icon

Je možné si rovnou domluvit plánovaný císařský řez?

avatar
barborat13
14. pro 2021

Ahoj děvčata chtěla jsem se zeptat...chtěla bych se zeptat ohledně porodu...je možnost si rovnou domluvit plánovaný císař...nebo rozhoduje pouze doktor...dekuji

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 8. čer 2026 · 85 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Oficiálně se císařský řez provádí při lékařské indikaci; některé porodnice a soukromé kliniky ale podle zkušeností pacientek provádějí císařský řez na žádost za poplatek nebo individuálně.
  • Císařský řez nese operační rizika včetně bolesti jizvy, možných pooperačních komplikací, nutnosti opakovaného zákroku a delší rekonvalescence ve srovnání s některými vaginálními porody.
  • Uživatelky uváděly, že císař může ovlivnit rané osídlení novorozence zdravými bakteriemi, průběh rozjezdu kojení a že v některých případech dochází k časové separaci matky a dítěte (hodiny až dny).


Q: Je možné v Česku domluvit plánovaný císařský řez na přání?
A: Oficiálně se císařský řez provádí při lékařské indikaci; v praxi některé porodnice a soukromé kliniky podle zkušeností provádějí císařský řez na žádost pacientky, někdy za poplatek nebo individuální dohodou.

Q: Kde hledat porodnici či odborníka, který by vyhověl žádosti o císař na přání?
A: Doporučují se soukromé kliniky, vyhledat vstřícnou porodnici nebo kontaktovat dulu či porodní asistentku; v diskuzi uživatelky zmiňovaly, že „v Praze to jde“ a že konkrétní nemocnice mohou mít odlišný přístup.

Q: Kolik může stát císařský řez „na přání“?
A: V diskuzi byla zmíněna částka 8 000 Kč jako poplatek ve Fakultní nemocnici v Olomouci; další ceny se podle zkušeností liší a u soukromých klinik bývají obvykle vyšší.

Q: Jaká jsou hlavní rizika císařského řezu pro matku?
A: Uživatelky uváděly operační komplikace, bolest jizvy, riziko nutnosti dalšího zákroku, omezení fyzické aktivity (např. zákaz cvičení přímých břišních svalů po několik měsíců) a možnou hospitalizaci nebo pobyt na JIP s následnou separací od dítěte.

Q: Jak císařský řez ovlivňuje novorozence a kojení?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že po císaři může být horší bakteriální osídlení novorozence, častěji dochází k oddělení matky a dítěte (od několika hodin až po 1–3 dny) a že některé matky měly potíže s rozjezdem kojení.

Q: Jak dlouhá je rekonvalescence po císaři ve srovnání s vaginálním porodem?
A: Zkušenosti byly rozdílné; některé ženy byly po císaři fit rychle (do 12 hodin), jiné popsaly bolest a omezení trvající měsíce až půl roku či déle, a problémy v určitých pohybech i po sedmi měsících nebo devíti měsících.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Císařský řez není kosmetický zákrok bez rizik a může mít krátkodobé i dlouhodobé následky pro matku i dítě.
  • Některé porodnice a soukromé kliniky provádějí císařský řez na žádost pacientky, často za poplatek nebo individuální dohodou.
  • Císař může komplikovat rozjezd kojení a ovlivnit časné bakteriální osídlení novorozence.


Sporné názory

  • Jeden názor: Žena by měla mít právo si vybrat způsob porodu, včetně císaře na přání, případně i za vlastní platbu.
  • Proti názor: Císař na přání je neopodstatněný medicínsky a zbytečně vystavuje matku i dítě operačnímu riziku a podkopává snahy o podporu přirozeného porodu.


Otevřené otázky

  • Které konkrétní nemocnice ve vašem regionu jsou ochotné provést císař na přání a jaké jsou jejich aktuální poplatky?
  • Jaké jsou dlouhodobé rozdíly v sexuální funkci a pánevním dnu mezi ženami po plánovaném císaři bez indikace a po vaginálním porodu u konkrétních pacientek?


Zmíněné značky a firmy

FN Olomouc

Zmíněné produkty a metody

císařský řez, sekce, akutní císař, JIP, anestezie, cévkování, preeklampsie, kojení, separace novorozence, masáž hráze, nahřívání, Aniball, laser, ambulantní porod, porod s porodní asistentkou, porody v porodních domech, porody doma, únik mozkomíšního moku

Místa a osoby

Olomouc, Praha

Strana
z3
avatar
nikjean
14. pro 2021

@barborat13 Asi záleží na jakého doktora narazíš, ale standardně si určitě jen tak císaře vyžádat nemůžeš, pakliže k tomu nemáš pádný důvod.

avatar
lachtanice86
14. pro 2021

@barborat13 a jaky mas důvod? Vím že někde si to můžeš "zaplatit" natajno, ale jinak o tom rozhoduje lékař

avatar
adula000
14. pro 2021

@barborat13 a proč chceš císař? je to šílený zásad do těla. Takže pokud není důvod, nevidí důvod

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@nikjean dekuji

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@adula000 dekuji za odpověď nechci rodit spodek tak mě zajímalo jestli je i tahle možnost

avatar
pampeliska1313
14. pro 2021

Měly by k tomu byt důvody. Já třeba měla akutní pro nepostupující porod. A teda radši bych odrodila normálně, protože ta omezeni po císaři jsou vážně naprd. Jinak ta bolest, pokud se bojíte tohohle, není “tak strašná” jak si dokážete představit - a že já se toho opravdu bála.:D kdyby to netrvalo tak dlouho a postupovalo by to, jsem vděčná, ale nepoštěstilo se.

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@adula000 dekuji pokud bych si mohla vybrat chtěla bych císaře ne přirozený porod

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@pampeliska1313 nene bolesti se nebojím...mam kolem sebe ted hodně kamarádek po porodu...a kdyby byla má volba chtěla bych císařem

avatar
michaela666
14. pro 2021

@barborat13 Budeš muset najít i vstřícnou porodnici, protože spousta z nich se snaží dělat císaře jenom pokud jsou zdravotní problémy.
Kdysi jsem taky chtěla císaře protože představa porodu byla horor. Špatně snáším doktory a všechno s nimi spojené. Dceru jsem nakonec porodila normálně a řekla bych, že všechno je to o nastavení v hlavě.
Takže jestli jde jenom o strach, určitě to můžeš zvládnout a psychicky se na něj připravit.

avatar
neomenia
14. pro 2021

Zbytečný zasah do těla, ale k dotazu: určitě to jde, jde o to, jak moc se za to dokážeš bít. Řekla bych, že některé porodnice s tím kseftuji docela běžně a ochotně - jinak se neda vysvětlit ta epidemie císařů u absolutní vetsiny porodů celebritek. Oni s oblibou říkají " miminko se neotocilo, je zadeckem napřed, tak jsem šla na císař". Tak určitě....😁

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@michaela666 dekuji⚘

avatar
pampeliska1313
14. pro 2021

@barborat13 a jste seznámena s riziky? I třeba s tim, že miminko nebude mít takovou nálož těch zdravých bakterii jako je to pri klasickým porodu? Tohle mi třeba vadilo dost a nevim jestli je to tím, ale třeba syn se z nemoci hrabe vždycky dlouho. Je teda pravda, ze jsem kojila asi jen tři týdny, ale myslím ze oboje na to má vliv.

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@neomenia jojo to věřím...čekala jsem ze mě tady holky ukamenuji ja se vymlouvat na pretocenimiminka atd. nechci ja se proste sama za sebe rozhodla že chci rodit tak...a jen jsem chtěla zjistit jaké jsou možnosti právě...⚘🍀

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@pampeliska1313 ano všechna rizika jsem přečetla i tak ....mě to neodradilo...

avatar
neomenia
14. pro 2021

@barborat13 já tě určitě kamenovat nebudu, je to tvoje věc. Jen je potřeba si zjistit všechny negativní věci s tím spojené, i trrba horší bakteriální osídlení miminka po porodu sekcí, horší rozkojovani, separace miminka od tebe první den až dva po porodu ( jsi na JIP), o bolesti jizvy a šrámu na tele ani nemluvím. Ale pokud jsi s tím ok, proč ne .

avatar
michaela666
14. pro 2021

@barborat13 Už čekáš miminko nebo zatím jenom plánujete? Já změnila názor až v těhotenství, kdy jsem se začala víc zajímat o pro, proti a hlavně co je nejlepší pro malou. Po všech těch kontrolách, odběrech krve a vyšetřeních jsem si zvykla i na doktory. Vybrala si porodnici, která měla spoustu dobrých ohlasů na personál a vybavení. Ikdyz to není záruka dobrého porodu byla jsem klidnější.

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@neomenia určitě samozřejmě kdyby mi řekli ne to vůbec akceptuji to....ale když by řekli ano jde to a jste zdravá atd půjdu do toho .... dekuji ti za odezvu

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@michaela666 ano jsem ve 3 měsíci...věk 35 let 1 miminko...nebojim se přirozeného porodu...mam kolem sebe ted 5 novorozenců...nedávno rodila i ma sestra a kdybych si právě mohla vybrat ....tak si vyberu císaře...

avatar
barborat13
autor
Autor odpověď smazal
avatar
madaki31
14. pro 2021

@barborat13 já ti nic vyvracet nebudu. Je to tvoje tělo, tvoje dítě...
Určitě to někde jde, jinak by každá známá osobnost neměla za sebou císařský řez...
Za mě, moc nechápu proč do toho jdou ale jejich věc.
Můžu jen ze zvědavosti tedy přečíst, jaký k tomu máš důvod?? Proč chceš císaře??

avatar
nikjean
14. pro 2021

Taky by mě zajímal ten důvod, proč tak moc chceš císaře? Je to jen dotaz ze zvědavosti. 🙂

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@madaki31 známé osobnosti jsou mi jedno ....z okolí mam teď nake zkušenosti...jak císař Tak přirozeně...a ja se rozhodla pro volbu císaře

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@nikjean jasně napíšu... ja chci aby spodek zůstal tak jak je je mi jedno jestli si bude někdo myslet že he to sobecké atd...pokud je jiná možnost a ta je rada bych si ji zvolula

avatar
nikjean
14. pro 2021

@barborat13 Není to sobecké, ale naivní. Pokud tě trápí jen tohle, můžeš být v klidu, spodek se ti po čase vrátí do normálu, z toho opravdu nemusíš mít obavy. 😀 To mě spíš děsí rozřezané a nevzhledné břicho, než spodek, který se ti vrátí do původní podoby, případně ti jej doktor poupraví (při poranění např.), abys byla spokojená 🙂

avatar
madaki31
14. pro 2021

@barborat13 jasně, já asi chápu jak to myslíš...
Já mám za sebou 3 porody, všechny vyvoláváné a teď čekám 4té miminko...
Spodek sice nemám jako dřív, ale rozhodně ne škaredý...
Bříško mi vždy hezky splasklo a mimochodem, vevnitř i dle drahého je vše v pořádku 😊 a za mě, až po posledním porodu před skoro 9ti lety jsem zažila první pořádný orgasmus 😊😊

Ale jak říkám, nesoudím a je to tvoje věc...
Já mám z císaře hrůzu a to mě teď možná čeká poprvé.
Už jen proto že bych opět chtěla ambulantní porod, pokud by bylo vše v pořádku... Což císař vylučuje...

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@nikjean dekuji ja samozřejmě jsem připravena i na normální porod jen mě to zajímalo...a hlavně dam i na Doktory ....

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@nikjean dekuji ja samozřejmě jsem připravena i na normální porod jen mě to zajímalo...a hlavně dam i na Doktory ....

avatar
darinka84
14. pro 2021

@barborat13 tohle není tak jednoduché, že spodek chceš zachovat tak si necháš rozřezat břicho.. Řeže se kůže a všechny vrstvy svalů.. Větší pitomost jsem nečetla... sorry.. Pochybuji že ti to někdo udělá.. Víš ono vše souvisí se vším.. A to jak fyzicky tak na nějaké psychické a duchovní úrovni.. A vše se nám,, vrací '' a má své důsledky.. Jen si je často zpětně nespojime.

avatar
barborat13
autor
14. pro 2021

@darinka84 taky nazor

avatar
gracinka7
14. pro 2021

@barborat13 na spoustě míst to za úplatek jde.

Strana
z3