Odpočinkové téma - jméno pro třetí dítě.
Ahoj všem, nejdu si pro radu, spíše pro inspiraci. Čekáme třetí dítě a zatím mám pocit, že jsme ty nejkrásnější jména prostě už dali. Takže: nevíme, jestli holka nebo kluk a starší sourozenci jsou Dorotka a Vávra (Dorota, Vavřinec), tak schválně, co se vám k tomu hodí. Díky 🙂
Stručné shrnutí
- Při volbě třetího jména k již existujícímu páru Dorotka a Vávra diskutující doporučují držet se tradičních českých jmen jako Metoděj, Bartoloměj, Josefína nebo Lota.
- V diskuzi se často zmiňovaly i méně obvyklé historické varianty a staročeská jména jako Bořivoj, Svatopluk, Prokop, Hubert nebo Apolenka a zdůrazňovala se možnost používat různé zdrobněliny (Jindra, Jindřík, Lojzík, Apka, Vilí).
- Někteří diskutující upozorňovali na současnou frekvenci určitých jmen a preferovali méně běžná jména; konkrétně bylo zmíněno, že se dnes často rodí jména jako Rozárka, Malvína, Valerie nebo Evelína.
Q: Jaká jména se hodí ke kombinaci Dorotka a Vávra?
A: V diskuzi byly navrhovány tradiční jména jako Metoděj, Bartoloměj, Josefína, Lota, Apolenka, Vítek, Hynek, Vilém a Bořivoj.
Q: Která zdrobněliny a oslovení se v praxi používají u českých staročeských jmen?
A: Uvedené zdrobněliny zahrnují Jindra / Jindřík / Jindrášek (Jindřich), Vávra / Vavřík / Vavřín (Vavřinec), Lojzík (Alois), Tonička (Antonie), Apka (Apolenka, uvedeno že desetiletá nositelka používá „Apka“), Vilí / Vilunka / Viluška / Viluše (Vilma).
Q: Jaká méně obvyklá nebo historická česká jména byla navržena?
A: Diskutující navrhovali Bartoloměj, Metoděj, Prokop, Barnabáš, Bořivoj, Svatopluk, Heliodor, Vendelín, Heřman, Kajetán, Přemysl, Florián, Ludmila, Hermína, Kordula a další.
Q: Která jména jsou podle diskuze v současnosti častá a proto někomu méně vyhovují?
A: Uváděná „častá“ jména zahrnují Rozárka, Malvína, Valerie, Evelína, Jasmína, Olivie a Stella; konkrétně bylo napsáno „Valerie, Evelina… rodi se jich ted moc“.
Q: Jak řešit kolizi jména s nositeli v rodině nebo okolí?
A: Diskuze ukazuje běžný přístup vynechat jméno, pokud je ho v rodině nositel více (např. Amálka v rodině), nebo zvolit variantu/zdrobnělinu; v příspěvcích byly příklady přizpůsobení jako Miriam místo Mariánka nebo Lojzík místo Alois kvůli rodinným překrytím.
Q: Jsou navrhovaná jména v diskuzi považována za „příliš cizí“ nebo nevhodná pro české prostředí?
A: Několik diskutujících odmítalo jména jako Vanessa, Melissa nebo Claudia pro „ČR“, zatímco jiní chválili jména jako Nina, Zora nebo Elena; tedy názory se liší.
Závěry z diskuze
Shoda
- Preferovat tradiční česká či historická jména jako způsob souladu s Dorotkou a Vávrou.
- U jmen se běžně používají zdrobněliny a rodiče počítají s různými osloveními (např. Jindra, Jindřík; Vilí, Viluška).
Sporné názory
- Někteří preferují zachovat staročeský styl (Metoděj, Bartoloměj, Josefína), zatímco jiní podporují modernější nebo zahraniční jména (Nina, Vanessa, Elena) jako vhodnou volbu.
- Někteří považují jména jako Rozárka nebo Malvína za příliš rozšířená, zatímco jiní je považují za hezká a použitelná.
Otevřené otázky
- Které jméno pro chlapce bude nejlepší volbou k Dorotce a Vávrovi (v diskuzi zůstává nerozhodnuto mezi Metodějem, Jindřichem a dalšími).
- Jak velkou váhu dát současné frekvenci jména při výběru (vybrat méně obvyklé versus oblíbené jméno).
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
žádné
Místa a osoby
Valassku, Austrálie, Jizerek, Hanzlík, ČR, Léta s kovbojem
K vašim jménům by se mi líbil Vendelín. A pro holčičku Josefínka nebo Malvínka. Mimochodem krásná jména jste vybrali
@kachles Taky jsem chtela napsat Žofii, tu ted cekame my 🙂😍😍😍 (jako treti dceru v poradi). Prvni jsem chtela Dorotu, ale pres manzela neprosla, stejne jako plno dalších krásných jmen. Žofii taky vubec nechce, ale první jmeno bylo kompromis, druhe jsem ho nechala vybrat zcela samostatne, tak ted jsem mu oznamila, ze si konecne vyberu ja (i kdyz podle jeho zakladniho zadani - ze musi byt CESKE). Pekny vyber!
Dobrý den všem, tak jsem si to tu projížděla, protože stále tápeme a už je dost načase 🙂 ... Vypadá to ale na Lotu a Vincenta nebo Jindru 🙂
My máme Vaška a Alžbětku, měla jsem ve výběru Toníka, Lojzíka, Vítka, z holek Toničku, Emilku, Lidušku.
Ahoj a dobrý den, tak nám se tedy už skoro před rokem narodil kluk Jindřich (k Dorotce a Vávrovi) a jsme dost spokojení s miminem i jménem :D .... Ale fakt, Jindra je krásné jméno a k Toníkovi a Lojzovi by myslím dost šlo. Říkáme mu Jindra, Jindřík, Jindrášek nebo Jindřich I. Veliký.
Hodí se mi k nim Amálka, Alžběta, Antonín. Amalku máme doma a jsem spokojená, spousta variant jak oslovovat. Druhá měla být Alžběta, nechala jsem se ukecat na Elišku a to mě mrzí 🤷 ale všichni ostatní spokojeni

@kachles a co Stazinka? Bud Anastazie aneb Staza, myslim ze to existuje. Dorotka, Vavrinec a Stazinka. Uplne mi to ladi. Kluk ten Lojzik, to mi tam pasuje nejvic. Muj oblibeny Florian by taky sel.