Odpočinkové téma - jméno pro třetí dítě.
Ahoj všem, nejdu si pro radu, spíše pro inspiraci. Čekáme třetí dítě a zatím mám pocit, že jsme ty nejkrásnější jména prostě už dali. Takže: nevíme, jestli holka nebo kluk a starší sourozenci jsou Dorotka a Vávra (Dorota, Vavřinec), tak schválně, co se vám k tomu hodí. Díky 🙂
Stručné shrnutí
- Při volbě třetího jména k již existujícímu páru Dorotka a Vávra diskutující doporučují držet se tradičních českých jmen jako Metoděj, Bartoloměj, Josefína nebo Lota.
- V diskuzi se často zmiňovaly i méně obvyklé historické varianty a staročeská jména jako Bořivoj, Svatopluk, Prokop, Hubert nebo Apolenka a zdůrazňovala se možnost používat různé zdrobněliny (Jindra, Jindřík, Lojzík, Apka, Vilí).
- Někteří diskutující upozorňovali na současnou frekvenci určitých jmen a preferovali méně běžná jména; konkrétně bylo zmíněno, že se dnes často rodí jména jako Rozárka, Malvína, Valerie nebo Evelína.
Q: Jaká jména se hodí ke kombinaci Dorotka a Vávra?
A: V diskuzi byly navrhovány tradiční jména jako Metoděj, Bartoloměj, Josefína, Lota, Apolenka, Vítek, Hynek, Vilém a Bořivoj.
Q: Která zdrobněliny a oslovení se v praxi používají u českých staročeských jmen?
A: Uvedené zdrobněliny zahrnují Jindra / Jindřík / Jindrášek (Jindřich), Vávra / Vavřík / Vavřín (Vavřinec), Lojzík (Alois), Tonička (Antonie), Apka (Apolenka, uvedeno že desetiletá nositelka používá „Apka“), Vilí / Vilunka / Viluška / Viluše (Vilma).
Q: Jaká méně obvyklá nebo historická česká jména byla navržena?
A: Diskutující navrhovali Bartoloměj, Metoděj, Prokop, Barnabáš, Bořivoj, Svatopluk, Heliodor, Vendelín, Heřman, Kajetán, Přemysl, Florián, Ludmila, Hermína, Kordula a další.
Q: Která jména jsou podle diskuze v současnosti častá a proto někomu méně vyhovují?
A: Uváděná „častá“ jména zahrnují Rozárka, Malvína, Valerie, Evelína, Jasmína, Olivie a Stella; konkrétně bylo napsáno „Valerie, Evelina… rodi se jich ted moc“.
Q: Jak řešit kolizi jména s nositeli v rodině nebo okolí?
A: Diskuze ukazuje běžný přístup vynechat jméno, pokud je ho v rodině nositel více (např. Amálka v rodině), nebo zvolit variantu/zdrobnělinu; v příspěvcích byly příklady přizpůsobení jako Miriam místo Mariánka nebo Lojzík místo Alois kvůli rodinným překrytím.
Q: Jsou navrhovaná jména v diskuzi považována za „příliš cizí“ nebo nevhodná pro české prostředí?
A: Několik diskutujících odmítalo jména jako Vanessa, Melissa nebo Claudia pro „ČR“, zatímco jiní chválili jména jako Nina, Zora nebo Elena; tedy názory se liší.
Závěry z diskuze
Shoda
- Preferovat tradiční česká či historická jména jako způsob souladu s Dorotkou a Vávrou.
- U jmen se běžně používají zdrobněliny a rodiče počítají s různými osloveními (např. Jindra, Jindřík; Vilí, Viluška).
Sporné názory
- Někteří preferují zachovat staročeský styl (Metoděj, Bartoloměj, Josefína), zatímco jiní podporují modernější nebo zahraniční jména (Nina, Vanessa, Elena) jako vhodnou volbu.
- Někteří považují jména jako Rozárka nebo Malvína za příliš rozšířená, zatímco jiní je považují za hezká a použitelná.
Otevřené otázky
- Které jméno pro chlapce bude nejlepší volbou k Dorotce a Vávrovi (v diskuzi zůstává nerozhodnuto mezi Metodějem, Jindřichem a dalšími).
- Jak velkou váhu dát současné frekvenci jména při výběru (vybrat méně obvyklé versus oblíbené jméno).
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
žádné
Místa a osoby
Valassku, Austrálie, Jizerek, Hanzlík, ČR, Léta s kovbojem
mate krasna jmena! Ja ma v planu Vilmu. Klucici by se mi libil Hynek nebo Krystof, ale to vybira manzel a z toho poradne zatim nic nevypadalo. No, ja se ani tedy neptam a verim, ze vybere nejake pekne. No, ma na to 2 mesice :D
Teda., máte krásná jména. Já mám dceru Johanku a ta by se mi k Vašim jménům taky líbila. Kluk Bartoloměj či Metoděj? Jinak se mi líbí jména mých vnuček - Viola a Odeta.
Pro chlapečka by se mi k těm vaším jménům líbil Matouš. Toho mám doma a za mě krásné staré jméno, které se znovu vrací.
Manzel si delal legraci,ze bychom mohli mit hotovo. Ho jako Honzik (1 syn), To (Tomas, 2 syn) a pripadny Vojta. 😀
Jedni známí mají Kajetána... také zajímavé jméno. Říkají mu většinou Kájo... jejich druhý syn se jmenuje Metoděj 😊
@kordikovav Ty jo, Kajetán, to není špatné. Celé dopoledne nad tím přemýšlím, kdyby teda někdy u nás kluk 😀😀... asi Vilém.
My máme k Dorotce Ondřeje a Matěje, resp. Dorotku ke klukům. Kdyby byla kluk, byla by Metoděj. Uvažovali jsme ještě o Bartolomějovi, ale zavrhli jsme to, protože nám to přišlo k předchozím jménům moc dlouhé, nesymetrické. Ale k Vávrovi by se to myslím hodilo. V rodině máme ještě Čeňka, Bořivoje, Viléma a Rozárku, takže víceméně to, co už tu padlo. Z holčičích mi přijde podobně tradiční Magdalena, to se mi líbí moc.
Doubravka byla dcera naše třídního profesora, částo s námi jezdila na třídní výlety. Běžně ji říkal pan profesor Dorko. A když byla ještě prcek, tak ji oslovovali rodiče Douběnko.
@jironymou Dobrý den, já tu tak průběžně reaguji na jednotlivé příspěvky (ne tedy na všechny), ale hodně se tu objevují jména, o kterých uvažujeme (Apolenka, Eda), o kterých bychom rádi uvažovali, ale už jsou v rodině nebo blízkém okolí (Tonička, Amálka, František). Nově mě tu oslovily Metoděj, Justýna a Nina.... A jinak zatím na topu máme Josefínu a Lotu u holek a u kluka stále tápeme, možná Metoděj. Tahle diskuze pro mě jako zakladatelku rozhodně plní svůj účel 🙂.
Antonie, Josefína, Františka, Hermína, Květa, Běla, Věra, Anežka, Ludmila, Břetislav, Vítězslav nebo Vít, Bořivoj, Hanuš, František, Antonín, Josef, Václav.
My pohlaví do poslední chvíle nevěděli a pro kluka bylo nachystané Barnabáš.. už se ho asi nedočkám, tak dávám do placu.. Je to moje nejvíc top jméno pro chlapečka.. <3

@kachles boží dárečky to jsou 🙂