Císařský řez - jak to celé probíhá a bolí? Jakou narkózu zvolit?

marianka1562018
24. črc 2019

Dobry den, chtěla jsem se zeptat na vaše zkušenosti ohledně císařského řezu... za týden mám nástup na císařský řez... A nevím co mě čeká... mám strach :(
Bolí to ? Jak to celé probíhá? Jaká je lepší varianta celková narkoza nebo částečná... ? Budu ráda když mi napíšete vaše zkušenosti...

xenie131
24. črc 2019

ono je to hodne individualni. prvni cs sem mela ve 26 s jednovajecnymi dvojcaty. mela sem celkovou narkozu. 24 hodin po cs jsem vesmes prospala na jipce. po sprse a prevozu na pokoj sem litala jak drak. jizva nebolela. luxusne se zahojila. zadne problemy. druhy cs byl loni po 10 lete h. mela jsem jen castecne umrtveni. malyho sem videla hned jak ho vyndali. 2 hodiny na dospavaku a pak uz na normalnim pokoji. druhy den byl narocny. jizva bolela. bylo vedro. trochu se nitila. hrozne mi pomohlo stribro ve spreji a obklady z rapiku. to vrele doporucuji. hodne myt a vetrat. cca tyden to bylo trochu narocnejsi ale pak uz dobre. ale jak rikam. je to hodne individualni. castecna narkoza je super ze hned vidite prcka. at tak ci tak. vse se da zvladnout a prcek za to stoji. moc drzim pesti

vladienka
24. črc 2019

@marianka1562018 ja som teda mala akutny cs, takze celkova narkoza, vsetko narychlo, vsetko robene pomedzi kontrakcie takze nic moc.. mala sa narodila o 22, rano o 7 vstavacka a presun na sestnedelie.. malu som dostala 3 den rano nastalo, predtym kazde 3 hodiny kojenie a cez navstevne hodiny bola s nami cely cas.. ta bolest je prve dni masaker, ale doma to bolo ovela lepsie a clovek rychlo zabudne 🙂 ale keby si mozem vybrat chcem byt pre vedomi, doteraz mam dost depresie z toho ze som malu videla az rano.. v noci som sa zobudila na Jipke a pytala som sa co je s malou, nikto nic nevedel, nastastie som hned zase zaspala ale pamatam si to uplne 🙄

martinau5
24. črc 2019

Taky jsem rodila plánovaným CS a za mě super. Mám rada, vše naplánované 😁 až budu zase těhotná tak chci zase CS. Všechno bylo v klidu, přišla jsem o den dříve, prospala jsem se a šla na sál. Do dneška si pamatuji ten zvuk jak ,,vyloupli” malého a pak jsem ho uviděla🙂

petulejan
24. črc 2019

Já měla také akutního císaře,v celkové narkoze,nebylo na výběr. Po probuzení strašná bolest po řezu,dost pomohla kapacka proti bolesti. Malou jsem viděla až po několika hodinách,což není úplně super. Večer už jsem byla nucená vstát a byl to masakr. Takhle to bylo asi tři dny,potom už celkem snesitelne,krom toho,že nikdy neusnu na zádech a teď jsem musela,jinak to ani nešlo. Po téhle skusenosti bych dotaz toho dobrovolně nikdy nešla 😁

zrofka
24. črc 2019

Ahojky, mam za sebou obe varianty sekce. Pro me byla 100%lepsi castecna.
Prvni syn se narodil predcasne a ja musela po celkovou. Prijela jsem na dospavaci pokoj a byla jsem uplne mimo do druhyho dne.
Druheho syna jsem porodila pod castecnou. Ale byla jsem utahana po vyvolavani porodu. Takze jsem tam usinala a probouzela...bala jsem se, ze vyndani syna prospim... Nic jsem neecitila.nez do me rizli tak se me ptali zda citim snad stipani. Pri vyndavani jsem citila jak se mi hybe spodni cast tela..a v brise takovy zvlastni tlak. Vubec to nebolelo!!! Syna jsem slysela,videla dala mu pusu a jela jsem na pooperacni pokoj, kde mi dali kapacku. A byla jsem uplne v pohode. K veceru mi syna privezli a ja se s nim pomazlila. Vstavala jsem brzo rano. No, slo to... Ale vzdy se mi u toho mota hlava..😃 drzim palce

klllarinka01
24. črc 2019

Ja mela prvni cs pred tremi lety, planovany a vybrala jsem casteckou narkozu a pohoda. Nebolelo to, obcas bylo citit nejake skubnuti, jen mi bylonzle od zaludku a mela jsem nizky tlak tak se mi motala.hlava. sestricky byly fajn povidaly si se mnou a za chvili byl malej venku. Druhy den nic moc. Dalsi den sprcha a presun na jiny pokoj kde jsem dochazela za malym a uz jsem se musela sama hybat a ten pohyb to opravdu chce. Jak pro koho lepsi varianta, ale zdravotne je lepsi ta castecna, celkova je docela naloz pro telo. Ale kazdy at si vybere dle sveho. At vse dobre dopadne 🙂

ocetnicek
24. črc 2019

Mám za sebou 2 císaře, oba úplně v pohodě, jizva krásná, po 3 dnech už skoro nevíš o bolesti. Kojím plně, syn je super miminko.

marianka1562018
autor
24. črc 2019

@martinau5 a jak to všechno probíhalo co ti všechno dělali... ? Jakou variantu sis vybrala celkovou narkozu nebo castečnou ?

patmouse
24. črc 2019

@marianka1562018 Taky mam dve sekce. Obe planovane. Obe ve spinalu. Nesnesla bych pomysleni,ze me uspi a nebudu vedet,co se deje,neuvidim a neuslysim hned miminko... ten pocit je nepopsatelne krasny,kdyz uz neni moznost prirozeneho porodu...
po tom druhem mi moc do smichu nebylo,ale za to mohly komplikace...po prvni sekci jsem byla cila jak rybicka,hned jsem plne fungovala,na jizvu jsem si ani nevzpomnela...

marianka1562018
autor
24. črc 2019

@patmouse a jakto všechno probíhalo? Bojím se že na sále něco u cítim

drep
24. črc 2019

@marianka1562018 já sekci neměla, ale u spousty jsem byla. Ta částečná (spinální či epidurální) má tu výhodu, že mimčo hned uvidíš a budeš moct vzít do ruky a je méně riziková (riziko komplikací u svodných technik je mnohem menší než u celkové). Spinální anestezie je velmi spolehlivá, takže necítíš bolest, ale třeba počítat s tím, že ucítíš takový tlak či tah, ale odezní do tří hodina pak může bolet jizva, to už jsi mimo dosah anesteziologa a záleží, jak rychle na bolest sestřičky zareagují. Epidurální je trošku nevyzpytatelná, ale pocity by měly být stejné a ta hadička zůstavá, takže bys na vstávání měl mít potlačenou bolest. Celková je nutná u superskutnch sekcí, ale mimčo uvidíš až za chvíli a má nejvíc rizik, co se bolesti týče, tak závisí, co dostaneš na sále a zase, jak na tvou bolest budou reagovat sestry na gyndě. Předoperační příprava je u všech druhů stejná.

patmouse
24. črc 2019

@marianka1562018 budes mit prave tu anestezii,diky ktere neucitis nic...maximalne nejake jakoby tlaky,tahani...ale ne bolest!

patmouse
24. črc 2019

@marianka1562018 Ja mela kazdou sekci trochu jinou,ta prvni mela byt pozdeji,ale rupla mi voda jeste nez mi domluvili termin,tak jsem sla hned...
obecne ale na sale ti pichnou spinal,dostanes cevku,pak te zakrejou,napojej na vsechny mozny pristroje a pak je to fik fik a prcek je tu 😉
Hned ti ho ukazou,pak ho jdou merit,vazit atd a pak ti ho na chvili prinesou primo na sal,nekde nechavaji hned prisat...no a zatimco se tohle vsechno deje,tak tobe doktori cisti delohu,sijou te... 😉

martinau5
24. črc 2019

@marianka1562018 neměla jsem na výběr. U plánovaných je částečná, tudíž i u mě. Ráno byl klistýr, pak jsem dostala nějaké injekce a dali cevku (nevím jak se to přesně jmenuje. Prostě hadičku na moč). Pak mi zavedli kanylu a šla na sál. Na sále pichli epidural, zavedli něco do kanyly (myslím, že to byl oxitocin) a čekalo se až začne anestézie působit (cca 15 min). Pak přišel doktor a začal řezat. Za 5 minut byl prcek venku. Ukázali mi ho a pak ho šli zabalit. Při síti mi malého donesli na pomokojkani. Po šití jsem byla hodinu na JIPce a pak mě převezli na pokoj na dospání. Pak přišel manžel s malým. Ležela jsem do druhého dne. Celou operaci byl u mě manžel a pak byl u malého. 🙂

eva267
24. črc 2019

Já bych teda po zkušenosti chtěla celkovou. Na můj vkus jsem toho u spinální cítila teda dost. A to nejsem žádná třasořitka. Ke konci jsem omdlela, takže jsem malého stejně ani neviděla. Z postele jsem vstávala po 18-ti hodinách. Bolelo to dost první dva dny. Zlepšovalo se to ale potom neskutečně rychle.

vaculovav
24. črc 2019

Mám za sebou plánovaného CS, spinalni anestezie. Bolest jsem necítila, ale nepříjemné to pro mě bylo hodně. Celou dobu jsme si připadala jako by mi někdo skákal po břichu. Po vyndání prcka se mi udělalo špatné. Takže jsem partnera s malým co seděli vedle mě skoro nevnímá.. Malého mi donesli ani ne po hodině na potuleni na pooperační pokoji. A pak mi ho nosil co 3 hodiny. Večer vstávání do sprchy, myslela jsem že se už nikdy nepohnu 🤦‍♀️ další den na normální pokoj, malého jsem měla celé odpoledne, další den celý den, na noc si ho bravali sestřičky.. Ale s malým se mi fungovalo lépe než samotné

nik1
24. črc 2019

@marianka1562018 Ahoj, já šla na sekci kvůli nepostupujícímu porodu. Dostala jsem cévku (pohoda) a mohla jsem si vybrat celkovou nebo částečnou narkózu. Chtěla jsem aby byl manžel u toho, tak jsem šla do epidurálu. No bála jsem toho. Ale ono to nebolí. Musíš zůstat na boku v klubíčku, když to píchají, a cítíš nepříjemný tlak a hlava ti plaší, že to musí každou chvíli hrozně zabolet, ale nic to není. Nejvíc nás bolí strach. Pak mi přikurtovali ruce a já se hrozně bála, že ucítím to řezání, tak jsem chtěla, aby mi doktorka popisovala co dělá (To mi manžel říkal, že se mu snad zdám.) A ona už byla u dělohy. Pak trochu tlaku a tahání a pak křik miminka. Manžel šel k ošetření, pak mi ho ukázali a mohla jsem ho pohladit. To bylo asi 8 večer. Pak noc na jip. Přišel za mnou manžel, že je všechno ok. Sestra mě během noci chodila umývat od očistků. Ráno na nohy a na třetí pokus jsem vstala a šla do sprchy. Točí se hlava, břicho bolí pěkně, ale pomalinku to jde. Syna jsem dostala až další den, jinak jen nosili na kojení. Každý pohyb musí být pomalý a opatrný, vstávat přes bok a strašně pomalu, ale fakt mi to nepřišlo nijak tragický. Navíc myslíš jen na mimčo, takže není čas přemýšlet nad bolestí. Taky si můžeš říct o injekci proti bolesti. Třetí den už jsem běhala. Vstávání z postele bylo bolavý třeba ještě dva týdny, ale to už si skoro nepamatuju. Konec románu.

lennus
24. črc 2019

@marianka1562018 Měla jsem akutní ve 23.t. Zvažoval se pak plánovaný, ale nakonec jsem porodila přirozeně. Ví se, ze částečná narkóza je šetrnější, zajímala bych se o bonding a nadstandard, není nutné jít na jip, vzít si s sebou doprovod, aby nedošlo k separaci, za mě velmi důležité a podceňované, ale v zahraničí i v některých našich porodnicích už to tak někde funguje.

drep
24. črc 2019

@lennus naprostý souhlas a ještě doplňuji, že máte právo na neomezené návštěvy, ať si vnitřní řád oddělení píše co chce. Vždycky mi přišlo absurdní, že na aro chodí návštěvy i ve dvě v noci anebo tam jsou celý den a na ženu po sekci a zdravé miminko se může příjít tatínek podívat od dvou do čtyř na čtvrt hodiny.

lennus
24. črc 2019

@drep Jenže dokud se ženy nezačnou ozývat, nic se nezmění. Dítě patří k matce a jde to vyřešit tak, že na pokoji bude treba manžel a bude k mamince po sekci k ruce, může mimino okoupat, přinést na kojení atd. Pro mě to byla naprostá priorita, protože jsem měla za sebou porod ve 34.t. a 23.t., plus potrat mezitím, teď naposledy bylo vše perfektní, dokonce jsem řekla sestře, co chtěla malou odnést po porodu na sesternu, že to tedy ne a jdu s nimi, odešla jsem po svých, bylo mi skvěle 😀

calvac
24. črc 2019

@marianka1562018 neboj, mam za sebou tedy dva cisare, oba s castecnou (spinalni) narkozou. Bolest necitis vubec, jen tlaky. Po narozeni mimco hned vidis, opusinkujes pohladis. Po obou cisarich jsem teda chodila uz v den operace. Me osobne to bolelo minimalne. Jasne, jizva trochu tahne,ale za me v poho. Plnou pohyblivost jsem mela za tyden. U obou cisaru jsem byla ve spitale pet dni. Po prichodu domu se i manzel divil, jak jsem v pohode.

calvac
24. črc 2019

@marianka1562018 jo, jinak jsem kojila prvniho syna dva roky a druheho trinact mesicu. Oba mi nosili v porodnici pravidelne ke kojeni. Den po operaci jsem uz mela mimi jen u sebe na pokoji.

petulejan
25. črc 2019

@drep já byla na nadstandartu a sami mi nabídli,že když bude někdo se mnou,tak mi malou nechají hned.

drep
25. črc 2019

@petulejan ale tak já taky měla dceru hned u sebe, ale já byla po spontánním porodu. Po sekci bych u nás v nemocnic byla na jipu a nevím, jestli by se mi podařilo vyjednat, abych měla dítě u sebe

petulejan
25. črc 2019

@drep také jsem byla já Jipu jeden den,poté až jsem byla na pokoji druhý den,tak ní to nabídli. Na jip by to samozřejmě asi nešlo. To jsem také byla ráda,že jsem ráda. Ještě k tomu jsem tam měla slečnu po revizi,tak to dost těžce nesla,když mi malou vozili na prikladani.

deniska2
25. črc 2019

Ahoj holky ja mam planovanej Cisarak 26.9.približne a ted sem 31tt.mam holcičku ktera ma 6 let a mnela sem ji plny narkoze mala uz nemnela kyslík a ja se neotevirala mam.malu panev a.sem drobna zenska.v roku 2012 som rodila a v roku 2015 sem sla zas pod kudlu plnej narkoze po.cisaraku sem.si nahmatala bouli.v jizve zistili mi endometriozu.Ale po 5 mesicu sem.si.znova nahmatala bouli a byla este večší tak znova.pod kudlu a plnej narkoze a zas do tej istej jizvy..mne rezali ted mne to čeka po 4 krat do tej istej jizvy.Tak moc se bojim po 4 krat do tej istej jizvy mne budu rezat bude to urcite silene bolet 😭😭😭😭😭 bojim se moc a chci plnu narkozu mam brutalnej strach s epiduralky nechci mit umrtvene telo nedovedu.si to predctavit 😲😲😞😞 pomali sa to bliži mam depky ako to.zvladnem 😔😔😔😔😔

ivuska1986
25. črc 2019

@marianka1562018 Ahojky, já měla jen částečnou. Přijdeš v domluvenou hoďku, provedou vyšetření, zkontrolují zda přetrvává důvod pro císař, udělají klistyr a jdeš na sál, někde čekáš až se sál uvolní apod. Obvazou ti nohy obvazem, kvůli prevenci krevních sraženin, sednes si na operační stůl, trošku nahrbis záda a píchnou ti umrtvovavku- nebolí to. Pak už mi u hlavy stal anesteziolog a všechno mi říkal, co se tam děje, co zrovna lékař dělá apod. Pak už přijde ta chvíle, kdy vytáhnou miminko, na minimální chvíli ti ho ukážou a taťka už šel hned k malý, podepsal si ji, zvážil, sestra mu ji omyla, oblékla a v době, kdy se mi dle anesteziologa mělo dělat blbě od žaludku přišel taťka s malou, položil mi ji k hlavě a byli jsme poprvé spolu jako rodina. Malá se narodila ve 12, pak jsem ji viděla až v pět. Co Ti budu povídat, první vstávání druhý den ráno bylo hodně krutý, omdlela jsem a vstala až na druhý pokus. Strašně to v oblasti jizvy bolelo, ale ta bolest rychle ustupuje, každý den se cítíš o 50 procent líp, za tři dny už je fajn. Cítit jizvu budeš ještě tak měsíc, možná déle, možná méně, ale dá se s tím už fungovat 👍

floruska
29. črc 2019

@marianka1562018 no je to individuální,měla jsem 3 porody normální,a ten 4-ty jelikož konec pánevní tak mi naplánovali císař,zvolila jsem celkovou narkózu protože mám fobií z jehel a prostě jsem ani nechtěla vnímat že mi miminko tahají z břicha ani ty injekce,byla jsem hodně vyklepana jestli se vůbec proberu a hlavně aby bylo Mimi v pořádku a velmi zvláštní pocit pak se probrat bez břicha a Mimi nikde, nebudu lhát velmi bolestivé oproti normálnímu porodu horší ale nejhorší jsou první 2 dny,pomáhá chodit a hýbat se,já jsem po 3 dnech byla na vlastní žádost propuštěna domu protože vše v pořádku a potřebovala jsem být i u ostatních dětí a pak už nebyl čas se zabývat nějakou bolestí -musela jsem lítat kolem dalších 3 dětí pak to odeznělo a za 10 dní po porodu jsem litala jako bych ani nerodila,jo a pomohl na tu jizvu ten stahovací pás pak to bolelo méně,ale určitě co nejdříve se hýbat ne to nechat rozlezet

nazka
29. črc 2019

@marianka1562018 ahoj, za mě můžu říct, že pár dní po jsem si říkala "a to bylo všechno?".
Radili mi částečnou anestezii, takže jsem miminko viděla hned. Jinak znám asi lepší chvíle, než jsou na porodním sále. Pichli mě do zad a hned jsem cítila teplo. Pak mě přendali a očistili. Malá byla venku snad během tří minut. Pak přišlo na řadu dlouhé šití, cca 2hodiny? Možná o něco méně.. Ale přišlo mi to nekonečné. Ale byl u mě manžel s malou.
Pak mě přesunuli na dvě hodiny na dospavaci pokoj, kde byli všichni po operaci. Byla neděle, byla jsem tam sama. Sestra mi pouštěla hudbu a byla moc milá, ale já byla oblblá. Pichli mi tam pak oxytocin na stažení dělohy a to bolelo. Dostala jsem zároveň léky na bolest. Ty dvě hodiny byly nekonečné. Pak se šlo na klasickou jip. Tam jsem ležela bez hnutí 12 hodin, ale už jsem měla mobil u sebe,tak jsem spala a posílala SMS..
Po 12 hod jsem vstala a šla do sprchy. Je to trochu nadnesené. Dělalo se mi černo před očima, ale došla jsem. Na posteli už jsem se pak mohla hýbat. A zas znovu za 6 hodin.
Když už zvládneš dojít na wc, vydají cévku. Jee to byla úleva. No a po 48 hodinách vy dali dreny. Já si je teda bohužel vyrvala sama, jeden jsem prislapla a druhý nějak ve spánku. Tak jsem je neměla. Tak dlouho. Ale jakmile byly tyhle cizí věci pryč, bylo to hned méně bolestivé.
Po týdnu vyndání stehů a hotovo.. Kdybys cokoliv chtěla vědět, klidně napiš i do iz 😊 držím palce. Taky mě to asi čeká a už mě odvaha opouští 😁

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru