Těhulky nad 100kg

karotky
18. dub 2010

Ahojky!
Zdravím všechny těhulky i maminky,kterým se váha v těhu vyšplhala nad metrák.Při předchozím těhu jsem to dotáhla na 105kg(přibrala jsem 22kg)a momentálně to vypadá,že se do 100vky nevejdu ani náhodou(mám už 94kg). 😀
Jak jste na tom Vy a jak úspěšně se ne/dostaly na předchozí váhu(před otěhotněním)?
Já po předchozím těhu byla na původní váze za 5 týdnů. 😉

matysekk
6. únor 2011

@dlabinecka ahoj holky,já jsem trochu zvědavá párkrát tady padlo PCO,mohla bych vidět o co jde teda pokud o tom chcete psát.Díky Martina.

matysekk
6. únor 2011

@martiska36 lněné semínko je dobrý,já po jedné lžičce chodím na záchod celý den.Takže si dám jen občas,když mám zácpu. 😠

matysekk
6. únor 2011

@kamisek2000 🙂 🙂 už chci taky chodit na procházky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

elennka
6. únor 2011

@dlabinecka já jsem i po hormonální léčbě, alternativní, po laparce, po redukci váhy a stejně to nepomohlo.. ale jak říkám, necháváme to na přírodě..

elennka
6. únor 2011

@matysekk syndrom polycystických ovárií:
Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je nejčastější endokrinní poruchou u žen v plodném věku. Tento syndrom (PCOS) je pravěpodobně největší překážkou otěhotnění pro Pavlínu z projektu "Početí online!". Proto ji zajímaly podrobnosti. Souhrnný článek o diagnostice, možná léčbě a rizicích u těhotných s touto nemocí přinášíme i vám.
Syndrom polycystických ovarií (dále jen PCOS) poprvé popsali američtí gynekologové I. F. Stein a M. L. Leventhal v roce 1935. PCOS je nejčastější příčinou ženské neplodnosti způsobené chyběním ovulace (proces, kdy je zralé vajíčko uvolněno z vaječníku). 75 % žen s PCOS trpí touto - tzv. anovulační - neplodností. V Evropě postihuje 6,5 – 8 % žen, v USA až 12 % žen fertilního věku.

Podstata PCOS

Podstatou poruchy je nerovnováha v produkci mužských a ženských pohlavních hormonů. Jak známo, jejich metabolismus úzce souvisí, neboť mužské pohlavní hormony jsou substrátem pro produkci ženských pohlavních hormonů. Hlavní příčinou chybění ovulace je nadměrná stimulace vaječníků hypofyzárním (produkovaným hypofýzou – podvěskem mozkovým) luteinizačním hormonem (LH), který vede ke stimulaci buněk produkujících mužské pohlavní hormony. Výsledkem je pak nerovnováha mezi mužskými a ženskými pohlavními hormony.

Kromě zvýšené plazmatické hladiny mužských pohlavních hormonů (testosteron, androstendion, dehydroepiandrosteronsulfát) mají ženy s PCOS zvýšenou rezistenci k inzulinu (pro metabolismus glukózy je třeba vyšších hladin inzulínu), a tedy i zvýšenou hladinu inzulínu v krvi. Vetšina žen s PCOS trpí nadváhou. S tím souvisí i zvýšená hladina adiponectinu (hormon produkovaný tukovými buňkami). Ten je ale zvýšený u obézních i štíhlých žen trpících tímto syndromem.

Diagnóza PCOS

Pro stanovení diagnózy PCOS je třeba naplnění nejméně dvou ze tří typických znaků (Rotterdamská kritéria):
1. oligoovulace nebo anovulace (málo častá či úplně chybějící ovulace)
2. hyperandrogenismus klinický (příznaky nadměrného působení mužských pohlavních hormonů: ochlupení mužského typu, rozložení tuku mužského typu, zhrubnutí hlasu…) či laboratorní (zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi)
3. polycystické vaječníky - každý vaječník obsahuje 12 nebo víc drobných cyst měřících 2 - 9 mm v průměru, vaječníky jsou objemné, jejich povrch je hladký, neboť chybí známky proběhlých ovulací.

Další zdravotní rizika PCOS

Kromě toho ženy s PCOS onemocní v průběhu života častěji cukrovkou a poruchami oběhového systému v důsledku aterosklerózy (kornatění tepen), mají vyšší riziko spánkové apnoe (porucha dýchání projevující se dočasnou zástavou dechu) a kožní poruchy acanthosis nigricans (typické pigmentace kůže). Ženy trpící PCOS jsou zatíženy vyšším rizikem onemocnění rakoviny děložního těla.

Těhotenství u žen s PCOS

Těhotenství žen s PCOS je rizikové. Častěji dochází k samovolným potratům (riziko je vyšší o 30 – 50 %).
Dále hrozí specifické poruchy těhotenství:
1. vysoký krevní tlak v těhotenství
2. preeklampsie (vysoký krevní tlak a ztráty bílkovin močí)
3. těhotenská cukrovka
4. nutnost intenzivní péče o novorozence po porodu.

Léčba syndromu polycystických ovarií

Léčba spočívá v ovlivnění metabolismu dietou a cvičením. Redukce tělesné hmotnosti u žen s nadváhou je nejdůležitějším léčebným opatřením. Z medikamentózní léčby je používán metformin - látka snižující rezistenci k inzulínu a jeho vysoké hladiny. Léčba metforminem zlepšuje funkci vaječníků a zvyšuje účinek dalších léků, které se používají k navození ovulace (klomifen).

Ochlupení mužského typu je možné odstraňovat kosmetickými metodami depilace. Účinnou je též podávání hormonální antikoncepce, která jednak snižuje nežádoucí účinek mužských pohlavních hormonů a upravuje menstruační cyklus.

Selhává-li konzervativní léčba, je možné použít chirurgické metody. Sem patří dříve používaná klínovitá resekce vaječníků (vytětí části vaječníku) nebo v současnosti používaná metoda tzv. ovariálního drillingu (do vaječníku je laparoskopicky několikrát zavedena speciální jehla, která působí na tkáň vysokofrekvenčním proudem). Mechanismus příznivého účinku na průběh syndromu polycystických ovarií není znám.

Správná a včasná diagnóza syndromu polycystických ovarií umožní ženám adekvátní léčbu. Cílem je nejen úprava menstruačního cyklu, navození ovulace a realizace těhotenství, ale i kompenzace dalších závažných poruch zdraví, které onemocnění provázejí. Dlouhodobá prevence obezity i dalších projevů metabolického syndromu je nejvýznamnějším nástrojem omezujícím škody na zdraví žen s tímto onemocněním.

elennka
6. únor 2011

a já mám takovou smůlu, že se na mě příroda vyřídila, jak říkala moje gyndařka, mám úplně učebnicové PCOS..
ale třeba se zadaří, teď to mám rozjeté v práci.. a snažím se nemyslet nad zdrav.problémy..

elennka
6. únor 2011

@elennka příroda vyřádila(jsem tam měla překlep ☹ )

janulazaynab
6. únor 2011

@matysekk - to věřím, že po takové době to bude jako poprvé.. ségra teď rodila po cca sedmi letech a taky to nebyla žádná slast 😖 Měla jsem to vyvolané, takže to bylo rychlé, ale o to víc bolestivé - kontrakce byly po minutě, skoro žádná pauza.. malá se má teď narodit po roce a půl od prvního porodu, tak by to měla mít všechno ještě "vytahané" z toho předchozího a mohlo by to jít rychle, doufám 😔 🙂

matysekk
6. únor 2011

@elennka děkuji za vysvětlní,je to určitě nepříjemné.Musíš věřit,že bude líp.......... 🙂 🙂 🙂

matysekk
6. únor 2011

@janulazaynab to určitě budeš mít dobrý,tělo si pamatuje po tak krátké době.Necháme se překvapit 🙂 🙂 🙂 🙂

janulazaynab
6. únor 2011

@matysekk - Ty budeš psát rychleji, než já, jaké to bylo.. už se nám to blíží 😉

matysekk
6. únor 2011

@janulazaynab možná mě ta sekce zase nemine tak toho na psaní moc nebude ☹

pajmou
6. únor 2011

@matysekkjj je to tak jinak díky jsem krásna baba 😀 mám nové foto tak ho sem pak hodím
@kamisek2000 to už je kus chlapa 🙂
@martiska36 vyzkoušeno nemám, ale holky kolem mě ho taky měly

dlabinecka
6. únor 2011

@matysekk Elennka podala učebnicové vysvětlení.
@elennka A co umělé o tom řeč nebyla? PCO má různé formy, mě pomohl drilling. nevím, co všechno jste dhromady podstoupili a nepochybuju o tom, že je to těžké, ale nechce se mi věřit, že by doktoři byli tak bezradní ☹ Mě se těhotenstvím a porodem, zdá se, vše srovnalo....

dlabinecka
6. únor 2011

@elennka Jinak, alespon maličké povzbuzení, psala jsi rizika u těhotenství -nic z toho mě nepotkalo!! Cukrovka vůbec nic, tlak v pohodě a riziko potratu?? Dr mi řekl, že není větší, než u jiných žen, pouze nasadil utrogestan ) žluté tělísko( 😉 Držím Ti palce, určitě to vyjde, musí...🙂

elennka
6. únor 2011

@dlabinecka my umělé nechceme, jsem zdravotník a vím jaké rizika to pro mě nese, a vzhledem k tomu, že jsem měla hyperstimulaci i u clostilu + rozhozenou psychiku, tak se nám to podnikat nechce. Další otázka je i otázka financí, proto jsme si řekli, že to necháme na přírodě a na osudu..

elennka
6. únor 2011

driling a klínovou resekci mě dělali při laparce, už to budou tři roky a do další se mě nechce jít..

dlabinecka
6. únor 2011

@elennka Aha, tak to potom jo... U mě clostyl neuděla vůbec nic. Je mi líto, že máte takové trápení, ale je pravda, že psychika je asi půl uspěchu. A po tom drillingu vůbec ovulace nebyla???

elennka
6. únor 2011

ani po drilingu a redukci váhy nebyla, byly z toho cysty.. ☹ a možná když někdy ovulka byla, tak nebyl sexík.. stane se.. on manža má o krapet horší spermio, ale dle odborníků ještě dobré na přirozené otěhu..

matysekk
6. únor 2011

@dlabinecka bylo to náročné vysvětlení,nedokážu si to vůbec představit

dlabinecka
6. únor 2011

@elennka aha, tak to mě fakt mrzí. Můžu se ještě jenom zeptat kolik jsi zhubla? A to jste byli někde v CARu?
@matysekk No, ono pak v reálu to člověk pochopí snadno ☹

elennka
6. únor 2011

zhubla jsem 13 kg (bohužel teď je mám opět nahoře, jak jsem brala hormony... šlo to postupně nahoru), takže jsem vážila 99 Kg. Byla jsem ve dvou Carech a nějakou dobu jen u gyndaře. Tím, že jsem ale zdravotník, tak mám trochu jiný přístup ( a přehled co se má, nemá, na co je nárok apod..)..
No jdu ještě vyžehlit prádlo, sice se mě nechce, ale nechci, aby mě to tu zůstalo, neb na sušáku mám prádlo.. aby toho nebylo moc.. Zítra jdu na kurzík, tak snad mě bude bavit.. do práce až ve středu 😀 a v pátek dovolenou..

pajmou
6. únor 2011

Tak jsem tam hodila dnešní pupendo 🙂

elennka
6. únor 2011

krásné pupendo 😵
jdu do postýlky.. zítra se za vámi zase podívám 😀

pajmou
6. únor 2011

Já taky, když nebudu rodit 😝 dobrou noc

matysekk
7. únor 2011

@dlabinecka je mi to úplně jasný,ale každý má svoje nemoce někdy je to horší.Já samozřejmě chápu,že to jednoduchý nemáte.Ale taky si přidám aby jste věděli,že v tom nejste sami.Dítě jsme neplánovali,doma už mám syna 15 a když se stalo tak jsem to brala vzhledem k věku jako poslední šanci.Je mi 36. Ale strach jsem měla,první co bylo tak jsem na doktorku vybalila seznam svojich nemocí.Žlučníkové kameny,občas mě to strašně bolí,ale abych šla na operaci to jsem srab,křečové žíly,naštěstí pod dohledem doktorky se to moc nezhoršilo-toho jsem se bála nejvíc,protože jsem slyšela,že se s tím celé těhotenství leží v nemocnici.Kolísavý tlak,teď se mi zhoršil150/90 už jsem s tím byla v nemocnici a bojím se,že mě to čeká zase ještě než porodím.Další alergie na potraviny,bronchitida,snížená funkce štitné žlázy.A těhotenství,poslední tři měsíce nemůžu spát.Celý den mě brní obě ruce a večer a v noci se přidávají křeče.Nechci to zjednodušovat,ale každá máme něco.Ale musíme to brát optimisticky. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

matysekk
7. únor 2011

@pajmou uklidnila si mě,klidně ještě můžu přibrat.Doktorka straší,že mám brzdit,ale hladu neporučíš. 😵 😵 😵 😀

pajmou
7. únor 2011

@matysekk tak hlad mě moc celé těhu neptápil, spíš různé chutě, většinou na sladné, i když jsem na maso, ale tak jse uzobla a dalo se to 🙂

dlabinecka
7. únor 2011

@matysekk Určitě!! Moje segra o miminko třikrát přišla, než donosila svojí holčičku, což je příšerný!!!! V dnešní době snad neexistuje zdravý člověk. Ačkoliv říkám, že mě se PCO po porodu zřejmě někam vytratilo. Jsem opět těhotná, něplánovaně, ale přesto chtěně 🙂 A TY hlavu vzhůru, já taky ke konci těhu nespala - nutno dodat, že na dnešek jsem se poprvé asi tak po roce docela vyspala 😀 😀(tím Tě nechci děsit). Ono je to těžké, tlustá nebo hubená, každé má něco. Hubené maminy v těhu víc přibírají a špatně to snáší. Porod? Tělesná konstrukce podle mě prakticky nemá vliv...Pravdou ovšem zustává, že naše zlatíčka nám stojej za každé trápení a každičkou bolest 😉

josefine
7. únor 2011

Dobré ránko, tak jsem se sem konečně dostala, ležela jsem týden s nachlazením, ale už je to dobré.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru