Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

lucie.krajcarova
8. led 2010

Babičko, díky, už jsem se objednala na gyndu, tam to zhodnotí. ještě bych se optala, jsem 9 měs. po císaři a snažíme se o druhé dítě. je to v pořádku? žádný z doktorů mi ještě neříkal, že bych měla počkat právě kvůli jizvě...

pepibubu
8. led 2010

Porodní babičko, dotaz spíš jen ze zvědavosti 🙂 Jakou krevní skupinu může mít manžel?

Já: 0 RH neg (moji oba rodiče 0RH +)
Pepíno: A+
Honzův tatínek AB+
Maminka - nejsme si jisti, ale podle všeho taky 0- (měla po porodu Romany - druhé dítě nějaké trable a v těh ji víc sledovali.)

Vím že by bylo nejsnažší nakopat chlapa na odběr krve, ale nepovedlo se mi to za pět let, tak aspoň takhle 🙂

Díky moc a prima den.

szkatka
8. led 2010

Ahoj porodní babčo.Nevím zda mi odpovíš,nebo někdo jiný jelikož koukám,že tu dlouho nikdo nebyl,ale skusím to.Tak nejprve....před dvěma týdny v poradně mi dr.říkal,že vše ok,že se čípek již zkracuje (jsem už termínovka).Jenže včera když jsem byla po 2a půl týdnech zase v poradně,tak říkal,že s takovou neporodím nikdy,že prý se to zastavilo úplně.Mám přijít za týden a když nic,tak mě chce poslat do nemocnice,prý pro léky na dozrání.Tak bych ráda věděla: Zda to i tak může přijít třeba ze dne na den (že by se čípek tak rychle zkrátil). Pak taky zda je možné udělat Hamiltna i když se neotvírám. A pak taky zda mě opravdu posílá do nemocnice na léky aby čípek uzrál a né na vyvolání ? Nechci císaře....čímž mě straší,protože ten jsem měla u prvního dítka.
A taky se chci ještě zeptat,zda teda když se neotvírám je normální abych měla tak silné poslíčky ? Včera jsem nemohla skoro dolézt domů jak to bolelo a jsou strašně často.A přesto nic ☹

lena27
8. led 2010

dobrý den,
chtěla jsem se zeptat co je pravdy na tom, že se při těhotenské cukrovce vyvolává porod dřív, nenechává se přenášet. prý ke konci špatně funguje placenta. děkuji za odpověď

porodni_baba
autor
8. led 2010

lucie.krajcarova • 1d, snž • Dnes v 10:34...vetsinou se jako zlaey stred uvadi cca rok od sebe, aby deti minimalne byli....nekdo rika dva...ale mysli se porody...coz u vas uz by bylo minimalne 18mes...takze bez namitek 🙂 ...pokud tedy hojeni po cisari probihalo ok 😉

pepibubu • 1d, 21tt • Dnes v 11:07...Pokud ma manzelova maminka opravdu krevni skupinu 0. Pak manzel muze mit jen skupinu A, nebo B. Co se tyka Rh fa, muze mit oba..takze kombinaci je docela dost 😅
vas asi ale nejvice zajima ten Rh fa, ale na to bohuzel da odpoved opravdu jen odber...
Pardon ted jsem si vsimla, ze jste uvedla i KS vaseho syna...tim by to melo byt jasne...vas muz by mel mit stejnou skupinu jako syn, tedy A+ 🙂 , vase spolecne deti mohou mit pouze KS A nebo 0 a oba Rh fa.
I Vam pekny den

porodni_baba
autor
8. led 2010

szkatka • 39tt • Dnes ve 12:08...no pan dr. je opravdu optimista, s jeho nazorem by zaslouzil tak leda 😝 s takovou by asi neporodila tak 1/4 rodicek vubec 😎
Zapomente co vam rekl a budte naprosto v klidu. Do porodnice Vas za tyden urcite poslat musi, to je jeho povinnost...co dal, rozhodnou tam 😉 ale to je jeste daleko. Sance je vzdycky a ne mala. Nalez se zmeni po nekolika hodinach opravdovych kontrakci naprosto k nepoznani, takze z toho bych si vazne hlavu nedelala 🙂 Uplne nejlepsi je pristup maminky kolem terminu nevysetrovat..jen to zbytecne vsechny stresuje 😉
Nepisete jaky byl duvod cisare pri prvnim porodu, ale kazdy porod je jiny, takze neni duvod neco predvidat. Sice ano mate trosku vyssi riziko, ze porod skonci cisarem nez kdybyste tak nikdy nerodila, ale to pouze proto, ze Vas nesmeji nechat dlouho pri porodu trapit bez postupujiciho nalezu, protoze by hrozily problemy s jizvou 😉

Leky na uzrani cipku vetsinou pouze predchazeji lekum na vyvolani pri nezralem nalezu...ale po predchozim cisari je i s vyvolavanim porodu potreba postupovat opatrne.
Poslicky s otviranim nesouvisi, proto jsou to jen poslicky. Zda jste ale poslicky mela, je tezke takto rozlisit, ale asi ano, pokud opet ustoupily 😉
Bohuzel nekoho poslicky trapi a nekoho vubec, na porod to ale bohuzel vetsinou vliv nema..

lena27 • 1d, 28tt • Dnes ve 13:19...da se rici, ze pravda je vsechno, co jste napsala 😉 opravdu byste pri cukrovce prenaset nemela z uvedeneho duvodu 😉

szkatka
9. led 2010

Porodní babčo: Díky za odpověď.No my se s přítelem dohodli,že pokud to jen bude možné,tak uděláme vše pro to aby to šlo normálně a né nějakými léky nebo vyvoláváním,protože si taky myslím ,že ještě nějaký ten čas mám.Císaře jsem měla z neurohlediska-cysta na mozku,tak se báli,ale jakmile jsem přešla sem k jinému Dr. tak prý to není problém.Tak si počkám do čtvrtka,snad se malá umoudří 😉 Tak že díky. 🙂

hehena
10. led 2010

Mám takový možná divný dotaz. už nějakou dobu se mi stává, že pár vteřin cítím ostrou bolest - takové jakoby píchání u čípku, či jak to popsat, možná uvnitř pochvy, přesněji to určit nedovedu... pokoušela jsem se to popsat dr. a ten mi řekl, že i to můžou být poslíky. (já si vždycky myslela, že posly jsou v podstatě něco jako menstruační obtíže - tj. bolesti, křeče v podbřišku...) je to možné?
moc děkuji za odpověď H.

veendula
11. led 2010

porodní babičko děkuji za tvoje odpovědi,psala jsem tu ohledně mého plavání,já právě psala i jiné p.dr.na netu a ta mi napsala že se to nesmí zadržovat dech že tím dítě můžu poškodit(mozek)strašně jsem se bála a děkuji žes mě aspon trochu uklidnila.nebylo to nikdy déle než na 10sekund-to zadržení dechu,no už teda neplavu a doufám že bude všechno ok.jsi moc hodná že nám takhle odpovídáš

jaja36
12. led 2010

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na mírný oligohydramnion. Všude se o tomto píše až pár dní před porodem, ale já jsem teprve v 19 tt. Pomůže když budu víc pít, nebo to znamená vývojovou vadu mimi? Triply vyšly OK, na velký UTZ jdu až za 14 dní
Moc děkuji za odpověď.

braburka
13. led 2010

Dobrý den porodní babičko,
psala jsem už cca před půl rokem a mé problémy stále trvají, proto se chci zeptat, zda to tak opravdu může být.
Po porudu císařským řezem a po šestinedělí jsem stále špinila či mírně krvácela, denně. Po celou dobu jsem kojila až do 9,5 měsíců.
Na UTZ bylo vše ok, krev také neprokázala žádný zánět, dostávala jsem tedy injekce na zastavování krvácení, poté opět na vyvolání, což nepomohlo.
Poté mi gynekolog doporučil antikoncepci pro kojící Azalii, ta mi pomohla na 3 měsíce, další 3 měsíce jsem opět i s antikoncepcí špinila či slabě krvácela, opět skoro denně!
Opět byl proveden UTZ, vše ok, s tím ,že opravdu to jsou hormony z kojení a antikoncepce může mít tyto vedlejší účinky a předepsal mi Ascorutin, že by mi mohl pomoct. Ten jakžtakž pomáhal.
Rozhodla jsem se v 9. měsících dítěte, že přestanu kojit, to se nám podařilo během 14 dní. Nyní je to 14 dní co nekojím. Asi týden jsem nekrvácela, v té době jsem dobrala Azalii a teď je to 5 den co jí neberu a opět krvácím - možná mohla přijít menstruace?
Nevím co mám tedy dělat, je to docela síla se tak trápit už 10. měsíců a nevím, zda je to normální, snažila jsem se na internetu hodně o tom přečíst, ale na problém, který trápí mě jsem zatím nenarazila. Proto bych se chtěla zeptat, zda takové problémy opravdu vznikají z kojení nebo se může jednat o něco jiného a hlavně CO by to mohlo být, když UTZ jsou ok (od porodu do teď bylo provedeno cca 5 UTZ). Děkuji

kulicka
14. led 2010

heheno, to jen mimi tuka na cipek, pac jsou tam nervy, tak se to projevuje tema ostrejma bolestma, ktery hned prestanou. Ja je mela taky v tvym tt 😉

bbberusak
14. led 2010

Dobrý den, porodní babičko, ráda bych se zeptala co to znamená když mi z prsu teče, občas a ne moc, čirá tekutina...mlezivo už mi teklo ve sprše, pár kapek, ale to bylo bílé a lepivé...tohle bylo opravdu jen jako voda 😒
a ještě jedna věc: včera jsem upadla na mokré chodbě v paneláku. Nebyl to tvrdý dopad, přisedla jsem si nohu. Ale moc jsem se vylekala...nic mě nebolelo ani nebolí(kromě nataženého ramene), nekrvácím, nešpiním...pohyby cítím. Měla jsem se hned vydat do nemocnice nebo je mimi chráněno vodou a tak?
moc děkuji za odpověď..

porodni_baba
autor
17. led 2010

szkatka • 1d, 40tt • 9. leden 2010 v 08:21...casu je jeste dost, tak preju at to vyjde 🙂

hehena • 35tt • 10. leden 2010 ve 13:10...verte lekari ma pravdu, i tohle muzou byt posliky 😉

veendula • 2d • 11. leden 2010 v 10:07...myslim, ze je nebetycny rozdil trenovany a netrenovany clovek 😉

jaja36 • 2d, 20tt • 12. leden 2010 ve 13:21...neznamena prakticky nic a na dalsim UZ uz byt ani nemusi. Zbytecne se nestresujte, pijte dost, ale na mnozstvi plodove vody to bohuzel vliv nema 😉

braburka • 13. leden 2010 v 09:41...ted bych vam asi doporucila zustat nejaky cas bez HA a zkusit se chranit jinak. Uvidite, pokud jde opravdu o hormonalni poruchu melo by se to do cca 3 mesicu srovnat. Casem by bylo asi vhodne nabrat vam krev na hormonalni profil...urcite to ale patri do rukou lekare...krvacet/spinit takovou dobu opravdu normalni neni. drzte se

bbberusak • 30tt • 14. leden 2010 v 17:35...de facto taky forma mleziva. Pokud to ale bylo jen z jednoho prsu, bylo by dobre vysetreni.
Pad ok, pokud nebyl na bricho. Pokud by byl je vzdy lepsi zajet do porodnice 😉

romana29
17. led 2010

Ahoj, omlouvám se, ale není čas číst zpětně dotazy, proto prosím za prominutí, pokud se to tu už řešilo.
Jsem v 9tt a moc ráda spím na břiše, ale mám strach. Jak dlouho nevadí spaní na břiše?
Dále se chci zeptat, jak je možné, že při obou těhotenstvích mám vyšší tlak, přestože normálně mám pouze 120/80...a co bych mohla dělat pro jeho snížení. Děkuji Romana

vlasta23
17. led 2010

romana- ja spala na brise az skoro do konce. ke konci mi mimi dalo vedet, ze uz se mu to nelibi, tak jsem musela zmenit... Tak bych rekla, ze to bude OK. Hodne zenam se tlak v tehotenstvi zvysuje, to je ok, jen nesmi byt moc vysoky. Nesolit, malo kavy (nejaka se muze), zadne kofeinove napoje, zdrava strava 😉 a odpocivat!

babicko- chtela jsem se zeptat kolik by melo mimi spat v roce dohromady a jak by spanek mel byt rozclenen. Kolik zdrimnuti pres den.... Dekuji

pajka888
18. led 2010

Babi, jdu opět s dotazem.Můžou se homeopatika na kojení ricinus communis 5ch užívat dlouhodobě nebo je to jen pro rozkojení?

vlasta23
20. led 2010

jeste jeden dotaz. Rozhodla jsem se nadavat mlecne vyrobky do 3 let kvuli alergii. Cim bych mohla nahradit prijem vapniku? Tablety, jak znamo moc nefunguji 😅

rain
20. led 2010

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jsem ve 35tt,miminko je KP,zadečkem,podle dr už hodně napasované dole,já otevřená na jeden prst. Ještě uvažuji o zevním obratu,ale při UZ mi dr řekla,že to nevidí moc úspěšně,že je miminko opravdu dost dole..doporučila mi sekci,jelikož jsme prvorodička. Chtěla jsem se zeptat,kdy se nastupuje do porodnice na plánovaný CŘ?Případně rizika,na co si dát pozor a pod. Děkuji za odpověď 🙂

samsa
20. led 2010

Milá porodní babičko,
ráda bych znala Váš názor. Dnes jsem 36+4. Včera jsem byla u dr., a nález zbytek hrdla, hrdlo pro prst volně prostupné, hlavička dole. Prý je to už k porodu, tak by mě zajímalo, jak dlouho s tímto nálezem ještě můžu chodit? Jde mi o to, že miminko je drobné, poslední váhový odhad v 34+5 byl jen 1980 g, tak bych ráda vydržela co nejdéle. Můžu udělat něco pro to, aby miminko přibralo a má cenu držet klidový režim? Je to dost problém, mám malé dítě, které mě nenechá ani chvilku sednout.
Moc děkuju.

pajka888
20. led 2010

Ještě mám dotaz, malá má tak 2x za den stolici vodnatou a minimálně jednou takovou tužší (hrudkovitou), teploty nemá a je plně kojena. Mám s ní zajít k doktorce?

spetra
20. led 2010

Dobrý den, dnes jsem byla na kontrole a mám vysoký krevní tlak 130/ 95 v 16 tt těhotenství? Chtěla bych se zeptat zda můžu něco udělat pro snížení krevního tlaku?

porodni_baba
autor
20. led 2010

dobry vecer vsem, a hura na dotazy 🙂

romana29 • 1d, 10tt • 17. leden 2010 v 07:54...spani na brise nevadi hodne dlouho 😉 Pozdeji vam da miminko vedet pokud mu to nebude vyhovovat 😅
Sama prilis pro snizeni tlaku udelat nemuzete (samozrejmosti je tedy malo solit, zdrava strava, primereny pohyb), ale je dobre merit v domacich podminkach a opakovane behem dne. Jedna hodnota u lekare kam pribehnete na posledni chvili a jeste jste ve stresu muze byt dost zavadejici.

porodni_baba
autor
20. led 2010

vlasta23 • 1d • 17. leden 2010 ve 22:48...kolem roku veku se vetsinou uvadi asi 11hod nocniho spanku a pak se ze dvou dennich spanku nekde mezi 10-18mesicem stava jeden, vetsinou odpoledni, spanek, ktery je ale ruzne dlouhy (obvykle nekde mezi 30min a 3 hod).

pajka888 • 1d • 18. leden 2010 v 15:42...homeopatika se muzou i dlouhodobe 😉

porodni_baba
autor
20. led 2010

vlasta23 • 1d • Dnes v 05:30...velmi velmi tezko. asi bych spise radila nejakou alternativu a napr. kysane mlecne vyrobky vetsinou bezne alergii nevyvolavaji. Nezda se mi moc rozumne najednou diteti, ktere bylo cca do roka na mlece uplne utnout prisun.

vlasta23
20. led 2010

babicko- maly na mlece bude porad, porad se koji, krome toho do roka zadne mlecne vyrobky ani sunar nemel. Ale kojeni stacit asi z vapniku nebude, ze? Co jsou kysane vyrobky...jogurt?, kefir?

porodni_baba
autor
20. led 2010

rain • Dnes v 09:44...a jaky je vas postoj ke spont. porodu KP? nevim tedy jake ma miminko vahovy odhad, pro spont. porod je pripustne jen rozmezi 2.5-3.5kg. ale k sekci...planuje se vetsinou mezi 38tt a terminem porodu (s tim ze si vetsinou u obvodniho lekare mezitim zajistite predoperacni vysetreni a s anesteziologem si predbezne dohodnete formu anestezie, pokud je mozna), dle zvyklosti porodnice, ve ktere jste se rozhodla porodit. Rizika jsou stejna jako u jine brisni operace a vychazeji jak z operacniho vykonu tak z druhu zvolene anestezie, vypisovat vsechna by bylo zbytecne, lze najit na internetu, ale neradim vam to, jen by vas to lekalo (je to na zpusob vedlejsich ucinku nekt. leku v jejich pribalovem letaku)..navic prehledne by mely byt popsany v informovanem souhlasu, ktery budete pred zakrokem spolecne s lekarem podepisovat 😉 Na co si dat pozor, nejak presne nevim co mate na mysli. Nejjednodussi asi bude najit nejakou maminku z okoli, ktera ma s CR v dane porodnici zkusenosti a zjistit info od ni, pripadne i v porodnici je mozne zadat informace. Pokud mi otazku zkonkretizujete, samozrejme rada znovu odpovim 🙂

porodni_baba
autor
20. led 2010

samsa • 1d, 37tt • Dnes v 11:01...s timto nalezem muzete klidne prenaset 😉
Vahovy odhad je jen odhad, a pokud se zda mimi mensi, bylo by vhodne ho opakovat, aby se zjistilo zda vubec roste a zda jeho dalsi setrvani v deloze neni spise na skodu veci...jinak vy sama pro jeho rust moc delat nemuzete, jiste jite vyvazenou stravu a miminko si i tak samo bere co potrebuje.
Mimochodem, kolik vazila vase prvorozena?
Klidovy rezim v 37tt je nesmysl. Ano samozrejme odpocinek je nutny, obcas nechat starsi ditko pohlidat a hodit nozky nahoru, ale lezet hlavou dolu tedy opravdu ne 🙂 Preji hezky porod a urcite se ozvete jak jste dopadli 😉

pajka888 • 1d • Dnes v 11:15...co se vam nezda na stolicce vasi holcicky, ze je tekuta, to u plne kojeneho ditete neni problem, ani to ze je 3x denne. Pokud ma tedy normalni barvu michanych vajicek. Samozrejme pokud mate jakoukoliv pochybnost je lepe vyhledat lekare. 😉

spetra • 1d, 16tt • Dnes ve 12:47...juknete na odpoved pro romana29 o nekolik radku vyse...ale hodnota kterou pisete nijak desiva neni, jen mirne vyssi. Pokud to bylo jednorazove problem nevidim. Spise by bylo fajn, mit moznost pravidelneho mereni tlaku v prubehu dne. Je dulezite sledovat a v pripade potreby nasadit leky. V prvnim tehotenstvi jste problemy nemela?

vlasta23 • 1d • Dnes ve 20:02...presne tak, jogurt, kefir...pokud bude dale kojen (kolikrat denne?) tak bych to jako velky problem nevidela. SPise pak u vas v dostatecnem prisunu vapniku. ano mela jsem na mysli napr. jogurt. A syr napr. to taky nechcete davat?

samsa
20. led 2010

Babičko, děkuju za odpověď. Dcerka byla narozená v 38+6 a měla 2,80 kg. Takže opět to nebude žádný obřík, ale přece jen se mi těch 1980 g v 34+5 zdá dost málo. Ale je mi jasné, že je to jen odhad. Na další kontrolu jdu v pondělí, snad budu chytřejší a dozvím se, zda miminko roste.

pajka888
20. led 2010

děkuji za odpovědi... 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru