Jak se vyhnout císaři?

ivet1987
16. srp 2017

První těhotenství bylo zcela v pořádku, porod se rozjel samovolně, ale píchali plodovou vodu, po 15 hodinách kontrakcí ale skončil akutním císařem, dítě nesestoupilo a bylo veliké - 4400g. Já mám 159 cm a jsem malá, drobná. Z prvního porodu mám šílené trauma, navíc fobii z injekcí, nemocnic a všeho. Navíc prcek nějak blbě nalehl na močák, cévkovali mě a měla jsem na břiše dvě boule - močák a dítě. Celý měsíc před porodem mi nikdo nedělal váhový odhad, možná by rovnou doporučili císaře. Ve zprávě napsáno nepoměr plodu a pánve. Samozřejmě jsem měla problémy s kojením, dokrmovali jsme od porodnice.

Nyní v prosinci čekáme druhé mimčo a já jsem z rozhodování uplně v háji. Vím, že bude zase veliké. Risknout přirozený porod? Nebo se obejít bez hororu a naplánovat v klidu druhého císaře? To bych ale musela v celkové anestezii, protože částečnou bych kvůli mé psychice fakt nedala.

Lze nějak ovlivnit výrazněji váhu mimča? Bojím se že ne :( Kéž by měla jen 3,5kg a třeba by ten přirozený porod šel. U prvního jsem poctivě cvičila s anibalem, pila maliník, udělala si porodní plán a představovala si, jak to bude super.
Co mám udělat aby to tentokrát vyšlo? Jsem z toho zoufalá.

chimneysweeper1
16. srp 2017

ahoj, já měla císaře plánovaného, syn KP, a proběhlo to v pohodě. Když se s tím psychicky smíříš předem a myslíš pozitivně, je to lepší než akutní CS. Jinou radu nemám, ale moc držím palce.

ivet1987
autor
16. srp 2017

Já vím, u prvního jsem si vůbec císaře nepřipouštěla a taky z toho mam takový zážitek. Prostě nevím jestli risknout přirozený, s tím že pravděpodobně zase skončí císařem - ale aspoň budu vědět do čeho jdu. A nebo ten plánovaný. Ale zase bych asi psychicky byla dost na nervy z toho , všechna vyšetření, dopředu v nemocnici a vědět co bude. Uvidíme jak bude mimčo veliké za 10 týdnů a víc 🙂

latkovkybrno
16. srp 2017

@chimneysweeper1 Jsem ve stejné situaci, budu rodit potřetí, dva přirozené porody a nyní je syn KP a našikmo, takže nejspíš císař.. Dvakrát se už otočil hlavou dolů,ale opět se přetočil do kolébky... Oplakala jsem to, že by byl císař, ale po 10dnech jsem na tom začala vidět i pozitiva a nakonec jsem dospěla k pocitu, že je jedno, jak to bude, obojí má svá pro i proti..

radus90
16. srp 2017

Vahu mimca asi urcite nijak neovlivnis, ja jsem na tom podobne ...prvni syn 4200g, rodila jsem prirozene, jeste chvilku a skoncila bych taky cisarem, mela jsem strasne komplikovany porod, nakonec jsem zacala tlacit, ale kvuli me uzke panvi se zasekl v porodnich cestach a tahali ho ven klestema, nasledne taky cevkovali, dostala jsem kapacku a kvulu blbemu zasiti operace v celkove anestezii a oprava ...ted mam zase vetsi vahovy odhad, nejsem sice zadny prcek -176cm, ale riskovat prirozeny porod urcite nebudu, chci jit na cisare, protoze uz nikdy nechci zazit to, co u prvniho ...a dokonce se na toho cisare tesim 🙂

ejmate
16. srp 2017

Kamarádka byla na plánovaném císaři, protože má úzkou pánev. Nebyla v celkové narkóze a říkala, že to šlo. Sice prý u toho cítila velký tlak, když mimčo vyndavali, ale jinak prý v pohodě. Já ještě děti nemám, ale asi bych se rozhodla pro císaře, když máš takový zkušenosti u prvního.
Přeji hodně štěstí 🙂

no_title
16. srp 2017

ahoj,
úplně tě chápu, že se císaře bojíš. Já bych císaře při vědomí taky nezvládla. Malý byl KP až do 36.tt a otočit se nechtěl, takže jsme šli na manuální obrat, abych se tomu vyhla.
Ohledně toho, co se ptáš... Ve 23.tt velikost dítěte určitě neodhadneš, váha se začne individualizovat (hrozné slovo) až ve 3. trimestru. Udělat pro to můžeš maximálně to, že budeš jíst střídmě, víceméně by se mělo jíst stejně jako před otěhotněním a jídlo navýšit jen o jednu svačinku denně. A samozřejmě cvičit, plavat, chodit na procházky. Velikost dítěte ovlivňuje i cukrovka nebo nadměrné těhotenské nevolnosti v 1. trimestru (ale to ani jedno neovlivníš). Já jsem nevolnosti měla fakt hrozné a dítko je opravdu menší. Nicméně jsem taky drobná a jak už dosáhl váhy 2500 tak se tělo začalo chystat k porodu, tak si myslím, že tělo samo se přizpůsobí velikosti dítěte. (ale jen můj osobní názor)
Samozřejmě můžeš udělat některé věci jinak:
- Může ti pomoct sehnat si soukromou PA
- Kdy jste píchali vodu? Možná jen v tom je jádro pudla. Co když malý prostě potřeboval více času a bylo pro něj lepší, aby porodní cesty otevíral vak blan, byť by to bylo trochu pomaleji, ale pro jeho velikost to tak bylo lepší, ale pak se zbytečně zasáhlo? Já jsem možná trochu extrémista 😀 ale pokud nedojde k situacím typu hypoxie miminka nebo úplné zastavení porodu, tak bych nezasahovala. Leckdy porod i postupuje, jen postupuje méně než podle tabulek a pak se dělají tyhle problémy.
- Jak jsi zvládala porod psychicky? Jestli za tebou furt chodili a říkali, jak porod postupuje pomalu, mohla jsi být vystresovaná, tím pádem přirozeně dojde ke snížení produkce Oxytocínu a kontrakce buď ustanou nebo přestanou být efektivní. Žena u porodu potřebuje klid, ticho a přítmí.
- velikost pánve a výška či hubenost ženy spolu nesouvisí. Kdyby souvisela, tak moje rodina celá už dávno vymřela, protože naše ženy měly vždy 158 cm a méně, mamka měla u porodu dokonce 52 kilo (před otěhotněním 47) a já měla u porodu 3,5 kg, takže drobek jsem taky úplně nebyla. A naopak leckdy obézní žena má úzkou pánev neschopnou porodu. Naštěstí jde spíš o velikost kostí než o výšku nebo rozložení tuku 🙂. Ale pro tvůj klid, je lepší, když si necháš předem přeměřit pánev. Zajímá tě tzv. conjugata externality. Ta by měla mít nad 17 cm. U dítěte okolo 3 kil by měla být alespoň 18-18 cm

tulena
Autor odpověď smazal
Zobraz
luckylee
16. srp 2017

Nenech si zasahovat do porodu a zvladnes to.Najdi si dulu nebo komunitni PA a prober to s ni.☺

ladybird77
16. srp 2017

A v kolikátém týdnu jsi rodila? Je potřeba, aby tvůj gynekolog sledoval váhu dítěte a zavčas tě předal do péče porodnice. Já jsem to tak po prvním císaři měla, měřím cca stejně a váha dítěte byla tedy o dost menší. Doktorka na ambulanci mi řekla, že pokud neporodím týden před porodem sama, tak mi udělají vzhledem k 1, císaři vyvolávačku. U prvního porodu mě trápili dost dlouho, u druhého už jen dvě hodinky, ale taky skončil císařem. Stejná situace, dítě nesestupovalo, a to bylo víc jak o kilo lehčí, než to tvoje. Někdy to prostě sama ani neovlivníš.

ivet1987
autor
16. srp 2017

@radus90 Já byla po císaři dva týdny uplně mrtvá, no netěším se jestli to tak dopadne 😀

@no_title No jo musím se držet hlavně se sladkým, to já můžu 😀 Cvičit ani plavat a nic podobného teď nemůžu, ležela jsem teď v nemocnici s meningitidou a dva měsíce tvrdý klidový režim, což teda dost dobře s 2,5letým prckem stejně nejde 😀
Blbě mi nebylo ani jednou, těhotenství je naštěstí v pohodě, možná ten cukr trochu problém.
Vodu píchali až pozdě nějak až nějak po obědě, na sál jsem šla v 15hod. Jako úzkou pánev mám určitě, asi by ani neprošel a nebyla jsem uplně otevřená, myslím na 8 cm jen.

Psychicky uplně v pohodě, měla jsem vysněný svůj přirozený porod, neměla epidural, nic. Celou dobu tam byl doktor a že to půjde - což teda bohužel, pak se vyměnily směny a doktorka zavelela že je zle a na sál.
Jako otázka kde byl problém, já vím že jsem dole uvnitř malá, takže si dokážu představit jak bych měla potrhanou pipku 😀 I když zadek mám normální, rozměry pánve jsem našla v průkazce u prvního 25-27-31-18 nevím co je co 🙂 takže to by mělo být i v pohodě.

@ladybird77 rodila jsem přesně 40+0 Jo jo, někdy není přáno :(

ivet1987
autor
16. srp 2017

Jinak moc všem děkuji za reakce, asi potřebuju takovou tu psychickou podporu že se přirozeného nemám bát. No uvidím později, pokud bude váhový odhad přes 4 kg tak asi bude jasné že rovnou císař, to asi riskovat nebudu, ale hrozně si přeji ať je teď menší, což asi geneticky nehrozí a můžu směle do toho 😀

dora13
16. srp 2017

Zkus se sejit s nejakou soukromou PA nebo dulou, spoustu tvych obav muzete probrat, ony tomu rozumi.
Jinak velke dite nemusi byt nutne prekazka prirozenemu porodu, taky jsem drobna docela a rodila jsem 4300 gramu syna, byl venku za tri hodiny, bez poraneni a jedine komplikace -- zasadni je hlavne obvod hlavicky totiz. A pak teda to, aby to byl opravdu prirozeny porod bez urychlovani, zasahu a chemie, proste dat telu a miminku cas, at se s tim vyporadaji. Ale fakt bych velmi doporucovala jit k porodu s vlastni PA.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru