Neschopenka v těhotenství. Jak to je?

kaca261
5. čer 2020

Ahojte, jsem těhotná a mám neschopenku kvůli kyčlím a nejspíš budu doma až do porodu.
Nikde jsem nevyčetla, jestli mám nějaké vycházky. Na internetu píšou, že jsou od 7 do 19 hodin. Platí to tak jakože ze zákona? Nebo můžu mít neomezené???
Moc se mi nelíbí chodit ven jen v tuhle dobu, když mi vlastně nic není. Jediný co, tak nemůžu pracovat, dělám servírku a mám skrz kyčle zákaz. Nic víc.....

drep
7. čer 2020

@michaela1990xx pokud má někdo hyperemesis gravidarum, tak dobrý, s tím se dělat nedá. Jinak tbych fakt hrozně chtěla vidět, jak někdo pošle oficiální žádost, že je těhotná a žádá o přeřazení a nemocnice mu zpět pošle oficiální papír, že v celém molochu nemá fleka a má jít na pn. Protože o PN rozhoduje lékař, ne zaměstnavatel. Zatímco co doktorky obvykle pracují do poslední chvíle (spousta z nich i slouží), tak sestry ta práce vlastně docela nebaví a představa, že by nedej bože musely chvilku dělat někde jinde, to je lepší se hodit marod.

asinehri
7. čer 2020

@drep přijde mi docela nefér tvrdit, že sestry jejich práce nebaví a jsou vlastně líné pracovat v těhotenství. To bych taky mohla tvrdit, že delší setrvávání těhotných lékařek v práci je podmíněné tím, že jejich partneři vydělávají málo, doktorky se nechtějí vzdát svého standardu plus nechtějí si narušit kariéru tím, že vypadnou z pracovního procesu ještě i o ty měsíce těhotenství navíc. A že dítě je jim vlastně jedno. Taky se to nečte dobře, že jo. Nebo kdyby tvrdila, že se spíše máte zamyslet nad vašim vztahem k sestrickam u vás...

michaela1990xx
7. čer 2020

@drep jak rikam, u nas lékařky jdou na PN okamžitě a sestry třeba ještě dodělaji aspon mesic, nez se treba najde za ne náhrada,akorat se to jeste nehlásí na vedení, ze je sestra tehotna, ale to je taky chyba. Jenze jak uz sem rikala, v realu je to úplně jine, nez se napíše na papír. Takze asi tak. V každé nemocnici to funguje jinak. U nas jsou momentálně dvě lékařky na PN, protoze jsou těhotné 😉🙃

michaela1990xx
7. čer 2020

@drep a představte si, neznám žádnou sestru kterou by to nebavilo. Taková práce se dělá s láskou. Máme super lékařky a sestry, rozumíme si a proto nas ta prace i baví 😉

michaela1990xx
7. čer 2020

@drep Divim se, že pracujete jako lékařka, protože podle toho co píšete a jak se vyjadřujete o sestrach, vas asi moc rady na odd nebudou mit. Chybí vám pokora. U nas na odd mají lékaři podporu. Protoze s nama jednaji jako s rovnocennyma. Vite, bez sester by to na odd neslo, tak jako bez lékaře. Takze my si sebe vzájemně ceníme a navzájem si pomáháme. To potom na odd panuje klid a pohoda a práce nás bavi 😉 To bych jinak na stejném odd nebyla 10 let,kdyby me to nebavilo.

drep
7. čer 2020

@michaela1990xx sestry respektuju jako své partnery, mám je ráda, vážím si jich A moje těhotenství na jipu vyvolalo dost smutek, taky mám sestru za muže, ale vy budete jistě vědět o mé pracovní oblíbenosti víc🤷‍♀️ Nicméně, ano, z mé zkušenosti není vztah doktorů a sester k práci stejný. Hlavně v míře “zažranosti”. Stejně třeba není stejný vztah záchranářů a sester k práci. Když jsme v hospodě doktoři anebo když jdu se záchranáři na pivo, vždycky skončíme u práce, když jdu se sestrama, řešíme diety a sport a cestování a hadry. A neříkám, co je správnější.
Zatímco tady sestry často řeší, že do práce chodit nemůžou a není je kam přeřadit (což v 99% zařízení prostě není pravda), tak na fóru mladých lékařů se řešilo teď nedávno, jestli existuje špitál, kde můžou těhotné uspávat, chodit na res, operovat atd. Protože v řadě zahraničních nemocnic je to běžné a nechceme “jenom” sedět někde na ambulanci. Až jsem sama čuměla, kolik holek zvládne i sloužit anestezii do odchodu na MD. Jś bych to nedala, ale je fakt, že naše služby jsou opravdu pravidlně 24 hodin durch práce včetně hodinových angiointervencí, kdy stojím v zástěře na sále. Naše doktorky byly v pn je v opravdu indikovaných případech, z poslední doby mě napadá jedna, která předtím porodila ve třetím trimestru mrtvé dítě a druhá, která otěhotněla po neuvěřitelných peripetiích a čekala mono-mono dvojčata. Naopak bych napočítala asi tři sestry, které chtěly chodit do práce a tak se nechaly přeřadit.

drep
7. čer 2020

@asinehri čte se mi to v pohodě, protože jsem naštěstí dost asociální, aby mi bylo fuk, co si o mně myslí někdo na netu. Když vidím těhotné doktorky všude po světě a naše gynekoložky, jak kajzrují ještě v sedmém měsíci, tak jsem ráda, že těhotenství se někde bere jako sice jiný stav, ale nikoliv jako koule na noze. Ale ony tomu ty holky z porodnice naštěstí nerozumí tak, jako ženy na MK😂.
A ani se nestydím za to, že můj muž bere méně než já a tak je pro nás můj příjem důležitý ani za to, že jsem udělala nějakou kariéru. Ale já žiju ve světě, kde je normální pracovat a pracovní neschopnost slouží pro případ nemoci či úrazu.

aselluska
7. čer 2020

Je vidět, že nechápete jiné zdravotní problémy než mají ostatní. Pokud má někdo "nemocné" kyčle, těhotenství je někdy i problém a mělo by se kvůli tomu přizpůsobit stavu ženy. Nevím, zda to je tazatelky případ, ale popíšu tu skutečný příběh, třeba to pochopíte ... Mám kamarádku, která se narodila s vykloubenými kyčlemi. Dětství strávila v nemocnici a pořád jí operovali, aby vůbec mohla v životě chodit! Že všeho se dostala až ve 4 letech. Na obou nohách má široké jizvy, které rostly s ní. Když chtěla otěhotnět, musela projít spoustou vyšetřeních, jestli ji to jinak nehrozí a jestli vůbec kyčle těhotenství zvládnou. Operacemi se totiž poškodila chrupavka v kloubu, takže v mladém věku bude mít rychlejší nástup artrózy. A když doktoři daly zelenou, mohla do toho bez strachu jít. Ale byla podmínka, buď jen jedno dítě, nebo 2 hned po sobě. Shodou okolností pracovala v době těhotenství v kuchyni, nyní už kvůli začínající artróze práci dělat nezvládne. Takže ano, nic jí není! A na PN je zřejmě na doporučení lékaře, který zná její konkrétní diagnózu mnohem líp, než vy všichni tady, co nechápete, že je doma. Bohužel dnes stačí jít na gyndu s dvěma čárkami a říct, nechci do práce a je to. Ale pak to odnášejí ty, kterém opravdu něco je! A úplně mě dokáže nas***, když jedna řekne druhé, že jí nic nebylo, tak tobě taky není. Každá je jiná a každá to má jinak!

michaela1990xx
7. čer 2020

@drep vy ste první napsala, ze sestry vlastně ta prace nebavi, takze jsem vám to jen vrátila. Vidím, ze dost skatulkujete lidi do skupin, jenze, nee kazda sestra řeší diety, sport a pod. Ale to je jedno, to uz zacházíme úplně někam jinam. Můžu o sobe s čistým svědomím říct, ze pracovitá jsem a práce me naplnuje. Nedokazala sem si ani představit, ze budu doma na materske a nebudu chodit do práce. Za 10 let práce, jsem si dovolila poprvé v životě marodit a pak tady někdo zacne vyrypovat, ze okrádám stát, ja ho neokradam, ja pro stat pracuju. A na rodičovské dovolene se chci do prace vrátit, alespoň na půl úvazku. Ne pro penize, ale proto, že mam svou práci rada. Takže se nedivte, ze me docela nastvalo, kdyz prohlasite, ze sestry vlastne ta prace nebavi. Nehazte všechny do jednoho pytle.

michaela1990xx
7. čer 2020

@drep dost asocialni? To jako vážně? Neměla byste byt spíš empaticka nez asocialni, kdyz pracujete ve zdravotnictví?

drep
7. čer 2020

@aselluska ale já nerozporuju přece pracovní neschopnost ani na opravdu rizikové těhotenství ani na těhotenské komplikace ani na artrozu, to je přece jasný a takový člověk má být doma, k tomu PN slouží. Holka, která měla krvácení nebo cokoliv taky ale nebude ta, co se tu dožaduje neomezených vycházek. Moje kamarádka měl příšerný bolesti zad snad od čtvrtého měsíce, být moje pacientka, tak jí přesvědčuji, ať zůstane doma. Ale sama chtěla chodit do práce.
@michaela1990xx To přece není opozitum. Naopak, dnešní zdravotnictví bohužel potřebuje dostatečně asociální doktory, aby ustáli, když na ně za den už potřetí někdo vříská na urgentu, že je pacient málo nemocnej, moc nemocnej, moc starej nebo moc bezdomovec a proč je tam vozím. Dokáže mi to být fuk, takže stejně příště udělám to, co je medicínsky správně a nejlepší pacienta. Stejně tak dokážu ustát, že na mě piští nevrlý chirurg, že nechce na konzílium ačkoliv pacient má zjevně rozpadlou ránu. To přece neznamená, že nemám empatii pro pacienta nebo jeho rodinu. Ale názory lidí okolo jsou mi až na výjimky ukradené.
Ale to jsme fakt hodně odbočily od tématu.

drahotka
7. čer 2020

@drep Ja se do toho nechci nějak extra michat a psát, co je spravne a nesprávné, nicméně jeden poznatek - delam sestru na INT. JIPu a jsem take na PN, z jakeho důvodu, to je ted asi jedno. Chtela jsem ale napsat k tomu, co jste paní doktorko napsala, ze je rozdil mezi tím, pokud MUDr. rano přijde za pacientem, vysetri ho, napise u PC vizitu, pak se venuje konziliim, predava informace rodinám atd., a mezi tím, kdy ráno sestra musí pacienta umyt, byt u něho ohnuta a ne chvilicku, nekolikrat za den ho napolohovat (a jiste uznate, ze jsou pacienti čím dal vetsi a těžší ), byt napomocna pri rehabilitaci, doprovazeni na WC ci vkladani podložní misy, krmení, roznášení leku a infuzi, "kroceni" pri jejich nevhodnem, nekdy agresivnim chovani a u nas na JIPu i "kroceni" intoxikací... Tim nechci nijak urazit praci lekare, samozrejme, ze bez nich bychom nebyli schopni nic delat, ale jen jsem chtěla upozornit na to, ze jsou rozdily v narocnosti obou profesi... Jistě to sama vite. A ano, chapu a vim, ze i lekar ma nekdy narocnou smenu, ve ktere se nezastaví, ale sestra pri tom nikdy nesedi na zadku a neodpociva...

drep
7. čer 2020

@drahotka ale já jsem opravdu nikde nenapsala, že máte zůstat u lůžka. To opravdu není práce pro těhotnou, já bych se na jipu asi nejvíc bála, že mě v nestřežené chvíli nakopne delirantní pacient. Psala jsem to výš, naše holky, co chtějí pracovat, tak dělají papíry (sama víte, kolik toho je), analgetický tým, ambulanci, recepci, někdo byl v mléčné kuchyni. Furt je špitál lepší nechat sestru sedět v kanclu u PC než jí platit plný plat, protože není kam přeřadit. A to se netýká jen sester, jasně, že těhotná nemůže dvanáct hodin tahat bedny nebo dělat se sbíječkou nebo krotit mustangy, ale tu úpravu řešil zákoník práce, nikoliv pn.

drahotka
7. čer 2020

@drep Ja to taky nemyslim nijak zle... Ale treba u nas na odd. jsme najednou 4 tehotne... To se pak prerazuje tezko. Nicméně nerikam, ze treba pro nemocnici neni jednodussi nas poslat at si vyridime PN a nezatezovat se vymyslenim prace a prerazovanim. Ne vsichni jsou ochotni vzdat se sve prace a nechat ji pro tehotnou. Setkavame se cim dal vic s tim, ze sestry konci u luzek a nechavaji se prave prerazovat na mene narocna odd. Navic, v dobe koronaviru byly alespon u nas ambulance uzavrene... Me moje gynekolozka posílala na PN od zacatku, jsem na rizikovem. Ja nechtela, pac jsem si neuměla predstavit byt zavrena doma, vlastne treba 7 mesicu a nechat holky, at si rozeberou smeny a staraji se... Doba tomu ale nahrala a ja nechtěla vypadat jako zenska, co neni vdecna ze je konecne tehotna a riskuje zdraví sveho ditete. A tak to tak proste je. Kdybych mohla, do prace chodím. A myslim, ze to tak ma hodne lidi...

mona91
7. čer 2020

@drep nezlobte se na mě ale srovnávat sestry a doktory co se náplně práce tyče je trochu blbě. Ano jsou to partneři jeden bez druhého se neobejdou, ale z 10 doktoru mi jeden pomůže při přesunu pacienta, z 10 doktoru mi jeden pomůže ho zvednou při hygieně, z 10 doktoru mi jeden pomůže ho tahat na zachod na mísu nebo přesouvat z lůžka na lůžko, když se skaci k zemi kdo je zvedá ? Z 90% sestry. Doktor obejde pacienty ale věnuje se jim po jednom a píše papíry,sestra má naráz na starost pacientů 10, ano na sále všichni stojí x hodin stejně a pro všechny je to náročné o tom nemluvim. Dělám už leta na urgentu, kde teda až na mladé doktorské ucha co si mysli ze když vyjdou ze školy tak jsou bozi máme výborně doktory kteří nám s touto praci pomahaj ale zároveň se tam často setkáváme s agresivními pacienty pod vlivem omamných látek a než přijde v noci doktor z lékařaku i když se nikde nezdrzuje tak se několikrát stalo ze nás ten člověk dost brutálně napadl, tohle mám jako těhotná riskovat? To ze mi nějaký opilec kopce do břicha a praskne se mnou o dveře? To jsem už zažila a i když doktor spěchal tak doběhl až když na pacientovi leželo 5 SESTER a dva lidi z ochranky. A je jedno jestli je den nebo noc. Prošla jsem praxi na standardu, intenzivní péči i sály a vždy byla vytizenost sestry co do počtu pacientů v jeden okamžik vyšší než doktora. A proč u nás doktorky jsou až do porodu v praci? Protože si dělají kmen a nechtějí z toho vypadnout zároveň za ne přebírají co nejvíc práce ostatní doktoři a sestry. Já svoji praci miluju naplňuje mě baví mě chodím tam rada, věnuji se oboru opravdu dlouho, vzdělávám se i při rodicaku, ano uznávám nejsou všichni tak stejně zapálení, ale nikdy nikdy mi žádná práce nevynahradi to ze bych tím uškodila svému dítěti! Budu chodit těhotná do práce fajn, chytnu tam kde co jako těhotná co ohrozí plod, zvednu ze ublíží sobě a plodu fajn, ale v tu chvíli mi všichni řeknou jsi blba měla jsi byt doma a nikdo mi nevynahradi to ze kvůli praci jsem ublizila dítěti. A argument pardon pane vy jste upadl musíme počkat na někoho dalšího než vás zvednu nebo je resuscitace no ale já tu jsem sama to musí počkat fakt nefunguje a to ze konkrétně u nás sestra zůstane sama na celou čekárně je velmi často KdYzje polytrauma. Člověk co si váží sester nikdy nemůže z úst vypustit to, ze svoji praci nemaj rady nebo je nebaví!

drep
7. čer 2020

@mona91 tak znova, nikdy jsem nikde neřekla, že máte zůstat u lůžka, proboha. Není nad to si ty příspěvky přečíst, než na ně reaguju. Říkám, že se ze zákona lze nechat přeřadit na nerizikovou práci. Konkrétně u nás těhotné Z urgentu sedÍ na recepci, kde se platí poplatky a navigují ambulantní pacienty ke správné ambulanci.
Když mám čas, pomáhám sestrám přesunout pacienty, ať už je to za jakýmkoliv účelem. Odsaju si, když to pacient potřebuje, podám mu pití. Ale když na mě štěká někdo na ct, že mám pomoct s přesunem, tak sorry, v tu chvíli tam od toho nejsem. Jsem tam od toho, abych hlídala, že se člověk neextubuje (protože to budu muset řešit já), jsem tam od toho, aby si nevytáhl hrudní drén nebo nitrolební čidlo (protože to taky bude muset řešit já) a to mi zabere obě ruce a jednu hlavu. Naše sestry tohle chápou (v podstatě snad všechna nechtěně extrahovaná čidla za statisíce za posledních pět let se vytáhla při přesunech na ct). Ne, opravdu mi nebude k dobru, až na mě bude šéf vřískat, jestli vím, kolik stojí čidlo, co jsem zničila, když mu budu říkat, že jsem pomáhala sestře.
A ač si práce sester opravdu vážím, tak bych chtěla zažít intenzivní péči, kde má sestra na starosti víc pacientů než doktor. Přes den mám já čtyři, sestra jednoho až dva, o víkendu a v noci mám dvanáct a sestra jednoho až dva. Ale ta práce je natolik jiná, že nechápu, proč to poměřovat. To je stejně nesmyslné jak kdybych já vyčítala sestrám, že nemají v hlavě komplet laborku nebo cétečka svých dvou pacientů, když já mám hlavě všech dvanáct.

michaela1990xx
7. čer 2020

@drep u nas teda taková práce jako recepce neexistuje. Maximalne informace, ale to dělají zenske, co nejsou z oboru. A každý ma nějaky svůj flek v nemocnici a je zabrany, takže vas nemaji kam dat. A napr. v době koronaviru byly třeba takové ambulance zavrene, většinou byly otevřené jen lůžka.

michaela1990xx
7. čer 2020

@drep a jeste teda jedna vec, u nas jedna sestra nema na starosti 5 pacientu, ani 10, ani 20. Na nocni je tam sama klidne i na 28 lidi 😉 To pak stojí za to, kdyz nevíte co první, zvonky zboni, behate od 1ky 13tce a doktor ma třeba zrovna klid, protože nechodí žádné prijmy.

michaela1990xx
7. čer 2020

A podotýkám, zeambulance byly zavrene donedavna, jen luzka byla otevrena. No a ty zmiňované informace, tam sou holky z ústředny, ty jen nasmeruji pacienty kam maji jit, nejsou z oboru.

michaela1990xx
7. čer 2020

Neee všechny spitaly maji recepci, nebo nejake ambulance, kde se plati poplatky. U nas se platí poplatky na pokladne. Tam sedi paní, která je zase z jiného oboru a ne ze zdravotnictví. Takže těžko by me dali na pokladnu, nebo na personalni, nebo delat účetní 😀

drep
7. čer 2020

@michaela1990xx pak je ale míček na straně nemocnice. Ve chvíli, kdy to sestra oznámí ofiko, tak se oni musí posnažit. A věřím, že než nechat doma za 100%, že nakonec něco vymyslí. Ano, budou to někde papíry, ale bude to práce. Já jsem taky tělem i duší intenzivista, takže půl roku ambulance jsem brala jako očistec, ale co se dá dělat.
Ten počet pacientů jsem brala jako odpověď kolegyni výš, že ma resce má sestra víc pacientů než doktor. Na resu je to fakt provázaný, když mám blbou službu já, mají ji o sestry a opačně. A stejně tak jsem nikdy neřešila, že když jdu ve tři na někoho mrknout, tak pokud je klid, tak jich část chrní na křeslech, ač nesmí, pokud někdo hlídal monitory.
Na standardu je to jiné, i když tam jsem v noci sloužila sama na 34 lůžek a u nás noční příjmy skoro nebyly, za to když jsme šli o půl noci pacientovi klipovat výduť, tak jsem věděla, že už se do postele nedostanu a druhý den na ambulanci bude martýrium😂

michaela1990xx
7. čer 2020

Oni jsou volná místa, ale právě jen k těm lůžkam. Osmickove si drží ty svoje mista.

mona91
7. čer 2020

@drep u nás na informaci kde naviguji sedi administrativních pracovnici nikoli sestry, na recepci kde se provádí triage sedi tatáž sestra která tam při traumatu zůstane úplně sama na celou čekárnu. Když jsem chtěla dělat papírovou praci třeba vykazování pojišťoven protože na to někteří doktoři prdi a nám utíkají peníze nebylo to možné protože pozice je pro administrativního pracovníka. Každá nemocnice stejně jako každé oddeleni je jiné když jsem dělala na kardiovaskulární tak jsem měla na starost 10 nestabilních pooperantu na monitoru a vším co k tomu patří ale doktoru měli celkem každý 4 pacienty. A tam jsem musela držet v hlavě stejně výsledky jako doktor jak laborka tak veškeré vyšetřovací metody u všech svých pacientů protože tam byl doktor vždy bez viny a sestra odnesla všechno i to ze má pacient blbě zavedenou stimulacni elektrodu.... všechno to je o lidech o standardech daného oddeleni a obecně nemocnice nebo zařízení takže si myslím ze jednoznačně rict Jdi makat i když jsi těhotná nebo vždy se najde místo proste nejde. A to ze by měla byt doma za 100% platu ano je pravda když jiná pozice není je to stejná pravda jako ze v době koronaviru by lidé v první linii měli mít veškeré vybaveni a ochranné pomůcky .... bohuzel realita je jiná...

drep
7. čer 2020

@mona91 z podobného soudku: My jsme roky sloužili dvou až třidenní služby, naoko o tom nikdo nevěděl. Bylo to naprostý peklo, já šla vždycky do práce se staženým žaludkem, abych v neděli někomu únavou neublížila. Pak byl velký průšvih a kolegyně se hájila, že byla unavená po předchozím dni. Šlo to až někam výš a od tel doby prostě striktně sloužíme 24. Protože už vedení nemocnice nemohlo dělat, že o tom neví. A stejný je to s tím přeřazením. Pokud se to řeší per hubam na sesterně a vrchní řekne, že místo není a ať jde na neschopenku a ona jde, tak to není oficiální. Ve chvíli, kdy má personální na stole oznámení a žádost o přeřazení, tak už to nemůže zamést pod stůl ani odepsat, že má jít marodit.
A teda ještě není pravda, že výkaznictví je administrativní pozice, naopak, je to práce se zdravotnickou dokumentací, čili čistě administrativní pracovník ji ani dělat nesmí.

michaela1990xx
7. čer 2020

@drep a u nás vykazují tzv. dokumentatorky a ty ani nemusí mit zdravotní vzdělání 🤷‍♀️ A to normálně maji přístup k dokumentaci pacienta. Lékaři u nás nevykazuji, dělají to prave jen dokomentatorky. At uz jde o pohotovostní ambulqnty a nebo normálně ležící pacienti na lůžku. Jak už bylo řečeno, každa nemocnice to má jinak.

michaela1990xx
7. čer 2020

Ono se dělá hodně věcí, co se nesmí. Myslím, ze se aspon tady shodneme na tom, ze realita je opravdu úplně jiná, nez se všude píše a rika.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru