Sushi v těhotenství, jaké je riziko nákazy?

xenona
10. led 2016

Ahoj, zajímal by mě váš názor na sushi v těhotenství. Nedávno jsme s přítelem byli v kvalitní sushi restauraci, kde jsem snědla cca 10-15 kousků. Měla jsem na něj velkou chuť a vůbec mě nenapadlo a ani jsem nevěděla, že se řadí mezi rizikové potraviny. Dnes jsem v jedné diskuzi narazila na informaci, že by se nemělo a že může dojít k nákaze listeriózou. Toto onemocnění je u nás vcelku vzácné, dle statistik je počet nakažených za rok zanedbatelně nízký. Přesto mi to nedá na to nemyslet. Jaký je na to váš názor? Je tu někdo, kdo jedl zakázané potraviny v těhotenství nebo se listeriozou přímo nakazil? Děkuji za odpovědi.

usvitka
10. led 2016

@barumat Ano, svým způsobem máš pravdu, samozřejmě, že nějaké (ač velmi nepatrné) riziko tam asi je, ale na druhou stranu, soudě podle toho, co se všechno člověk na různých serverech dočte, by jsi nesměla skoro nic 😀 - ať už se jedná o bezový sirup, zázvorový čaj, sushi, plísňové sýry a tak dále... Prostě mi řešení takových věcí přijde poněkud zbytečné.. V dobách, kdy nastávající maminy neměly možnost vysedávat na internetu a stresovat se každým článkem o tom co smí a co nesmí se děti taky rodily...

xenona
autor
10. led 2016

@wampzee Jee, tak to ti závidím, já mám nevolnosti zatím teda děsný, hlavně ráno. Ale doufám, že už to bude ustupovat🙂

wampzee
10. led 2016

@barumat však říkám, myslím si, že je to pověra.. .-D nebo jsi výjimka potvrzující pravidlo 😀

wampzee
10. led 2016

@xenona mne je ráno blbě hlavně dokud se nenasnídám..ale nezvraím..spíš mi je na omdlení...proto se trošku děsím úterka, kdy jedu na odběry a mám to hodinu cesty...doufám, že manžel se do té doby uzdraví natolik, aby mne tam hodil autem.. 😀

wampzee
10. led 2016

@usvitka to si myslím taky, že kdybych neměla takový přístup k informacím, tak jsem asi spokojenější.... 🙂 naše matky net neměly a rodily normálně...a já jen čtu a čtu..co bych neměla, co bych měla...chce to najít nějaký ten zlatý střed.. 😀

xenona
autor
10. led 2016

@usvitka V tom máš naprostou pravdu, někdy je ten přístup k internetu naopak na škodu. Co se člověk špatného nedozví, to ho pak netíží.

cattus
10. led 2016

kamarádka v těhu listerii prodělala, rodila předčasně.. ne kvůli onemocnění, ale spíš na následky toho, jak tělo bojovalo s infekcí bojovalo i proti miminku, takže se jí asi 14 dní po oznámení, že nejhorší mají za sebou začala kazit plodová voda (cca 30tt) takže dostala kortikoidy na dozrání a pak šup šup miminko ven.. teď má zdravou 1,5 roční holčičku.. nikdo by neřekl že je narozená předčasně
a listerii chytila nejspíš z chlebíčků, kterými se ládovala u kamarádky na oslavě... bohužel nebyla totiž jediná, která z účastníků onemocněla...

barumat
10. led 2016

@wampzee @usvitka No, rodily se děti, ale taky byly spontánní potraty a nevědělo se proč, žeano... Jde o to, že jsou věci, které ve větší míře škodí, nebo plodu vadí, ale nemají tak fatální následky - třeba některý bylinky, pití kafe, kouření, alkohol... No a pak jsou tu věci jako ta blbá listerióza, kde stokrát se nemusí stát nic, a pak sníš drobek a je to v kelu. Je to na každém, samozřejmě. Já jen říkám, že já takhle hloupě vědomě riskovat nehodlám.

ladyhacek
10. led 2016

V den když jsem zjistila, že jsem těhotná jsem měla Sushi, nenakazila jsem se. Pak jsem syrové maso, suchi,syrová vejce raději nejedla. A ono se nemá ani při kojení a nedávno jsem měla steak středně propečený, ale z opravdu dobrého zdroje - jinak bych do toho nešla.
@barumat při kojení se také nepapá 🙂 přechází to do mléka

barulina
10. led 2016

No ja trda v tehu jedla vse. Kdybych mela porad premyslet co smim a co ne,tak si nedam ani zeleninu kvuli listerii.

barumat
10. led 2016

@ladyhacek A dopr... ☹

izzybickerstaff
10. led 2016

Sushi nejím zas až tak často, aby mi dělalo problém si teď chvíli odpustit - v tomhle souhlasím s @barumat. A kdyby, se zeleninovým stejně žádný problém není, tak co? 🙂 Nad restaurací bych se ale netrápila, to spíš bych se bála u Vietnamců nebo v supermarketu, tam bych si ho teď nekoupila nikdy. Tatarák jsem v životě neměla, takže tam si nemusím upírat nic. Zeleninu myju běžně, na sýr z nepasterovaného mléka už jsem nenarazila, ani nepamatuju. Jenom jsem dávala pozor na ochutnávání při výrobě cukroví...Kávu a alkohol nepiju z vlastního rozhodnutí. Špatné jsou oba extrémy, jak přehnaný strach z jednoho plátku hermelínu, tak ignorování všech doporučení šmahem.

ovecky
10. led 2016

Na začátku těhu (nevěděla jsem o tom) jsem měla sushi, léky i dost alkoholu a zatím to vypadá, že je s mimi vše v pořádku. Radost z toho nemám, ale co se dá dělat. Nelam si zbytečně hlavu.

markyska88
10. led 2016

@cattus a jaké měla kamarádka příznaky a za jak dlouho od nákazy ? Tak ještě, že to tak dobře dopadlo.

cattus
10. led 2016

@markyska88 o tom jsme se popravdě moc nebavily.. jen vím, že vyprávěla o tom, jak jí bylo strašně špatně od žaludku, zvracela, tak ji přítel odvezl do nemocnice, kde dostala infuze a po testech zjistili listerii.. tu přelečili atb a po 14 dnech ji pustili domů.. no a pak za dalších 14 dní jí na kontrole řekli, že to vypadá špatně, že má miminko pomalé ozvy (kvůli té nemoci už chodila do rizikové poradny) a následoval kolotoč...

xenona
autor
10. led 2016

@markyska88 Příznaky jsou trochu jako u chřipky. Horečky, zvracení, bolesti svalů...

zuzapra
10. led 2016

@wampzee 😀 dekuji. Ale me mi dva milacci uz staci, uz jsou na svete, tri roky a jeden rok. Oba po IVF. Ale diiik. 😀

wampzee
10. led 2016

@zuzapra ahaaaaaaaaaaa 😀 vidíš...tak ať oba hlavně poslouchají a když už zlobí, tak s mírou... 😀

xenona
autor
10. led 2016

@wampzee Ten odvoz si určitě zkus domluvit. Já byla na odběrech v pátek, bere se do několika zkumavek a nemít po odběru v kabelce pár sušenek sebou, tak se asi vyvrátím.

wampzee
10. led 2016

@xenona no, já budu mít svačinku určitě...ale doufám, že to vydržím a neodpadnu... 🙂

veraga
11. led 2016

Nejsem z těch, které v těhu řeší každé sousto. Jím plísňáky, dám si vínko, v dobře známé restauraci i tatarák z ověřeného zdroje. Ač sushi miluju, odpustila jsem si ho. Moji kolegové se na pracovním obědě v sushi restauraci pos***i z podoby. Myslím, že u ryb je riziko nákazy vyšší. Přece jen k nám jedou přes půl světa.

mika251
11. led 2016

@wampzee určite to zvládneš, ja som bola na odberoch minulú stredu a úplne v pohode. Svačinku som si dala až v práci.

Inak, dokorka mi doporučila pred odberom hodne piť - vodu alebo nesladený čaj, jednak tým trošku oklameš žalúdok a jednak to lepšie tečie 🙂

lucienn5
25. led 2016

A jak to tedy dopadlo? Vše v pořádku?

xenona
autor
26. led 2016

No nic na sobě nepociťuju, miminko je zdravé, takže asi ano, ale jíst ho už do konce těhotenství nebudu.