Falešně pozitivní Prenascan

efsonka
23. bře 2017

Ahoj vsem!

Chci se podelit o svou zkusenost s Prenascanem. Minuly tyden jsem se dozvedela ze mi tento test vysel pozitivni na Downuv syndrom na 99/100!! Doktor mi rekl ze je temer jiste ze dite ma Downuv syndrom. Ihned jsem sla na odber plodove vody a dnes jsem se z rychlotestu na Downuv syndrom dozvedela, ze dite tento syndrom nema!!! Uz jsem predtim dite obrecela a myslela ze je konec, ze je postizene, a ted jsem uplne v soku!! Sestra rikala ze plodovka je 100% vysledek. Takze Downuv syndrom nema. Tak holky jenom vam chci predat zkusenost s timto testem Prenascan, ktery stoji 14 tisic a byl FALESNE POZITIVNI. Je tu nekdo se stejnou zkusenosti? Nebo mate s Prenascanem zkusenosti dobre?

guinea
23. bře 2017

@efsonka To je hrůza! Já měla zkušenost "dobrou" - vyšel dobře, a synáček je zdravý. Spíš bych to asi viděla na zaměnění vzorků..?

efsonka
autor
23. bře 2017

@guinea Ja nevim, jsem opravdu v soku. Ja doufam, ze se neplete plodovka! ale to by melo byt na 100% ne? Malem jsem z toho omdlela.

guinea
23. bře 2017

@efsonka Plodovka by měla být na 100 %. Co ultrazvuk a nosní kůstka?

efsonka
autor
23. bře 2017

@guinea Ty jsou naprosto v poradku, doktorka v Gennetu mi pred odberem plodovky rikala ze je sama prekvapena jak normalne vypada UTZ ale ze tedy mam spis pocitat s tim ze tam Down je, kdyz to rekl prenascan. A pak jeste ale dodala ze zazraky se deji.. Tak ale tak vysoka pravdepodobnost u Prenascanu a je to uplne jinak.. Kdybych tohle vedela rovnou jdu na plodovku

monika9916
23. bře 2017

@efsonka JÁ byla v Genetu na Prenascanu a za mě dobrá zkušenost. Dcera je úplně v pořádku. Já se plodovky hrozně bála 🙂 Plodovka je 100% tak snad bude mimčo pořádku. Zázraky se dějí.🙂

dolezalovalucie
23. bře 2017

@efsonka Muzu se zeptat co je to ten Prenascan?

tulikiss
23. bře 2017

@efsonka no ty vysledky prenascanu rikali ze 99 deti ze 100 s takovyma hodnotama ma downa. no a ty mas to stesti ze mas to ste dite.

efsonka
autor
23. bře 2017

@dolezalovalucie Prenascan je test z krve matky, ma nahrazovat odber plodove vody a je neinvazivni. Stoji 14 tisic. Mel by ukazat zda plod ma trisomii 21, 18 a 13, Edwarduv syndrom a dalsi. Ma byt spolehlivy na 99%, me vyslo ze plod je z 99% ze 100 postizeny trisomii 21, a dneska mi vysledky z plodove vody ukazaly ze to neni pravda.

efsonka
autor
23. bře 2017

@tulikiss No ja doufam ze je to takhle a ze treba nezamenili vysledky z plodove vody nebo tak neco. Uz jsem ze vsech tech testu strasne zmatena ale zameneni vysledku u plodovky to snad neni mozne. Budu verit ze plodova voda rika pravdu

ilonne
23. bře 2017

@efsonka Existují tři druhy těchto testů - prenascan, harmony test a ještě jeden . Prenascan je z těchto třech nejméně spolehlivý.

vanilkacka
23. bře 2017

Je mi líto,ze máš za sebou takový stres. Můžu se zeptat, proc jsi tento test podstoupila? Zda ti už nějak špatně vyšel NT scr.? Pořád je lepší varianta, že to vyjde falešné pozitivní a plodovka to vyvrati než kdyby to vyšlo falešné negativní. Já podstoupila v Gennetu jejich test,co moc veřejně nenabízí a v poučení k výsledkům je přímo napsáno,že v nějakých 2 % může být výsledek falešné pozitivní.

alishka111
23. bře 2017

Všechny tyto testy mají udávanou falešnou pozitivitu minimálně 0,5%, spolehlivost negativního výsledku je kolem 99%. Hlavní výhodou ovšem je, že je to neinvazivní a amnio se dělá jen když je výsledek pozitivní (a to vždy, pro ověření)
Ani to, že to stojí zakovou raketu nezaručí, že to bude jistota, pořád je to "jen" screeningová metoda. Plodovka je plodovka. Mimoto, amnio také není stoprocentní, ale chybovost je způsobená výlučně někou vzácnou anomálií (např.mozaika...) taže se jako stoprocentní bere...

Já jdu v pondělí, myslím, že Panorama. Tak se duševně připravuju ☹

efsonka
autor
23. bře 2017

@vanilkacka podstoupila jsem to protoze mi vysla divne krev na prvotrimestrialnim screeningu a vyslo mi riziko 1:500, doktor rikal ze to neni vylozene spatny vysledek ale hranicni. Tak rikal ze pro jistotu udelame ten Prenascan. JJ asi to muze vyjit falesne negativni/pozitivni, ale muj dr to prezentoval jako jistotu, tak proto jsem byla dost prekvapena kdyz mi rekli ze plodovka je ok.

efsonka
autor
23. bře 2017

@alishka111 Tak ti drzim palce na tu Panoramu, snad ti vsechno vyjde dobre a nebudes muset na plodovku. Ja jen doufam ze kdyz mi vysel test falesne pozitivni ze nemuze vyjit i falesne negativni. Priste bych asi podstoupila jen tu plodovku.. I kdyz musim rict ze to neni nic prijemneho a doted mi neni uplne dobre.

winter
23. bře 2017

Také mám Prenascan za sebou, byla jsem v lednu a za me dobre. Vyšel mi negativní a i další vyšetření vyšla dobře. Myslím, že je nejake pravidlo, pokud vyjde falesne pozitivni, meli by ti vratit peníze. Nejsem odborník, ale myslim, že jsem někde v diskuzi četla, že ta falesna pozitivita muze byt zpusobena i syndromem mizejícího dvojcete. Ale opravdu netuším, jestli je to pravda... V každém pripade bych věřila plodovce.

vanea
24. bře 2017

Uf to je teda síla O.O nic moc horšího si asi neumím představit, ještě že vám to nakonec dopadlo dobře....já na to plánuju jít, pokud mi ty integrované testy v 17tt vyjdou blbě....a rozhodně to nechci nijak obhajovat, spíš přemýšlím nad tou spolehlivostí, abych se zbytečně neplašila...nemůže to být tak, že máš opravdu špatnou krev, ze které to takto vychází...ale měli jste prostě neuvěřitelné štěstí a miminko je zrovna v tom 1%, resp to jedno ze 100, které může být naprosto zdravé? Ono jako ta plodovka je jasná věc, jen je právě její riziko vetší, než to riziko, že miminko bude postižené, tak si právě říkám, jestli bych do toho měla jít....dle doktora ano, to mi říkal už na začátku těhu...ale po tom co jsem si všecko pročetla, tak fakt nevím, jak bych se měla zachovat...upřímně už jsem ze všech těch testů unavená a pořádně si to neužívám, protože se furt něčeho bojím, i když se snažím být v klídku a mít nadhled...občas to prostě na člověka dolehne :X

efsonka
autor
24. bře 2017

@vanea Doktor byl sam hodne prekvapeny ze Prenascan nerekl pravdu, a rikal ze jsem proste v tom 1% u ktere se to nepotvrdilo, ale nechapu proc to tam bylo, jeste s tak vysokou pravdepodobnosti. Meli pry dost fetalni frakce takze z me krve to snad byt nemohlo? Nevim nerozumim tomu. Ale pry kdyz je Prenascan negativni tak by to mela byt pravda, ale kdyz je pozitivni tak se to jeste overuje. Ale je pry dost vyjimecne ze se pozitivita Prenascanu z plodovky nepotrvdi, v Gennetu mi rovnou reki ze s takovymi vysledky krve tam ten Down proste je, jen se musi dovysetrit.. No a ejhle on tam podle plodovky neni. Dokonce jsem do Gennetu volala radsi dvakrat abych se ujistila ze je to pravda. Ale chapu ze se rozhodujes jestli Prenascan nebo plodovka, protoze plodovka ma sva rizika a kvuli tomu jsem na ni nechtela jit, ale nakonec jsem nemela na vyber.

vanea
24. bře 2017

@efsonka já tomu fakt nerozumím...achjo:/ no ale hlavně že jste v pořádku a máte teďka opravdu jistotu🙂 si to musím všecko nechat projít hlavou, už tak ji mám jak pátrací balón z toho všeho:D
teďka ještě koukám na tu Panoramu, jestli je teda přesnější, můj gyn. tam u nich v seznamu je, takže by mi o tom asi kdyžtak mohl říct víc... tak přinejhorším bude postup stejný no, nejdřív panorama a pak plodovka...
tak hlavně ať jsou všichni naši drobečci v pořádku 🙂 ❤

efsonka
autor
24. bře 2017

@vanea Pokud bude ta Panorama negativni tak na plodovku uz neni treba jit pry. To jen s pozitivnim nalezem. Doufam ze negativita je spolehlivejsi nez pozitivita 😉 Presne at jsou nase mimi hlavne uz v poradku. Ja mam termin 30 Srpna tak to mame skoro nastejno 😉

mirka2408
8. kvě 2017

Ahoj. Aj ja pridávam skúsenosť s falešne pozitivným testom. Nebol to prenascan,ale cf DNA test v Gennete, princíp ten istý. Vyšiel pozitivný na Downov syndrom, presnosť udávali 98%. Ultrazvuk bol úplne v poriadku. No a z plodovej vody downov syndrom nakoniec vylúčili 🙂
Aj prenascan aj ostatné testy DNA z krvi matky sú stále len screeningové metody, ktoré určujú iba riziko nie potvrdzujú diagnózu. Ale keď už to vyjde pozitívne a prezentujú to ako 98-99% istotu tak to s psychikou poriadne zamáva a ten stres miminku rozhodne neprospieva. Asi by mali byť s tými percentami opatrnejší.

ladeka
25. únor 2018

@mirka2408 Ahoj, můžu se zeptat, ty máš za sebou cfDNA test, co vyhodnocuje přímo Gennet? Hodnotil tento test i aberace pohlavních chromozomů? Nebo jen T21, 18 a 13? Doktorka mi sice říkala, že hodnotí i chyby na chromozomech X a Y, ale v papírech o tom nic psané není. Děkuju.

35_a_budu_mamka
25. únor 2018

Ja ho podstoupila na jare 2017, byl negativni, mimi je zdrave.

35_a_budu_mamka
25. únor 2018

@35_a_budu_mamka opravuji - na jare 2016

gabaada
27. únor 2018

Ahoj, já byla včera v Praze v Profemě na testu Panorama. Výsledky z 1. screeningu mi vyšly špatné a mám zvýšené riziko na postižení plodu. Vzhledem k tomu, že mám v děloze hematom mi doktorka raději doporučila odběr krve než plodovky, protože riziko potratu by bylo vyšší. Výsledky z krve by měly být příští týden. Mám strašný nervy...

verusky
27. únor 2018

@efsonka jee, je, to me moc mrzi, co mas za sebou. ale stejne- 1:500 je blbost, aby doktor tak jancil... mne vysel down z ttripple testu 1:60, tak to bylo jasne, ze neco musim udelat. plodovky jsem se bala a riziko z plodovky je 1%, takze kdyby mi down vysel 1:200, asi to neresim. v mem pripade jsem zaplatila prenascan, ktery nastesti vysel negativne. u dalsiho ditete jsem na tripple testy nesla a zaplatila si a spolehala na vysledek ze spec. utz ve 12. tydnu.
take si myslim, ze u Vas v prenascanu zamenili vzorky... a samozrejme to reklamujte...
a raduj se, dobre to dopadlo. presto Ti preji, at brzy zapomenes na to spatne, co mas ted za sebou...

klementynka44
3. kvě 2018

Ahoj, v tripple testu mi vyšel Downův sy 1:125. Je mi 37, doktor mi řekl že je to pravděpodobně kvůli vyššímu věku. Doporučil Panorama test. První odběr 11tt - řekli mi, že test nešel vyhodnotit pro nízkou hladinu fetální frakce. Prý asi málo odebrané krve. Druhý odběr 13tt - opět čekání 10 dní a opět výsledek nevyhodnocen pro nízkou fetální frakci. Je možné že je menší placenta a produkuje menší množství. Při obou odběrech jsem se ptala doktora, zda to nemůže znamenat postižení plodu. V žádném případě. Takže odběr číslo tři 15tt - týden čekání a závěr hraniční hodnota fetální frakce - vysoké riziko Dawnova sy. Doktor řekl 100% jistota. A hle, najednou to prý bylo od začátku jasné, proč byla hodnota stále tak nízká- plod je postižen bylo mi řečeno. Přesto, že po dvakrát mě ujistil, že hladina se zdravím plodu nemá nic společného. Za týden jdu na odběr plodové vody k potvrzení či vyvrácení diagnozy. UZ zcela v pořádku, nosní kůstka přítomna, projasnění šíje v normě 1,7 tuším. Stres obrovský.

absintka19
3. kvě 2018

Nevite nekdo jak to s efsonkou dopadlo?

klementynka44
3. kvě 2018

Můžu se ještě zeptat, jakou hladinu fetální frakce jste při odběrech měli? Já 11tt 2,1 - 13tt 2,7 - 15tt 2,8. Doktor mi nebyl schopen říci v kterém rozmezí by se hranice měla pohybovat..

absintka19
3. kvě 2018

@klementynka44 drzim palce

oveckaluky
3. kvě 2018

@efsonka No ty bláho...normálně bych trvala na vrácení peněz, tohle je jejich fatální chyba!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru