Veganství a těhotenství

mariuhanka
13. zář 2018

Ahoj holky, jste tu nejaky veganky? Zjistila jsem ze jsem tehu a nechci nuc podcenit. Diky

lida9
13. zář 2018

ahoj nejsem vegan, ale jako postoj se mi to moc libi, bohuzel nemam tu vuli to vydrzet... kazdopadne bych po dobu tehotenstvi se chovala spis jako vsezravec, prece jenom to budes delat pro ten maly zivot v tobe🙂 a je to jen par mesicu... drzim palce, at se rozhodnes jakkoliv!

merope
13. zář 2018

Co znám vegetariánky, tak v těhotenství jsem je najednou viděla jíst maso - a říkaly, že měly prostě pocit, že to malému chybí, tak ho občas zařazují. Jinak výživa v těhotenství mně osobně přijde tak složitá, že s veganstvím bych určitě zaskočila za výživovým poradcem se specializací na těhotenství a konzultovala s ním.

alicam
13. zář 2018

Zrovna včera na mňa vyskočil článok.. https://www.vegansport.cz/blog/me-druhe-veg-i146/

ah1234
13. zář 2018

Ahoj, ja som viac-menej, az na obcasne domace vajicka (mam jednoducho za to, ze vajicka od mojej babicke, kde sa maju ako prasata v zite, lepsie jak my, nie su protiveganske). Kludne napis, co ta zaujima 🙂

ah1234
13. zář 2018

@merope Ono je to s tymi vyzivovymi poradcami dost problematicke - skusala som sama niekoho najst a marne - bud sa nevyznaju do vege stravy alebo sa nevyznaju do stravy v tehotenstve :( a kopu z nich s bohuzial nevyzna do nicoho a vedia radit len s redukcnymi dietami... minimalne tu v Prahe :(

Ale nasla som stranku na fb - Maly vegetarian, su tam sice na mna dost doktrinski a vela z nich odsudi kazdemu, kto da dietatu "mrtovu" (rozumej maso) alebo kusok syru raz za x rokov u babicky z style, ze su to otrasni rodicia, ale zakladatelka je velmi rozumna a venuje sa vyzivovemu poradenstvu. Sama bud este je, alebo donedavna bola druhykrat tehotna a pomohla mi krasne s jedalnickom za 1000 korun, mesiac k tomu som mala poradenstvo.

V mojom pripade sa na vegetariansku stravu prejst nedalo, pretoze mam alergiu na BKM, maso do ust uz proste nedam (napina ma z neho po tolkych rokoch), takze som jej pomoc fakt ocenila 🙂 a vdakabohu mam vsetky krvne testy, aj rozsirene v poriadku. Beriem iba B12 ako doplnok stravy 🙂 Takze da sa tehotenstvo aj na veganskej strave, ale rovnako ako na "vsezravej" clovek sa musi zamysliet nad tym, co je. Dlavit sa chipsami a sladkostami nie je spravna cesta, ale inak v konecnom dosledku na tom veganska tehula, co sa svojej strave venuje, moze byt "lepsie" zdravotne ako neveganska, co sa jej nevenuje. 🙂 Len to prosim nepodcen, miminko je ako pijavicka, kym bude mat z coho, tak zoberie, ale moze ta pripravit o vsetku vyzivu 🙂

voskovkyapastelky
13. zář 2018

Na fb a IG je holcina veganka - vegan blue pig (nebo neco takoveho) a ted je taky tehotna. Mozna by umela poradit.

orobs
13. zář 2018

@mariuhanka Doporučuji na YouTube a Instagramu uživatelku MaruškaVeg, je strašně fajn. Ač její životní styl nesdílím, tak ji velmi ráda sleduju 🙂 Má holčičku (9 měsíců) a je vegankou už dlouho.

merope
13. zář 2018

@ah1234 V Praze je dost dobré http://www.clinic21.cz/ - znám paní Astlovou z různých školení a dělá i poradenství pro těhotné. Ale netuším, jak to je s vegetariánstvím, natož z veganstvím. Já přemýšlím, že tam vyloženě zajdu a to jsem jenom za poslední rok a půl zhubla asi 18 kilo a teď si nejsem jistá, jak vlastně jíst, abych nepřibrala zbytečně a zase nesebrala dítěti něco důležitého.

ah1234
13. zář 2018

@merope ja som sa fakt na to vylozene pytala asi 6 rocnych doktorov v BA aj v Prahe lebo nepriberam (za 34tt 1.5-2 kg z vahy 48-49 kil na 50-51..) a vsetci mi povedali, ze staci jest vyzivne a miminko si vezme co potrebuje 🙂 ja kvoli refluxnej chorobe som skoro vobec nemohla jest posledny mesiac (mam ju mimo tehotenstvs, teraz je to hrozne..) a pan doktor mi povedal, ze sa nemam stresovat o babo, max o seba 🙂 ze proste babo je schopne ta fakt do poslednej kvapky vyciciat.

Inak s tymi poradcami - bohuzial skutocne vacsina tych dobrych si netrufa na veganske poradenstvo v tehotenstve, lebo sa s tym nestretavaju. Proste sa boja aby daco nepokazili, ale to je len dobre. 🙂 lepsie ako by mali poradit blbost, ak si nie su isti na 100%.

anetka1701
13. zář 2018

Já poslouchala tělo... a tělo si bohužell řeklo o maso :( je to 8 let, 3 těhotenství a kojení s masem, ted už od něj zase ustupuju... Podle mně tělo ví samo nejlíp co potřebuje 🙂

ester_davidova
13. zář 2018

Dobrý den, já tedy nejsem vegan - manžel je striktní vegetarián, já s dětmi nejím maso kromě ryb. Myslím, že je důležité řídit se vlastním úsudkem, selským rozumem a dělat věci tak, jak je cítíte jako správné. Nicméně: aminokyseliny v mase jsou plně nahraditelné kombinací luštěniny a obiloviny, jediné, co vám chybí je B12: proto za mne ryby a v zimě i rybí tuk, navíc v těhotenství i dobré pro vývoj mozku, lze ale plně nahradit za studena lisovaným lněným olejem (vyzkoušeny na dětech obě varianty, nepozoruji nějaké zásadní rozdíli🙂 obě jsou bystré vzhledem ke svým zájmům). Dále například vápník: chce se informovat, hledat - nakonec zjistíte, že spousta vápníku je v cibuli, v máku, dokonce v čerstvě mletém máku (tuším ve 100 - nebo 200? - gramech je ho víc nev litru mléka)... a tím bych mohla pokračovat. Recepty by se trochu mohly tedy stáčet k makrobiotice (například jimejinak.cz), ale jak říkám, já používám sama zdravý rozum🙂

ester_davidova
13. zář 2018

tfujjjj - rozdíly. Pardon. Nevím, jak se to mohlo stát🙂

zrzeckas
13. zář 2018

@mariuhanka pokud si jedla normalne, ci jak to napsat, tak si myslim, ze problem nebude. Od toho se chodi do poradny aby bylo videt jak mimi roste, takze kdyby se dr neco nezdalo tak ti to rekne a domluvite se, co a jak udelat. 🙂 Jedine, co ti muze hrozit je kapacka, kdyz by mimi nerostlo, nemelo by z ceho.... Znama to tak mela, ale ta byla na kapackach uz od zacatku tehu. Co jsem tak pochopila, tak jedla spatne uz pred tehu, takze telo melo vse jen pro sebe a mimi uz nic nezbylo. Ale tvuj pripad to snad neni 🙂 preji hodne stesti a pochopeni okoli 🙂

ahyt
13. zář 2018

Pozor u veganstvi hrozi nedostatek vitaminu B12 ktery je nezbytne nutny pro vyvoj Cns a jeho nedostatek vede ke spoustu problemum napr. svalove hypotonii o výživě se radsi poradte

silwiin
26. zář 2018

@ahyt obecne se vegani dopuji vitaminem B12 i mimo tehotenstvi🙂 masozravci vlastne ji to samy, jen prefiltrovany pres zviratka.
Pokud mas vyvazenou stravu, nemyslim si ze by bylo nutne se nejak nutit do masa a zivocisnych vyrobku, naopak - zelenina, soja, lusteniny jsou pro mimino vyborne, jestli si umis poskladat jidelnicek, nevidim tam velky rozdily pak ve stravovani v tehotenstvi.

mariuhanka
autor
26. zář 2018

ahoj holky, díky za info, trochu jsem si o tom zjišťovala a tak, no a dospěla jsem k závěru, že to dělám jak nejlépe umím. Objednala jsem si vitamíny vyloženě pro vegany. A mám takový pocit, když to tak sleduji kolem sebe, že si to kolikrát více hlídám a kontroluji než holky, co jedí normálně maso a vůbec to neřeší. Ale je pravda, že jsem se trošku podvolila a kupuji si jogurty a kefíry z jedné malé farmy, kde se k těm zvířatům chovají hezky a nejsou to vyloženě ty bezcitný velkochovy, kvůli kterým to vlastně dělám. A v tom budu pokračovat i s děťátkem, malý lokální farmy bez krutosti🙂 hezký den

petravidlakova
14. říj 2019

Ahoj chtěla jsem se zeptat jsem studentka v oboru nutriční terapeut a píši závěrečnou práci na téma výživa v těhotenství. Proto jsem se chtěla zeptat jestli nějaká vegan maminka by mi byla ochotná zodpovědět samozřejmě v anonymitě 10 otázek do mojí práce.
Děkuji

blackfox
14. říj 2019

@petravidlakova Ahoj, já se stravuji vegansky již cca 3 roky, předtím 2 roky vegetariánsky. Momentálně jsem ve 14 týdnu těhu a ráda ti případné otázky zodpovím 🙂

mimisef
14. říj 2019

Já jsem vegetarián tedy ale dám si teď občas rybu, mořské plody...maso asi už do sebe nedostanu,zatím jsem v 7 tt...kdo ví ...

petravidlakova
14. říj 2019

@blackfox díky 🙂 , mohla by si mi prosím poslat svůj email, zaslala bych ti tam soubor s otázkami ;)

blackfox
15. říj 2019

@petravidlakova Poslala jsem ti jej v soukromé zprávě 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru