Vícečetné těhotenství. Jak to udělat?

pepinna2
26. bře 2021

Ahoj,

holky, netušíte, jak udělat sama něco pro to, abyste nemusely donosit všechny tři plody ale jen jeden? Jde to nějak?

ema90
26. bře 2021

@amazonkajanik To je holt zivot. Prece si nenecham napriklad trojcata, ctyrcata jen proto, ze nekdo otehotnet nemuze a mela bych byt vdecna, ze ja to stesti mam.

ema90
26. bře 2021

@amazonkajanik A jasne, ze maji. Redukce se provadi. Dyt jsem to psala. Ale je tam riziko az 15% i pro dalsi plod/plody.

amazonkajanik
26. bře 2021

@ema90 takže i u přirozených početí? Nu, jsem o něco chytřejší,děkuji. Ale stejně ...je to skoro jako potrat ...nehodí se to, nedám to ...

ema90
26. bře 2021

@amazonkajanik Jj, i u prirozeneho poceti. Akorat zalezi o jaky vicecetny tehotenstvi se jedna.
U dvojcat jde redukce na jedno, ale u trojcat muzou doporucit redukci maximalne ze tri na dve.
Vzdy proste zalezi na tech plodech s ohledem na bezpecnost zdravi matky i toho tehotenstvi celkove.

Potrat to je, ale... Ono je fakt rozdil cekat jedno dite a tri.
Ten, kdo to nezazil, tak to asi nepochopi.
Ja teda trojcata nikdy necekala, dikybohu. Ale i zacatky s dvojcaty byly narocny a celkem dlouho mi trvalo se s tim smirit, ze budou dve.
Redukce me nenapadla, ale narovinu rikam, ze na zacatku tehotenstvi bych byla 100% radsi za jedno.
Ted uz ne, ted uz bych je nedala a moc se na ne tesime 🙏🏼🙂. Ale tri... nevim no. To uz bych se fakt bala o svoje psychicky zdravi. Tezko rict jak bych se zachovala. Ale myslim, ze bych byla hodne nestastna.

blondynka400
26. bře 2021

@pepinna2 kamarádka byla na redukci. Čekala dvojčátka, obě byly zdravé. Ale už jedno dítě měla a 3 by prostě "nedala" . Bylo to těžké rozhodnutí, ale bylo to její rozhodnutí. Vše dobře dopadlo a miminko se narodilo naprosto v pořádku ve 40 tt. Nikdo ti nemá právo do tohoto mluvit, je to jen a jen tvoje rozhodnutí, ať sakra těžké, asi stejně, jako potrat..... Ale u trojčátek je situace ještě úplně jiná než u dvojčat, které jsou "ještě v pohodě"

hezz17
26. bře 2021

@gracinka7 max 2 embrya. Coz ale neznamena, zr se z každého embrya nemohou vytvořit dvojčata = ctyrcata.

apoquel
26. bře 2021

Tři děti jsou náročné, ale úžasné a s největší pravděpodobností toho nebudeš nikdy litovat, když plod/y zredukujes budeš nad tím přemýšlet do dokonce života (coby, kdyby) .Nevim samozřejmě v jaké jsi situaci, ale jestli to jen trošku jde, nechala bych si všechny sourozence.

hezz17
26. bře 2021

@apoquel no... nebudeš litovat, pokud donosis 3 zdrave deti do terminu. Pokud se ti narodi trojcata ve 26.tydnu a všechny s nejakou vyvojovou vadou.... ro uz asi trochu litovat budes 😐

apoquel
26. bře 2021

@hezz17 stát se může cokoliv, kdykoliv 🤷‍♀️

hezz17
26. bře 2021

@apoquel jo, ale s vyrazne mensi pravděpodobnosti u jenocetneho tehotenstvi oproti vícecetnemu.

ema90
26. bře 2021

@apoquel Presne jak pise @hezz17.
Zenske telo je odjakziva prizpusobeno na jednocetne tehotenstvi. Jakekoliv jine je uz rizikove.
Dvojcetne uz je celkem obvykle, ale taky zalezi jaky typ to je.
“Bezpecnejsi” jsou dvojvajecne oproti jednovajecnym, ktere se taky jeste rozdeluji na ruzne typy.
O trojcatech ani nemluvim.
To uz je velmi rizikove tehotenstvi a trojcata se rodi jeste drive nez dvojcata.
Tzn., ze takove miminka jsou nedonosena, mnohdy narozena opravdu brzy a tak je tam daleko vetsi riziko ruznych vad.

Moralizovat neco o tom, jak by do budoucna maminka litovala atd...
Ono mit tri deti po sobe je velky rozdil oproti tomu mit tri deti zaroven.
Kdyz pominu finance, tak to, ze zenska ma proste jen dve ruce a ne vzdy funguji babicky a podobne.

Ja cekam dvojcata, ok, budiz. Ted uz bych je nedala, jsem za ne stastna. Ale na zacatku tehotenstvi jsem se s tim hodne smirovala.
A cekat trojcata, tak premyslim stejne jako tazatelka.
Tohle uz je situace, ktera se musi sakra dobre rozmyslet.

codal
27. bře 2021

@pepinna2 Redukce plodu určitě možná je, zvlášť při trojčatech. Vícečetná těhotenství nejsou pro člověka přirozená, nesou svá velká rizika. Doktor ti k tomu nic neřekl? Samozřejmě se může stát, že přijdeš při redukci nebo po ní o všechny. Dělá se po prvním screeningu, podle něj se rozhodne, který plod má největší šanci na přežití. Dobře to promysli, nebude snadné se s tím smířit, celý život budeš vědět, že měli být tři, to jedno ti je je bude celý život připomínát a vyrovnat se s tím nebude úplně snadné. Stejně tak nebude snadné starat se o trojčata, takže tvému strachu rozumím a sama nevím, či bych dělala. Co na to partner? Drž se!

amazonkajanik
27. bře 2021

@ema90 a teď si vem ta s těma patercatama 🙄

pepinna2
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
pampeliska1313
27. bře 2021

@pepinna2 tak tady snad ani nejde přemýšlet tak, že by jste si “pomohla sama” bez lékaře... a asi taky záleží v jakým týdnu jste..jako lékař je v tomhle jistota, zbytek je myslím akorát zbytečnej risk.

pepinna2
autor
27. bře 2021

Holky,
a kdyby jste se rozhodly, že třeba raději žádné dítě než tři, jde si od toho těhotenství nějak pomoct nebo s tím nejde bez interupce udělat prostě nic? Zkusit aby aspoň nějaká vajíčka odešla nebo i za cenu že všechny.
Prý červené víno pomáhá?

ema90
27. bře 2021

@pepinna2 Prosimvas... zacina mi pripadat, ze jste lehce mimo.
Cetla jste si ty prispevky tady?
Nebudte s prominutim krava a navstivte lekare ohledne redukce.
Chtit po domacku potratit tri plody? Chcete zabit i sebe nebo co?

gruyerre
27. bře 2021

@pepinna2 ne, neexistuje žádný bezpečný způsob, jak si sama přivodit potrat. A nejsou to žádná vajíčka, jsou to embrya.

pepinna2
autor
27. bře 2021

embrya, vajíčka plody... to je celkem jedno ale nechci to v sobě

pampeliska1313
27. bře 2021

@pepinna2 Jste v pořádku? Nemyslím to útočně, ale ať už jste se s partnerem nechránili, nebo jste po ivf, tak šlo o vědomé rozhodnutí - takže jste mohla počítat, že otěhotníte, pokud to nebylo úplně cílený. Každopádně mám pocit, že buď jste v situaci, kdy z nějakého důvodu nechcete dávat peníze za interrupci/redukci, ale to si zahráváte, to snad víte. Nebo se děje něco hlubšího, máte teď “depku” protože jste si to nepředstavovala takhle a nevidíte východisko. Ale pokud řeknete “nechci to v sobě” vyhledejte psychologa, ať se srovnáte, nebo běžte za tím lékařem.

gracinka7
27. bře 2021

@pampeliska1313
@ema90 spíš je dost mimo. Paní už mi psala zprávy a chtěla rady, jak sama od sebe potratit 🤦 Ale údajně je těhotná kamarádka 🤔

nazka
27. bře 2021

@pepinna2 teď si začínám myslet, že jsi troll. Neodpověděla jsi na žádnou otázku (ohledně věku, zázemí, atd) a teď je teda perla, že bys chtěla podomácku potratit 😄 babička se snažila potratit mámu.. Strkala si ramínko na kabáty až skoro do krku a díky bohu, máma to dala. Opravdu neexistuje žádný normální a bezpečný způsob, než to probrat s lékaři.

ema90
27. bře 2021

@nazka Taky si myslim, ze je to troll.
Takze uz skoda plytvat energii a odpovidat.

apoquel
27. bře 2021

@ema90 Moralizovani není můj styl, zakladatele jsem jen napsala, jak bych to udělala já, my o ní a jejím těhotenství nevíme nic, rozhodnout se už musí ona sama.

apoquel
27. bře 2021

@apoquel a až teď jsem to dočetla do konce, buď je to troll nebo je baba úplně vyšinutá, takže zbytečné komentovat.

cherie24
27. bře 2021

@nazka Ježíš to vážně s tím ramínkem? To je husty teda a ještě to babička přiznala? 🤦 Jako je fakt, že moje babička se tím normálně i chlubí, že si tenkrát zařídila potrat i když to nebylo vůbec jednoduché. Že chtěl děda vyškolit ji a ona vyškolila jeho. Já mám na to teda svůj názor... Přijde mi i dost hrozná ta představa, že lékař vybere plody, které odstraní. Zároveň je hrozná i představa trojčat, ale s pracovníci na výpomoc nebo paní na úklid už bych o tom aspoň přemýšlela.

ema90
27. bře 2021

@cherie24 Nevim tedy, jak to funguje s trojcaty, zda-li ma rodina narok na nejakou soc.pracovnici.
Ale i kdyby ano, ta pani tam s vami nebude 24hodin denne, kazdy den.
A pani na uklid, ok. Ale vse je o penezich.

A kdo detem do budoucna zaplati krouzky? Skoly v prirode? S miminama je to jeste sranda, pokud zenska koji.
Ale s vekem prijdou velke vydaje.

Tezko rict, jak bych se zachovala, uz to, ze cekame dvojcata byl sok.

A ze lekar vybere ten plod/plody ktere se “odstrani”... to mi prijde nahodou dobre. Kolikrat jsem slysela, ze by maminka nevedela, pro ktere se rozhodnout a ktere dat pryc.
Takhle to nemusi budouci maminka vubec resit.
Proste lekar vybere ten plod/plody, ktere jsou nejvice zivotaschopne.

cherie24
27. bře 2021

@ema90 nevím je mnoho průzkumu ohledně děti z vícečetných těhotenství a ty děti jsou na sebe neuvěřitelně vázané. Včetně toho, když dojde ke ztrátě nebo rozdělení mezi těmito sourozenci, že pak mají děti celý život pocit, že jim něco v životě schází. Jasně je to o penězích, ale když má někdo 3,4 nebo jako výše paní píše 5 děti, tak ty peníze u nich taky asi lítají a to i když nejsou najednou a znám i lidi, kteří byli dokonce z 10 ti dětí a všichni mají vystudovanou VŠ (většina z nich jsou inženýři) a nikdo z nich nestrádal v dětství. Ale jestli paní přemýšlí o tom jak by doma potratila, tak by měla hodně rychle utíkat k psychologovi. Protože v šoku člověk být může, ale tohle už je trochu moc.

ema90
27. bře 2021

@cherie24 Jasne, tazatelku prispevku neresim, ta je uz uplne mimo a nejspis si tady chtela udelat jen blbou srandu a vubec nic neni na jejim prispevku pravda.

Bavim se obecne o takove situaci.
Vazane na sebe dvojcata byvaji, ale predevsim ty jednovajecne a urcite to nevznika napriklad v 8tt tehotenstvi, kdy se tohle pripadne resi.
Plod v 8tt urcite nema paru o tom, ze mohl mit segru nebo brachu.

A k tem penezum. Kdyz ma nekdo tri deti po sobe, tak ty deti po sobe taky ruzne veci dedi. Obleceni, hracky. Tady musite koupit v jeden okamzik vsechno trikrat.
Zase je to o penezich. Pokud ma rodina slusny prijem, je zabezpecena, at si plodi deti jak chce.
Ale rodina, ktera si nadela deti a potom vyuziva ruzne socialni davky... o tom se nebudu ani rozepisovat.
Ale o to nejde.
Primarne jsem resila trojcata, ne vice deti po sobe.

Trojcata jsou proste rizikova a to velmi. Jak pro matku, tak pro ne. Neni vyjimkou, ze se trojcata rodi pred 30tt a to je proste brzo.
Myslim, ze pracovnice organizace Nedoklubko by o tom mohly vypravet hodiny, jaka rizika sebou takove tehotenstvi nese.

Ale samozrejme, at si kazdy jedna podle sveho uvazeni.

cherie24
27. bře 2021

@ema90 to nepopírám, že ty rizika jsou velká. Včetně těch výdajů kolem. Jen mi to prostě přijde hrozné, ukázat prstem a vybrat, které miminko se narodí a které ne a těch 15% že zemřou i ostatní plody taky není málo. Ale každý se musí rozhodovat podle svých možností a zdravotního stavu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru