Odpočinkové téma - jméno pro třetí dítě.
Ahoj všem, nejdu si pro radu, spíše pro inspiraci. Čekáme třetí dítě a zatím mám pocit, že jsme ty nejkrásnější jména prostě už dali. Takže: nevíme, jestli holka nebo kluk a starší sourozenci jsou Dorotka a Vávra (Dorota, Vavřinec), tak schválně, co se vám k tomu hodí. Díky 🙂
Stručné shrnutí
- Při volbě třetího jména k již existujícímu páru Dorotka a Vávra diskutující doporučují držet se tradičních českých jmen jako Metoděj, Bartoloměj, Josefína nebo Lota.
- V diskuzi se často zmiňovaly i méně obvyklé historické varianty a staročeská jména jako Bořivoj, Svatopluk, Prokop, Hubert nebo Apolenka a zdůrazňovala se možnost používat různé zdrobněliny (Jindra, Jindřík, Lojzík, Apka, Vilí).
- Někteří diskutující upozorňovali na současnou frekvenci určitých jmen a preferovali méně běžná jména; konkrétně bylo zmíněno, že se dnes často rodí jména jako Rozárka, Malvína, Valerie nebo Evelína.
Q: Jaká jména se hodí ke kombinaci Dorotka a Vávra?
A: V diskuzi byly navrhovány tradiční jména jako Metoděj, Bartoloměj, Josefína, Lota, Apolenka, Vítek, Hynek, Vilém a Bořivoj.
Q: Která zdrobněliny a oslovení se v praxi používají u českých staročeských jmen?
A: Uvedené zdrobněliny zahrnují Jindra / Jindřík / Jindrášek (Jindřich), Vávra / Vavřík / Vavřín (Vavřinec), Lojzík (Alois), Tonička (Antonie), Apka (Apolenka, uvedeno že desetiletá nositelka používá „Apka“), Vilí / Vilunka / Viluška / Viluše (Vilma).
Q: Jaká méně obvyklá nebo historická česká jména byla navržena?
A: Diskutující navrhovali Bartoloměj, Metoděj, Prokop, Barnabáš, Bořivoj, Svatopluk, Heliodor, Vendelín, Heřman, Kajetán, Přemysl, Florián, Ludmila, Hermína, Kordula a další.
Q: Která jména jsou podle diskuze v současnosti častá a proto někomu méně vyhovují?
A: Uváděná „častá“ jména zahrnují Rozárka, Malvína, Valerie, Evelína, Jasmína, Olivie a Stella; konkrétně bylo napsáno „Valerie, Evelina… rodi se jich ted moc“.
Q: Jak řešit kolizi jména s nositeli v rodině nebo okolí?
A: Diskuze ukazuje běžný přístup vynechat jméno, pokud je ho v rodině nositel více (např. Amálka v rodině), nebo zvolit variantu/zdrobnělinu; v příspěvcích byly příklady přizpůsobení jako Miriam místo Mariánka nebo Lojzík místo Alois kvůli rodinným překrytím.
Q: Jsou navrhovaná jména v diskuzi považována za „příliš cizí“ nebo nevhodná pro české prostředí?
A: Několik diskutujících odmítalo jména jako Vanessa, Melissa nebo Claudia pro „ČR“, zatímco jiní chválili jména jako Nina, Zora nebo Elena; tedy názory se liší.
Závěry z diskuze
Shoda
- Preferovat tradiční česká či historická jména jako způsob souladu s Dorotkou a Vávrou.
- U jmen se běžně používají zdrobněliny a rodiče počítají s různými osloveními (např. Jindra, Jindřík; Vilí, Viluška).
Sporné názory
- Někteří preferují zachovat staročeský styl (Metoděj, Bartoloměj, Josefína), zatímco jiní podporují modernější nebo zahraniční jména (Nina, Vanessa, Elena) jako vhodnou volbu.
- Někteří považují jména jako Rozárka nebo Malvína za příliš rozšířená, zatímco jiní je považují za hezká a použitelná.
Otevřené otázky
- Které jméno pro chlapce bude nejlepší volbou k Dorotce a Vávrovi (v diskuzi zůstává nerozhodnuto mezi Metodějem, Jindřichem a dalšími).
- Jak velkou váhu dát současné frekvenci jména při výběru (vybrat méně obvyklé versus oblíbené jméno).
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
žádné
Místa a osoby
Valassku, Austrálie, Jizerek, Hanzlík, ČR, Léta s kovbojem
Eduard, Alfred, Artur, Franc, Ferdinand, Hubert, Medard, Florian
Malvina, Kordelie, Lukrecie, Melanie, Lina, Elena, (Valerie, Evelina je taky fajn, ale rodi se jich ted moc).
@kachles Bedřiška, Matylda (Máťa), Amálka, Leontýnka, Mikuláš, Sváťa (Svatopluk) 🙂
Jo, v době, kdy se v kronikách objevovalo hodně Dorot, tak bývalo hodně Barbor, Kateřin, Marií nebo Rozálií. Takový přehlížený poklad je pro mě Žaneta, ta by taky pasovala.
Nám se líbí třeba Barnabáš, Metoděj, Bartoloměj, Eduard, Vincent, doma máme Teodora a teď čekám pravděpodobně Prokopa 😊 Svatopluk a Heliodor jsou krásná jména...holčičí je pro mě top Apolenka a Judita, líbí se mi i Helena, Hermína, Jenovéfa, Hedvika 🙂
@la_amanita A jak si svého jména cení on? 😂 Prokopů je hrozně málo, což je fajn 🙂
@leilinka1234 souhlas! Taky mě tahle jména napadla... jak by ne, když je máme doma 😍😁
Miluju český neotřelý jména 😍 Máme Marii a Karlu. Na kluky jsme měli Jáchym a Hynek.. Kdybysme měli třetí, tak už máme další favority - Lada a Rudolf 😁
@tynka9 fakt? Vždycky jsem chtěla Vaška 😍 ale nedošlo na něj, máme dvě holky :D jedna z nich je Bětuška 😍😍
My máme Jindříška a Štěpánka. Kdybych měla ještě chlapečka, tak by se mi líbil Kristianek. Holčička se mi líbí moc Anežka, Klárka, ale byla jsem na hřišti a maminka tam měla holčičku Růženku. ☺️🌹
@lvl16 my měli vybranou adinu, nakonec to dopadlo jinak. 🙂. byl to kluk . u druhého dítěte jsme ji malem opet dali, na poslední chvili jsme se rozhodli jinak.
@leilinka1234 jojo, Vašíkovi je 20 měsíců a Alžbětce 3 měsíce 😀 jsou skvělí a jména taky 😀
My teď u druhého měli v úvaze pro chlapečka například Jeremiáš, Zachariáš, Benjamin, Vincenc,... U holčičky Josefina, Jasmina, Malvina, Madlena,... Nakonec máme holčičku Marlenku (Marlene, česká verze Marlena).
Pro kluka by se mi líbilo Maxmilián, Vincenc, Tomáš. Pro holku Nikola, Kristina, Elena.

Co Karla?😊