Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Potrat u rizikového povolání - učit. v MŠ a zdr. sestry

irisie
15. říj 2014

Dne 10.10 jsem musela podstoupit ukončení těhotenství v 15. týdnu z důvodu nesčetných vad u embrya. Byla mi odebrána plodová voda a teď čekáme na výsledky. Podle paní doktorky jsme prostě měli jen smůlu a nevyšlo to jak má. Každopádně mi doporučila, že jakmile se dozvím, že jsem znovu těhotná, mám okamžitě nastoupit na nemocenskou právě z důvodu mého zaměstnání učitelky MŠ. Dle jejich zkušeností je největší potratovost u učitelek MŠ a zdravotních sester z důvodu prostředí ve kterém pracují. Bez obalu řečeno - že jsme mezi samými bacily a to asi způsobilo špatný vývoj. Má taky někdo vlastní zkušenost???

apacheee
AMBASADORKA
15. říj 2014

Ahoj, je mi líto, čím sis prošla, ale chtěla bych tě uklidnit. Pracuji jako učitelka MŠ, otěhotněla jsem poprvé v životě a celé těhotenství bylo ukázkové a já chodila do práce až do začátku 37. týdne - a neobjevil se u mě jakýkoliv problém. Podle mě, pokud se má miminko udržet, udrží se, a pokud ne, opustí tě, i když budeš ležet s nohama nahoře:(.
Držím ti palce do budoucna a nenech se zase tolik strašit - nech to na vlastním rozhodnutí, pokud budeš chtít být doma, buď, ale pokud pracovat chceš, můžeš🙂

veruska007
15. říj 2014

@irisie Také jsem si prošla opakovanými potraty. Hodně jsem o této problematice načetla, dokonce o tom přednáším. Ale nemyslím si, že by Tvé povolání bylo rizikovější než jiné. Na rizikové těhotenství samozřejmě odejít můžeš, ale vím o maminkách, které od 4.tt ležely a nakonec to stejně nedopadlo... myslím si, že tohle příliš neovlivníš. Jen se budeš doma mnohem více užírat. Já osobně musela po potratech i v těhotenství alespoň na kratší úvazek pracovat, protože jinak bych se zbláznila

irisie
autor
15. říj 2014

Já jsem taky při prvním těhotenství pracovala až do konce ve školství.. jenže teď podruhé to dopadlo špatně. Je fakt, že letošní rok nám chodily děti pěkně "usoplené" a o hnisavou rýmu nebyla nouze :-/ a spíš mám strach ať to zase nedopadne špatně ☹

hakanka
15. říj 2014

A já zase souhlasím s paní doktorkou. Do puntíku. Zdravotní sestry a učitelky v MŠ jsou vystaveny bakteriím a virům, které netěhotným nic nedělají, ale pro těhotné jsou rizikové. Např. kontakt s nevinnou 5. dětskou nemocí může způsobit aplastickou anemii atd, atd. Mám zkušenost, že hlavně kolegyně, které dělali na intenzivních péčích, dětském oddělení mají problémy otěhotnět, opakovaně potrácí, bohužel ☹.
Samozřejmně se jedná jen o zvýšení rizika, takže pokud do práce budeš chtít chodit neznamená to, že tvé děťátko bude postižené. Osobně jsem na riziko nechtěla, ale zdravotní stav mně donutil a nenudila jsem se vůbec, šila jsem, učila jsem se, uklidila jsem domácnost, naspala se do zásoby... Dlouho po porodu jsme čerpala z těchto zásob energie.

loafeer
15. říj 2014

jako učitelka MŠ bych o rizikovém rozhodně uvažovala. Stačí, aby se ve školce objevily neštovice a co pak....v prvním trim. dost průšvih...stejně tak chytit od děti chřipku a pod....Nejde asi o to, ležet s nohama na hoře, ale o kontakt s viry....Já jsem zdrav. sestra, do práce bych bývala normálně chodila, ale měla jsem potíže, jinak mé kolegyně chodily dokud to šlo, záleží taky na konkrétním pracovišti....I když na druhou stranu mám za sebou jedno nevydařen těhu stejně jako většina mých kolegyň...těžko říct....

irisie
autor
15. říj 2014

Bohužel nebývá vyjímkou, že nám rodiče posílají děti i s antibiotiky.... což se dovídáme víceméně omylem, když se rodiče přeřeknou☹

tarra27
15. říj 2014

@irisie PN určitě...jsem zdr sestra, šla jsem až nejak kolem 10. nebo 12. týdne...ale jen že jsme nechtela nechat ve štychu před vánocema holky, plus teda mela jsme pul uvazek jenom - dellala jsem ještě dálkově školu...

jako učitelka bych šla....všechny rizika ohledne mimi zminimalizvat, když to jde, tak proč ne...odpočineš si, budeš doma....

drž se a at se brzy zadaří zdravé miminko 🙂

mysonek
15. říj 2014

@irisie tak je otázka zda to bylo způsobené viry. Myslím, že jste spíš opravdu měli jen smůlu. Já jsem doktorka a do práce jsem chodila až do nástupu na mateřskou, nicméně máme na odd. sestřičku, která také opakovaně potrácí a poprvé když se jí to stalo tak příčinou byly zřejmě příušnice. Jinak většina virových onem. vady nezpůsobí, ale některé jsou nebezpečné. A v současné době, kdy je spousta dětí neočkovaných (ale nějaký pediatr jim na přihlášku do školky potvrdí že očkované jsou - bohužel se to děje), tak se klidně může stát, že se ve školce potkáš třeba se zarděnkama a to by byl průšvih. Takže záleží na Tobě, ale nějaké větší riziko než u ostatních povolání tam být může.

alcar
15. říj 2014

Jsem zdr. sestra na JIP a na PN jsem sla okamzite, jak jsem zjistila tehotenstvi. Otehotnet mi trvalo dlouho, takze mi to za to stalo. Aspon jsem si odpocinula pred materskymi povinnostmi. Nelituju toho. Pokud mas jakekoli pochybnosti a solidniho gynekologa, nemel by byt s neschopenkou problem.

alpinka1
15. říj 2014

já pracuju v nemocnici jako zdravotní laborantka, takže v infekčním prostředí, dvakrát jsem otěhotněla a od nějakého 5-6.tt byla doma a odpočívala a v obou případech to dopadlo zamlklým těhotenstvím. Teď se snažíme do třetice a mám chuť tentokrát pracovat alespoň dokud to půjde. Samozřejmě bych se musela v práci domluvit a dělat jen administrativu atd. Ale myslím, že bych se doma zbláznila, pořád bych musela myslet na to, že to zase nedopadne a pozorovala bych se atd. Naopak mám dvě kolegyně laborantky, které chodily až do mateřské do práce, přeřadili je samozřejmě na zapisování výsledků a jiné neškodné práce, ale chodily a mají úplně zdravá miminka a bezproblémová těhotenství. Takže pokud se má něco stát, stane se to i když budeš ležet doma, bohužel ☹ Ale samozřejmě než se zbytečně vystavovat nebezpečí a pak se strachovat, je lepší být doma! Držím palce a přeji brzy // a bezproblémové těhu ať už se rozhodneš jakkoli! 😉

martiina_k
15. říj 2014

Já nejsem sice učitelka MŠ, ale pracuju s dětmi předškolního věku a na rizikové bych šla stoprocentně. Pokud by těhotenství probíhalo naprosto bez problémů, uvažovala bych po třetím měsíci dál pracovat, ale ty první tři jsou hrozně důležité. Děti by k nám měly chodit zdravé, ale chodí i s neštovicemi (rodiče řeknou, že to mají už zaléčené), nebo je můžou mít teprve v inkubačním stádiu, předloni kolegyně od dětí chytla černý kašel, chodí s různými infekčními vyrážkami apod. Prostě já bych zdraví miminka neriskovala. Ale my máme otěhotnění hoooodně komplikované, takže na to koukám asi z jiného úhlu, než holky, které si "naplánují", kdy otěhotní.

eva118
15. říj 2014

Ahoj, jsem taky učitelka MŠ a u obou těhotenství jsem byla doma. Co mám spolužačky, tak ty, které chodily do práce tak bohužel o miminko přišly. Nevím, jestli je to náhoda, i mě to celkem překvapilo a i proto jsem neprotestovala, když můj gynekolog řekl- učitelka MŠ? Tak to budete na nemocenské. Ono nejenom ty nemoce, ale kolikrát je i psychické vypětí. Přeji ti brzy zdravé miminko a pohodové těhotenství.

irisie
autor
15. říj 2014

Původně jsem chtěla pracovat dokud to bude možné - ale z určitých finančních důvodů... /to je na dlouhé povídání/ ale teď si říkám čert to vem!!! Hlavně zdravé miminko!!!!
Určitě pokud se zadaří okamžitě odcházím na nemocenskou....

eva118
15. říj 2014

@irisie to jsem si řekla taky - čert vem peníze. Jo a taky jsem otěhotněla v srpnu, o dovolené. O tom si taky myslím svoje- klídek, pohoda, žádný spěch, žádné bacily......

pincola
15. říj 2014

Šla bych na PN. Podle mne je lepší udělat maximum. Klidem a poleháváním se dá hodně udržet. I kdyby tě začalo doma bolet břicho,lehneš si, při prvních příznacích, ve školce ne. navíc dětské nemoce, sem tam nějaké dítě musíš zvednout, rozčiluješ se. Já byla na PN celé těhu a nelituju.

Sem začni psát odpověď...

Odešli