Ve kterém týdnu vám začaly první pohyby?
Ahoj holky, měla bych dotaz, ale nevím, zda náhodou tohle téma už tady někde není (já ho teda nenašla, tak pokud ano, tak se omlouvám za založení stejného tématu)... 😅
Ve kterém týdnu Vám začaly první pohyby?
Stručné shrnutí
- První vnímatelné pohyby plodu ženy v diskusi nejčastěji uváděly mezi 16. a 22. týdnem těhotenství, přičemž mnoho prvorodiček zmínilo typické rozmezí kolem 20.–22. tt.
- Popis prvních pohybů zahrnoval pojmy „bublinky“, „šimrání“, „vrnění“, „ťuknutí“ nebo později „kopance“, a jednou z doporučovaných metod ověření je lehnout si v klidu na záda a položit ruku na břicho.
- Pokud žena dlouhodobě necítí pohyby v očekávaném období, diskuze doporučuje konzultaci s lékařem a případné zjištění pomocí ultrazvuku (UTZ) nebo screeningových vyšetření.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se obvykle začínají cítit první pohyby plodu?
A: V diskuzi ženy uváděly, že prvorodičky často cítí první pohyby kolem 20.–22. týdne, mnoho žen hlásilo první pocit mezi 15.–19. týdnem a ojediněle se objevily zprávy už z 12.–16. týdne.
Q: Jak pohyby odliším od střevních pohybů a nadýmání?
A: První pohyby jsou často popisovány jako „bublinky“, „šimrání“, „ťuknutí“ nebo „vrnění“ na přesném místě břicha; pokud je nejistota, pomáhá lehnout si v klidu, položit ruku na břicho a při přetrvávající pochybnosti doporučují lékaři ultrazvuk (UTZ). Některé ženy v diskuzi užívaly espumizan proti nadýmání, aby lépe rozeznaly pocity.
Q: Ovlivňuje tělesná stavba nebo umístění placenty, kdy pohyby pocítím?
A: Diskuze zmiňovala, že štíhlé ženy zpravidla cítí pohyby dříve a že přední (anterior) placenta může pohyby „izolovat“ a posunout jejich pocit na pozdější týdny; gynekolog v diskuzi zmínil, že prvorodičky mohou pociťovat pohyby později než vícerodičky.
Q: Kdy mám jít k lékaři, když pohyby necítím?
A: V diskusi rady zněly, že do ~20.–22. tt je ještě běžná velká variabilita, ale pokud žena i po očekávaném termínu dlouhodobě nic necítí nebo dojde ke zřetelnému snížení pohybů, má to oznámit lékaři, který provede kontrolní ultrazvuk nebo jiné vyšetření.
Q: Jak často by měl plod kopat a jaká je denní variabilita?
A: Ženy psaly, že pohyby jsou zpočátku nepravidelné, objevují se vlnami (několik dní více, pak klid), často intenzivnější večer či v klidu; výrazné změny v běžném vzorci (např. náhlé poklesy) považovaly za důvod ke kontaktu s lékařem.
Q: Jsou pohyby u dvojčat jiné než u jednočetného těhotenství?
A: Lékaři v diskuzi uváděli, že pohyby u dvojčat nemusí být tak razantní jako u jednočetného těhotenství, protože dvojčata mají méně prostoru; matky čekající dvojčata v diskuzi uváděly, že pohyby bývají méně výrazné, ale stále pozorovatelné od podobných týdnů (často ~17.–19. tt).
Závěry z diskuze
Shoda
- První pohyby ženy běžně popisují jako „bublinky“, „šimrání“, „vrnění“, „ťuknutí“ nebo později „kopance“.
- U prvorodiček jsou pohyby často cítit později než u druhorodiček; v literatuře a u lékařů se často uvádí kolem 20.–22. týdne.
- Pohyby se zpočátku objevují nepravidelně (několik dní s větší aktivitou a pak dny klidu) a jsou intenzivnější v klidovém režimu (večer, vleže).
Sporné názory
- Některé ženy tvrdí, že pohyby mohou být cítit už v 12.–16. týdnu; jiné účastnice i odborníci v diskuzi považují tyto rané pocity za střevní pohyby a za jisté považují až vlny kolem 20. týdne.
Otevřené otázky
- Do jaké míry placentární lokalizace (přední vs. zadní) přesně a kvantitativně posouvá nástup vnímání pohybů?
- Jaká míra denní variability pohybů v 18.–24. týdnu je pro zcela zdravé těhotenství normální, a kdy už jde o signál k vyšetření?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
espumizan, Mg / magnesko, ultrazvuk (UTZ), 3D ultrazvuk, odběr plodovky (plodovka), triple test, screening, počítání stáří podle PM, tabulka Rd. Plzáka
Místa a osoby
žádné
Souhlasím s Rovou, je to krásný pocit. Ještě pár dní po porodu jsem si instinktivně hladila břicho. A taky jsem se bála míň u zubaře, když jsem cítila, že je malá se mnou. 🙂
Andrea73: No, ta naše rošťanda nám dává celkem zabrat, takže to druhé plánujem až za 6 let (mám to všechno rozmyšlené, proč 😉 ) Navíc teď jsem začala vejšku a i když jsou tu holky, které to zvládají, já bych si netroufla!
A navíc po tom šoku doma, že mají 19 těhuli, jim teď chci dát chvíli oraz! 😀
0401: A já doteď očumuju těhulky, jak nějakej úchyl 😀 😀
Tak to Ti držím pěsti, at tu výšku zvládneš a at Ti Vanesska dělá jen samou radost...i když zlobit se prostě taky musí 😀
Ahoj,zeptam se na ty prvni pohyby,jakoby se dite v brise protahovalo nemusi byt jen to kopani,je to mozne?
Ahoj holky, taky se koukám pořád po těhulkách, dělala jsem to během snažení kdy jsem jim záviděla a te´d se vždycky se zálibou podívám kdo je taky těhotnej jaké mají bříško a to větší mě hodně fascinuje, mě se už taky zvedá tak se těším.No a jsem sama zvědavá kdy ucítím pohyby musí to být nádherné. 😵
Ahoj Leni.Dělám úplně to samé,taky koukám po bríškách.To moje zatím né a né moc vůrust,tak aspon koukám na jiné a jen tiše zavidím 😉
Poupe: Klárčiny první pohyby, to bylo takové jakoby škrundání, nebo bublání (poprvé jsem si myslela že je to z přemíry utopenců, to bylo jedno z mála jídel po kterých mi v té době nebylo zle 😀 ) - někdo zase popisuje pohyby jako otírání rybí ploutvičkou 😵
Tak to je opravdu brzy,všude právě čtu až kolem 20tt A můžu se zeptat,jaká byla tvoje aktuální váha před otěhotněním,docela mě trápí že mé bríško zatím nějak nevyniká.
Ahojky holky, taky se přidám s prvními pohyby 😉 Vím že jsem je vůbec nečekala, takže mě to docela překvapilo. Poprvé jsem malého cítila, když jsem seděla u PC a asi ho nějak mačkala, protože jsem ucítila něco co bylo úplně jiný než větry 🙂 dala jsem si ruku na bříško a ještě jednou to samý, a pak až za několik dní. To byl konec 17 týdne. Když jsem se na to ptala kamarádek, tak taky říkali, že to asi nebylo ono, že je brzy, ale teď když už vím jaký to je, tak jsem si úplně jistá. Stejně je to ale zvláštní, teď je malej tak línej, že ho cítím, jen když se mu nelíbí jak ležím nebo sedím, a přitom jsem ho cítila už tak brzy 😀
Ahoj nastavajici maminky, tak uz vsechny asi mate prvni pohyby za sebou a ja si prave rikam, jestli uz je taky citim, nebo co to jako je...Zacalo to tento tyden v pondeli, to jsem byla na konci 17tt, lezela jsem a ted najednou jsem ucitila pod rukou jakoby dvakrat takove rychle brnknuti. A ted nekdy, jako by mi na jednom miste neco ztvrdlo a pak se to prekulilo a zase to zmekne...nebo ty bublinky, taky se mi to tak nak je..je to jine nez prdliky 😉 .Pritel to jeste pres brisko neciti, tak mi neveri, ale ja to tam citim, snad si to jen nenamlouvam. Myslite, ze to uz je nas kulisek? Je to ted dost caste, i behem dne. Diky
artikula, ja myslim, ze urcite. Me to zacalo uplne stejne. Brzy ty pohyby ucitis intenzivneji a pak uz si budes jista. Ja jsem to taky prvne citila jen tak jakoby uvnitr v brise, ale manzel to na brise necitil. 😉
Holky určitě se nestresujte, někdo cítí dřív, někdo později..Zezačátku to opravdu je jen jemné "vlnění, pohyb, nebo jak to říct, ale za pár dnů to bude víc a víc až z toho po pár týdnech budou pěkné kopance! 😉
Ahojky, já jsem první pohyby cítila, když jsme byla 15+5, bylo to jen takové vlnění, ale příjemné.. takový ten pravý kopenec jsem ucítila 19+1 a od té doby pořád, den co den... 😉
Napodobne, ja taky myslela, ze to vetry, ale ono to nebyly vetry...Baboo mi dalo krasny darek presne na me narozeniny...nadhera...pak na par dni klid, az jsem mela kapku strach a uplne jsem vecer cekala...dneska mi treba kopalo pri hudbe, delala jsem poradek v cedeckach a mimco davalo najevo jestli nechat, nebo vyhodit...jen nevim, jestli jak se hybalo, tak jestli to byl souhlas, nebo nesouhlas 😀
ja som otehotnela v polovici decembra a prvý pohyb som cítila už 11.4.cca v 16 tt. Mne sa to zdalo moc skoro, no dr. mi povedal, že to môže byť, že som dosť chudá a nemala som toľko tuku(teraz ho mám 😀 😀 ) na bruchu. Bol to nádherný pocit. Bola jedna hodina v noci-môj obvyklý čas na spanie 😀 a ja som pocítila také klopkanie na pravej strane bruška.Ako keby sa tam niečo prevaľovalo. Hneď som budila manžela a keď dal ruku na to miesto, aj jeho koplo. Tak sme sa v noci vytešovali z našej fazuľky, že sme od radosti nezaspali do rána. 😀 Krásne niečo.
Ja jsem prvni pohyb citila v 17.tt.Bylo to jen malinko ale ted uz je to i videt ze se znedne bricho.
Tak už je to tady ! 😵 Stalo se to včera když jsme s manžou leželi v posteli a on mi hladil bříško a já mu povídala, že ještě nic neucítí a najednou po cca 2 minutách se ve mě něco hnulo.Ležela jsem na zádech a zřetelně to ucítila žádné bublinky ale pořádný pohyb a manžel to cítil taky sám mi řekl že se něco pohlo a od té doby to začalo..Dneska jsem to opět cítila.Takže první pohyby v 18+1 tt. 😵
leniiku ahoj, to gratuluju, je to krása, že?? Jási musela počkat, bylo to myslím až někdy kolem 20.tt. Za to teď sebou hoši melou jak o závod, a každej většinou v jinou dobu. 🙂 Kdy budeš vědět pohlaví?
Já jsem měla u Terezky první pohyby brzy, je to ale už přes 5let, tak už přesně nevím, ale bylo to kolem 16tý. Teď jsem zvědavá, kdy se to malé ozve. A už se strašně moc těším, protože je to opravdu nádherný pocit. 🙂
Ahojky Těhulky!Samou nedočkavostí jsem hořela,kdy to už konečně přijde.Nakonec jsem to málem přehlédla,protože jsem si myslela,že(jelikož je to naše první)to přijde až kolem 22.týdne.V 19.týdnu jsem byla na ultrazvuku a došlo mi,že to nejsou nervové tiky,ale malé kopance.Teď už se hlásí,jakmile se hrnu k snídani a největší aktivitu má večer,když se uložím do postele.Mám před sebou ještě necelé 4.měsíce.
Zdravím, já jsem první pohyby cítila v 17 tt, nebyla jsem si ale jistá jestli to je ono, bylo to takový jakoby škubání nalevo od pupíku. 😵 Mamka mi potvrdila, že to je ono, pak po pár dnech jsem ucítila okolo pupíku jakoby mi tam proplouvala rybka, bylo to jemnější než poprvé a potom občas i takový jakoby bublinky. 😵 Nejsou to sice zatím žádný kopance, ale začínají být čím dál častější a řekla bych, že i delší. 😵
Já cítila pohyby začátkem 19.týdne a den ode dne je to silnější,teď mám pocit že miminko má svůj nejaktivnější čas anebo naše malá je sama o sobě aktivní 🙂 Ono záleží jak kdo má silnou břišní stěnu.
Ahoj holky. Tak u mě to byl taky ten zmiňovaný 19 tt, přesně začátek. Před tím jsem cítila nějaké nezřetelné bublinky, to jsem si ještě nebyla jistá a v tom 19 tt nedjřív jeden den, pak asi 1 den klid a pak už začal prcek pěkně kopat. Za pár dní to cítil i manžel... Teď už asi po týdnu vím, kdy miminko spí a kdy je vzhůru a kope... 😵 Je to nádherné a zároveň strašně zvláštní.. 🙂
Ahojky, i ja se musim pochlubit 🙂 ! Jsem ve 20tt a uz asi 14 dni citim pohyby míma. Ani jsem tomu nemohla uverit 😕 . Podle toho co jsem mela nacteno, tak bych to cekala pozdeji (20-22tt). Tak to bylo vazne prekvapko. Asi po tydnu uz to citil i manzel, kdyz mi dal ruku na bricho. Na ultrazvuku jsem dokonce videla, jak prstikem tuka na brisni stenu 🙂 . To je spis legrace, protoze to citit samozrejme nebylo.
Ahoj holky,
tak já poprvé pocítila včera tedy v 17tt a hned několikrát, odpoledne mnou projela taková docela silná vlna a pak večer jsem cítila takový lehký ťuknutí do bříška (asi nožičkou)...nevim jestli to už bylo cítit i zvenku, ruku jsem zrovna na břichu neměla...tak doufam, že se večer ozve mimčo zase 🙂 je to krásnej pocit a jak píše kaculinka, hrozně zvláštní, jak mnou projela ta vlna, tak jsem se úplně lekla 🙂
Zatim to nejsou jednoznačný kopance, ale je to jiný než práce střev🙂
jé, já už bych taky chtěla cítit.
Ale jestli je to v závislosti na tuku, který má žena v těle, tak je neucítím asi nikdy 😀
Ahoj holky, já jsem první pohyby cítila v 15.týdnu, pže jsem si u TV lehla na břicho a prďolovi se to, samozřejmě, nelíbilo, tak pak řádil ještě dobrou hodinku 😅 Od té doby cítím pohyby tak obden (hlavně k večeru!) a je to fakt super 😎

Rova: tak to by chtělo do toho praštit znovu...musím říct, že je to nádherný pocit. Ale ještě hezčí je ten, když ho kojíš a máš jej vedle sebe. 😀