Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Test na těhotenskou cukrovku - jaký makový rohlík?

kachiiina
9. dub 2018

Zdravím maminky... Dnes jsem byla na testu, který jsem teda bohužel nedokončila a skončila jsem s hlavou v míse :D obléval mě studený pot, měla jsem mžitky před očima, klepaly se mi nohy, no nádhera :D Každopadně sestra řikala že mám přijít následujících den a že už nebudu muset pít ten roztok a že si mám donést jahodové fruko a dva sladké makové rohlíky... Což mi přišlo i v té chvili, kdy mi bylo hrozně, velice úsměvné, proč tuto variantu neumožnují rovnou. No...každopadně jsem se chtěla maminky zeptat, kdo máte s tomto variantou zkušenost, jestli se mluví o klasickém sladkém hnědém zatočeném rohlíku posypaným mákem, nebo nějakém extra plněném :D:D nerada bych tam šla po třetí :D Děkuji a hezký den všem 🍀

janapetrvalska
9. dub 2018

zkusenost nemam s tedtovanim, ale co vim, tak fakt sladky je ten plneny makem.. hreben makovy ... obyc posypany sladky rohlik asi se nejak neprojevi co se tyce testu na cukrovku ...

kachiiina
autor
9. dub 2018

No mě se taky pravě nezdá... Je fakt že jsem se měla zeptat... Ale v tu chvili mě to ani nedošlo...

lida9
9. dub 2018

vezmi sebou pro jistotu obe varianty a mas jistotu 🙂

kachiiina
autor
9. dub 2018

@lida9 taky možnost :D

editah222
9. dub 2018

@kachiiina většinou se doporučeje větrník, takže asi spíš myslela plněný makový koláč než jen obyč "loupáček" 🙂 Tuto variantu neumožnují rovnou, protože není tak průkazná. Respektive když ti dají vypít glukozu tak přesně ví kolik cukru jsi do sebe dostala ;)
Jinak držím palce ať je test v pořádku.

janapetrvalska
9. dub 2018

@kachiiina urcite nco co je hodne sladke , posypany makem obyc sladky rohlik se nevyrovna tem sladkym caju apod. co davaji bezne ..aby videli jestli se spousti inzulin ci ne a za jak dlouho apod.

werumka
9. dub 2018

@kachiiina Se snídaňovým testem bych počkala až do 30. týdne. Teprve pak se díky němu může nějaký problém spolehlivěji odhalit. V tomhle týdnu je snídaňový test zbytečný.

packaf
9. dub 2018

Já jsem toto vyšetření po první zkušenosti znovu odmítla, je to zbytečná zátěž pro tělo i miminko a každá laboratoř má jiné mezní hodnoty pro stanovení cukrovky, takže za mě nic neříkající vyšetření. Měřím si cukr glukometrem, takže pokud máte v rodině diabetika, můžete to takto obejít. Někteří doktoři od tohoto už také upouštějí a nabídnou jinou formu zjištění cukrovky, většina lékařů si ale stále jede to své, proč taky ne, když za to mají čárku u zdrav. pojišťovny. Mrkněte třeba tady, možná se vám to bude hodit, záleží na vás. https://protehotne.webnode.cz/news/jaka-tehoten...

werumka
9. dub 2018

@packaf Omlouvám se, ale tohle není vůbec pravda. Hodnoty pro detekci cukrovky jsou daná naprosto přesně. Pokud udělá laboratoř chybu, jde to na jejich triko. Těhotná by si měla hlídat, aby šla do laborky, která to dělá podle norem. Jiná spolehlivá forma zjištění cukrovky není.

werumka
9. dub 2018

@packaf Jinak ten článek je naprosto mimo... bohužel. Prosím, hlavně ho neberte vážně a neřiďte se jím, protože tam míchají hrušky s jablkama. Už se tu během posledních let párkrát objevil a nadělá vždycky víc škody než užitku.

packaf
9. dub 2018

@werumka No tak já paní neříkám, že se toho má striktně držet. Pokud na to chce jít podruhé ve formě "sladká snídaně", ať jde. Přečtěte si můj příspěvek znovu a pak tady kydejte na ostatní špínu, jak je všechno špatně, pokud nejde vše podle doktorů! Těhotná si nemá co hlídat laboratoř, to by si také měla hlídat gynekologa, jestli má opravdu diplom z medicíny? Co ještě má hlídat? 🙂 A článek mi připadá dost pravdivý, už jen ta první věta, můžete odmítnout všechna vyšetření, doktor vás nemůže do ničeho nutit. Nemám nic proti odběrům krve matky, proti UTZ (o kterém se dosti píše, že jen tak neškodný není), při I. screeningu po mě dokonce chtěli podepsat souhlas, že jsem si vědoma rizik (jaké rizika tedy, když je to tak neškodné?), ale proč proboha podstupovat něco, s čím nesouhlasím, nedělá mi to dobře a zatěžuje to dosti tělo??? Jen proto, že to řekla doktor/ka? 🙂 z toho jsem vyléčená, doktor není pán bůh, na kterého si jich dost rádo hraje, aby rozhodoval o tom, co podstoupím nebo ne!!! Napřed má podat informace (NESTRANNÉ) o tom, jaké jsou pozitiva, negativa, jaké je možnost alternativy a co si teda přeji podstoupit! Ale u nás je praxe taková "dnes uděláme glukózový test, běžte si pro roztok a počkáte si hodinu v čekárně!" To samé vnitřní vyšetření, ptala jsem se své doktorky, proč se dělá, jaké jsou pozitiva a že mám špatnou zkušenost od předchozí doktorky. Nedokázala mi odpovědět jedinou kloudnou větu a nedokázala mi vyvrátit ani nějaké domněnky, co jsem se dočetla na netu a ani je nebrala moc vážně. Takže proč tam strikně poslouchá doktory???? 😕 Nemáme vlastní rozum?

werumka
9. dub 2018

@packaf Já na nikoho spinu nekydam. Mne lékaři vinou zanedbané pece dostali do invalidního důchodu. Pisu o obsahu clanku, ktery není pravdivý z hlediska informací, které se týkají problematiky cukrovky a její diagnostiky. Zbytečně vyvolava paniku (patologická hyperglykémie po narození? Asi mysleli hypoglykémii. To je opačný stav, ktery poškozuje mozek dítěte a dochází k němu v případě, ze matka mela neodhalenou nebo nesprávně kompenzovanou cukrovku. Při testu samotném k žádné hyperglykemii nedochází) cukr v moči obdobně. Ten se objevuje i u zen věž cukrovky, ale pokud by se ukázal u ženy vlivem cukrovky, tak už by ji musela mít natolik dekonpenzivanou, ze by dite melo driv známky fetopatie. Nikoho di testu necpu. Faktem zůstává, že je to nejjistější nastroj diagnostiky. Ale pokud s tím ma někdo potíž, mel by zvolit cestu, která je nejvhodnější. Vice informací se da dozvědět zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/je-ogtt-bezpecny

linee
9. dub 2018

@packaf ja s @werumka rovnez souhlasim. Clanek jsem jenom proletela, prekvapila mne treba veta, ze test ogtt muze zpusobit pozdni potrat nebo predcasny porod. Pricemz mnozstvi glukozy, ktere se v roztoku vypije samo o sobe nic takove zpusobit nemuze. Problem je v tom, ze takove mnozstvi nekdo prijme za cely den, tady je to navic nalacno a nekoncentrovane.
Samozrejme ma kazda zena pravo vysetreni odmitnout, ale pokud s tim nekdo nema problemy, tak jde samozrejme vse hladce. Pokud ale tehotenska cukrovka kompenzovana neni, muze nadelat problemy jak matce, tak predevsim miminku.
A navic, ano, lekar muze podat nestranne informace o tom, jake jsou alternativy, ale na druhou stranu - je zena/matka bez lekarskeho vzdelani schopna tyto "spravne" vyhodnotit? Na zaklade ceho?

luj89
9. dub 2018

ahoj, zkusenost nemam, ale neprovadi se tento test takto zrovna proto, ze neni moc prukazny. Nezvysi ti glykemii tolik, jako klasicky ogtt.

travnulee
9. dub 2018

@werumka já tomu rozumím co píšete, radsi spileham na doktory než na internet.zda se že se orientujete, tak bych měla dotaz. Ja jsem test na cukrovku zvládla, akorát malý v břiše byl pak dalších 24 hodin úplně hyperaktivní, fakt mě kopal celý den a noc až mě bolelo břicho.jinak samozřejmě nic, narodil se zdravy, žádné problémy nemá. Teď jsem podruhé těhotná, na test chcci jít, nechci nic riskovat, ale přemýšlím, jestli prostě se nedá nějak udělat, abych ten cukr nějak vyloučila rychleji z těla, napadli Me probiotika, ale to asi až po testu, tak nevím, jestli to zas není pozdě...taky si říkám, jestli to nebylo tím, že jsem moc hubená a ta dávka byla na mě vysoká?a jestli to lze nějak ovlivnit... A ještě jedna věc, porodní asistentka nám na kurzu říkala, že na test má vliv, co týden před tím jíme, tudíž když se budu zdravé stravovat, může být test opravdu falešné negativní?

linee
Autor odpověď smazal
Zobraz
werumka
9. dub 2018

@travnulee Ahoj! Probiotika vstřebávání glukózy neovlivní. Největší část se vstřebá ještě před tím, než dojde do střev. Právě proto, aby se vstřebala do krve co nejrychleji a tím pádem byla slinivka nucena tuhle situaci rychle vyřešit. Každé těhotenství je jiné a někdy může miminko po testu kopat, jindy ne. Tahle reakce podle mě bývá častější právě tam, kde žena není zvyklá přes den přijímat vyšší množství sacharidů. Také to může ovlivnit to, jestli jsi třeba den před testem nezměnila jídelníček. Souvisí to s tím, co říkala porodní asistentka - když bys snížila množství sacharidů, pak dlouho lačnila před testem (ke správnému průběhu testu bohatě stačí 10 hodin) a poslední jídlo před spaním by sis dala zase bezsacharidové, tak pak je to příliš velký skok a to množství glukózy miminku dodá energii, která mu předchozí den chyběla a na kterou bylo zvyklé. Pak je také důležité hned po testu sníst nějaké jídlo, které obsahuje pomalé sacharidy - například obložený chléb, se sýrem, šunkou. Nic sladkého, protože to by sis ten metabolismus zase rozhoupala.
O tom, že by týdenní omezení sacharidů způsobilo falešnou negativitu testu nevím. Může způsobit falešně nižší lačnou glykémii. Ale po testu už by se to nezamaskovalo. Je zbytečné snažit se nějakým způsobem ovlivňovat lačnou glykémii. Díky zvýšené glykémii na lačno se paradoxně může odhalit nejen klasická těhotenská cukrovka, ale také tzv. obrácená cukrovka. tj. že tělo produkuje nadbytek inzulínu a glykémie se po jídle (a po sladkém zvlášť) dostane do hypoglykémie. Důvod, proč je ale u těhle lidí zvýšená lačná glykémie je ten, že jakmile se snaží být na lačno, tak v ten moment začnou játra v sebeobraně produkovat velké množství glykogenu. Většina lidí s tím žije celý život, aniž by o tom věděla, ale v těhotenství je dobré to sledovat, protože to pak může mít vliv na mozek miminka (pozdější ADHD a problémy s učením). Řeší se to stejně, jako cukrovka klasická - časté menší porce jídla, žádné slazené jídlo, hodně bílkovin a kvalitních tuků. A k tomu glukometr, kterým se mohou hypoglykémie včas podchytit (ženy s touto potíží totiž tyto nízké glykémie na sobě necítí. Jim samotným to neublíží, ale je zbytečné tomu vystavovat miminko z uvedených důvodů).

travnulee
9. dub 2018

@werumka takže pokud tomu dobře rozumím, tak je dobré si pár dnů před testem doprat nějaké sladké jídlo?Je pravda, že já na sladké moc nejsem, tudíž, to fakt pro malého mohl být šok.

werumka
9. dub 2018

@travnulee Sladké nemusíš, to není potřeba. Většina jídla obsahuje sacharidy - pečivo, přílohy, ovoce, některá zelenina.... Spíš bych si dala pozor na to, abys ty sacharidy měla a večer před tím je to poslední jídlo obsahovalo taky - spolu s tuky a bílkovinami.

packaf
9. dub 2018

@linee lékař ne že může informovat o vyšetření, jak probíhá a pozitiva/negativa, ale on to MUSÍ udělat! Je to jeho zákonná povinnost, toto jim podepisujete třeba před samotným porodem. Že je praxe taková, že doktor oznámí "odložte si a lehněte si, vyšetřím vás" nebo "zajděte si pro glukózový roztok, dneska vám provedeme glukózový test" a my potupně jdeme a vše dodržíme, jen proto, že to lékař řekl, je chyba i samotných pacientů! Nezajímají se proč a co se s jejich tělem děje, jdou jak poslušné ovečky a kývou "však on doktor ví, co dělá". Kdyby věděli, tak není tolik žalob za pochybení. A to jak ze zanedbané péče, tak z té nadbytečné (pro peníze ze ZP).

travnulee
9. dub 2018

@werumka jj, je my jasně, že se nemám nacpat zrovna čokoládou, ale viděla bych to den před testem, brambory, banán, jogurt, případně rohlík s marmeladou, plus samozřejmě normální strava. Děkuji moc, mám dojem, že mi do toho konecne někdo vnesl trochu světla. Jestli si pak zpomenu, tak pak napíšu, jestli jsem zaznamenala rozdíl.

werumka
9. dub 2018

@travnulee To budu ráda, když se ozveš 🙂 Hlavně si nezapomeň vzít s sebou tu svačinu a sněz jí pak ještě v čekárně, než půjdeš domů.

linee
9. dub 2018

@packaf ja myslim, ze to dnes neni tak tezke. Prijdu k doktorovi, on mi rekne co a jak, ja reknu - moment prosim - pripojim se na internet, prectu si par odbornych clanku, zda mi doktor nekeca a pak se rozhodnu....Chapu tve rozhorceni, ale podle mne to realne neni. Ale to uz nepatri k diskuzi o ogtt.

Sem začni psát odpověď...

Odešli