Darování placenty - věděli jste o tom?

pavla555
12. čer 2018

Ahoj holky, já teď rodila císařem minulý týden u Apolináře a zjistila jsem, že mohu darovat placentu, což jsem vůbec netušila a dozvěděla jsem se to až při příjmu. Tahle možnost je při plánovaném císaři a zatím jen v Praze v Podolí, u Apolínáře, v Jihlavě a ve FN Brno. Darováním placenty pomůžete např. při léčbě očí, popálenin... a nebo dalšímu výzkumu. Tak snad nás přibude a pomůžeme 🙂

dc2015
12. čer 2018

Jak a k čemu se používá? Jsem mimo tyto lokality, navíc doufám v přirozený porod, ale v životě jsem to neslyšela 🙂

pavla555
autor
12. čer 2018

@dc2015 tak jak strucne popisuju k lecbe oci (napr. rohovky), k lecbe kuze - popalenin.... vice najdes napr. na www.natic.cz

pavla555
autor
12. čer 2018

@dc2015 jinak ja se to taky dozvedela az na prijmu pred porodem ☺

beruska1003
17. čer 2018

Taky jsem se to dozvěděla až u přijmu 23.11.2017 🙂

barchen
15. srp 2018

@pavla555 On je docela rozdíl darování a "darování". Pokud by to bylo pro nemocnici a jejich přímé zpracování, tak ok. Většinou je to ale pro další zpracování zdravotnických nebo farmaceutických firem (viz. např. darování krve, kostní dřeně..), tak to slouží na výrobu léků, testování atd. Asi to pomáhá také ale záleží, kolik to pak stojí a kolik se na tom vydělává. Jenom pro inspiraci, odběr a uskladnění placenty pro soukromé účely rodičů nabízejí komerční firmy za cenu od 10.000 - 100.000 Kč ročně, záleží, jestli se jedná o kousek tkáně nebo o komplet službu. Účastnila jsem se jedné přednášky firmy, která to nabízí, tak proto vím.

pavla555
autor
15. srp 2018

@barchen muzu se zeptat co to bylo za firmu? Jinak ani nevim, ze se placenta da uschovat. Vim o pupecnikove krvy a tkani. A ty rocni poplatky, jak pisete, neni to.spis za odber a pak rocni poplatek, ze je nizsi cena?... Jinak ano, mate pravdu, ze neco se prodava (treba plazma...), ale ja to taky beru, ze ,,nas,, to posune zase o kus dal ve vyzkumu.

urtica
15. srp 2018

@pavla555 Bohužel ta naše plazma se prodává např. do Švýcarska na léky a k nám se vozí neprověřená ze západu...tu a tam s nějakou tou žloutenkou. Takže nejen v potravinovém průmyslu, ale i v tom farmaceutickém, sloužíme tak trochu jako popelnice.

barchen
16. srp 2018

@pavla555 Samozrejme, ze to medicinu posouva dal. Nepamatuji si firmu ale mozna v diari poznamkach to nekde mam. Az najdu, napisu. Co si pamatuji, tak ceny zavisi od toho, co vsechno se uchovava. Jak pises,ten zaklad byla tkan, pak krev,pak placenta s odberem. Nejvyssi cena je samozrejme za vsechno,plus odber a uschova. Ale kdyz vidim ty castky za rocni skladovani,tak si neumim predstavit, ze statni porodnice/nemocnice muze vynalozit takoveto penize uz jen na uschovu. Mozna max. Ikem by neco takoveho mohl. Proto si spis myslim, ze to slouzi na jine ucely. Bylo by to krasne, kdyby to pomahalo u nas, treba CZ-SK, nebo propojene registry jako napr. u kostni drene ale takhle to zatim nefunguje..😐

pavla555
autor
16. srp 2018

@barchen Tak moje informace jsou takové, že první bylo možné uchovat, krev a pak tkáň a o placentě pro ,,soukromé,, účely ani nevím. Jinak největší částka je jednorázová za odběr a zpracování, pokud je vše OK, tak pak platíš a platíš roční poplatky. Roční poplatek za krev je 1500.- za krev a tkáň 2000.- - (pokud zvoliš platbu na několik let předem, tak Tě to výjde méně). Jsou to částky od jedné společnosti (ceny od jiných spol. asi budou rozdílné, ale asi né tolik) - jinak je to má vlastní zkušenost. Placenta se využívá, jak jsem již psala k léčbě očí a popálenin a i tahle společnost, které jsem jí já darovala, jí dále po zpracování rozesílá do nemocnic (Praha, Brno, Ostrava). Nevím jak to přesně chodí, ale myslím si že porodnice naopak za odběr dostane nějakou částku. Jinak roční poplatek za ,,uskladnění,, si myslím, že není tak velkej - musí si člověk uvědomit, že jsou tam určité náklady.... Ta placenta bych řekla, je jako když daruješ krev - může pomoci druhejm 🙂

barchen
16. srp 2018

@pavla555 Na přednášce firmy, kterou jsem absolvovala já před cca 3 roky, nám dali do ruky i jejich ceník. Přesně si pamatuji, že jsem si jen tak zběžně namodelovala v hlavě příklad, co bych teoreticky chtěla a roční částka mi vyšla na 80.000 Kč. (V duchu jsem si říkala, že to je polovina ročního školného na pražském PORG-u - základní vzdělávání). Jsem jsi jistá, že kdyby to byla částka kolem 2.000 Kč ročně tak bych o tom vážně uvažovala. Já nikomu nevyvracím to, že může/nemůže darovat, je to každého osobní věc, jestli a jak daruje, stejně tak jako darování krve nebo kost. dřeně v nemocnicích zdarma pouze za daňové úlevy nebo v darovacích centrech za úplatu (resp. za náhradu nákladů), protože platby za odběry zákon nepovoluje. Pouze jsem toho názoru, že běžná státní nemocnice nemůže tyto věci uchovávat z finančních důvodů a jelikož je to nemocnice a ne výzkumní ústav nebo středisko klinické medicíny, tak na co jim to skladování je. Zřejmě další pře-prodej, pokud ze zákona můžou (nevím, neznám medicínske právo) a mají z toho finance, tak taky proč ne.

pavla555
autor
16. srp 2018

@barchen Já to taky neznám, jak to v tomto ,,farmaceutickém a zdravotním světě,, chodí, proto jsem taky opatrná na to co píšu. Taky neodebírají asi nic na ,,sklad,, co by nevyužili... Ale myslím si, že oni něco odeberou, za odběr zaplatí nemocnici, pak se to zpracuje a zas ,, prodá,, nemocnici a pak zaplatí zdrav. pojišťovna.......... asi tak nějak si myslím, že to chodí 🙂
Jinak jestli o tom uvažuješ tak se můžeš podívat na www.natic.cz je tam i ceník. Já tam mám od obou dětí a jednání je velice solidní 🙂. Dokonce mi přišla i pozvánka na konferenci, ale bohužel mi to časově nevyšlo ☹. Hezký den 🙂

beruska1003
19. zář 2018

Dobrý den,taky jsem darovala placentu minulý rok v listopadu v Jihlavě 🙂

jancabr
19. zář 2018

tady ve Východních Čechách vám už bez problémů dají placentu automaticky domů a můžete si jí nechat zpracovat na homeopatika, tinkturu nebo si jí můžete třeba zakopat na zahradě a nad ní vysadit strom jako památku na narození dítěte.
Jinak jí můžete nechat v nemocnici. O darování jsem ještě neslyšela. Dříve se dost používala třeba do jeleního loje, výzkum kmenových buněk, zpracování pupečníkové krve ....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru