Ambulantní porod. Podařilo se vám odejít dříve?

xsipm04
20. led 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se jen zeptat, jestli máte někdo zkušenost s ambulantním porodem, tj. když se mimi narodilo, byla maminka i mimi zdravé a rozhodli se odejít domů z porodnice dříve než je běžné. Dočetla jsem se, že nechtějí pouštět z porodnic ani při podepsání reverzu dříve jak 72 hodin po porodu. V případě, že vše probíhalo bez komplikací, podařilo se vám někomu odejít dříve? D
Děkuju za odpovědi 🙂

betelgeuzz
4. čer 2011

@rebelie nojo, jenže na ambulanci v porodnici se doktoří střídají, takže stejně tam můžeš potkat úplně jiný personál, než při porodu. Já jsem chodila do poradny v místní porodnici, ale pak jsem se na poslední chvíli rozhodla rodit v porodnici 30 km daleko a nikdo s tím neměl problém.

rebelie
4. čer 2011

@betelgeuzz Já vím, že se střídají - právě některé holky poznaj několik doktorů, a pak u porodu nepotkávaj úplně cizí lidi... Já to fakt vidím na Neratovice a pokud mi nebude jó blbě a pokud nebudou nějaký extra ledovky, tak bych tam asi jezdila i do poradny... Ale čert ví, co bude za půl roku...

sussanah
4. čer 2011

@rebelie to sice jo, je fajn, pokud maji v porodce tve posledni zaznamy, ale zas vse super dulezite bys mela mit i v tehu prukazce (proto ji taky mame 😉 ) jako napr vysoky KT, cukrovku, krevni skupinu + faktor, streptokok atd.. Takze pokud je prukazka spravne vyplnena, tak to jako zakladni info k porodu pro dr staci. A taky to vidim tak, ze je to jen otazka nahody, jestli na monitorech a poradnach potkas stejneho dr jako u porodu.

rebelie
4. čer 2011

@sussanah Určitě to je otázka náhody - ale proč se té náhodě nevystavit? Já bych samozřejmě nejradši, kdyby o mě od puberty, přes početí až k porodu a do menopauzy pečoval jeden doktor(ka), ale když to tak nejde, tak bych radši zkusila štěstí, jestli třeba nepotkám toho svého v poradně - určitě bych byla radši, kdybych ho znala předem... Ale třeba budu rodit jen s PA, že? A tu si hodlám domluvit pro sebe "svoji".

verbalinka
5. čer 2011

@rebelie já Bulovku nerada, protože švagrové tam zmršili porod. Je to už skoro dvacet let, ale prostě ta nedůvěra ve mně je. Jsem prostě zaujatá, ale tím ti Bulovku nevymlouvám. Myslím, že v Praze je to skoro všude stejný a jen záleží na koho natrefíš. A pravděpodobnost, že potkáš stejnýho doktora v poradně i u porodu, je dost malá. Jim opravdu stačí jen záznamy v těhu průkazce, mimo to - při příjmu k porodu musíš vše znova hlásit. Nevím, jak jinde, ale v Podolí nemají spojené záznamy v PC, takže se tě při příjmu znova ptají na celou rodinnou anamnézu apod. 😖
Opravdu ti doporučuji Nerátky, případně Hořovice. V nerátkách jsou prý dvě skvělý PA (Květa a druhou si nepamatuju) a dají se zaplatit a budeš mít krásný servis. A jetě se mi na Nerátkách líbí, že i císaře vedou "přirozeně" - dá se lokální anastezie, partner může u porodu být, dítě hned matce ukážou 🙂
Nejlepší pro porod je nespěchat a zůstat doma a do porodky jet až na závěr 🙂 Jak říká Ivana K., až se doma nebude rodička cítit dobře a v bezpečí, tak má vyjet. A měla stopro pravdu, já jsem jela jen proto, že na mě tlačila máma a manžel a začala jsem se bát.

rebelie
5. čer 2011

@verbalinka Já jsem fakt rozhodnutá pro ty Neratovice, ale kdyby něco, chtěla jsem mít tu pojistku a Bulovka mi připadala, že není taková ratejna jako Podolí, Apolinář a tak... ale stejnak pojedeme do Nera - kamarádka tam rodila asi před týdnem a psala, že měla krásnej porod, navíc dítě jí dali hned na břicho, nechali ho u ní a po 35h jeli domů... takže značka ideál. Ještě se jí vyptám, zda měli svoji PA a jakou a jdeme do toho taky... (U té Bulovky bych potřebovala někoho s čerstvými info, ale s podobným pohledem na věc - tady všichni píší, že super, ale znamená to s oxytocinem a miminkem vráceným po 30 minutách v zavinovačce a to já nechci).
Mimochodem - v jakém tt jsi chodila k Ivaně K. na kurz? Já právě mám tendenci nasát co nejvíc informací rovnou a nechat to pak v sobě trochu uležet, ale ona myslím doporučuje kurz až rodičkám někdy v 30tt...

rebelie
5. čer 2011

@verbalinka Jinak už se vážně těším, jak jim na příjmu mezi kontrakcemi budu říkat rodinnou anamnézu... 😀

sussanah
5. čer 2011

@rebelie tu rodinnou anamnezu jsem ja mela napsanou jako prvni stranku v porodnim planu, at nemusim vse znovu prerikavat. Sice na to nakonec ani nedoslo, protoze jsem sla rovnou na sal tlacit. Ale na nasem kurzu nam to doporucovali, proste predat porodni plan spolu s anamnezou a resit jen dotazy. JInak ja jsem taky typ, co potrebuje dost casu na utrepani informaci, takze zatim doporucuju literaturu a internet na prostudovani 😉

rebelie
5. čer 2011

@sussanah Já bych právě docela ráda tu Ivanu, ale holt si asi vystačím z knihami a na kurz půjdeme tak v září, říjnu... S tou anamnézou do porodního plánu je to super nápad - díky moc. A doporučíš mi i nějaké knihy, co stojí za přečtení?

sussanah
5. čer 2011

@rebelie podivej se na www.azrodina.cz, sekce clanky, je tam spousta clanku o prirozenem porodu, nejake porodni pribehy mimo jine i ambulantni porody z podoli apod. Dobre clanky jsou i na http://www.porody.net/cms/index.php?option=cont...
a moc dobre pocteni je porodni dum u capa http://www.pdcap.cz/ Je tam i kniha od Zuzany Stomerove Moznost volby, par brozur na stazeni a celkove info, staci to poradne prolezt. Je to hodne i pro pord doma, ale proste si vytahnes, co bude potrebovat 😉
Z knizek ti muzu poslat v pdf IK - Hovory s porodni babou a Odenta - Znovuzrozeny porod. Pak doporucuju knizku od Ingeborg Stadelmann - Zdrave tehotenstvi, prirozeny porod a Ina May Gaskin - Zazrak porodu. Ta Ina je dost takova spiritualni (v originale je to Spiritual Midwifery), ale je tam hodne tech odbornych info, kdyz se treba nekdo pripravuje na porod doma atd. A pak si to vsechno ucelis na predporodnim kurzu a cele tehu mas co cist 😀

rebelie
5. čer 2011

@sussanah Ten Net už mám asi relativně projetej, Hovory s porodní bábou jsem četla, ale pokud bys měla v pdf toho Odenta, tak to bys mě moc potěšila (písnu mail do IP). A tu Stadelmanovou čtou úplně všichni, tak na to asi taky budu muset mrknout... díky moc za doporučení.

sussanah
5. čer 2011

@rebelie ta IS je faktmocfajn napsana, je tam spousta i takovych docela praktickych rad pro tehotenstvi. Sice je to hodne i na homeopati a aromaterapii, ale ja jsem tak obcas neco preskocila atd. IS bych asi doporucila o fous vic nez Inu. Odenta poslu 😉

rebelie
5. čer 2011

@sussanah Já si dám určitě nejdřív tu IS - to je taková klasika, a pak uvidím, podle chuti, zda se vrhnu i do té Iny... Za Odenta budu fakt moc ráda - to je taky taková klasika... Hele a co bys doporučila pro manžela? Chtěla bych, aby trochu něco načetl, ale nemůžu toho po něm chtít moc... nebo to mám nechat jen na ten kurz? (Budeme se snažit jít na kurz k Ivaně Königsmarkový.)

sussanah
5. čer 2011

@rebelie Ja myslim, ze kurz bude stacit, pokud teda chce vubec jit k porodu 😉 Pokud by chtel vedet neco vic, tak mi prisly fajn ty brozurky z porodniho domu u capa, to jsem preposilala taky manzelovi, at si neco pocte, beztak uz za ty 2 roky toho dost zapomnel 🙂

sussanah
5. čer 2011

@rebelie Odent odeslan 🙂

rebelie
5. čer 2011

@sussanah No, my to ještě neprobírali - jednak čekám, až za sebou budeme mít NT screening, a pak myslím, že o prázdninách bude dost času si o všem popovídat (jsme oba učitelé) - nechci na něj tlačit, ale jak ho znám, myslím, že k porodu chtít bude... Navíc já koketuju i s možností rodit doma, takže by na to mrknout asi měl... ale spíš to vidím na ty Neratovice. Jsem RH neg. a potřebuju, aby mi píchli něco proti těm protilátkám, protože určitě chci víc jak jedno mimčo, tak abychom nic nepropásli... Na ty brožurky mrknu, vážně díky.

rebelie
5. čer 2011

@sussanah Odent došel. Díky.

sussanah
5. čer 2011

@rebelie no u Rh neg jeste hlavne zalezi na Rh faktoru mimca. Picha se jen pokud je mimco + a to muze byt jen pokud je manzel +. My jsme oba s manzelem neg (dokonce jsme oba A- 🙂 ), takze tohle trbea vubec resit nemusime. Samoze pokud je jistota, kdo je otec 😉 😀
Na ten porod doma si dej jeste cas na rozmyslenou, je potreba hodne vsechny ty myslenky utrepat a vstrebat 😉

rebelie
5. čer 2011

@sussanah U nás je otec jistý a taky jistojistě Rh+... takže uvidíme... A s tím porodem - jak jsme se o mimi snažili dlouho a všechny kamarádky už odrodily, tak mám o tom napřemýšleno docela dost... Ale vidím to na ty Nera, taky proto, že bydlíme ve 4p bez výtahu a bojím se, že kdyby nastaly nějaké komplikace a bylo potřeba odjet do porodnice, že bych už při rozjetém porodu nemusela sejít dolů... přeci jen je to 110 schodů... Taky myslím, že snad nebudu rodit naposledy, tak třeba příště....

sussanah
5. čer 2011

@rebelie Kazdopadne ta injekce u Rh + mimca se da taky zaobstarat i doma, kdyz na to prijde. Doma taky docela zvazujeme variantu, ze se nikam nepojede, ale asi proste pockame, az to prijde a pak se rozhodneme. Pripravime si veci na obe varianty, PA prijede kazdopadne k nam domu a podle situace moji a mimca se potom dohodneme, zda jedem nebo ne. Ale chapu, ze 4.patro bez vytahu je docela aspekt, ktery se musi brat v uvahu..

rebelie
5. čer 2011

@sussanah Já si s tou myšlenkou pořád pohrávám, ale přeci jen jsem prvorodička, a pak ty 4 patra... a taky, pokud budeme rodit doma a něco se zvrtne, skončíme v nějaké ne moc fajn porodnici v Praze, a když pojedeme do porodnice, pojedeme do Neratovic, které se tváří dost přívětivě, takže to je pro mě taky argument... Svým způsobem je brzy to řešit, protože ještě nevím, co si moje tělo vymyslí za komplikace - zatím jsem bez problémů, ale trochu se bojím, že při mé váze a dědičných komplikacích se může vyklubat těhu cukrovka, a to by mě pak žádná PA doma neodrodila...

betelgeuzz
6. čer 2011

@rebelie vidím, že ses ptala na knížky. Dobrá je prý pro partnera http://knihy.abz.cz/prodej/partner-u-porodu, nečetla jsem, spíš z doporučení. Já ještě doporučuji tuto http://knihy.abz.cz/prodej/pruvodce-premyslive-..., zabývá se různými praktikami u porodu, na kolik jsou opravdu užitečné a vše dokládá výzkumy, které se dělaly. A pak teda kniha, která nesouvisí s ambuporodem, ale bondingem, nedávno vyšla a tady se dá stáhnout v pdf miniverze, je moc krásná http://www.dharmagaia.cz/kniha/827-m-mrowetz-i-...

sussanah
6. čer 2011

@rebelie to mas pravdu, ze ty neratovice pokud jsou lepsi, tak se zase musi vyjet zavcasu. Ja tohle nemusim nastesti resit, protoze v kazdem pripade pojedu do Brna. Sice je to daleko (bydlime 30km), ale porad je to nejblizsi porodnice. Takze at uz v pripade akutnim nebo normalne me proste ceka 20-30min cesty 😒

sussanah
6. čer 2011

@betelgeuzz je, taky uz jsem si stahla, diky 🙂

rebelie
6. čer 2011

@sussanah Tak ty to máš 30 minut do porodnice a koketuješ s porodem doma? Tak to bych to mohla taky začít zvažovat 🙂... Vidím to napoprvé na ty Neratovice a uvidíme příště...
@betelgeuzz Díky moc za tipy - ten bonding je super - to je pro mě bohužel další důvod proč zdrhat z porodnice, nebo rodit doma... ale třeba v těch Neratovicích to jde... Musím to nastudovat a hlavně asi pocvičit asertivitu - aby pochopili, že dítě jim prostě nedám 🙂))

sussanah
6. čer 2011

@rebelie no ja jsem mela prvni porod fakt ficak, odjizdeli jsme z domu s tim, ze jsem si nahmatala hlavicku a cesta do porodky (10min) byla pro me utrpenim, v podstate jsem lezela na sedadle, jinak bych sedela malemu na hlave.. Takze predstava, ze to taky pujde takhle rychle, tak proste radeji porodit doma nez na pumpe na dalnici 😉 tech 30min do porodky je kdyz je dobra dopravni situace, ale pokud treba pojedeme ve spicce rano, tak taky muzeme skoncit pred brnem v zacpe 😖

rebelie
6. čer 2011

@sussanah To je u prvorodičky dost nezvyklé, ne? Jakto, že jsi najednou nahmatala hlavičku? Bylo to jako dlouho nic, a pak se to najednou rozjelo? Je pravda, že za předpokladu, že podruhé to bývá rychlejší, bych asi na vašem místě začala shánět informace a nějakou šikovnou PA, co přijde k vám domů... Porod doma může být krásný, ale na dálnici bych opravdu rodit nechtěla...

sussanah
6. čer 2011

@rebelie no ja jsem mela dlouho dopredu poslicky, takze kdyz mi to zaclo, tak jsem ani nepoznala, ze to je porod. Proste jsem klasicky prodychavala. Po asi hodine jsem uznala, ze to asi porod je, tak jsem zacala psat casy kontrakci. Bylo to tak po 7min. Po dalsi hodce jsem sla do vany, tam to bylo jednou co 2min, jednou co 10min. Ve vane jsem byla taky asi hodku a pak jsem znovu musela na zachod (porad jsem se vyprazdnovala) a tam jsem zjistila, ze to tlaci nejak jinak nez "na velkou" no a samovysetrenim jsem si nahmatala nalehajici hlavicku 😅 Takze panika, manzel ficel pro auto a sup do porodky. V porodce rovnou na sal, praskli vodu, nechali jeste cca 10min roztahnout (maly mel velkou hlavicku a tipovali 4kg) a slo se tlacit. Takze secteno podtrzeno cca 4h 😝 Takze PA tentokrat hodlam volat klidne i 3x predem, at dorazi, mezitim uz precejen mam povinosti, musim nekam odvelet mladeho, takze pak se klidne muze stat, ze PA dorazi, ja budu otevrena na 8cm a sedej v tu chvili do auta a jed 30min do porodky 😖 Takze i z toho duvodu zjistujeme i domaci porod. Proste byt pripraven je lepsi, nez potom stresovat. Dodnes jsem presvedcena, ze nebyt vykulena prvorodicka, tak v pohode tenkrat porodim doma. Dodnes nechapu, jak jsem maleho presvedcila, aby jeste ve mne chvili vydrzel 😀

rebelie
8. čer 2011

@sussanah Tedy, tak to je dobrej příběh. Já jsem teďka trochu stresovala s porodnicema a skoro mě to taky znovu přivedlo k uvažování o porodu doma (ale mně na něm děsí to, že pokud by nastaly komplikace, odvezou mě do porodnice, co je neblíž a ta se mi moc nezamlouvá...). Nakonec dáme jako pojistku Podolí, kam si půjdu v pátek vystát frontu a číslo jedna zůstávají Neratovice, kde to mám předjednané s jednou porodní asistentkou... V případě, že bychom skončili v tom Podolí, tak bych asi opravdu chtěla ambulantně a co nejdřív, takže budu na podzim muset někde uhnat nějakou pediatričku... V Neratovicích asi klidně pobudu déle, ale i tak možná míň než obligátních 72h... A s tím porodem si mě fakt dostala - si představuju, jak s hlavičkou mezi nohama jedeme do porodnice... Máš pravdu, že je asi lepší být raději připraven na vše - včetně porodu doma...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru