icon

Chci císařský řez - mám obavy z vaginálního porodu

avatar
sfet
11. únor 2019

Ahoj tehule, maminky a snazilky. Jsem aktuálne na konci 36 tt a tudiz porod se blíži. Budu rodit na Kladne. Dnes jsem byla na poradne a rekli mi, že budu rodit vaginálne, že nevidí duvod na plánovaný cisársky rez, že se snaží vždy aby to slo prirozene. Pritom ja merim jen 154 cm, pred tehu jsem vazila 46 nebo 47 kil, panva hodne uzka, mám astmu a nevim pravidelne dejchat, navyše jsem trpela vaginismem a mam imrvere vaginálnej infekcie a Výtoky.vda se nejak ten cisár vybaviť? Vubec si normálni pôrod neviem predstaviť.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 18. čer 2026 · 37 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Plánovaný císařský řez vyžaduje lékařskou indikaci a obvykle písemné doporučení gynekologa nebo specialisty; bez takové dokumentace porodnice v praxi preferují vaginální porod.
  • V akutních situacích, kdy dilatace stagnuje nebo rodička selhává tlačit, personál provede akutní císařský řez, který často vyžaduje celkovou narkózu; pokud má rodička zavedený epidurál, může to snížit potřebu okamžité celkové anestezie.
  • U drobných rodiček s úzkou pánví (v diskusi příklady 150–155 cm) se v praxi častěji zvažuje císař, proto se doporučuje dopředu nechat změřit rozměry pánve a udělat váhový odhad plodu nebo vyhledat druhý názor a písemné doporučení.


Nejčastější otázky

Q: Jak požádat o plánovaný císařský řez?
A: Požádejte o písemné doporučení od svého gynekologa nebo specialisty (např. alergologa při těžkém astmatu) a předložte ho v porodnici; pokud porodnice (např. Podolí) vyžaduje komplexní péči od začátku, zvažte přeregistraci do jiné porodnice nebo získání doporučení od jiného lékaře.

Q: Kdy porodnice obvykle rozhodnou o akutním císařském řezu během porodu?
A: Akutní císař je indikován při selhání postupu porodu (stagnace dilatace, nepostupující sestup plodu) nebo při ohrožení matky či dítěte; v uvedeném případě rodička stagnovala na 8–10 cm a byla unavená, proto určili sekci.

Q: Může být výška pod 150 cm automatickým důvodem pro císařský řez?
A: V diskusi byly protichůdné názory: někteří uváděli pravidlo „pod 150 cm indikace“, jiní zdůrazňovali, že samotná výška není standardní indikací a rozhodují konkrétní rozměry pánve (v diskusi hodnoty jako ≥18 nebo příklad 20) a odhad váhy plodu.

Q: Jakou roli má epidurál při možnosti akutního císaře?
A: Pokud má rodička zaveden epidurál, lze v řadě případů akutní výkon provést s regionální anestezií; v akutních sekcích bez epidurálu se častěji používá celková narkóza, protože epidurál nemusí účinkovat dostatečně rychle.

Q: Kde hledat druhý názor nebo odbornou radu o porodu?
A: Doporučovaly se alternativní porodnice (uveřejněné příklady: Podolí, Vinohrady, Motol, Slaný) a poradenské zdroje jako web a fórum porodnice.cz; v diskusi byl jmenován i praktický doporučující lékař „dr. Koucký (Apolinář)“.

Q: Jak řešit strach z porodu a vaginismus před porodem?
A: Možnosti zmiňované v diskusi zahrnují konzultaci s porodní asistentkou před porodem (podpora před, během i po porodu), psychické srovnání, kurz porodu, lokální techniky (masáž hráze), a volitelné homeopatika nebo čaje jako doplňková podpora; některé porodnice také hodnotí psychický stav při indikaci.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Porodnice obecně preferují vaginální porod a plánovaný císařský řez provádějí pouze při lékařské indikaci nebo při selhání porodu.
  • Císařský řez je operační výkon s riziky a odlišnou rekonvalescencí než vaginální porod.
  • Písemné doporučení od jiného gynekologa nebo specialisty a dokumentace (vyšetření pánve, odhad hmotnosti plodu) mohou zvýšit šanci na plánovaný císař.


Sporné názory

  • Některé příspěvky uvádějí, že výška pod 150 cm automaticky indikuje císař; jiné příspěvky tvrdí, že výška sama o sobě nestačí a rozhodují konkrétní rozměry pánve a odhad plodu.
  • Některé názory preferují plánovaný císař před rizikem akutní sekce, zatímco jiní zdůrazňují, že plánovaný císař není „lepší“ variantou kvůli operačním rizikům.


Otevřené otázky

  • Jaké přesné hodnoty rozměrů pánve používají jednotlivé porodnice jako rozhodující kritérium pro plánovaný císař?
  • Jak konkrétně ovlivní závažné astma rozhodnutí o indikaci císaře a volbě anestezie v různých porodnicích?
  • Do jaké míry dokáže psychická příprava a řešení vaginismu změnit šanci na úspěšný vaginální porod u drobnějších rodiček?


Zmíněné značky a firmy

Kladno, Podolí, Vinohrady, Slaný, Motol, Apolinář, porodnice.cz, Koníku, iDNES

Zmíněné produkty a metody

epidurál, celková narkóza, lokální anestezie, plánovaný císařský řez, akutní císařský řez, měření rozměrů pánve (antropometrie pánve), váhový odhad plodu, laparoskopie, vaginismus, homeopatie proti strachu, masáž hráze, kurz přípravy na porod, porodní asistentka, písemné doporučení/indikace v těhotenské kartě, bonding

Místa a osoby

Kladno, Podolí, Vinohrady, Slaný, Motol, Apolinář, dr. Koucký

Strana
z2
avatar
lnk84
13. únor 2019

@sfet Každopádně to chce názor více lékařů, podle mě nemá smysl zbytečně zkoušet rodit přirozeně, pokud není příliš pravděpodobné, že to půjde. Myslím si, že je lepší rodit císařem plánovaně než akutně a to nejenom pro matku, ale i pro dítě. Ale je pravda, že osobní zkušenost s císařským řezem nemám..

avatar
sfet
autor
18. bře 2019

Ahojte, tak už mám po tom. Začalo to tým, že v piatok v noci mi odišla plodová voda, tak som nelenila hneď sme odišli do pôrodnice. Prenášala som týždeň, a keby som neporodim cez víkend, bol nástup dnes. Tak to vyšlo skôr. V noci mňa prijali, spravili monitor, ultrazvuk, vyšetrenia, poslali na izbu a že cez víkend porodim. Asi o hodinu začali kontrakcie. Najprv každé 4 minúty, potom sa skracovali, tak som chodila do sprchy, sedela na skakacej lopte, stále sledovaná monitorom, potom prišli fakt silné bolesti, tak mi dali epidural a išla som na porodny box. Tam zase monitor, už som bola otvorená na 5 prstov, musela som byť na 10, ani po 5 hodinách to nebolo o lepšie, stále len na 8 prstov, mala som hrozne bolesti, epidural prestávala účinkovať, hovorili mi že na tlak mi aj tak nepomôže, že bolesti byť musia, tak som to rozdychavala, bola na lopte, v sprche, nikde som dlho nevydržala, potom som mala skúšať tlačiť, o chvíľu som bola total vyčerpaná, nešlo to, bolelo mňa aj ležať, potom privolali doktora a on rozhodol, že v tomto prípade bude najlepší cisársky rez, ako som bola rada! Podpísala som papiere, odviedli mňa na operáciu, počas prípravy som prekonala ešte tri kontrakcie, potom kyslikova maska a nič. Trochu mi bolo ľúto tej úplnej narkózy, tomu som sa chcela vyhnúť, ale išlo mi hlavne aby sme to všetci prežili . Keď som im potom povedala, že ak moja mama mala dva cisárske, tak priznali, že mňa len trápili. Aj doktor povedal, že prirodzený pôrod bol utopia u mňa, lebo meriam 155 cm, pred tehotenstvom váha 47 kg, malý mal 3,7kg. Fakt som bola rozhodnutá rodiť normálne, teda že to zvládnem, čítala som si hodne o tom, ale potom som zistila, že toto jednoducho nie. Našťastie sme obaja zdraví a šťastní.

avatar
treasurka
18. bře 2019

@sfet Zkus spíš iporadnu na porodnice.cz, tam je dr. Koucký od Apolináře, který je skvělý, určitě ti poradí líp než tady...

avatar
ninive211
18. bře 2019

@sfet Gratuluji k miminku a jen velká škoda, že nakonec ti doktoři toho císaře nedokázali uznat předem a radši dopředu naplánovat. Zbytečně ses trápila přirozeně, když to stejně skončilo tou sekcí. Já ten hon za přirozeným porodem za každou cenu prostě nechápu...rodilas na Kladně, jak jsi původně plánovala?

avatar
sfet
autor
18. bře 2019

@ninive211 taky je mi to lito, že to nebylo možné naplanovat od zacatku a zažila jsem to co jsem zažila. Nakonec jsem rodila na Kladne, rekla jsem si, že nejsu padavka, že to teda dám, hodne jsem si o tom pocetla, a nakonec stejne doktor uznal, že to nepujde. Ted jak jsem tam hekala a úplne rvala bolesti jak mi kázali tlacit a ono to proste nešlo, tak jedna porodni asistentka na me rvala, že co si o sobe myslím, jsem velka hysterka, vedle rodí ďalší ženy a jen stresuji i ostatní, jak by se mi libilo byt na jejich miste, proc nejsu empatická alespon trochu, i ona má deti, taky mela bolesti ale nedelala zdaleka to co ja, pak me tam strašili, že porod muze byt i klestemi a to snad nechci, pritom dite se hodiny a hodiny nevedelo pohnout, stále tam byl problém. Sekce byla pro me vykoupenim. Sice vstavani z postele jako za trest, ale všechno lepší než ty nesnesitelne kontrakce a porod v nedohlednu.

avatar
ninive211
18. bře 2019

@sfet Jo, vstávání z postele po prvním císaři byl fakt masakr 🙂 Možná mělo vliv i to, že jsem měla nižší hodnotu železa a vstávala jsem po víc jak 24h. U druhého císaře jsem vstávala asi po 13 h a čekala jsem ze zkušenosti horo a jako "pohoda", dokonce jsem si i relativně v pohodě došla přes chodbu do té sprchy, kde mi sestra vytáhla cévku atd. Nesrovnatelný s prvním porodem. Sestry mi i říkaly, že tělo si prostě pamatuje, tak i proto to bylo lepší...ale hlavní podle mě bylo to dřívější vstaní z postele, že jsem nebyla tak zatuhlá.
No ale teda to chování v kladenský porodnici k tobě, to je teda hrůza, dělají z tebe hysterku a pak takhle....jako já rodit přirozeně (a že u druhého jsem si taky zažila prvních pár kontrakcí...akorát jsem do poslední chvíle nevěřila, že tohle jsou fakt ty kontrakce -byly po 20-50 minutách celý den před císařem, nepravidelně,ale vždy mě na chvilku paralyzovaly), tak řvu taky jak tur.

avatar
sfet
autor
19. bře 2019

@ninive211 jako necekala jsem takove jednaní, je mi lito, že jsem tolik kricela, ale kdyby jsem nemela bolesti a je konci strach o prcka, tak bych byla klidna a klidne by jsem si porodila. Už nevedeli co se mnou, porad me kontrolovali, porad tam nejaky kousek chybel, napokon prišel pán docent, ktery byl chapavej, kdyz zjistil, že merim 155 cm a moje mama ma 2 sekce za sebou, tak rekl, že tohle proste nedám, nebo dám a skončí to zle. Tak jsem rada. Trochu me mrzí že jsem nemohla zažiť bonding, nebo že jsem alespon neslysela plač malyho Když juknul na svet, protoze to byla akutni sekce v celkové narkoze, pak sranda, ja volala v jednu hodinu v noci sestrenici a vubec si to nepamatuji, jsem ho rikala, že jsem ubolena ale i tak šťastná mama, 18:45 byl porod, uz ráno v pul jedny me staveli z postele a hnali do sprchy, samozrejme je podepirali, v sprche se snažili pomáhat jak to šlo, to samé pak i ten dalsi den, ale tretí den už jsem vstala z postele jakoby nic, jizva boli stále, ale tak to beru, bylo by divné kdyby ne. Spis je blbý, že se mi vrátila astma a alergie, mám záchvaty a kaslat s tou jizvou jaksi nejde. Tak bojuji.

avatar
urtica
19. bře 2019

@sfet Panebože, teď to čtu - jednání PA strašné, tj. na stížnost. Měla jsem (druhý) porod krásný, ale křičela jsem taky - dle mě to k porodu patří a rozumná PA to ví - křik ostatních maminek mě nijak neobtěžoval. Viz. tady https://www.idnes.cz/onadnes/deti/porod-a-hlas....
Omlouvám se za spamování diskuze, ale je mi opravdu smutno, když občas čtu, co se ještě dnes děje u porodů..

Strana
z2