokrým papírkem 🙂) teď fakt počkám na dr.. ale je to peklo.. manžel má právě takové zápichy, že ani neví.. bylo mu blbě, stara jsem se o něj.. a on že mám 2 děti. Hodila jsem ksicht a skoro se prořekla.
Taky myslím, že bych časem zlenivěla.. a po nějaké delší době by se mi znovu do plen nechtělo. Mně přišel ten první půl rok úplná pohoda (samozřejmě na drobné krizovky). Teď lezení, to je větší hlídaní.. ale zas se už i trochu zabaví svépomocí a je pořád větší sranda...
Se do toho tak vžívám... že mi fakt nakonec snad bude líto, jestli se jedná o planý poplach.
Mrzí mě to ohledně prvního, že jsem se těšila, jak si užijeme léto.. a ne že se povleču před porodem, když budu mít nějaké náročnější těhotenství, nevolnosti... První bylo super, lítala jsem po venku až do konce..

martinka_33
4. led 2019

Mám děti 22 m od sebe a první rok byl pro mě na pokraji blázince, bez nadsázky, druhý rok jsem zbaběle utekla do práce a nechala doma tatínka, abych v tom blázinci opravdu neskončila 😀 Teď jim jsou 4 a 2 roky a konečně se s nima dá žít, ne jen přežívat a když vidím jak si spolu hrají a že to bude věkem lepší a lepší, mám z nich radost 🙂 Určitě to zvládnete, ono vám nic jiného nezbyde, když už je zaděláno

klea81
4. led 2019

Bude to záhul, taková dvojčata.

miba10
4. led 2019

@stastnatozena tak přesně tohle jsem řešila já. Druhé jsme chtěli, ale ne tak brzy. Byla jsem z toho vykulena a nevěděla co mám dělat. Teď už to ale opadlo a moc se těšíme. Věkový rozdíl bude 18 měsíců

b91
4. led 2019

Já jsem se ségrou od sebe 19 měsíců. Máme a vždCky jsme měly super vztah. Vyhrály a vyblbly jsme se spolu, pak později jsme sikradly oblečení 😬. Určitě to ze začátku bude náročné, ale krásné!

andelka
4. led 2019

Já myslím že to dáte,a že pozitiv je víc než negativ. Stejně jste druhé chtěli a i kvůli věku lepší dřív než později ( já teď čekám v 35 třetí,starší kluky mám 22 měsíců od sebe,už chodí do školy, potřebovala jsem pauzu,obdivuju ty kdo mají tři děti všechny brzo po sobě). Nebudu kecat že to nebylo náročné,bylo a hodně,hlavně první dva roky. Ale i tak jsou lepší a horší období. Každé má něco. Teď je to též o nervy,fakt čekám na dobu kdy to bude pohoda,a za 7 let ještě jaksi nepřišla..ale takový asi holt život s dětmi a rodičovství je. Teď vidím fakt hodně pozitiv,kluci jsou vrstevníci,skoro sobě rovní, mají podobně zájmy, režim,chodili spolu do stejné školky, teď do školy, můžou mít společné kamarády..a to miminkovsko batolecí období jsem sfoukla při jednom.

pavca1982
4. led 2019

@stastnatozena Já s tím totiž souhlasím. Napsala si to dobře.

tomikjoejoe
Autor odpověď smazal
Zobraz
tomikjoejoe
4. led 2019

@stastnatozena mám čtyři děti vždy cca 18 měsíců od sebe, brzy přibude páté. První měsíce po narození starší dcery byly s nejstarším synem doma něco příšerného, ale teď bude nejstaršímu šest a starší dceři 4 roky a jsou to skvělí parťáci. Mám ještě syna 3 roky a dceru 18 měsíců. Ten rozdíl 3 roky mezi syny už je dost znát, momentálně mají období, kdy se spolu jen perou nebo je náš 3leťák staršími sourozenci ignorovaný úplně. Takže mám za sebou neustále malého asistenta a jen doufám, že se to trochu srovná až nejmladší dcera ještě trochu vyroste 🙂

editah222
5. led 2019

Mám děti 18měsíců od sebe a jsem za to moc ráda. Mají stejné zájmy vzhledem k věku takže si krásně vyhrají, jsou na tom podobně na kole i na lyžích takže můžeme všude celá rodina. A neposlední výhoda je škola, chodí rok po sobě takže u mladšího jsem za hvězdu, všechno už vím a znám😂. Věkový rozdíl nebyl tak úplně plánovaný, první otěhotněni trvalo hrozně dlouho a to druhé bylo na 1! pokus.

stastnatozena
autor
5. led 2019

Dík moc holky všem. Názory, že to bude záhul a na blázinec neberu v potaz 🙂)) haha, sranda, dík moc za všechny pohledy na věc. Skutečně se mi ulevilo tím, že jsem zde napsala.
Trochu se bojím reakce manžela.. právě mu to nesmím ohlásit jako prů§er, ale jako super nejlepší načasování se všema výhodama.

gruyerre
5. led 2019

@stastnatozena já mám tedy větší věkový rozdíl, přesně 2 roky, ale i tak jsem se toho bála, myslela jsem si, že rozdíl by měl být aspoň 3 roky. Ale teď vím, že ten menší rozdíl je spíš lepší, protože 1) starší nežárlí, 2)můžeš je dát oba spát přes den najednou a mít klid, 3) budou si spolu hrát, 4) nevím, jestli je to tak u všech dětí, ale moje je teď ve 3 letech náročnější a mamánkovatější, než bylo v 1,5roce nebo ve dvou letech, takže teď by to bylo asi ještě složitější, mít novorozeně. A neboooj, ač se to zdá nemožné, budeš ho mít taky tak moc ráda, jako první 🙂. Jo a manželovi to opravdu zděl radostně, jak píšeš, to je důležité 😁.

tanakin
5. led 2019

@stastnatozena ahoj , řeším něco podobného 🙂 dcera bude mít dva roky a ted se taky nečekaně a neplánovaně objevily na testu dvě čárky, jsem z toho dost v šoku, mám pocit, že dvě děti nezvládnu, protože s první dcerkou to je dost náročné, pořád kojím, špatně spí, moc nejí.... k dr půjdu asi příští týden a zatím si to snažím moc nepřipouštět, uvidím, co řekne on. muž už to ví a myslím, že měl větší radost než já

stastnatozena
autor
6. led 2019

@tanakin asi to člověk řeší vždycky.. malou už budeme moci dávat pomalu do školky, jen na chvilku. To taky dost uleví..

Včera jsem byla v pohodě, dnes mě nějak přešla kuráž..
Jak předpovídala @veronikaveronikaveronika manžel řekl něco, z čeho se mi blbě spalo.

Taky se snažím si to nepřipouštět, a že to je možná omyl. Nejde to ale skoro vůbec 🙂

Odpočítávám každý den do kontroly, nějak se to vleče.. 😖

baruniceslepice
6. led 2019

Mam 19m. holcicky od sebe. Prvni rok narocny, aktualne za 14 dnu 3 roky, a 15m. mladsi. Starsi malou miluje, chce se o ni starat. Doma ji vozi v kocarku na panenky, vypravi ji pohadky, dela, ze ji krmi.... Rada bych k nim jeste 3..do party. 🙂 Urcite to bude, po prvotnich chaosu, super 🙂

@stastnatozena to mě mrzí. Ale jak říkám, řekla bych mu to narovinu 😉🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru