Poplatek gynekologovi v těhotenství za "těhotenský balíček". Chtěl po Vás?

kristynano
1. srp 2019

Ahoj maminky, setkala jste se některá s tím, že chtěl po vás váš gynekolog poplatek v těhotenství 2000kč? Jsem u VZP a dnes po mně doktor chtěl poplatek za tehotenský balíček 2000kč
Prý pojišťovna hradí pouze první tři ultrazvuky a zbylé v době těhotenství nahradí. Máte některá také tuto zkušenost? Jde o běžné ultrazvuky na pravidelných kontrolách u normálního gynekologa.
Děkuji za vaše zkušenosti
K.

j.a.n.i
1. srp 2019

@tridvajedna Nemůže tě jen tak vyřadit... resp. obratem se mu to vrátí, když si člověk bude stěžovat na pojišťovně.

journals
1. srp 2019

@j.a.n.i Možná nemůže, ale může se začít chovat způsobem, že radši odejdeš sama. Něco jiného je chirurg, nebo jiného je gynekolog. Tam se prostě nechceš cítit ponížená přístupem doktora a být jeden kus ze stáda...

malenka3
1. srp 2019

Já mám možnost těhotenského balíčku za 1200 korun u své gynekoložky - obsahuje toto: Ultrazvuk 12. týdne, UZ kdykoliv, pohlaví plodu, 4x foto, mobil lékaře v případě akutních obtíží.
Nepotřebuji to, takže si to neplatím, stará se o mě s velkou péčí i bez balíčku, utz dělá pokaždé, ale vím, že pojišťovna hradí jen 3, takže nevím, jak si to vykazuje, není to moje starost (ale jsem v riziku kvůli možné nákaze 5. nemocí, takže si to asi dokáže zdůvodnit).

Různé balíčky jsou vždy nadstandardem k tomu, co hradí pojišťovna, lékař si nesmí účtovat to, co platí pojišťovna, ale hodně gynekologů různé balíčky a poplatky mívá. Já si třeba platí roční paušál 250 korun (mimo těhotenství), ve kterém mám to, že mi dr posílá výsledky SMS, komunikuje se mnou přes maily, dělá UZ v rámci preventivní prohlídky, objednává na čas a skutečně na čas jdu.

j.a.n.i
1. srp 2019

@journals A platit něco, co si někdo vycucá z prstu je naprosto v pohodě, to není ani trochu ponižující? Samozřejmě, že bych šla jinam, ale předtím bych mu to hezky přes pojišťovnu zavařila...

journals
1. srp 2019

@j.a.n.i asi zalezi jak to kdo bere. Ja k tomu mam jiny pristup a na kliniku chodim dobrovolne. Nic me nenuti chodit zrovna tam. Ale ja se tam citim dobre a jsem ochotna ta ten komfort zaplatit. Pokud to nekdo bere jako ponizeni, logicky bude chodit jinam. Tady v Praze je to uplne normalni, vetsinou se plati registracni poplatek, takze tehotensky nadstandard pro vetsinu prekvapenim neni

kettypop1
1. srp 2019

Ja mám za sebou víc než 3 a nic jsem neplatila...asi jak kde?

malanoha
1. srp 2019

Chodím do maleho soukromého zarizeni. Neni to teda v Praze.. Nejsem tam zadny kus ze stada, ale klient. Objednávání na cas a zadne dlouhe cekani. Ultzky cele tehotenstvi na pristroji, na kterem delaji i screeningy. Vsechny screeningy, odbery, testy primo v jedne ordinaci. Možnost kontaktovat dr po emailu samozrejmost. Jedine obrazek na přání asi za 50,-, jinak NIC. Zadny posahany balicky. Ani v tehotenstvi ani normalne. Asi by se mi to ani nelibilo. Je to od tech doktoru vubec legalni?

journals
1. srp 2019

V Praze je tohle uplne bezne... tady chodi hodne veci jinak 😉

malenka3
1. srp 2019

@malanoha legální to je, pokud neplatíš za něco, co hradí pojišťovna, není to poplatek za hrazené služby, ale nadstandard. Jak píše
@journals , v Praze je to dneska už hodně běžné. Já to považuji za normální, protože rozdíl v péči gynekologů v Praze je poměrně markantní. Já si na dobrou gynekoložku musela fakt počkat, abych se k ní vůbec dostala, vybrat dobrého není jednoduché. Takže pro mě ten poplatek je za nic, protože to, že můžu dr. kontaktovat po mailu, samozřejmost rozhodně není, když pak vidím u jiných doktorů, že si proto, aby dokázali uživit ordinaci, vykazujou na pojišťovnu zákroky, které mi nedělali, tak je to pro mě nepřijatelné, to radši zaplatím doktorce "nadstandard" a vím, že vykazuje jen řádně odvedené výkony (moje reálná zkušenost). To, že jsem zrovna u téhle gyn, která to tak má, je jen a pouze moje svobodná volba, mohla jsem si vybrat někoho, kdo žádné takové poplatky nemá, ale obvykle ten přístup taky podle toho vypadá.

sisakysela
2. srp 2019

Chodim na soukromou kliniku v Praze a za tehotensky balicek jsem platila nekolik tisic. Teto investice nelituji-vzdy jdu na cas,vysetreni jsou dukladna a pokud cokoliv potrebuji,vzdy mi vyhovi. Chodim na kontroly kazdych 14 dni,vzdy mam vysetreni ultrazvukem,vzdy dostanu fotku. Mohla jsem si vybrat z nekolika balicku,ktere se lisily obsahem vystreni (3D screening,poradny do konce tehotenstvi, trisomy test atd) a cenou. Ja si zvolila ten s 3D ultrazvukem a poradnou do konce a ted treba vim,ze priste bych vyuzila ten bez toho-3D ultrazvuk me nijak nenadchl a ke konci tehotenstvi musim stejne chodit na vysetrenindo porodnice. Ale nelituji niceho. Sama pracuji v soukromem zdravotnickem sektoru a kdyz jdu vyjimecne na nejake vysetreni do statniho,vidim obrovsky rozdil ve vsem. Vzhledem k tomu,kolik do miminka nacpeme penez,mi tyhle poplatky za “nadstardantni” sluzby prijdou zanedbatelne. Ale verim,ze mimo Prahu mohou byt sluzby a ceny naprosto jine.

elesse
2. srp 2019

Ja platim rocne 1000 a tehu balicek vc. 1.sc. za 4000. Rozhodne mi to za to stoji. Platit nemusim, ale pak dostanu jen to, co plati pojistovna. Takhle mam mily personal, objednani presne na cas, prijemniu radu po telefonu kdykoli potrebuju, jakekoli vysetreni ci odbery si vymyslim, pokazde ultrazvuk a fotku. Jsem s tim uplne v pohode

zavodnice
2. srp 2019

@sudylichozrout Prosím tě, dala bys mi taky kontakt na toho lékaře? Jsem ze stejně lokality a s tím svým nejsem vůbec spokojená. Dekuju 🙂.

eviks
2. srp 2019

Platila jsem v Praze za nadstandart 8000. Naprosto dobrovolne jsem k te lekarce presla na doporuceni. Po zkusenosti se 3 spatnyma doktorama jsem uz nemela vice nervu. Velka spokojenost, krasne me provedla mym vymodlenym tehotenstvim a ani me nenapadlo premyslet, ze bych ty penize neinvestovala. Myslim ze kazdy z nas utraci za mnohem vetsi blbosti nez dat tisicovku nebo dve za nadstandartni peci. Mozna na to mam ale jiny nahled, protoze nas uz vsechna ivf dohromady stala kolem 200 tisic a za moznost mit dite bych dala klidne vic... tech 8 se v tom fakt ztratilo.

malanoha
2. srp 2019

@elesse to mam u sveho doktora i bez ctyr tisic navic..

sudylichozrout
2. srp 2019

@zavodnice ahojky, ja nechodim k lekari na P11. Chodim v miste sveho byvaleho bydliste, coz je jinde v Praze.

dolve
2. srp 2019

Pojišťovna, pokud člověk není rizikovka, platí jen utz v 30tt. Utz v 12tt i 20tt, protože jsem nebyla riziková, jsem si musela zaplatit (1200,- + 1000,-, takže 2200,-). Pojišťovna mi pak proplatila, na základě mojí žádosti, jednou 1000,- jako příspěvek na péči. Jiné utz můj doktor nedělá, takže kdyby mi tohle doktor nabídl beru to, ještě bych ušetřila 🙂

journals
2. srp 2019

@malanoha znovu... je rozdil mezi Turnovem a Prahou. Jasne, lekar ktery to v Turnove zkusi razem u pacientek skoncil. V Praze mu to jen vyselektuje klientelu, spokojeni jsou vsichni. Chapu, ze pro mimoprazske je to nepredstavitelna zlodejna, ale kdyz jsou spokojene obe strany, proc ne?

vineta
2. srp 2019

Je to legální, pokud to chce za nadstandard nebo vodu v čekárně, ale pokud nezaplatíš, odmítnout pacienta stejně nesmí. Ultrazvuk se má dělat, pokud to stav pacientky vyžaduje, třikrát za těhotenství je minimum, ale při indikaci to pojišťovna stopro proplácí taky. Za mě je teda hrozný pacientky odmítat, když jsem sháněla gynekologa, říkali mi to kolikrát rovnou do telefonu jako podmínku- ne v těhotenství, ale normálně- rozmezí 1000 až 1500 ročně za běžnou ambulantní péči, u většiny žen to znamená jedna povinná roční prohlídka. Pak jsem sehnala ordinaci, velmi dobře vybavenou a s pěkným přístupem, kde chtějí 150 Kč ročně za zařazení do online objednávkového systému, do kterého ukládají výsledky a posílají přes něj recepty. Povinné to není, ale potom se tam musí chodit pro výsledky osobně.
Jinak zakládala jsem k tomu tehdy zde takovou rozhořčenou diskuzi, protože odmítnutí péče mi přijde jako fakt hnusná, asociální věc. Zaplatit bych si to mohla, ale co ty, které si to dovolit nemohou- snad mají taky právo na přístup k péči, ne? A věci, co mi přijdou asociální, odmítám podporovat, i kdyby měl ten doktor ruce ze zlata. Jako nejhorší případ mi přišel jeden nejmenovaný gynekolog, který nabízel několik různých balíčků, za x tisíc VIP balíček spočívající v přednostním příjmu a v tom, že ti doktor zvedne telefon, když potřebuješ něco vysvětlit. WTF.

drakenn
2. srp 2019

@journals promiń, ale tvůj doktor je hovado a vydírá tě.. ty si raději platíš, aby se k tobě nechoval hnusně? Co to jako má být?.

vineta
2. srp 2019

Btw VIP balíček zaručující “více času na vyšetření” mě zvedá ze židle dodnes 😏

sudylichozrout
2. srp 2019

@drakenn to neni o tom, aby se nechoval hnusne, ale o tom, aby se ti venoval nadstandardne. A nadstandard neznamena, ze standard je spatny. Znamena to, ze je proste o fous lepsi. Napriklad v poctu UTZ, v moznostech komunikace. Nevidim na tom vubec nic spatneho. Kdyz chci neco navic, zaplatim si to. Kdyz ne, spokojim se se standaedem, ktery je sam o sobe ok.

drakenn
2. srp 2019

@sudylichozrout pisatelka se obává změny chování lékaře k horšímu, ne že se přešlo na standart v lékařské péči

sudylichozrout
2. srp 2019

@drakenn ano, ta zmena chovani vetsinou spociva v tom, ze neudela nadstandardni ukony. Treba UTZ mimo ramec, ktery hradi pojistovna. Nemyslim si, ze by se jeho chovani zmenilo jakymkoliv jinym smerem. Moje dr. je na tom treba tak, ze kdyz si zaplatim ten tehotensky balicek (jinak vse gratis, bez jinych vstupnich ci registracbich poplatku), mam v tom zkratka i trochu jiny pristup. Ne, ze by se mnou lekarka komunikovala jinak, byla peclivejsi, ale dela nadstandardni ukony. Nemela treba problem s tim, aby vyhledala pohlavi ditka, vytiskla fotku, napsala na ni jmeno dle toho, co zjisti za pohlavi (ja nechtela vedet, byl to darek pro umirajici babicku) a dala to do mnou prinesene obalky a zalepila. Tu fotku delala hodinu. Opravdu hodinu, nez nasla uhel takovy, aby bylo miminko hezky videt a babicka mela radost. Tohle by asi jinak neudelala. A o tom je nadstandard.

Jinak @journals znam osobne dost dlouho na to, abych si byla jista, ze je schopna dobre odhadnout, zda s ni nekdo vore ci nikoliv.

drakenn
2. srp 2019

@sudylichozrout Tak pokud má obavy, že by se cítila poníženě, tak je něco hodně špatně..

vineta
2. srp 2019

@sudylichozrout Hodinu, o kterou pak pravděpodobně chtě něchtě zkrouhne ostatní pacientky, protože den není nafukovací a má naobjednáno 🤷🏻‍♀️

poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
sudylichozrout
2. srp 2019

@poah jo, covece, to je klidne mozne. Praha je v mnoha oblastech specificka. Nekdy k dobremu, nekdy je to spis k vzteku a nadstandard muze leccos vyresit.
@drakenn myslim, ze to neni o tom, ze by se citila ponizena z jeho neurvaleho chovani. Spis o tom, ze by se ji treba nechtelo s lekarem dohadovat o tom, aby udelal nejaky ukon navic.
Jinak ja vseobecne na nadstandardu nevidim nic spatneho a dost me stve, ze je legalni cesta nadstandardu ve zdravotnictvi zrusena. Podekujme jiste vladni partaji, ktrea chrani chudy a delny lid pred zlovuli mamonu.

journals
2. srp 2019

@drakenn vubec jsi nepochopila pointu

elesse
2. srp 2019

@malanoha i v Praze? Pak mas stesti

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru