Jak sama zvládnu novorozence a pejska?

kahira
22. lis 2014

Miminko se nám má narodit začátkem ledna, mám fenku moc hodnou, ale nechci aby brala dítě jako náhradu a žárlila a byla pak na něj zlá. Jde o to, že přítel 10ledna odjíždí na pracovní cestu vždy na 10 dní a na 4 dny dojede domů a bude tak jezdit minimálně 3 měsíce. Nevím jak s miminkem zvládnu venčení a podobně. Nechci jít k rodičům, tam bude odstrčená, nesmí k nim do domu, jen v předsíní. Podotýkám, že bydlíme s přítelem v bytě, sice v přízemí ale přece jen ji nemůžu vypustit se vyčůrat na dvůr. Nemůžu přece s 2 týdením miminkem v 10 večer jít venčit psa. Nebo ho nechat na 2 min v bytě a jít jen před byt, to si taky nedokážu představit :(

kacenka1111
23. lis 2014

@sarkar No, odbihat od dítěte naproti do kramu uz je trochu moc, ne? Coz když se zhoupne v zidlicce a zlomi si vaz? Napr.....Taky jsem tohle kdysi resila a asi 3x s ni odbehla, ale mela jsem tak podelanej zadek, ze uz bych to víckrát neudelala. A při te poslední odbihacce jsem prilitla domu a mala se dusila jako blazen a ja mela pul roku depky. Takze kvůli psovi nezanedbám peci o dite. To je jako předchozí majitelka bytu - nechala dite na posteli, cele obalene, ze se pry nemelo jak dostat ven a ejhle, sla veset pradlo naproti na tehdejsi klepace a maly ji spadl z postele a mel rozbitou hlavu a v nemocnici si ji pekne podali. Ja proste nechapu, jak muze někdo uprednostit psa před dítětem. Kor u malého mimina.

terezapetrova
23. lis 2014

@kahira me osobne prijde maximalne nezodpovedny a nevim co jeste nechat dite byt na chvilku doma samotne a jit si vyridit co potrebuju, muze zacit například hořet absolutne cokoliv ale je to každého věc jak je pak schopnej vyrovnat se s následky. timto samozrejme reaguju spis na ty prispevky tady klidne bez a nech dite samotne 😒 Ty to urco zdarne vyresis 🙂

terezapetrova
23. lis 2014

je to jedine tak lenost a asi neschopnost si věci zorganizovat když třeba nakupovat chodim a nechavam dite doma 😒

sarkar
23. lis 2014

@kacenka1111 no tak samozřejmě ne půlroční dítě co skoro ani nesedí ve vysoký židličce 🙂 Malé je 21m a má takovou tu židličku co je asi 40cm nad zemí a umí z ní vylézt sama 🙂 Samozřejmě každá maminka musí posoudit, co si může dovolit a co ne - když vím, že mám dítě, co má hysterák jen co poodejdu 3m tak ho samotné nechat nemůžu, ale tak to si myslím, že sem ani není nutný psát ne? To je snad logický...
A takový to co když co když...co když teď sedíš u PC a dítě ti stčí prsty do el. zásuvky? Dřív nebo později to dítě stejně samotný necháš. A jak může někdo upřednostnit psa...já nevím jak ty, ale já mám nějaký morální zásady, když už si psa pořídím, tak s tím, že se o něj budu muset starat do konce života holt. To by ho podle tebe měla jako dát pryč???

kacenka1111
23. lis 2014

@sarkar Nemusis ho davat pryc, jen pes chvilku pocka a jit na prochajdu okolo baraku s prckem a když ma napr teploty, tak holt pejsek chvilicku pocka a ja jsem nalozila malou do kocaru, poradne zabalila a holka holt cekala dole za dvermi sklen. a koukala ty tri minuty, co se pejsek před barakem vycural atd. Mala nesla ven, pejsek naopak ano a ja byla v klidu. Ale chápu, asi je to obtěžující troska te práce s oblekanim.

kacenka1111
23. lis 2014

@terezapetrova presne tak! je to lenost!!!! taky jsem musela malou oblekat a v pripade teplot nechat dole koukat přes sklo, ale uz bych nikdy nenechala dite samotne doma!!!

sarkar
23. lis 2014

@kacenka1111 jo aha! já teď měla na mysli spíš to noční venčení, co se probíralo na 1. stránce. Přes den s miminem, to je jasný, však stejně bude courat venku pořád 😀 Źe by si odešla na hodinovou procházku se psem to jsem nemyslela 😀 Takže to bych brala pejska s sebou. Ale ve 22h večer to už je něco jinýho. Nevím, jak přesně to mají psi s čůráním apod., my máme psa venku, takže venčení neřeším, ale předpokládám, že aby vydržel třeba od 18h do rána třeba do 8h tak to asi nedá, takže večerní/noční venčení bude asi nutný a to bych teda mimčo určitě kvůli tomu nebudila, hlavně když to bude v zimě - balit dítě do kombinéz apod. jen kvůli 3min. před barákem, to fakt asi nee.
A jinak jak jsem psala o tom že chodím do krámu, tak tam jsem taky myslela jakože když mi při vaření dojde citrón a venku je -15 a malá je doma polonahá (máme teplo) tak se mi jí nechce obléknout kvůli 15 metrům (máme to hned před barákem) a zaběhnu si tam sama (mám to za 2min), to zase jako ne že bych šla nakupovat na hodinu a ona mezitím seděla v židličce a koukala na TV 😀 Jen na vysvětlení.

evelp
23. lis 2014

já chápu, že ted si to nedokážete představit, ale pardon, musim se trochu smát...já mam děti 2, docela rychle po sobě a často řeším situace typu- starší je divoký, musí se jít vybláznit nejlépe ven, mladší je ale nemocný,...prostě když musíš, tak musíš, to samé, když mladší spí nejdéle jen v kočárku, ale starší spí jen doma, jak jezdit s obouma k doktoru a na nákup apod... prostě si to musíte nějak zorganizovat, i když to není jednoduchý, ale to tak s dětma občas bývá...
určitě nenechávat samotný doma!! nejdu pomalu ani na záchod, aby nebyli děti zabezpečený- i když u mě by asi starší ublížil mladšímu, je ještě dost křehký, tak proto, ale ono vám to pak tolik nepřijde, až bude mimi na světě

kacenka1111
23. lis 2014

@sarkar Ten obchod, mam ho minutu od domu a radsi ji navliknu, nedavno ( holce je 2,5 ) jsem resila lékárnu narychlo, potrebovala jsem mast pro ni nahonem a obvolala pulku známých a malem vytahla manžela z práce a nakonec ji proste oblekla. Fakt bych ji po sve zkusenosti NIKDY nenechala doma, i kdybych nemela dat citron ( chápu, ze to byl jen priklad, ale je uplne jedno co ). Mala akutne tu mast/gel potrebovala, protože uz 3 dny nejedla ( aftozni stomatitida ) a jakmile jsem ukončila hovor s mudrou, která mi doporučila ten gel, hned jsem zajistovala a holt protože nemela horecku, mazala jsem a ještě vzala psa.
A byla tu zminovana postacka - bud vezmu malou do naruce a sjedu dolu a pokud mala spi, tak ma posta smulu a necha mi papir a ja si později sjedu na postu a ještě vyvenčím psa.
Nas pes ( je mu ale 5 ) vydrzi od 18-19 do 7-8 v pohode, pokud nemá aktualne prujem. Pokud by mela prujem a mala spala a nikdo nebyl doma, tak si radsi necham nasr*at do kuchyne s prominutim.
Uz bych nikdy nechtěla prijit domu a rozdychavat ( myslim pomyslne, ne az doslova ) male dite jen kvůli..ale to je jedno kvůli cemu....

enidka
23. lis 2014

U nás je to asi tak. Máme 4 letého stafbulíka,Týnce je už rok a manžel je celej tejden v kamionu a venčení zvládáme 😉 prostě ráno jsem vždy vyběhla dřív než se malá vzbudila (s chůvičkou) a nechala pejsana vyčůrat a vybobkovat,během dopolka se to opakovalo a odpolko šel na prochajdu s náma a večer po uspání malé ;) je fakt,že my máme výhodu dvorku u baráku (jsme tu 3 byty),takže s ním nemusím nikam na ulici,ale i pro tento případ mám chůvičku na nějakých 500m 😉 přesně chce to zkusit upravit pejskovi režim před narozením prcka a ono to pujde 🙂

sarkar
23. lis 2014

@kacenka1111 tak to máme různě...pošťačku taky řeším s malou (ale tak mě stačí otevřít otevřít okno z kuchyně, když je nejhůř), ale vzhledem k tomu, že máme velkou zahradu, kam v létě vybíhám asi 10x denně pro různou zeleninu, do sklepa, do špajzu, teď kontrolovat slepice a to by musela stát permanentně před dveřma oblečená 🙂
Paradoxně víc nehod se nám zatím stalo když byla doma se mnou nebo se mnou i s manželem, když byla sama tak nikdy nic ťuk ťuk. Kdybych bydlela v bytě a neměla na práci fakt nic jinýho případně měla nějakou špatnou zkušenost nebo dítě, který mojí nepřítomnost neumí chvilku vydržet - třeba zrovna trpící separační úzkostí, tak bych na to ale koukala jinak. To každopádně pisatelka pozná sama, co si může dovolit a co ne a hlavně se musí řídit hlavně svými pocity, my jí max. můžeme rozšířit obzory.

kacenka1111
23. lis 2014

@sarkar Tak zahrada je něco jiného😀 ja jsem ve 4. patre a travnik je opravdu pidi před barakem🙂 vypustit na zahradu je něco jiného.....A jen doplnim - nejde o hysterci dite, ale o to, ze když spi anebo sedi v zidlicce, muze se dusti, ne ze by chudera brecela, to bymi fakt nevadilo🙂

s_b
23. lis 2014

@cernoskaa promiň, ale já se před tebou nepotřebuju obhajovat, psala jsem svůj názor... je pravda, že na mimčo nebudu sama a i pro krizovky mám několik variant řešení. Prostě přijde mi lepší ho vzít sebou než ho nechat samotné doma... alespoň ze začátku...

pabka
23. lis 2014

Jen pro srovnani - kamaradka sla otevrit v bytovem dome dolu dvere navsteve a nechtela nechat malou doma samotnou, tak ji vzala sebou. Uklouzla na schodech, obe spadly, kamaradka jen modriny, ale pulrocni mala nastipnutou lebku, otok u mozku. Takze kdyby ji nechala tu minutu doma v postylce, udelala by lip. Takze to si clovek nevybere... Nemuzem byt ve stresu a hlidat dite 100% casu a stejne by slo uhlidat jen nonstop ziranim na nej a nebo ho brat i na wc a v noci u nej drzet straz... Kdyz je male, lezi v postylce, ma treba monitor dechu a chuvicku, tak je na par minut chranene pomalu lip nez v naruci na schodech, viz.muj pribeh. Takze bych psa pred barak klidne vyvencit sla. Nenechala bych dite samotne kdyz ji nebo podobne, kdy se neco stat muze. Ale kdyz spi....?

kahira
autor
23. lis 2014

Tak děkuji všem za rady, po některých komentářích mi je abych pravdu řekla líto, že jsem vůbec něco psala, kdybych věděla jak to smazat tak to smažu :(
Komentáře typu nezlobte se na mě ale je to k smíchu, a že mi to teď nepřijde, a ANO máte pravdu, opravdu nevím jaké to je se starat o miminko. Svého psa mám jako první dítě takže bych ho pryč nikdy nedala 🙂
Záchod pro psa taky možnost, ale to už s ní opravdu radši půjdu před ten barák. Každý pes je jiný, některý prostě když už to nemůže vydržet tak to pustí, ta moje tak dlouho kňučí a když se někdy stalo, byla z toho smutná a moc dobře věděla co udělala.
Dotaz se týkal večerního venčení chviličku před domem, ano děkuji za rady, pořídím si chůvičku i šátek. Zkusím se zeptat sousedů, nebydlíme tu dlouho, moc nikoho neznám, mamka nebydlí blízko.
Možná jsem to i špatně napsala a někteří to pak špatně pochopili, nedokážu si prostě teď představit , že se mi třeba na příklad v pondělí narodí miminko ve čtvrtek mě pustí domů a já ho ve čtvrtek večer dám do šátku a půjdu s ním na 10 min v -20stupnich nedejbože.... Jo možná to moc hrotím, třeba bude teplo 🙂
Uvidím jak to všechno udělám, fenka je zlatá, určitě mám v plánu mimčo nechat očuchat, děti má moc ráda, takže v tomto problém nebude 🙂 Jak jsem již psala jsme v přízemí tak asi nechám otevřené dveře a chůvičku do ruky a jen před dveře na trávu ji nechat vyčůrat a ráno už půjdeme s prckem, to ona vydrží, to vím 🙂

nuali
23. lis 2014

@kahira
Ahoj řešila jsem něco podobného. Manžel pracuje na 12ti hodinové směny - denní a noční, takže je mimo domov vždy od 5 do 7. Máme doma skoro roční štěňátko, které prostě 14 hodin nevydrží, ale to asi žádný pes. Dlouho jsem přemýšlela, jak to s novorozencem udělám. Pořídila jsem si baby vak, ale je na nic. Vůbec nám nesedí, malý je v něm zkroucený a pláče. Tak jsem se prostě musela naučit "zatnout zuby" a na těch 5 minut vyběhnout, když mimi spinká. Mám ho na boku, s podloženou hlavičkou - takže kdyby náhodou ublinknul, nic se nestane. Že by se mělo přihodit něco jiného, vážnějšího, si nepřipouštím. Ani nemůžu. Pejsek ven musí a nemám ho komu dát na venčení. Zprvu jsem se hodně bála, opravdu. Venku jsem byla nervozní, po schodech málem běžela, abych našla malýho, jak si spokojeně chrupká a netuší, že byl pár minutek sám 🙂 Po pár dnech mi to už ani nepřišlo, zvykla jsem si. Jen si 5x zkontroluji, zda mám ty správné klíče 😀 Takže za mě není problém na pár minut vyběhnout, nechat pejska vykonat potřebu a šup domů. Chodím naposledy kolem 8, pak jde ráno manžel a zvládáme to takhle zatím všichni. Spíš bude problém, až malý začne víc lézt atd. Teď leží tam, kde ho nechám 😀 Ale neboj se, jde to 🙂

nuali
23. lis 2014

@kahira Jako pomůcka pro mě bylo, že už v porodnici, když nás volaly na jídlo, tak byl taky malej třeba 10 minut v pokoji sám, než jsem se najedla. Monitory dechu tam nebyly, chůvičky taky ne. Takže mi to dost pomohlo, že jsem věděla, že to pár minut sám zvládne 🙂

kahira
autor
23. lis 2014

@nuali Děkuji 🙂 nějak to zvládneme, budeme muset, pomohlo mi když mi tu více maminek napsalo, že to dělá tak a tak, prostě jsem si to nedokázala představit, ale když to jinak nejde tak co mi zbyde, že? 🙂
Jsem z toho vystrašená a smutná, že budu na miminko sama tak to asi moc hrotím no...

nuali
23. lis 2014

@kahira Nehrotíš nic, prožíváš to normálně 🙂 Není to ideální, to vím i já. Ale když není zbytí... Jako do obchodu nebo někam bych fakt bez dítěte nešla, ale pokud je tvoje fenka rychlík a vykoná potřebu bez zbytečného protahování očucháváním všeho možného - jako někdy ten náš 😀 Jak už psalo pár holek, když jdeš na záchod nebo se osprchovat, tak to dítě taky nebereš s sebou a zrovna akorát se může něco stát. Takhle nejde uvažovat, ať si každý myslí, co chce. To by člověk nemohl přece ani spát. A celej den nes*at nebo si týden neumýt vlasy, jenom abych dítě hypnotizovala 24/7, jestli náhodou něco... Taky nemám ráda, když jsem sama doma. Ale my to nějak zvládneme 🙂

hadroslava
23. lis 2014

@kacenka1111 😀 hlavně že vláčet nemocný dítě dolů je obdivuhodná činnost. Nebuď alibistka.
@terezapetrova lenost..alespoň to není připos.ranost, že 😎

chroustinka
23. lis 2014

@kahira ja te pochopila, je toho proste moc noveho pro tebe nezazilas, chces mit aspon trosku predstavu co cekat. ano opravdu muze byt v lednu minus 15, do satku mimco treba hnedka v klidu nenavazes, muze byt blinkaci (mela jsem u dcery) a to je pak na nervy nez se clovek vsechno nauci 🙂 urcite nejaky system sama najdes, a bydlet v prizemi je vyhoda 🙂 ja tim jezdenim do sestyho ztratila pokazdy 5 minut 🙂

hanulkapal
23. lis 2014

Já si myslím, že je zbytečné se navzájem napadat, každý holt dělá, jak umí podle svého nejlepšího svědomí. Já se přiznám, že nevím, jak budu tyhle situace řešit. Pejsky mám dva, z 90% péče o ně závisí na mě, bydlíme ve 4. patře bez výtahu.. Zatím ani nevím, jak zvládnu sama dolů snést miminko a dopravit dolů na vodítkách oba psy. A ano, obávám se, že to prostě ze začátku nebudu zvládat, než si najdu systém. Myslím si, že na tom není nic divného, že se tazatelka ptá, jak to řeší ostatní. Nevím, jestli budu ze začátku (myslím prvních pár týdnů) schopná odejít z bytu, i když bude malá spát. Chůvičky nemám a byly by mi k prdu, protože než vyjdu 4 patra se dvěma rozjívenýma psiskama, tak to je celkem věčnost..

chroustinka
23. lis 2014

a jinak kazda mama je zodpovedna za svoje dite ne za to cizi takze at si to kazda doma nastavi jak uzna za vhodny a jak se s tim co se tyce zodpovednosti srovna 🙂

cernoskaa
23. lis 2014

@s_b já to nemyslela zle jen mě zajímalo jak by jsi to vyřešila kdyby bylo třeba nemocný protože i to se muže stát a když nemáš kdo by ti pohlídal...

terezapetrova
23. lis 2014

@hadroslava mysli si o me co chces 😉

janinek
23. lis 2014

@kahira pred prvnim ditetem se kazdy 'blbe pta', protoze proste chybi ta zkusenost. Takze vZdy nekomu prijdou tve obavy zbytecne nebo smesne. Z toho si nic nedelej.

Nevim, jak to mas s mamkou a tchyni, zda pracuji a jak jsou daleko, ale ja bych si je treba na tyden domu pozvala, kdyz ma byt manzel pryc. Ocenis, ze ti uvari, vyvenci, zustanou s mimcem, abys vyvencila ty atd. Mozna te budou cilit nevyzadanymi radami, ale kdyz jinak pomuzou.

Uvidis, jak ti mimco bude spat a ono to kaZdy den bude jinak, takze uvidis podle situace. Mozna se nebudes bat ho nechat pet minut v postylce v devet vecer a s psici vybehnout pred dum a chuvickou na krku. Urcite si bwr vzdy mobil, kontroluj klice a mej nezamkle nejake okno, kterym by ses dostala dovnitr. Muze se stat, ze mimco bude doma a ty proste tech pet minut uvidis jako problem a budes se bat odejit. Tak pak holt dite do satku ci kocarku a vyvencit v 6-7 pred koupanim a pak driv rano. Kamaradku pobliz nemas, co by ti mohla vencit vecer cestou z prace kolem vas nebo tak? Nemusi to byt celych deset dni, treba obcas. Nebo prijit a hlidat chvili a ty vencit.

marecekavendulka
24. lis 2014

@kahira neboj,to zvládneš a na rady chytrých horákyní se vyprdni... 🙂

hedvizinka
24. lis 2014

Absolutne chápu tvoje obavy. Ja byla největší flegmatik na světe,do doby nez se mala narodila. Jsou ji 2,5mesice a k tomu mame zlateho retrievera. Kdyz přišlo prvni dilema-jak vyřešit večerní venceni,vubec by me nenapadlo nechat ji samotnou doma.ano,mam i monitor dechu i chuvicku,ale kdyby se nedej bože neco stalo a ja byla blbe 2min od baráku,tak nevim 😳.jak uz někdo na zacatku psal,chce to rychly zásah.tak jsem nahodila nas kuliskovy vak a na 5min vyrazila. Naštěstí to nemusím řešit porad,manžel funguje,ale kdybych musela,asi bych chodila na večerní venceni treba ve 20h pred koupanim,a rano uz muzete v 7h vyrazit,stejne budete vzhůru.ale vubec nedej na chytraky,co své mimco doma nechají.jsem taky prvorodicka a mam to proste tak hozeny,no a co.tak z tebe na chvili udělají ,,dilinu"😆😆 ale neboj,časem to bude lepsi-uz ted jsem mnohem víc v klidu-po 2mes..proste to chce cas a ono si to sedne.jen Te ceka chvilka chaosu,nez si to zorganizujes.😉jo a nas pejsek teda zarli;fakt ze se mu tolik nevenuju,ptz kdyz uz mi mala dovolí si sednout,tak jsem totálně vyčerpána-je to dablik 😄.ale neni to napořád.tyden od tydne je to lepsi 👍 drzim palce. Jen měj na zacatku pevne nervy a proste vydrz 😉

kacenka1111
24. lis 2014

@hedvizinka presne, pes vydrzi od osmi v klidu, pokud to není vylozene stene a mimco muze ještě v osm ven, pokud není -20....

@hadroslava teplotu nemela, mela rymu a zaniceny zuby....sla naproti do lekarny...laskave sklapni🙂
a pokud by mela mala v tu dobu horecku, tak radsi vytahnu manžela nebo s mastickou pocka a psa necham klidne vykonat potrebu v kuchyni, nez abych nechala malou doma a ty se klidne zblazni

soleilll
24. lis 2014

@kahira Mám taky lednové dítě, bydleli jsme v 1. patře a taky máme psa - v době narození malýho jí byl necelý rok, takže puberťák. Muž tedy naštěstí byl doma, takže jsem venčení nemusela řešit, ale dovolím si popsat, jak bych to řešila já (na základě toho, jak znám svého psa a své dítě). V lednu v rámci šestinedělí by dítě vůbec nemělo chodit ven, zvlášť, pokud bude pod nulou. Neznám přesně principy nošení, protože jsem to nepraktikovala, ale myslím, že šátek moc nezahřeje a X minut šněrovat novorozeně do zimního oblečení pro pár minut vyvenčení psa je nesmysl, určitě v prvních týdnech, kdy budeš mít všeho až nad hlavu. Sama brzo poznáš, jak tvoje dítě spí (jak často, dlouho a tvrdě) a v té době zcela určitě můžeš na 5 minut vyběhnout ven se psem. Později můžete společně na vycházky s kočárem (což u nás naprosto nepřipadalo v úvahu, protože pes táhl a chtěl běhat všude možně). Neustále přemýšlet nad tím, co se může miminu stát, je holej nesmysl a všechny bychom se musely zbláznit. To bys taky nemusela vůbec spát, protože cokdyž něco.... když zrovna tvrdě usneš? Nebo když sedíš na záchodě, nebo se sprchuješ, nebo vaříš..... Poznáš sama, že děti jsou docela dost odolné 😉 , takže ani pár minut osamotě pro ně neznamená smrtelný nebezpečí.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru