icon

Kolik kg a jak dlouho jste je shazovaly po porodu?

avatar
morusa
14. srp 2007

Ahojte holky, zakládám novou diskuzi na výše uvedené téma, myslím ,že tady nikde není, zatím jsem našla jen, kolik se přibralo apod.Bylo by fajn ,kdybyste napsaly, kolik jste která nabrala a jak dlouho Vám trvalo ty kilča shodit, popřípadě jak...jestli pouze kojením nebo omezováním stravy nebo cvičením či jestli máte nějaký zaručený recept... Docela mě to zajímá, protože mně každý říkal, jak mám hlavně kojit a kilča půjdou dolů, no a i když plně kojím, tak váha už měsíc a půl stojí, vlastně jsem shazovala jen po dobu šestinedělí, což je v mém případě ne moc lichotivé, jelikož jsem přibrala 25kg za těhotenství plus 5kg těsně před otěhotněním po vysazení prášků,no a momentálně mám dole jen 15kg, jím zdravě a dokonce třikrát týdně cvičím a váha prostě stojí. 😒

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 2493 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Hubnutí po porodu je velmi individuální; některé ženy nahlásily návrat na předtěhotenskou váhu do 4–6 měsíců, jiné uváděly stagnaci i po 3–9 měsících a doporučuje se počítat s delším obdobím zotavení (řada komentářů zmiňovala i lidové pravidlo „9 měsíců nabíráš a 9 měsíců shazuješ“).
  • Mezi nejčastěji doporučované postupy patří zdravá strava, pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) a postupné posilování břišních svalů; konkrétně bylo zmíněno DVD Renaty Sabongui za ~350 CZK (www.pilates.cz).
  • V diskuzi byly zmíněny i rychlé nebo farmakologické metody: Margitova dieta byla popsána jako anekdotická možnost (např. údajné 7 kg za 3 týdny) a bylo zmíněno použití přípravku Meridia s upozorněním, že Meridia se při kojení neužívá; tyto možnosti jsou kontroverzní a v diskuzi nebyly podloženy lékařskou konzultací.


Nejčastější otázky

Q: Pomáhá kojení shazovat kila po porodu?
A: V praxi v diskuzi byly hlášeny obě varianty: někteří uváděli, že při plném kojení se vrátili k předtěhotenské váze už za 4–6 měsíců, zatímco jiné ženy hlásily stagnaci váhy i po 2–3 měsících nebo nárůst po začátku kojení.

Q: Kdy se po porodu shazuje nejvíc váhy?
A: Mnoho žen v diskuzi uvedlo, že největší úbytek nastává v šestinedělí a v prvních několika měsících po porodu; příklady z diskuse ukazují návrat k původní váze v rozmezí přibližně 4–9 měsíců.

Q: Jak rychle je bezpečné hubnout při kojení?
A: V diskuzi se citovalo doporučení nehubnout rychleji než 0,5–1 kg týdně během kojení, s odkazem na riziko uvolňování toxinů z tukových zásob do mateřského mléka.

Q: Jaké konkrétní cvičení a metody maminky doporučují?
A: V diskusi byly opakovaně zmíněny procházky s kočárkem, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cena cca 350 CZK, www.pilates.cz), kalanetika, bodystyling, spinning a rotoped; dále bylo zmíněno „šátkování“ (nošení dítěte v šátku) jako nenápadná každodenní zátěž.

Q: Co pomůže na povolené břicho a strie po porodu?
A: V diskuzi se doporučovalo pravidelné posilování břišních svalů a čas (některé rady radily počkat rok), a plastika břišní stěny byla uváděna jako chirurgická možnost protrvalé volné kůže, pokud cvičením a časem nedojde ke zlepšení.

Q: Jsou v diskusi zmíněné diety nebo léky, které by se měly zvážit?
A: Jako anekdoty byly zmíněny „Margitova dieta“ (údajně několik kilogramů za týdny) a užívání přípravku Meridia; zároveň byla v diskuzi poznamenána kontraindikace Meridie při kojení a potřeba konzultace s lékařem před léčbou.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Hubnutí po porodu je vysoce individuální a u části žen proběhne už v šestinedělí, u části až za několik měsíců.
  • Zdravý jídelníček a pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) jsou nejčastěji doporučovanými postupy.
  • Během kojení se v diskuzi doporučovalo hubnout pomalu, často bylo uváděno omezení 0,5–1 kg týdně.


Sporné názory

  • Kojením se hubne vs. kojení brání hubnutí — v diskuzi se objevily obě zkušenosti (některé ženy zhubly výrazně při kojení, jiné při kojení stagnovaly nebo přibíraly).
  • Cvičením a časem se dá břicho „vrátit do formy“ vs. jediným řešením pro výrazně povolenou kůži je plastika břišní stěny.


Otevřené otázky

  • Proč u některých žen kojení vede ke ztrátě hmotnosti a u jiných k její stagnaci nebo nárůstu?
  • Jaká je bezpečná a účinná role diet typu „Margitova dieta“ a farmakologických přípravků (např. Meridia) v poporodním období, zejména při kojení?


Zmíněné značky a firmy

Renata Sabongui, Pilates.cz, Meridia, Margitova dieta, Toffifee

Zmíněné produkty a metody

Margitova dieta, Meridia, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cca 350 CZK), kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped, šátkování (nošení dítěte v šátku), plastika břišní stěny, procházky s kočárkem

Místa a osoby

Renata Sabongui, Praha

avatar
elucinka
13. lis 2007

tak jsem v poledne zmákla jen trochu polívky, s malým na ruce...teď jsem dala jeden banán a končím, max večer dáme jogurtíky.

avatar
sokolka
13. lis 2007

Elucinko moc to nepřeháněj. Jestli kojíš tak abys nepřišla o mlíko. Teď se na nějaký diety vyprdni. Hlavně takhle zezačátku.... 😉

avatar
morusa
autor
13. lis 2007

eluci: Sokol má pravdu, abys fakt nepřišla o mlíko, nech to teď na tělu, taky kojím, tudíž nemůžu se nijak moc omezovat...za to by mi to nestálo.

avatar
sokolka
13. lis 2007

Moje řeč. Ze začátku jsem neměla vůbec chuť něco jíst, ale mamka i Davča mě hlídali takže jsme to nějak překonali to moje nechutenství a kojím pořád....

avatar
anddy
13. lis 2007

eluci holky maji pravdu, nestoji to za ztratu mlika, my tady brecime jak jsme tluste, ale vymenit super figuru za ztratu mlika, to by neudelala zadna z nas 😵
jinak holky, kdy zacnete zdobit vanocne byt, dnes jsem byla na prochajde a spoustu lidi uz ma v oknech takovy ty ptakoviny a ozdoby 😔

avatar
morusa
autor
13. lis 2007

anddy: já moc na zdobení nejsem, já celkově nemusím vánoce, přijde mi, že je to celé jen o shonu a chaosu, nenávidím ty přeplněná nákupní centra, do kterejch člověk musí, protože dárky stejně koupit musí,hlava na hlavě, nedejchatelno, jediný, co mi nevadí, je asi ten předvánoční úklid 😀 jsem úchylná.Ani nepeču cukroví, stejně to ani jeden nejíme. Je fakt ,že tyhle budou jiný, poprvý s Matyášem, chci kvůli němu velkej stromeček a těším se, jak mu budou svítit očička, to jo,ale jinak bych to klidně zrušila...

avatar
sokolka
13. lis 2007

Anddy já vánoce miluju. Sámo že ten shon a vše kolem bych vymazala, ale takový to kouzlo vánoc to mám ráda. Z cukroví upeču jen linecký a něco slepovanýho co bude moct i Kubík a vosí hnízda. Jinak na to prdím, protože to stejně dopadne tak´, že to sežeru já a tabulka podemnou praskne 😅 . Jinak zdobim tak kolem mikuláše. Takže začátkem prosince...

avatar
anddy
13. lis 2007

ja mam taky vanoce moc rada, ja si zadnej stres a shon nedelam, v tomto jsem totalni pohodar, zadnej uklid vanocni nedelam. Me to popadne vzdycky na jare, jako uklidit vsechno. Strasne rada pozoruju ty lidi, jak plasi a jsou nervozni ja to nechapu 😒
Ja nepecu, u nas to jim jenom ja ☹ a podle toho vypadam. Ale letos jedeme k nasim a pristi rok neco upecu, uz jenom ta vune...hmmm a Kevanek mi uz bude pomahat 😵
Ja balim veci kamkoliv jedeme zasadne chvilku pred odjezdem,jinak zapomenu pulku veci....a tasku do porodnice jsem balila az kdyz mi odchazela hlenova zatka 😀
Jo alcatko jako cekam na foto spekouna 😀 😀 😀 😀

avatar
miminak
13. lis 2007

Ahoj holčiny 😵
tak photo Alčinýho špeku nikde .. bodejď by jo, když žádnej nemá ... 😕 😝 😀
Bolí mě makovice a su zmrzlá jako rampouch .. nalejvám se čajem a požírám sušenky .. 😝 😔 jakože oslava toho kila 😅 ale dnes jsem huntovala těěělo, tak si dopřávám, abych pak nevyluxovala celou lednici .. 😕 🙄
Jinak Vánoce zbožňuji .. sníh, výzdoba, osvětlení měst a obrovské vánoční stromečky na náměstí .. vůně cukroví (peču jako drak, ale letos jen vanilkové rohlíčky a vosí hnízda, páč držím tu línii ... 😅 😀 ) No prostě krása .. úklid začne příští týden, páč to se Zuzinou bude na dlouho a výzdoba bude koncem listopadu neb 2. 12. začíná Advent a to už musí být vše v rychtiku .. jen zažehnout svící na věnci 😉 Jo a to mi připomíná, že jsme od toho věnce před 2 léty málem vyhořeli .. tak mám zákaz .. 😔 Ale bylo to o fous .. mlha že by se dala krájet, smradu jak v Cařihradu .. no co Vám budu vyprávět 😅

avatar
alcatko.j
13. lis 2007

Holky, mam megabolehlava, jako fakt, cipek proti bolesti v riti a kvilim tady, photo zitra, sorraaac 😔
Brou 😔

avatar
miminak
13. lis 2007

Alíku, brou brou .. tady mě ta kua bolí .. koukej to zaspat 😔

avatar
kaelan
13. lis 2007

Nazdar 😝

Gratulace všem šikovným úbytkářkám a těm co se drží na stejným 😀 😀 😀
sme holky šikovný 😀 😀 😀

Eluci nedrž žádnou dietu a pořádně se nažer at má Ada super smetánku 😉 seš strašně brzo po porodu 😝 máš jěště hromadu času 🙂

Jak to že máte bolehlavy že vy jste něco pily???????????????? 😀 😀 😀
tak at je to ráno OK 😝

čus 😅

avatar
anddy
13. lis 2007

Nooo jasne, holky spolu oslavuji, ze nemaji spicky 😀 😀 😀

avatar
miminak
13. lis 2007

Woe Anddy nesééér, já nemám špíčky ale špekany 😝 😝 Hlava mě bolí asi z cvičení 😕

Eluci - koukej se najíst, ať Adámek netrpí 😅 máš ještě hromadu času 😉

avatar
natalien
13. lis 2007

Ahojda, tak u mě teda ani gram dole a zaplať panbuh že ani nahoře, takže furt stejný 😝 No, ale chutná mi o to více, páč když si řeknu, že nesmím, tak mi hu.ba lítá o 106 😝 😝 😝 Takže jsem si dala sušenku... 😔

avatar
morusa
autor
14. lis 2007

Mimi, díky za Ipku 😉

Ženy, dospěla jsem u sebe k zásadnímu poznatku...že když se začnu hlídat v jídle a omezovat se, tak kila stojí,eventuelně to skočí nahoru a jakmile jím normálně, nemám hlad,tak se to trošinku teď hejbe.Takže se jdu najíst 😀

avatar
miminak
14. lis 2007

Morušo, to byl ale román coo 😕 😅 Dobrou chuť 😵
Natalien - taky jsem včera papala sušenku a dneska bude určo něco pečeného u tchýně .. 😝 neodolám, ale zítr ato vyběhám 😀 😅

avatar
anddy
14. lis 2007

NAZDAREK, TAK JAKO JESTLI JA NEZHUBNU TED TAK UZ NIKDY ☹ KEVAN SE V NOCI BUDI CO HODINU A PRES DEN SPI JENOM V KOCARKU 😠 TO PRECE MUSI JEDNOU SKONCIT POMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC 😔 😢
DNESKA JDU SCHOPINGOVAT, TAK SI ASI KOUPIM NEJAKY XXXXXL SVETRIK AT SI UDELAM RADOST, NEBO JAK UVIDIM TU VELIKOST, TAK SE NASEEERU 😀 😝
TAK PA PA

avatar
morusa
autor
14. lis 2007

Mimi: no minula ses povoláním, mělas bejt spisovatelka. 😉
Anddy: Já na nákupy nechodím, nebaví mě to, tak maximálně boty, ale už se těším na jaro, až budu štíhlá holka ,tak vyrazím a drahoušek se mnou, holt prohraná sázka je prohraná sázka. 😀

avatar
miminak
14. lis 2007

Holky, já jsem taky nějaká zaražená v nakupování .. to asi že člověk nechce do těch nadměrných velikostí chodit .. 😝 😀 ale už si obleču jedny jeansy 😀 😀 Sice mi bývaly dosti volné a teď jsou tak akurát, ale přes to kabát a žádná křeč 😅
Jinak Zuzin spala asi 20 minut, tak se loučím .. jdu požehlit pár věcí a budu ji mít u sebe na hrací dece a pak razím do práce a ke tchýni na ten zákusek 😔 Večer se možná hukážu, ale čekám návštěvu tak nevim nevim .. Zatial páček schledáček 😵

avatar
miminak
14. lis 2007

Spisovatelka su na volné noze pro zábavu .. 😀 😀

avatar
sokolka
15. lis 2007

Tady mrtvo. Nehubnem jo? 😀

avatar
elucinka
16. lis 2007

Ahoj holky, tak jsem na vás dala a jím normálně...akorát asi omezím to sladký...je to divný, před těhu, dokud jsem brala HAK, nemusela jsem nic sladkýho třeba tejden. Jak jsem vysadila, tak mi začala chutnat čokoláda a co jsem byla těhu a i teď po porodu pořád loutám sušenky a buchty a čokolády a bonbony jak nezavřená. A to jsem na Koníkovi i četla, že z toho mimi můžou mít víc prdíky, že je víc cukru i v mlíku a ve střevech jim to pak kvasí. a je fakt, že my si s prdama teda faaakt užíváme. není den, aby aspoň hodinu neřičel, jaký má furt křeče. Už jsme vyzkoušeli snad všecko možný i nemožný a nic ☹
Takže to sladký kapku omezím a uvidíme, třeba to s váhou něco málo udělá. Včera jsem v Plusu koupila poslední balík mého oblíbeného čajového pečiva a jak ho sbouchám, tak šlusík. 😝 sem teda zvědavá, jak dlouho to vydržím, ale snaha bude... 😝 😅

avatar
sokolka
16. lis 2007

Elucinka, to já v těho ani žádný chutě neměla, ale po šestinedělí jsem byla jak nezavřená. zákusky sušenky prostě všecičko. ale měla jsem výhodu, že jsem stejně pořád hubla takže to bylo v pohodě.... 😅

avatar
brnda
16. lis 2007

ahoj ja sem mela nabrany kila hned dole když sem prišla z porodnice a pak jsem ješte 3kg shodila,jenomže ted jsem chytla žravou a mam ti 3 kg zpatky a jestli to nepřejde tak teda nevim ted budou ti vanoce tak to bude cukrovi tak ze me bude pekna koule a to jsem si myslela,že kojenim schodim

avatar
sokolka
16. lis 2007

Jo tak vánoc já se taky obávám. buď se toho hned přežéru, anebo je to v pytly....

avatar
anddy
16. lis 2007

eluci ja zeru sladky furt uz od malicka 😠 je to ma zivotni LOVE 😀 😝

avatar
anddy
16. lis 2007

v utery me tu necekejte, protoze co ja dneska sezrala sladkyho 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

avatar
blackketty
16. lis 2007

Ahoj holky, co jste v těhu papaly? Já přibrala 8 kg a když jsem šla z porodnice domů, v sesterně jsem se zvážila a 6,5 kg bylo dole. (Malá vážila 3,25kg). Takže nahoře mi zůstalo 1,5 kg a s tím jsem se ani nezabývala 🙂

avatar
miminak
16. lis 2007

Anddy, neser woe, koukej to nahlásit .. 😕 😅
Já jsem taky teď ňáká rozežraná a dá mi sakra práci se krotit .. 😝 😝

Strana