Jsem odkázaná opět na císař?
Ahojky!
Chci se zeptat, zda když jsem rodila poprvé císařem, tak musím rodit tak i podruhé?
Já chci rodit přirozeně, poprvé to byl předčasný porod.
Mám z toho veliký strach, jelikož jsem těhotná. A chci mít klasický porod.
Co jste udělali proto aby jste nemuseli rodit opět císařem??.Doktor mi, říkal, že rodit císařem nemusím, ale záleží na okolnostech... Ale před tím taky říkal, že moje dcera neskončí v inkubátoru a skončila.. Takže vlastně nevím na čem jsem.. Děkuji 🤰
Stručné shrnutí
- Předchozí císařský řez není automatickou indikací pro další císařský řez; vaginální porod po sekci (VBAC) je běžná a možná volba za vhodných podmínek.
- Nemocnice a lékaři se v přístupu liší; některé porodnice preferují plánovaný opakovaný císař, jiné podporují VBAC a provádějí vyšetření jizvy ultrazvukem a odhad váhy plodu před porodem.
- Vyvolávání porodu po předchozím císaři je v diskusi považováno za rizikové a konkrétní vyvolávací tablety v příbalovém letáku uvádějí kontraindikaci po předchozím císaři; praxe se mezi porodnicemi liší.
Nejčastější otázky
Q: Musím rodit znovu císařem, když jsem rodila jednou císařem?
A: Ne, automaticky ne; možnost vaginálního porodu po císaři (VBAC) závisí na individuálních okolnostech, stavu jizvy a politice porodnice a v diskusi byly uváděny případy úspěšného VBAC i po dvou předchozích císařích.
Q: Jaké konkrétní podmínky se v praxi kontrolují před VBAC?
A: V praxi se v některých porodnicích (např. Podolí) požaduje časový odstup mezi porody (uváděno 18 měsíců), odhad hmotnosti plodu do cca 4 kg a ultrazvukové měření stavu jizvy na děloze.
Q: Jak dlouho se doporučuje počkat mezi císařem a dalším těhotenstvím?
A: V diskusi byla opakovaně zmíněna obecná doporučení "alespoň rok" pro zhojení jizvy, v některých nemocnicích a formulářích byla jako podmínka uvedena 18 měsíců (příklad Podolí) a gynekoložka v Apolináři doporučovala minimálně rok.
Q: Je vyvolávání porodu po předchozím císaři bezpečné?
A: Některé vyvolávací tablety mají v příbalovém letáku kontraindikaci při anamnéze císařského řezu a v diskusi byly hlášené případy ruptury dělohy po indukci (konkrétní případ v Krči), přičemž některé porodnice indukci po CS neprovádějí.
Q: Kde najdu podporu a informace o VBAC v ČR?
A: V diskusi byly doporučeny facebookové skupiny VBAC HBAC CZ a skupiny označované jako VABAC a HABAC, a doporučuje se také oslovit komunitní porodní asistentku (komunitní PA) pro vysvětlení benefitů a rizik.
Q: Které porodnice v diskusi konkrétně zmiňují rozdílné přístupy k VBAC?
A: V diskusi byly zmíněny porodnice Podolí, Krč a Apolinář jako příklady různých přístupů a praktik v souvislosti s VBAC a indukcí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Předchozí císařský řez neznamená automaticky další císařský řez; VBAC je možná volba za vhodných podmínek.
- Stav jizvy se v těhotenství i při porodu monitoruje, často ultrazvukem.
- Politiky porodnic se liší; někteří lékaři a zařízení preferují plánovaný císař, jiní podporují VBAC.
Sporné názory
- Někteří účastníci zdůrazňují, že vyvolávací tablety mají v příbalovém letáku kontraindikaci po CS; jiní uvádějí, že některé porodnice (příklad Krč) indukci přesto provádějí a dochází k rizikům jako ruptura dělohy.
- Někteří považují bezpečný odstup mezi porody za "alespoň rok", jiní uvádějí preferenci 18 měsíců nebo více.
Otevřené otázky
- Jaký minimální interval mezi císařem a dalším porodem je bezpečně akceptovatelný v konkrétním případě a v konkrétní porodnici?
- Které konkrétní vyvolávací prostředky a kdy jsou nebo nejsou bezpečné po předchozím císaři v praxi dané porodnice?
- Jak jednotně a jak často se v ČR provádí ultrazvukové měření vnitřní jizvy jako kritérium pro VBAC?
Zmíněné značky a firmy
Podolí, Krč, Apolinář, VBAC HBAC CZ, VABAC a HABAC
Zmíněné produkty a metody
VBAC, HBAC, vyvolávací tableta, vyvolávání porodu, ultrazvuk měření jizvy, odhad váhy plodu, císařský řez, vaginální porod po sekci, ruptura dělohy
Místa a osoby
Podolí, Krč, Apolinář
Moje mamka mela prvni cisar a po druhem mela jit taky. Kdyz byla na hekarne cekala, byla v pokoji s zenskyma, ktere ji poradili at se porad sprchuje teplou vodou a ono to zabralo. Takze rodila prirozene a treti porod take. Neni pravidlem kdyz prvni cisar ze musi byt byt i druhy.
Tak samozrejme ze jeden cisar nerovna se hned automaticky dalsi. Ale opravdu zalezi na okolnostech,nikdo ti predem nezaruci,ze bude vse ok,abys mohla rodit prirozene. Ty pro to tezko muzes neco “udelat”. Stejne tak s tim inkubatorem,jak jsi psala. Asi se stalo neco,s cim doktor nepocital,tak to jinak neslo,ne? Myslim,ze v techto pripadech se neda “slibit” nic. Ja bych to takhle nehrotila. Take cekam ted druhe po predchozim cisari,a pokud to pujde,rada bych rodila normalne. Kdyz to nepujde,tak se z toho ale nepo... a budu rada,ze se podari dite dostat v poradku na svet.
@beruda vyvolávat po císaři se nesmí, je to i v příbalovém letáku na těch tabletách k vyvolávání jako kontraindikace, takže v porodnici měli štěstí, že na to nakonec přišli.
Já jsem rodila normálně po předchozím cs a nakonec dokonce bez medikace, ale nechala bych se raději znovu fiknout po 41+6 než vyvolávat.
@babagaga ahojky, ja rodila pro KP v Apolonari císařem a tam i ma gynekolozka doporucovali pro úplné zhojeni jizvy s dalsim tehu minimálně rok počkat, jinak hrozi prasknutí dělohy v místě jizvy, mam z toho fakt strach, takze druhy mimi driv jak po roce neplanujeme zkoušet. Teď bych se vybodla na reseni zdali císař ci normální porod a přála bych si nekomlikovane tehu💓 ale samozřejmě přání přirozeného porodu chapu, též jsem o něj moc stálá.
@beruda je to smutne a tim spis, ze to maji v pribalovych letacich. ☹ Tehotna zenska nesmi pomalu ani pitomy paracetamol, ale kdyz ma rodit, tak ji vrazime rizikovy prasek tam kam slunce nezasviti. Pak rodicku nadrogujeme vsim moznym, kdyz vyvolavani boli jako prase a telo odmita rodit nepripravene... posleze ji milostive fikneme, kdyz nam hori koudel za pr*eli (nepostupujici porod, padajici ozvy miminka nebo zminena ruptura delohy). Stve me to, ze nikdo za tohle jednani neni po zasluze potrestan. Uh, trochu jsem se rozvasnila, je to pro me porad cerstve tema, i kdyz mam ted za sebou ten vymodleny vaginalni porod. Drzim Vam palce s tou stiznosti.

@babagaga rozhodne nemusis znovu rodi cisarem.Zalezi na porodnici.Domluv se tam,jak to preferuji a pak ev. Muzes vybrat jinou,kde bezne rodi po cisari spontanne.Dneska je to standart pokusit se po cisari o spontanni porod.