Poloha při porodu - jaká je realita v porodnici?

mirecka36
4. dub 2017

DOTAZ NA TY CO UŽ RODILY
Ahojte, pořád se strašně řeší poloha při porodu, tak jsem se po tom trohu pídila - jaká je realita v porodnicích - jsou porodnice, kde vám řeknou, že se prostě rodí v leže, že se k vám nikdo nebude ohýbat (př. Břeclav), ale když pak mluvím s maminama, co tam rodili, řeknou, hele, dělala jsem si, co jsem chtěla a až na samotný porod (asi 5 minut) mě vyhnali na lehátko. Potom zase jiná známá si vybrala Bohunice, že jsou "pružnější", slibovali porod jak chcete .. jasně, dělala si co chtěla ale nakonec ji taky nahnali na lehátko a ještě jí ho ani nenapolohovali.. Tak by mě zajímalo, jaká je realita? Fakt jste někde v porodnici rodili a opravdu až do konce v nějaké jiné poloze než v leže na koze? Nebo to jen ti doktoři prezentují jinak? A taky prosím o zkušenosti Z Břeclavské porodnice a z těch Brněnských, jestli je to možné. Pokud možno nedávné zkušenosti.. Díky moc. Zajímá mne hlavně, jestli vás nutili ležet, cpali do vás chemii, a jestli vám miminko hned nechali... Díky moc.

kachnicky
4. dub 2017

Ja teda musim pochvalit Jicinskou porodnici... Me PA nabízeli všechny polohy, ale ja se nejlepe citila v klasicke ☺ Ale kazdopadne me to prekvapilo, ze mi nabidli i jinou moznost ☺

magdacrhanova
4. dub 2017

Brno-Obilní trh, porody v roce 2011 a 2013, pokaždé na porodním vaku, na lehátko jsem šla až po porodu na šití. PA (pokaždé jiná) na mne vůbec nesahala, nezasahovala, žádný nástřih, žádná chemie. Bonding dle libosti.

ajinkafo
4. dub 2017

Rodila jsem ve stoje zavěšená za muže, na kozu jsem jim prostě nevylezla, ačkoliv mě tam směřovali pořád..

danny36
4. dub 2017

Rodila jsem v Bohunicích 2x, naposledy před rokem. Nikdy mě do žádné polohy ani chemii nenutili. První porod ukončen císařem pro nesestupování dítěte (všechno pěkně nachystané na porod, chodila jsem jak divá apod., ale malý nesestoupil ani o píď, porod začal sám spontánně odtokem plodové vody). Druhý porod opět začal sám spontánně odtokem plodové vody, bez zásahů v porodnici, rodila jsem 10 hodin, dostaly jsme se až na konec, ale malého ne a ne vytlačit. Různé polohy zkoušeny, nic, nakonec opět akutní císař. Zjistilo se, že obě děti by hlavičkami pánví neprošly. Přesto lékaři nechali porod samovolně začít a procházet, dokud bylo vážně jisté, že "přirozeně" to už nejde.

zoana
4. dub 2017

@lassii ja som sa tiež hrozne bála, ale ku koncu už s tým bruchom nešlo robiť nič, tak som sa už nevedela dočkať kedy sa ho zbavím. 😉 Podľa mňa je pôrod dosť o tom, ako to máš urovnané v hlave. Proste keď do toho pôjdeš s tým, že to bude neskutočné utrpenie a trauma na celý život, tak to tak aj môže dopadnúť. Sú tu aj témy /alebo to je sk verzia?/, kde sa opisujú pohodové pôrody, skús si ju nájsť, uvidíš, že je kopa žien ktoré porodili a boli spokojné.

Na Aniball nedám dopustiť. Mne to hrozne pomohlo už pred pôrodom, psychicky, že som vedela, že to dieťa som schopná vytlačiť bez zranení. Chvíľu som pri tlačení aj panikárila, ale potom som už presne vedela aké svaly zapojiť. Ale určite si zisti, či tá pôrodnica do ktorej ideš má s balónikom skúsenosti. V ČK vedeli o čo ide, tak vedeli, že to ide aj bez nástrihu.

ivkasara
4. dub 2017

@lassii boskovice jsou super, vyjdou se vsim vstric, rodila jsem tam dvakrat a rada pujdu zase 😉

hz
5. dub 2017

@kachnicky ano, je vsak otazka, kdy jsi tam rodila? ja tam rodila skoro pred tremi lety a ani dite mi na bricho nedaly, pritom zadny problem nebyl(krom me nepoucenosti), hned jej zabalily do vanocky a odnesly kamsi.. pokrok tam asi videt je, ale ted po druhe jela pro jistotu 2hodiny do Rakovnika, ale nemenila bych. Zcela jiny a prirozeny pristup nez poprve, za nic jsem nemusela bojovat.

kachnicky
5. dub 2017

@hz rodila.jsem tam na podzim 2015 a dite jsem dostala ihned do naruce 😉

lassii
5. dub 2017

@ivkasara aji na polohy ti vyjdou vstříc? Nastřihování a mají tam i nějaký PA, které si můžeš předem domluvit?

operetka
5. dub 2017

Já mám úžasný zážitek z Jablonce (před deseti týdny). Poloha byla zcela na mě, PA mi naopak různé polohy nabízela, ať si zkusím, co mi vyhovuje nejvíc. Rodila jsem na čtyřech, v dřepu, v leže na boku i na zádech... Medikaci jsem nechtěla a neměla, PA se zeptala, jestli budu chtít něco na bolesti, odmítla jsem a naopak mě za rozhodnutí pochválila. Za mě ohromná spokojenost.

oktavie
5. dub 2017

@operetka Ahoj, prosímtě a jak se PA jmenovala? Taky se tam chystám rodit 🙂

astyna
5. dub 2017

Tak mě naopak radili spíš tu stoličku nebo na 4, ale já už byla groggy, takže jsem se jen vyvalila na křeslo a bylo to 😀

ivkasara
5. dub 2017

@lassii jestli se dají domluvit asistentky to nevím, ale jinak vyjdou vstříc hodně. Po celou dobu porodu jsi na jednom porodním boxu (doporučuji se tam jít podívat mají vždy první pondělí v měsíci přednášku a prohlídku porodního, je to někdy odpoledne), máš k dispozici míč, různé masážní pomůcky, pití.. můžeš si zaplatit vanu (vřele doporučuji) i nějaký plyn (to jsem nezkoušela), můžeš se pohybovat jak potřebuješ (chodit, ležet, skákat..) nechávají to na tobě, co ti vyhovuje a případně poradí co a jak. Na druhou dobu porodní tě nenutí jít na záda, mě při prvním porodu hodně vyhovovalo stát, tak mě dokonce PA přemlouvala abych zkusila při tlačení stát nebo klečet, ale byla jsem strašně unavená a už jsem neměla sílu, tak jsem nakonec rodila v polosedě (malý nástřih asi 3stehy, ale malá měla 4kg), druhý porod jsem chtěla rodit na stoličce, ale nakonec mě vůbec nevyhovovalo sedět, tak jsem rodila na boku, bez nástřihu (malý taky skoro 4kg). Hned po porodu ti dají miminko na břicho, manžel může přestřihnout šňůru, po chvíli jen změří a zváží a dají plínku (mezitím tě zkontrolují a ošetří když je třeba) a pak hned mimi přikládají k prsu a zůstáváš ještě dvě hodiny na stejném porodním boxu, ale už s miminkem a doprovodem 🙂 jo a anibal jsem nepoužívala jen masírovala hráz, myslím, že je to hodně o vhodné poloze. Jinak chemii do tebe necpou, dokonce ani nepodporují epidural, takže za mě Boskovice dobrá volba

lassii
6. dub 2017

@ivkasara Tyjo tos mě trochu uklidněila. Budu chodit na předporodní kurz a určitě bych si chtěla zaplatit PA, která se o mě bude starat. Dá se přímo v Boskovicích s nějakou domluvit? Nevíš? děkuju moc za odpověď 🙂

ivkasara
6. dub 2017

@lassii jestli si můžeš domluvit PA to nevím, ale předporodní kurzy v Boskovicích vedou i PA přímo z porodnice, tak tam by ti mohli poradit (myslím, že porodnice spolupracuje s TJ rytmus) já jsem tam sice nechodila, ale kamarádky si to chválili 😉

lassii
6. dub 2017

@ivkasara No já mám zatím zamluvený kurz v Brně, páč tu pracuju a Boskovice ,mám z Brna daleko, ale poptám se a zkusím někoho najít. díky moc 🙂

operetka
7. dub 2017

@oktavie Lenka Urbánková.

oktavie
11. dub 2017

Díky 🙂

puutalo
11. dub 2017

Rodila jsem v březnu v Rychnově nad Kněžnou, kde jsem si moc přála rodit. Předem jsem nebyla na žádném kurzu, pouze jsem pila maliník a jedla lněné semeno. Jinak jsem neměla ani teoretickou přípravu, protože jsem spoléhala na to, že každý porod má unikátní průběh.
Porod mi vyvolali z důvodu hrozící infekce ve 39tt. Píchli vodu, poté do mě oxytocyn. Během kontrakcí jsem mohla střídat polohy - jak mi bylo příjemné. Ke konci jsem šla do vany, kde byla přes hodinu. Před samotným tlačením jsem opět střídala polohy, na boku mě z toho bolely záda, tak jsem šla z lehátka dolů a hlavičku nakonec vytlačila v podřepu zavěšená za manžela - tak mi to bylo nepříjemnější. Na samotné tlačení jsem vylezla zpátky na lehátko, co mi nevadilo (i když bylo s hlavičkou mezi nohama těžké se tam dostat), protože jsem si mohla odpočnout a v leže se mi dobře tlačilo.
Během celého porodu se se mnou porodní asistentka (která neztrácela úsměv z tváře ani když musela běhat mezi dvěma porodními boxy) předem domlouvala na každém kroku, sama přicházela s nápady jak polohy měnit a díky ní se mi rodilo opravdu dobře. Manželovi radila, jak mi od bolestí pomoc a jak mám dýchat, což mi manžel stále opakoval, když už jsem ztrácela sílu a ovládly mě bolesti.
Přála jsem si přirozený porod, který sice díky hrozící infekci nemohl být od svého počátku přirozený (píchnutá voda, oxytocyn na rozběh), ale zbytek už přirozený byl a mé porodní přání se snažili ve všem dodržet. Bez preventivního nástřihu hráze, nechali dotepat pupečník, počkali jsme na placentu, bonding jsme měli přes 2 hodiny, kdy se dcera krásně přisála.
Takže já jsem byla velmi spokojená.

wanek
12. dub 2017

Porodila.jsem obě děti v Nymburce, první dobu porodní jsem.si prožila.jak.jsem.chtěla..leh, sed, klek..
Dceru jsem.pak.porodila.na.koze a přála.si být spíš v polosedu..bylo mi vyhověno, syna pak opět na koze, chvíli na.boku a finále opět v polosedu. Nikdo mě do žádné polohy nenutil.

mirecka36
autor
16. dub 2017

@ajinkafo ktera porodnice, Prosím?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru