Test na cukrovku, je povinný?

karlajasmine
2. črc 2015

Zajima me, jestli jste sly vsechny na test cukrovky mezi 24 a 28tt? Je povinny? Nenadivim jehly, takze trosku doufam, ze me to mine...

gepe
2. črc 2015

@werumka jsem opravdu rada, ze to vse tady pises 🙂 me osobne prijde zbytecne tento test odmitat a nerozumim, proc k tomu otmitani ogtt cim dal casteji u tehotnych dochazi 😕

somalicats
2. črc 2015

@gepe Já patřím mezi ty, které po OGTT kolabují. Navíc u mě sice předloni ukázal cukrovku, ale při mém standardním denním zápřahu jsem dietu prakticky dodržovat nemohla, protože jsem šla okamžitě do hypoglykémie. V rodině zátěž máme, nicméně kdyby se stalo a byla bych znovu těhotná, tak na něj už nejdu a nechám se jen dál sledovat jako riziková (takže pravidelné glykemické křivky doma a jednou za měsíc odběry na glykovaný hemoglobin). Dva dny jsem po něm nebyla schopná fungovat. Takže to odmítání může mít i racionální základ. Jinak já mám sladké velmi ráda, ale tohle bylo i na mě moc 😀

jipa75
2. črc 2015

Dobré odpoledne všem, nějak nechápu "módu" odmítat kdejaký test v těhotenství. Pokud je maminka srovnaná , opravdu srovnaná se vším co se může stát a přijme miminko ať je jakékoliv, pak ať klidně nechodí na žádná vyšetření a testy. Já si myslím, že pokud ne, tak bychom měly být sakra rády za to, co všechno v Česku je a zdarma. Cukrovkový test oproti amniocentéze nebo odběru choriových klků je naprosté nic - vypije se sladká voda (bylo jí trochu víc než jsem čekala) a odebere se krev. V Podolí odebírají krev tak šetrně, že to člověk skoro necítí a že já jsem bolestýnek 🙂 a žíly jsou neviditelné 🙂 celé to trvalo asi 2,5 hodiny, po napití se mi udělalo trochu špatně, tak se člověk na sesterně položí a za 10 minut vše ok. Navíc je taky dobré vědět, že cukrovka "hrozí" - to co je v těhotenství a pak se srovná bývá (teď nepíšu pro 20-ti leté maminky 🙂) obvykle předzvěst rizika cukrovky za 10-15 let, pokud člověk nezmění styl života. Totéž platí pro tlak při preeklampsii. Takže na test určitě jít 🙂

werumka
2. črc 2015

@gepe Já bych tu sladkou žbrndu klidně vypila, kdybych mohla 😀 Navíc ty sacharidy, které jsou v ní obsažené mnohdy ty ženy při větší snídani stejně snědí. Pro příklad - jeden tvarohový šáteček nebo dva tvarohové koláčky a k tomu káva s mlékem je úplně stejné množství sacharidů.
Často se v téhle oblasti setkávám s argumentem, že přece gynekolog ví co dělá. On to ví. Ale je to gynekolog a diabetologie není jeho obor. To, že je lékař automaticky neznamená, že má zmáknuté všechny obory.

werumka
2. črc 2015

@somalicats To je ale správná alternativa - když si budeš sledovat glykémie a necháš měřit glykovaný hemoglobin. A tos padala do hypa s inzulínem, nebo bez?

somalicats
2. črc 2015

@werumka Já na inzulínu vůbec neskončila, když jsem dostala výsledky, najela jsem hned na dietu, a už po dvou dnech jsem ji musela zmírnit, protože jsem nebyla vůbec schopná práce, ráno jsem si dala čaj bez cukru a chleba s vejcem, došla jsem na kliniku a vyjedla jsem cukřenku, jak jsem se motala 😀. V dia poradně jsem pro ně byla tak trochu záhadou, nabízeli mi i opakování testu, to už jsem ale odmítla a radši se sledovala - v rodině máme diabetes z obou stran, takže i jako netěhotná se hlídám. Při monitoringu glykémie doma jsem měla hodnoty v normě a glykovaný hemoglobin taky, krásně v normě. A to jsem rozhodně dietu nedržela v tom smyslu, že bych si odvažovala potraviny a počítala sacharidy. Ano, dorty a tak jsem prakticky nejedla, jen na své narozeniny jsem si upekla cheesecake. Ale jinak normální jídelníček, když jsem striktně dodržovala stanovenou dietu, tak to prostě nešlo.

gepe
2. črc 2015

@werumka to je uplne stejne jako napr u NT. Plno gyndaru ho dela a pritom nemaji certifikaci ani akreditaci, natoz technicke zazemi vcetne zkusenosti v dane oblasti.
@somalicats I ja, avsak znam stavy kdy se gravitace zvysuje a stihla jsem zalarmovat at zavolaji sestru, takze jsem akorat nestihla sesun ze zidle uplne na zem. Vysledky byly pry vystavni. Trpela jsem v tehotenstvi na jine veci a mela tendenci kolabovat. Zatez, u nas ji mel akorat deda a objevila se mu po smrti babicky, kdy si musel ihned 3x denne pichat insulin. ☹ Nerekla jsem, ze vsechny nemaji racionalni duvod, jen ze nechapu to cim dal castejsi odmitani, primarne bez duvodu. Asi trend jako jine veci v tehotenstvi.

werumka
2. črc 2015

@somalicats Ale Tobě ty testy dělali ještě podle těch starých kritérií, že? Ono se právě ukázalo, že ty ženy, které měly hodnoty nad limitem často cukrovku neměly - proto se ty limity posunuly nahoru, aby těhle případů ubylo.

karlajasmine
autor
2. črc 2015

@gepe tak ono to odmítani může mít jednak občas důvod (třeba na odběr plodové vody bych nešla .. Znám ženskou, které propichli omylem miminku nerv a je na vozíku..) a některé testy mužou výuky falešně pozitivní.. Ale u tohoto testu jsem uznala ze je lepší na to pro jistotu jít 🙂

pajula123
2. črc 2015

@gepe Já jsem se zajímala o to, co je a není povinné, v souvislosti s mým věkem a amniocentézou - byla jsem rozhodnutá, že na ni jít nechci. Naštěstí NT screening vyšel dobře, tak ani nebylo nutné nikoho přesvědčovat. Ale ta vyšetření, která vedou k tomu, že se zjistí něco, co když se podchytí, neuškodí miminku, ta rozhodně neodmítám. Jak problémy se srážlivostí krve, tak neléčená cukrovka můžou ohrozit či poškodit miminko, a to fakt riskovat nechci. Taky proto se nebráním dovyšetření na hematologii nebo třeba právě OGTT.
@werumka A taky děkuju za perfektní vysvětlení 🙂

somalicats
2. črc 2015

@werumka Já bych nesplnila ani ta nová kritéria, jen glykémii nalačno.

gepe
2. črc 2015

@karlajasmine @pajula123 holky to je presne ono 🙂 u ogtt se nejedna o jakkoli invazivni vysetreni, ktere by nejak ublizilo, proto nechapu nektere zeny, ze jen z jakehosi principu odmitaji - ne racio podlozene radsi podotykam, viz @somalicats 🙂 mluvime o testu na tehotenskou cukrovku 😉
Amniocentezu bych odmitla taky, vcetne tripple testu, kdyz nam vysel vyborne NT tenkrat. I kdyz uz vekove bych byla rizikova, muj Dr bere vysledky NT (delal Brestak) jako smerodatne, takze me uz nikam nehnal a ani se nezminil. U te plodovky je prusvih nejen to, ze muze dopadnout spatne zena, ale je i uz prokazano, ze muze vest i k potratu, ci vaznemu poskozeni plodu. Urcite je to i o sikovnosti lekare, i tak bych mela strach a kdybych musela tak radsi zaplatime radsi za neinvazivni vysetreni o tom zadna 🙂

werumka
2. črc 2015

@somalicats Tak to jsi dobrá hříčka přírody 😀 To se nedivím, že z Tebe byli všichni zmatení 🙂

svetlus_pepca
2. črc 2015

Já myslím, že to každá maminka snáší jinak. Se mnou to třeba neudělalo vůbec nic. Hlad jsem neměla, na test jsem šla co nejdřív, vypila jsem to (někde jsem se dočetla, že si to můžu nechat namíchat do černýho čaje s citronem, takže jsem si ho vzala s sebou do termosky a nechala si to nalít do čaje), pak si to tam odseděla a bylo to. Nelajzla bych si tohle podcenit, ačkoliv cukrovku v rodině nemáme. A hele, porod taky není nic až tak příjemnýho, přesto k němu budeš muset jít 😀 Takže zvládneš i tohle 😉

lucikvr
3. črc 2015

@werumka no asi opravdu každý říká něco jiného. Lékař řekl že 5,2 mmol není až zas taková hrůza, ale mě jde o to abych se hlavně cítila zdravá já a miminko bylo v pořádku. Sama jsem zdravotník takže se dokážu odhadnout. Radím ostatním maminkám aby daly hlavně na svůj vnitřní pocit a nenutit se do ničeho. Protože jak už jsem psala výše, stres je nejhorší.

shine2015
3. črc 2015

@lucikvr 502 je dle nových hodnot pouze přeskok o 0,1 což mi přijde vv pohode, na to, že dříve platila hodnota do 5,6mmol a za hodku i za dve hranice zvýšily.....
já bych to nehrotila 😉

jsem pro testy, ale me třeba vždy bylo celý den blbě,.....nemluve o tom, když jsem se napila na lačno toho sladkeho....jsem myslela, že se pobl....a prý to nektere maminky v sobe neudrží....

ted jsem potřetí těhotná, koupila jsem si glukometr domu a kontroluji se občas na lačno....a že se cpu se prostě cpu 🙂 když mám hlad a na co mám chut.....vím, že pouze ranní glymča není vypovídající, že cukrovku nemáme, nicméně u normálních lidí se na to přijde jak?? právě glymčou na lačno....takže já bych to nehrotila, ono na druhou stranu je diabetologie taky pekný byznys.....vím o lékařích, že ženy mají hodnoty na lačno 4,9 mmol a ostatní taky v norme a stejne je ženou do dia poradny....no bodjet ne, když dia poradnu má spolužák, že....
takže vše s rezervou...samozřejme pokud mám hranice a já je překročím, není se o čem bavit....já mela u druheho druhou hodnotu o 0,1 mmol vyšší, jinak první i třetí vpořádku a ukecala jsem lekaře, at mi test udelá znovu....a mela jsem to vpořádku....ono taky záleží, co pár dni před testem jíte..... 😉

werumka
3. črc 2015

@lucikvr Ta hodnota sama o sobě je v pořádku - ale při lačné hodnotě, která je nad pět a v souvislosti s cukrovkou je to jen alarm, aby se to hlídalo dál. Protože před jídlem to může být v pořádku, ale po jídle to vyletí. A když ne, tak jak jsem psala výše - v případě těhotenské cukrovky musí slinivka matky pracovat mnohem víc, než je pro ni únosné. Stres samozřejmě glykémii zvedá. Ale zdravému člověku ji nad limit nezvedne 😉 Já sice zdravotník nejsem, ale cukrovku mám přes 25 let 😉

keckemet
3. črc 2015

Ja jsem odmitla jiz treti tehotenstvi.Povinny neni,je to kazde jedne matky odpovednost 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru