Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vícečetné těhotenství. Jak to udělat?

pepinna2
26. bře 2021

Ahoj,

holky, netušíte, jak udělat sama něco pro to, abyste nemusely donosit všechny tři plody ale jen jeden? Jde to nějak?

merope
26. bře 2021

Sama je ta šance minimální - pokud se potratí jedno, často s sebou "stáhne" i ostatní. Ale jde to udělat chirurgicky.

pampeliska1313
26. bře 2021

@merope A nedělá se to jen pokud je těhotenství z nějakého důvodu rizikové? Já se v tom moc nevyznám, ale něco podobného jsem nedávno četla..

pepinna2
autor
26. bře 2021

zažila jste tu některá těhotenství s vícerčaty?

dadanana
26. bře 2021

@pepinna2 já mám dvojčata doma.
O něčem takovém jsem kdysy tady na koníků četla. Když jsem se dozvěděla že čekám dvojčata.. ale jak to chodí netuším.

kulisek_28
26. bře 2021

Tady se připnu, toto téma mě samotnou také zajímá.

pepinna2
autor
26. bře 2021

Já nevím jestli by se neměl člověk za takové úvahy stydět ... ale možná je i lepší starat se pořádně o jedno dítě a dát mu všechnu péči nebo ne?

pampeliska1313
26. bře 2021

@pepinna2 Ale vždyť se nikdo nevyjádřil tak, že by Vás soudil.

squezy
26. bře 2021

@pepinna2 Cetla jsem někde, že maminka čekala dvojvajecna dvojčátka a jedno dvojcatko mělo na 100% downuv syndrom. Rozhodli se tedy život ukončit a udelali to injekci sodiku do srdicka a tim se srdicko zastavilo. Musela mit mimco v sobě po celou dobu těhotenství, aby neohrozila druhé dvojcatko. Pokud je lékařský důvod, dá se to asi řešit.

pampeliska1313
26. bře 2021

@squezy jo takhle jo, když je právě důvod. To opravdu dají injekci a zastaví srdeční akci plodu.

squezy
26. bře 2021

@pepinna2 Čekáš dvojčátka, nebo snad trojcatka? Každý má právo se rozhodnout, ale nepíšeš nic konkrétního, jestli chceš poradit konkrétněji. Ale rozhodnutí je stejně vždy na tobě

pepinna2
autor
26. bře 2021

@squezy trojky

merope
26. bře 2021

@pampeliska1313 Já netuším, já si to jen zjišťovala v začátcích IVF když jsem řešila, kolik embryí vkládat a jaké jsou pak možnosti. U trojčat bych byla riziková skoro 100%, takže jsem primárně řešila pravděpodobnost donošení trojčat vs. riziko potratu při pokusu o snížení počtu dětí.

Kdybych byla neriziková, tak bych asi brala všechny tři stejně jako kdybych čekala dvojčata, tam bych to asi riskla (a zpětně vím, že by to možná skončilo špatně - i to jedno jsem rodila předčasně kvůli preeklampsii a přitom až do 7. měsíce vše ukázkové).

merope
26. bře 2021

@pepinna2 Pokud jsi bezriziková a dítě / děti opravdu chceš, tak bych to nechala na přírodě a "nešťourala do toho". Ono to riziko potratu všech je pak docela vysoké. A tři děti jsou teda záhul obrovský, ale tak první dva roky, pak už se zabaví spolu a je s nimi sranda.

ema90
26. bře 2021

Cekam dvojcata a nenapadlo by me premyslet nad tim, ze bych jedno dala pryc.

Ovsem trojcata... no... uprimne vam to vazne nezavidim, ta predstava je docela desiva, ale to asi vite, kdyz pokladate tuhle otazku...
Nicmene ano, jde to. Rika se tomu redukce. Ale nefunguje to tak, ze si vy vyberete ten plod, ktery chcete.
Urci to lekar, podle toho, ktery plod se jevi jako nejvice zivota schopny.

Nevim, jak to funguje, kdyz jsou vsechny plody v poradku, ale mne hrozilo po prvnim screeningu, ze jedno miminko bude tezce nemocne. Meli jsme na vyber bud redukci nebo donosit obe.
Pri redukci jsem byla upozornena, ze je az 15% riziko, ze to diky tomu nezvladne ani ten zdravy plod.

U nas nastesti nebylo nic takovyho potreba a jsou obe miminka v poradku, ale riziko, ze pri tomto zakroku nebudete mit nakonec ani jedno miminko, holt je.

janina1111
26. bře 2021

Já jsem trojčata také čekala, přirozeně a byl to děsný šok.....ale jedno se v 6tt rozhodlo samo odejít.....a upřímně jsem za to vděčná....neumím si to ještě s jedním dalším představit. Vůbec vám tu situaci nezávidím...Jak je tu psáno, je možná redukce, ale nese sebou samozřejmě svá rizika....Držím palce, at se správně rozhodnete a vše dobře dopadne.

omajda88
26. bře 2021

ahoj, zkus si zadat do vyhedávače redukce trojčat. najdeš určitě víc diskuzí na tohle téma 🙂 dopředu držim palce, ale už se rozhodneš jakkoli. je to jen na tobě, vykašli se na všechny, kdo by tě chtěli kritizovat..🙂

pepinna2
autor
26. bře 2021

A v kolika procentech to fakt dopadne tak, že donosíte všechny 3? Často se stává, že třeba jeden plod zanikne přirozeně sám?

ema90
26. bře 2021

@pepinna2 To se sice stava, ale pokud je tazatelka rozhodnuta, ze tri nechce, tak nemuze spolehat na to, ze jeden nebo dva plody odejdou samy.
Ma proste cas do nejakyho 12tt jak u jednocetneho tehotenstvi.
Potom ji nikdo na prani redukci neudela, pokud budou vsechny tri plody v poradku.

Edit: Vidim, ze tazatelka jste vy, pardon 😀

squezy
26. bře 2021

@pepinna2 Trojky, wow, gratuluju!!! 🙂 A je jasny, že si totálně v šoku. Všechno ale prober s doktorem na opravdu specializovanem pracovisti. V kolikátem tt jsi a kolik je ti let?? Mas manzela/partnera, rodinu, která by pomohla, zázemí? S trojkama máš narok na socialni pracovníci, která ti může denně dochazet, aby ti pomahala s dětmi, nebo s domácnosti - ted přesně nevím, ale určitě bys v tom nebyla úplně sama. I kdyz samozřejmě může ještě nějaký plod zmizet, stává se to. Maji všechny placenty, nebo jde o dvojvajecne a jedno se ještě rozdělilo?

marcicek84
26. bře 2021

@pepinna2 hele pokud nejsi troll tak prober moznosti s doktorem,do 12 tt jsou

levandule_k
26. bře 2021

@pepinna2 Když řešíš úvahy, co a jak, tak si představ, jak by bylo tobě, kdyby jsi měla být z trojčat, ale rodiče se rozhodli zredukovat tvoje sourozence, aby se ti mohli věnovat. Definuj si, kdy pro tebe začíná život. Jsou ženy, které si myslely, že je potrat ok, ale zamávalo to s nimi a jsou ty, které to nijak nepostihlo.

@ema90 15% je docela vysoké číslo

ema90
26. bře 2021

@levandule_k To prave je... genetice jsme se o tom bavili s pani doktorkou. Nastesti jsme se rozhodovat nakonec nemuseli a popravde doted nevim, jak bych se rozhodla, protoze tech 15% pro me bylo silenych.

fyii
26. bře 2021

@pepinna2 moji kamaradky sestra ma trojcata taky z IVF, taky jim nabizeli redukci, ale po x nezdarenych cyklech IVF a vzhledem k veku si je nechali. No lehke to nebylo urcite, hodne jim pomahala cela rodina. Takze to zvaz a rozhodni se co nejlepe dle svych moznosti je velky rozdil mit dve nebo tri deti najednou, kdyz mas jen dve ruce. Drzim palce

slunickonanebi
26. bře 2021

V úvahu přichází redukce. Pokud jsi z Čech, zkontaktuj např. Centrum fetální medicíny v Praze u Apolináře, pomohou ti zvážit pro a proti a správně se rozhodnout.

amazonkajanik
26. bře 2021

Takže jestli jsem to dobře pochopila, tak u umělého oplodnění, kdy se povede, že se uchytí více embryí, tak lze eliminovat počet? To mi přijde jako docela mazec! Obzvlášť pro ty, které prošly několika pokusy a stále nic 😟 a teď si vemte ty,které otěhotněly přirozeně a mají trojcata a nebo jako ta v tv prokládaná patercata s tím,že měli už jedno. Setra čekala dvojčata, kdy jedno zemřelo ve 12tt a druhé pak 25tt. Doma měla už 3letou holku a byla to pro ni těžká ztráta už u prvého ...

gabtom11
Autor odpověď smazal
Zobraz
ema90
26. bře 2021

@amazonkajanik Jasne, ze lze 😀 To, ze se nekomu nedari dlouho pocit dite neznamena, ze si potom prece necha treba ctyrcata 😀 Clovek se musi rozhodovat hlavne rozumem a treba ty trojcata uz jsou proste hodne k zamysleni.

gracinka7
26. bře 2021

@ema90 mám za to, že v dnešní době při ivf už doktoři vkládají jen jedno, max. 2 embrya.

amazonkajanik
26. bře 2021

@ema90 jako chápu že více dětí je záhul na psychiku a finance, ale beru to i z pohledu těch, které to mají přirozeně a ty tuhle šanci selekce zřejmě nemají, nebo o tom nevím, jako jsem nevěděla o tom,že to lze u umělého oplodnění ...