Odpočinkové téma - jméno pro třetí dítě.
Ahoj všem, nejdu si pro radu, spíše pro inspiraci. Čekáme třetí dítě a zatím mám pocit, že jsme ty nejkrásnější jména prostě už dali. Takže: nevíme, jestli holka nebo kluk a starší sourozenci jsou Dorotka a Vávra (Dorota, Vavřinec), tak schválně, co se vám k tomu hodí. Díky 🙂
Stručné shrnutí
- Při volbě třetího jména k již existujícímu páru Dorotka a Vávra diskutující doporučují držet se tradičních českých jmen jako Metoděj, Bartoloměj, Josefína nebo Lota.
- V diskuzi se často zmiňovaly i méně obvyklé historické varianty a staročeská jména jako Bořivoj, Svatopluk, Prokop, Hubert nebo Apolenka a zdůrazňovala se možnost používat různé zdrobněliny (Jindra, Jindřík, Lojzík, Apka, Vilí).
- Někteří diskutující upozorňovali na současnou frekvenci určitých jmen a preferovali méně běžná jména; konkrétně bylo zmíněno, že se dnes často rodí jména jako Rozárka, Malvína, Valerie nebo Evelína.
Q: Jaká jména se hodí ke kombinaci Dorotka a Vávra?
A: V diskuzi byly navrhovány tradiční jména jako Metoděj, Bartoloměj, Josefína, Lota, Apolenka, Vítek, Hynek, Vilém a Bořivoj.
Q: Která zdrobněliny a oslovení se v praxi používají u českých staročeských jmen?
A: Uvedené zdrobněliny zahrnují Jindra / Jindřík / Jindrášek (Jindřich), Vávra / Vavřík / Vavřín (Vavřinec), Lojzík (Alois), Tonička (Antonie), Apka (Apolenka, uvedeno že desetiletá nositelka používá „Apka“), Vilí / Vilunka / Viluška / Viluše (Vilma).
Q: Jaká méně obvyklá nebo historická česká jména byla navržena?
A: Diskutující navrhovali Bartoloměj, Metoděj, Prokop, Barnabáš, Bořivoj, Svatopluk, Heliodor, Vendelín, Heřman, Kajetán, Přemysl, Florián, Ludmila, Hermína, Kordula a další.
Q: Která jména jsou podle diskuze v současnosti častá a proto někomu méně vyhovují?
A: Uváděná „častá“ jména zahrnují Rozárka, Malvína, Valerie, Evelína, Jasmína, Olivie a Stella; konkrétně bylo napsáno „Valerie, Evelina… rodi se jich ted moc“.
Q: Jak řešit kolizi jména s nositeli v rodině nebo okolí?
A: Diskuze ukazuje běžný přístup vynechat jméno, pokud je ho v rodině nositel více (např. Amálka v rodině), nebo zvolit variantu/zdrobnělinu; v příspěvcích byly příklady přizpůsobení jako Miriam místo Mariánka nebo Lojzík místo Alois kvůli rodinným překrytím.
Q: Jsou navrhovaná jména v diskuzi považována za „příliš cizí“ nebo nevhodná pro české prostředí?
A: Několik diskutujících odmítalo jména jako Vanessa, Melissa nebo Claudia pro „ČR“, zatímco jiní chválili jména jako Nina, Zora nebo Elena; tedy názory se liší.
Závěry z diskuze
Shoda
- Preferovat tradiční česká či historická jména jako způsob souladu s Dorotkou a Vávrou.
- U jmen se běžně používají zdrobněliny a rodiče počítají s různými osloveními (např. Jindra, Jindřík; Vilí, Viluška).
Sporné názory
- Někteří preferují zachovat staročeský styl (Metoděj, Bartoloměj, Josefína), zatímco jiní podporují modernější nebo zahraniční jména (Nina, Vanessa, Elena) jako vhodnou volbu.
- Někteří považují jména jako Rozárka nebo Malvína za příliš rozšířená, zatímco jiní je považují za hezká a použitelná.
Otevřené otázky
- Které jméno pro chlapce bude nejlepší volbou k Dorotce a Vávrovi (v diskuzi zůstává nerozhodnuto mezi Metodějem, Jindřichem a dalšími).
- Jak velkou váhu dát současné frekvenci jména při výběru (vybrat méně obvyklé versus oblíbené jméno).
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
žádné
Místa a osoby
Valassku, Austrálie, Jizerek, Hanzlík, ČR, Léta s kovbojem
@jironymou
me se libi Antoinetta ale stejne by ji vsichni rikali Tonicko coz se mi nelibi
My mame Dorotku a Teodorka 🙂. Delala jsem si srandu, ze hrajeme slovni fotbal na posledni 3 pismena, TeoDor a a kdyz bude treti, tak to muze byt jedine Ota 🙂
@geraltinka No, mně se Teodor taky moc líbí, ale právě kvůli té Dorotce se nám to nechce dávat, že to jsou vlastně stejná jména, i když zase mít doma dva boží dárečky taky nění k zahození 🙂
@zelenaesmolda Mně se tyhle jména nelíbí, aspoň ne v českém prostředí, ještě bych k tomu přihodila Claudii a Vanesu s Melisou 🙂 ... ale Lukrécie je fakt hustá :D.
@kachles
tak Klaudie se mi nelibi vubec,Vanessa a Melissa jo ale ne v CR jak pises.
Moc všem děkuji za typy,klidně piště dál, je to fakt zábava a inspirace a myslím, že nakonec nejen pro mě 🙂. Za nás je zatím v topu holčičích Josefína a Lota (úplně neštymuje k těm našim, ale Lota z Rošťácké uličky je prostě skvělá). Z klučičích u mě zatím vede Metoděj a napadl mě Bořík, který tady nepadl. Toničku už v rodině máme a asi bych hodně uvažovala o Apolence, ale znám jednu desetiletou a říká se jí Apka, což mě z krásného českého jména hází do moderních technologií :D. Ale díky Vám všem, zvláště těm mnoha, co se fakt naladili na můj /náš vkus.
@kachles lota je teda take super. a nekde jsem v komentarich zahledla doubravku. tu clovek hned tak nepotka.
@marketa11112 Tu jsem také zahlédla, jen moc nevím, jak jí říkat jinak než Doubravka. V Létě s kovbojem jí Hanzlík říkal Dorka, ale tu my už jednu máme 🙂.
@kachles jojo, take jsem si rikala, jak to upravit pro malou holcicku. 🙂). ale je to teda uzasne jmeno...my u jasminky take rikali, ze ji budeme rikat mina a pod. haha . je to jasminka a vubec nemame problem to jmeno pouzivat cele. tohle se asi vyresi u jmena samo.
My máme Jakuba a Honzíka,jak jinak v dnešní době... Ale už jsme nevybrali pro kluky jiné.. v rodině máme Františku,Justynu, Dorotku,Amalku,Stelu.
K vašim jménům mi naskakuje ... Tonička,Johanka a z kluků.. Albert

@ocetnicek
tak to se mi k tomu vubec nehodi,to jsou stare jmena a ty co navrhujes ty jsou docela moderni