Vycházky na neschopence v těhotenství

mouse77
12. bře 2017

Ahoj holky,..chtěla bych se zeptat, zda některá máte zkušenost s neomezenými vycházkami? Jde to nějak udělat? ..Pokud půjdu na neschopenku a nešlo by to tak, tak se s partnerem skoro nebudeme vídat ☹

j.a.n.i
13. bře 2017

Tak ona ta sprcha se dá řešit i tak, že se po ní dojdeš podívat do schránky, neb vypadá výrazně líp, když voláš 5 minut po odchodu kontroly, žes byla ve sprše a jestli se mohou vrátit, žes opravdu mokrá a v županu, než když jim tohle tvrdíš druhý den. Ano, ani tohle uznat nemusí, ale ta šance je větší.

puutalo
13. bře 2017

@lussinka88 I tam ale musis dodrzovat vychazky, na to pozor. A musis mit svolneho lekare, ne kazdy chce psat pobyt jinam.

j.a.n.i
13. bře 2017

@puutalo A já se mu ani nedivím, když jsem viděla ten papír, který musí vyplnit a poslat na OSSZ, ono to není jen, že to někomu povolí, musí to tam poslat (předem) a ještě zdůvodnit to povolení změny pobytu.

lucykal
13. bře 2017

Byla na neschopence od 5tt byla jsem ráda, že nejsem v nemocnici. Vycházky jsem ze začátku vůbec neměla musela jsem jen ležet poté jen 4 hodiny. Vyjimku jsem od dr. dostala pouze na svatbu svou vlastní nahlásila jsem. Jinak jsem vycházky dodržovala.

lussinka88
13. bře 2017

@puutalo já to schválený od doktora mám, ale zatím jsem to nevyužila a vycházky dodržuju... mám je nastavený od 13 do 19ti a stejne tak do 11ti spím, takže pohoda. O víkendu budem slavit doma, takže mě vycházky trápit nebudou.

puutalo
13. bře 2017

@j.a.n.i Presne, ono to zduvodneni ne vzdy odpovida pravde a lekar nebude zbytecne kryt nekoho.

lussinka88
13. bře 2017

Holky moc to řešíte. Stačí prý na sociálce nechat telefonní číslo a oni Vám kdyžtak zavolají 🙂 slyším neslyším, jsme taky jen lidi, oni to chápou. Proč teda nevyjít vstříc, když časy dodržuju... K nám se sociálka nedostane ani ke schránce pač bydlíme, v oplocený rezidenci a vstup je pouze na čip nebo na číselný kod zvonku, který musí znát. Nikde žádný jména. Stačilo nahlásit číslo mobilu a bylo. Zatím na kontrolu nepřišli...

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
absintka19
13. bře 2017

@ttm to my mame taky, na socialce by ti rekli, u nas treba zazvoni a prijde jim otevrit nekdo jiny z baraku a vhodi do schranky.

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
xpila
13. bře 2017

@lussinka88 Jenže volat vůbec nemusí, absolutně to není povinnost. A není to o tom, jestli jsou lidi nebo ne. Prostě nedodržuješ podmínky a tím to pro ně končí.

lussinka88
13. bře 2017

@xpila to ano, ale pokud se nemaji jak dostat ke schrance nebo jak zazvonit tak proste musi zavolat. od toho jsem se s nima domluvila. na OSSZ mi rekli, ze to neni problem... jako urcite nebudu stat celou dobu pred brankou a cekat jestli nekdo prijde.

A to ze jsou to lidi jsem psala k tomu, ze proste se da s nima vzdy domluvit.

alcar
13. bře 2017

No kdyz uz jsme u toho, je vubec povinnosti mit zvonek? 😀

xpila
13. bře 2017

@lussinka88 NEMUSÍ zavolat. To, že jsi jim tam dala mobil, absolutně nic neznamená. Prostě nemají žádnou takovou povinnost a i když ses tak s nimi domluvila, tak to kontrolorovi může být úplně jedno. Máš povinnost mít prostě zvonek a tím to pro ně končí.

lussinka88
13. bře 2017

@alcar já myslím, že není 😀 Myslím, že na vesnici stačí mít okno do ulice 😀

absintka19
13. bře 2017

@lussinka88 stoji za to si to precist.
At mas prehled jak to chodi, par pripafu:

https://zpravy.aktualne.cz/finance/kontroly-pri...

A zde trosku teorie:
http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/191/1...

alcar
13. bře 2017

Vycuc z clanku: "Přestože muži nic nebránilo dát na dveře svůj kontaktní telefon, neučinil tak (kontrola tam našla jen dvě jiná čísla). Zvonek nebo jiný vzkaz chyběl i u mříží na schodech do čtvrtého patra." Takze dat na sebe telefon, kdyz mi nezvoni zvonek nebo se jdu sprchovat asi nebude uplne spatny postup.

j.a.n.i
13. bře 2017

@lussinka88 Souhlas, když bude na dveřích cedulka klepejte na okno, tak je to dostatečná součinnost při kontrole, neb zaklepat na okno může každý. Pokud tam bude volejte na číslo XYZ, tak většina s tím mít taky problém nebude, ale může se stát, že třeba kontrola fakt mobil mít nemusí a pak je to celkem tvůj problém, měla sis to zařídit jinak... Ono nevymlouvejme se, bezdrátový zvonek stojí nějaké 3 stovky a vyřeší většinu zde zmiňovaných problémů - jo a dokonce si ho člověk může vzít i do té sprchy.

lussinka88
13. bře 2017

@xpila To fakt nevím jak bych převedla zvonek k brance která je vzdálená od bytu 3 patra a 200metrů 😀 navíc naše číslo popisné je uprostřed uzavřeného komplexu a jediný jak se dostat z ulice přímo do baráku je přes garáž, která samozrejmě číslem popisným popsaná není, číslo popisné není označené ani u branky, která vede z ulice (opravdu číslo popisné nikam věšet nebudu, dům normálně zkolaudovali, takže je vše podle předpisů) asi důvod proc nemám zvonek se svým jménem bych uvedla že jsem rizikově těhotná a kvůli těm pár týdnům kopat přes půlku komplexu zvonek nebudu a nikdo to ani po mě nechtěl, když jsem jim vysvětlila situaci. Sami mi doporučovali na sebe nechat telefonní kontakt nic víc. Nikdo po mě žádné změny nevyžadoval.

@absintka19 vím jak to chodí. Řešila jsem v několika firmách zaměstnance, který byly dlouhodobě na PN a věděli jsme o nich, že si třeba i jinde vydělávají a dokázat to je opravdu náročné. Je téměř nemožné na tom základě ukončit pracovní smlouvu, maximálně dojde k ponížení nemocenské. Jinak sociálka postupuje následujícím způsobem, když nenajde "pacienta" na uvedené adrese - když nenajde/i nenajde zvonek, tak se snaží dostat dovnitř a zaklepat. Pokud ani tento kontakt nelze navázat tak obejdou několik sousedů zdali se v poslední době člověk zdržoval na této adrese až poté vhodí oznámení o provedené kontrole do schánky. U jedné konkrétní paní, která se na uvedené adrese nezdržovala několik měsíců to skončilo tím, že se omluvila, že zapomněla nahlásit změnu adresy a dostala napomenutí (po dvou kontrolách se to až řešilo). Jen to stálo několik týdnů jejích nervů než se případ uzavřel, jinak nedošlo ani k ponížení nemocenské, ani to nebyl důvod k rozvázání pracovního poměru...

Holky vy sami v tom hledáte problémy... Stačí si zavolat/zajít na svojí sociálku a zeptat se. Mě to napsali k papírům a nikdo s tím neměl žádný problém. Bez toho aniž by mě kontaktovali telefonem se nedostanou ani ke zvonku ani ke schránce a přesto mám vše řádně označeno - což už mám několik let (mám to uvedené i u první neschopenky na které jsem byla před několika lety a opět bez problému..) V praze prý normálka, nikdo se nedivil.

1lenuska1
13. bře 2017

My mame zvonek odpojeny kvuli psovi. Byla jsem na neschopence a pani ze socialky obzvonila cely barak, aby se dostala dovnitr, nasla dvere, klepala, busila, ja byla uvnitr a nechtela otevrit, protoze jsem si myslela ze je to otravna posta a byla jsem po operaci a vazne mi bylo zle. Az kdyz uz to neslo vydrzet, tak jsem otevrela dvere a byla jsem slusna ale hodne neprijemna. VUBEC me nenapadlo ze tam bude OSSZ! 😅 pani se mi skoro az omlouvala, ze to chape, ze mi da jen razitko a hned zase pujde... byla vytrvala. A lidska 🙂

lussinka88
13. bře 2017

@j.a.n.i jasný. Já mám specifické bydlení... od nejbližší branky jsme cca 200metrů, dobre dá se pořídit zvonek s takovým dosahem, ale do komplexu máme minimálně 4branky z různých koutů (je tu 7bytových domů) a opravdu sebou nebudu nosit 4zvonky. navíc nez bych pro ně došla, tak už by byli dávno pryč. Proto jsem to řešila osobně, takovýhle komplexu je tady víc. Když jdou na kontrolu, tak si berou papíry sebou, takže to tam mají napsaný. Opravdu víc pro ně udělat nemůžu. Předpokládám, že když tu bydlí víc lidí tak to třeba už u někoho řešili... Když jsem tam byla osobně, tak jsem si zapsala jméno poradkyně, která mi tohle poradila a zapsala mi to do papírů, takže kdyby byl problém tak se obrátím na ní, že jsem měla zájem tuto situaci řešit a že jsem pro to udělala maximum.

jen mi přijde, že se tady hledá problém kde není...

lussinka88
13. bře 2017

@1lenuska1 ano přesně takhle musí postupovat 🙂 takže když se nedozvoní, tak prokazatelně musí zkusit i jiné způsoby než jen vhodit papír do schránky. Přece jen kdyby to tak bylo, tak zaměstnavatelé by měli žně kdyby zjistili, že jejich nevyhovující zaměstnanec je na neschopence. Kdo by jim totiž dokázal, že zvonili? Bylo by to slovo proti slovu 🙂.

kamilka90
16. bře 2017

@mouse77 Já si budu o neomezené vycházky žádat, žádost najdeš na stránkách české správy soc. zabezpečení, gynekolog potvrdí a pak to jde pře nějakého revizáka a záleží na něm jestli to schválí...já mám nárok, protože neschopenku mám, protože pracuju na onkologii a tam být těhule nesmí a ani mě nemají kam přesunout, abych byla mimo rizikové pracoviště...ale za pokus nic nedáš ;)

tulikiss
16. bře 2017

@kamilka90 to jako vazne hodlas argumentovat tak, ze jsi na rizikovce presto ze ti nic neni, jenom kvuli praci. docela bych chtela videt toho doktora co ti tohle podepise, vzdyt by podepsal to ze podvadi a cekala by ho dost tucna pokuta. nehlede na to ze v takovem pripade te revizak uschopni. pokud te nemaji kam preradit mas byt doma na prekazkach za plnou mzdu ne na neschopence.

lussinka88
16. bře 2017

@kamilka90 ty jo to se mi nezda... pracuju jako bioanalytik v imuno labobine, takze prace s HIV vzorkama a vysoce infekcnim materialem + skodlive chemicke latky, radioizotopy a mutageny. Presto neomezene vychazky nemam. Zamestnavatel ma povinnost te preradit na bezpecnou praci (je to v bezpecnostnich smernicich vsech zdravotnich i nezdravotnich zarizeni). Pokud by ti chtel snizit plat, tak ti rozdil doplati ossz. V pripade ze se zamestnavatelem nedohodnes tak muzes trvat na tom at te necha doma v plne vysi platu. Jinak co vim, tak na neomezeny vychazky uz v podstate nejsou. Jsou v pripade nejakeho posledniho stadia rakoviny a jinych smrtelnych nemoci. Co vim a mam osobni zkusenost tak pry je takovy nepsany pravidlo, ze na pacienty s Cčkovou diagnozou socialka nechodi - shodli se prej na tom vsichni..

Ja jsem doma protoze mam spatny prutoky placenty jinak bych doma nebyla. Osobne me to moc nebavi. Tak mam 6hoin vychazky a stejne jsem snad nikdy nevyuzila celou dobu 🙂

kamilka90
16. bře 2017

@tulikiss Tak v první řadě mě to poradila paní ze sociálky, která u mě byla na kontrole a zadruhé na onkologii nám opravdu na školení o BOZP říkali, že musíš v těhotenství ze dne na den na neschopenku... sama bych si to nevymyslela, ale když mě to poradí sama paní ze sociálky, tak proč to nezkusit 🙂

tulikiss
16. bře 2017

@kamilka90 ja ti to neberu, jen ti pani ze socialky rika voloviny, ale to je tvoje vec. jasne ze ti zamestnavatel nerekne pravdu a nerekne ti ze mas narok byt doma za plnou mzdu kdyz te muze poslat na neschopenku a je to pro nej levnejsi.

kamilka90
16. bře 2017

@lussinka88 No teď na MDŽ u mě byla kontrola a paní ze sociálky mi to poradila, že to dělají, třeba to je okres od okresu...ale nechci se s nikým hádat, zkusit to můžu, nic tím neztratím ne? 🙂 Jinak to rizikové tak nějak chápu, že mají odpočívat, ale když to zdravotní stav dovolí, tak proč být takhle omezená.. ale tak vydržet se dá všechno 🙂 ono to utíká a za chvíli budeme na mateřské stejně ;)

kamilka90
16. bře 2017

@tulikiss Jasný asi máš pravdu, tohle by si měl každý zjistit a pak v práci argumentovat.. to je moje nevědomost...ale zkusím to, nic za to nedám 🙂

tulikiss
16. bře 2017

@kamilka90 no hlavne pochybuju ze ti tohle podepise tvuj gynekolog. uz z logiky veci, on tam musel napsat nejakou diagnozu, protoze tezko napsal "ma praci na h.vno 😀 " takze tim ze budes argumentovat nic mi neni jenom kvuli praci sme doma, tak vlastne doktor prizna ze si vymyslel diagnozu. byt tebou tak pisemne pozadam zamestnavatele o prerazeni na jinou praci a v pripade ze ji nema tak aby te nechal doma na prekazkach.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru