Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
23. únor 2010

mahulena • 1d, 29tt • 20. únor 2010 v 08:08...tyden je opravdu velmi malo, rekla bych ze vam ho meli predepsat o hodne drive...vahovy prirustek je jiste s vyhodou pokud nebude zbytecne veliky, coz asi ale nebude vas problem...ono jde o to, ze mimco stejne tlaci samo o sobe...KP bych rekla ze to rozhodne nezhorsuje, resp. v tomto tt opravdu tlaci brisko samo o sobe bez ohledu na polohu...to KP muze byt spise vyhodou...Puncochy jsou bez diskuse na miste, mel vam je predepsat lekar 😔

lucinecka • 1d, 32tt • 20. únor 2010 ve 14:19...nebylo, ze zkolabovaneho pupecniku uz se toho prilis odebrat neda 😉

kakoska • 1d, 39tt • 20. únor 2010 v 16:39...moc bych vam to prala 😵

aninam
24. únor 2010

Babi, jsem tady za vami pro radu 😉
V tehu prukazce mam napsano PPH II, CTG fyziol. a PI 0,65. Zjistila jsem, ze poloha je hlavickou dolu, ale co znamena ta II? Monitor je fyziologicky a PI je index prutoku krvem a 0,65 znamena 65 %, je to dobre nebo neni??? Jinak odhadovana hmotnost maleho dnes, tj. 36+0, je 3459 g.
Dekuji za odpoved.

bbberusak
25. únor 2010

Dobrý den,porodní babčo 🙂
ráda bych se zeptala, jestli to, co se mi dnes v noci stalo mohlo být způsobeno např tím, že mimi mi nějak skříplo nějaký nerv...dost mě to totiž vyděsilo a já už jsem se viděla po mozkové příhodě někde na posteli nehybná...
šla jsem si lehnout, že si budu číst...asi po půl hodině čtení jsem nějednou přestávala vidět půlky slov..jakobych se dívala do sluníčka...tak jsem zhasla, že jsem asi přetažená. Na chviličku jsem zabarala..asi za hodku jsem se probudila na wecko...vstala jsem, že půjdu, najednou jsem začala padat k jedné straně...pořád mi nešlo to srovnat!!! a byla jsem jak v transu, jak když vše co dělám, dělám automat bezmyšlenkovitě...

takhle to šlo celou noc, po hodině na záchod, hlava mě třeštila, průjem...

hlavu cítím ještě teď..pořád uvažuju, jestli si mám vzít paralen...

břicho mě bolí, bodá v těch postranních vazech co držej dělohu...

mám strach, malá se hýbe pořád stejně, mám strach spíš o sebe, jestli mi malá na něco netlačí. Otoky mám na rukou, ty mě trápí dlouho, poslední dobou je to bolestivé, hlavně v noci a po ráu, neudržím ani hrníček..ale tlak pořád 100/60 max 120/70..hlava mě normálně nebolívá..moč v pořádku..

děkuji za jakoukoliv reakci

porodni_baba
autor
26. únor 2010

aninam • 1d, 37tt • 24. únor 2010 v 16:18...ta II znamena ze to je druhe postaveni...tzv. mene obycejne. Znamena pouze to ze zadicka ma mimco u Vasi prave ruky 🙂 Pi je v poradku 😉
Miry ma krasne, takze hladky porod preju.

porodni_baba
autor
26. únor 2010

bbberusak • 36tt • Včera ve 13:09...v takovemhle pripade nelze nez doporucit navstevu lekare...
z nezavaznych veci v uvahu prichazi jen syndrom dolni dute zily, ale to pouze pri lezeni na zadech, a pokud jste na zadech nelezela tak naprosto jiste navstivte lekare, bude nutne to dovysetrit...

aninam
26. únor 2010

babi, dekuji moc!!! A pokud je poloha mene obycejna, prihlizi se k tomu nejak pri porodu??? Nejak se zacinam obavat, jak vsechno bude, ale v me situaci je to logicke, ze? 🙂

romiss
26. únor 2010

dobrý den,psala jsem Vám 19.2....moc děkuji za odpověď...jsem posel dobré zprávy,sestra má už fotku a mimi je vidět...za 14 dní ji chce ale mudra znovu vidět,pač ten vejcovod měla prasklý a zachránily ju pět minut po dvanácté,ležela i dlouho v nemocnici.. ☹ ...tak uvidíme snad to bude dobrý a miminko i sestra budou vpořádku... 😉 .Přeji hezkej den

ria80
26. únor 2010

Dobrý den porodní babičko,nevím,jestli je to správný dotaz pro vás,ale zkusím to.Kojím už hodně dlouho,2,5 roku.Menstruaci jsem měla vždycky pravidelně po 25 dnech,ale ted naposled nepřišla,jen takové hodně slabé špinění?Mám docela strach,potřebuju trochu uklidnit.Nemůže to být třeba tím kojením nebo virozou,kterou jsem zrovna v té době měla?
Co mám dělat?
těhotná určitě nejsem.
děkuji.

sunysara
1. bře 2010

Dobrý den porodní babičko, mám prosbu. jsem zítra 40tt a od pátku jde ze mě dycky ráno a večer takovej čirej jakoby sopel a v tom hnědý hrudky může to být zátka??

a když mín ležím a víc chodím nebo tak tak mám hnědej výtok je to normální???? prosím poradte mi děkuji.

spravnamamca
2. bře 2010

Dobrý den porodní bábinko,mam takový dotaz.Jsem v 18 tt a doktor mi řekl že plod je umístěný nizko v děloze.já z toho byla tak vykulena a bala jsem se že jsem se vubec zapoměla optat co to znamena,jestli mi neco hrozí a co miminko zda bube v pořádku a co mohu dělat pro to aby bylo vše v pořádku ,a tak mam prosbu na vas jeslti by jste mi nemohla odpovědět na me otázky.děkuji vám moc

porodni_baba
autor
3. bře 2010

aninam • 1d, 38tt • 26. únor 2010 ve 12:47...je mi to jasne, ze jedine co si prejete je aby to bylo zdarne za vami. Tu postaveni, ale muze miminko jeste nekolikrat zmenit, to je podobne jako kdyz se otacite v posteli z boku na bok 😉 Ono je to jeste malicko slozitejsi, protoze ta postaveni jsou 4, ale to se pak urcuje az pri porodu...ja jsem to nejprve velmi zjednodusila, spravne je to tak, ze i pri pravem postaveni muzete mit obycejne (to je prave zadni - zadicka mimca jakoby doleva dozadu) nebo mene obycejne (to je prave predni - zadicka mimca doprava dopredu, ale to se rozhodne az pri vstupu do panve pri porodu, takze ted nema smysl si s tim lamat hlavu) 🙂
Nejlepe na vsechno co jsem ted napsala zapomente a snazte se nejak rozptylit myslenky. Tatinek se toho urcite rad ujme. Uz se moc tesim az nam prijdete rict, ze uz mate kulihraska v naruci a oba jste naprosto v poradku 😵

porodni_baba
autor
3. bře 2010

romiss • 3d • 26. únor 2010 ve 14:14...sestricce moc drzim pesticky pro stesti, a je naprosto na miste aby byla pod radnou kontrolou. Hodne stesti a za dalsi dobre zpravy budu moc rada 😵

porodni_baba
autor
3. bře 2010

ria80 • 1d • 26. únor 2010 v 16:18...muze to byt jak kojenim, tak i prodelanou nemoci. Z jedne nedokonale menstruace bych nic nedelala 😉 Pokud urcite nejste tehotna, pockala bych co pristi ms. Ale v pripade, ze z toho namate dobry pocit je na miste samozrejme navsteva lekare 🙂

porodni_baba
autor
3. bře 2010

sunysara • snž • 1. březen 2010 v 18:19...ano to bude zatka, i to spineni je pri vetsi fyzicke aktivite normalni. Hedne stesticka u porodu a treba uz ho mate zdarne za sebou a ja to vsechno pisu jiz zbytecne 😉

porodni_baba
autor
3. bře 2010

spravnamamca • 1d, 131tt • Včera v 19:10...to je tezke se k tomu vyjadrit..nevim o jak vaznou situaci jde, ale vzhledem k tomu, ze vas lekar nechal chodit po venku a nic zvlastniho vam k tomu neprozradil, bych se domnivala, ze to zase az tak velmi rizikovy stav nebude. Pri nize ulozenem plodu jiste hrozi vyssi riziko predcasneho porodu...miminku jen rizika, pokud by se opravdu predcasne narodilo...vy sama se muzete jen setrit, jinak nic...ale urcite doporucuji pro vas klid, to na dalsi poradne s lekarem, ktery vas vysetroval prodiskutovat, jen on presne vi, jaka je vasr situace 😉

spravnamamca
4. bře 2010

Dekuji Vam moc, taky jsem si myslela ze pokud by to bylo vazne urco by me nenechal doma.Tak snad bude vse ok.Dekuji moc za uklidneni a za radu.

flapi
5. bře 2010

porodni_baba: možná je to hlupý dotaz, ale snad to nevadí. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, že budu plně otevřená, ale nebudu mít kontrakce. Po poslední kontrole jsem volně na 2 prsty, ale kontrakce žádný nemám. Nevím jak vypadají poslíčci, na ozvech se taky žádné kontrakce neobjevují...

sunysara
5. bře 2010

Porodní babičko, děkuji za odpověd, pořád tu straším termín jsme měli včera a nic. prý jsem otevřená na špičku prstu, čípek spotřebovanej. dneska ráno ze mě šla krev s hlenem hrozný bolesti zad a stydké kosti ale kontrakce taky žádný něco jak u flapi. tak taky nevím co s tím. ale už bych to chtěla mít za sebou v noci nespím tak to doháním přes den a dneska jsem teda uplně ko.

bbberusak
5. bře 2010

Dobrý den, bábinko 🙂 tak ta moje noční potíž se stabilitou a špatným viděním se již neopakovala. Mudr se přiklonil, k tomu, že to bylo z toho, že jsem ležela a četla si na zádech.
dnes jsem byla v poradně, malá je stále KP, mudr mi již vypsal žádanku do porodnice se zvážením sc. Prý již není moc šancí na otočení miminka, mám málo plodové vody a místa málo. Já jsem smířená s sc, rodit klasicky KP opravdu jako prvorodička nechci. Mimi váží 2,6 kg a do poradny do porodnice jdu příští čt, což budu začínat 38tt. Jak se sc plánuje? myslím jak dlouho před řádným termínem? Ten mám 1.4.2010. Nerada bych, aby to na mě přišlo doma a musel se dělat akutní sc. Raději bych měla vše naplánované. I když vím, že to leckdy není možné 🙂
Děkuji

porodni_baba
autor
6. bře 2010

flapi • 42tt • Včera v 10:38...zadny dotaz neni hloupy 😉 Stastna to zena, ale verte ze pokud byste se otevrela az do uplneho otevreni bez jedine pocititelne kontrakce byla byste velika rarita mozna i prirodni ukaz. Neboli je to velmi nepravdepodobne. Ze nevite jak vypadaji poslicci budte velmi rada, dokazou trapit intenzivne a dlouho, podobu muzou mit ruznou, od tlaku v podbrisku, v zadech az po podobu silnych kontrakci 😉

porodni_baba
autor
6. bře 2010

sunysara • snž • Včera v 11:46...termin neznamena dogma...je to datum...kolem ktereho kdyz udelate rozptyl +-14 dni ziskate v podstate 1mesic behem ktereho se ma vase miminko narodit, takze zadny strach, hodne odpocinku, dlouhe prochazky, jestli mate chut zkuste sexik nebo vytreni podlahy a hura do rozeni 🙂

porodni_baba
autor
6. bře 2010

bbberusak • 37tt • Včera v 19:14...to je moc dobre...ano to lezeni na zadech je opravdu nejjednodussi vysvetleni, uz to v tomto tt moc neprovadejte 😉
Sc se planuje v kazde porodnici malicko jinak, ale nejdrive 37tt, vetsinou spise nekde mezi 38-39tt. Prijit doma to na vas bohuzel muze i dnes, kdybyste mela plan na zitra..to se proste lepe naplanovat neda. Pokud porodu nic nenasvedcuje, budte v klidu, s lekari vse nachystejte a vyckejte domluveneho terminu, stat se muze kdykoliv cokoliv, tak s tim pocitejte jako s alternativou. Hezky den 🙂

kaceenka81
7. bře 2010

dobrý den v pátek v poradně mi byl naměřen tlak 145/95.jsem v 17tt.strašně se bojím nemocnice protože manžel jezdí pracovně pryč a já mám ještě 2 letpou dcerku.naštěstí mě paní dr.uklidnila že by se to dalo léčit ambulantně.ale neřekla jak.myslela jako nějaké léky?a dá se pro to něco udělat?změnit jídelníček apod?ještě se vyjádřila že by to mohlo být i mou váhou ted vážím při výšce 173cm 86kg.

kaceenka81
9. bře 2010

ještě dodávám že mi jinak nic není jediné co mi dělá je že mě bolí chviolku hlava když vstanu-at už ráno nebo odpoledne když si na chvíli s malou zdřímnui.a za chvíli je mi skvěle i celý den.otoky nemám

porodni_baba
autor
10. bře 2010

kaceenka81 • 1d, snž • 7. březen 2010 ve 13:35...nevidim problem zatim, jednorazove namereni mirne nadhranicniho tlaku neni duvodem k nicemu jinemu nez k castejsi kontrole tlaku...pokud by byl vyssi stale je jiste na miste medikace...ano mela na mysli leky, je nutne je davkovat opatrne, aby se tlak zase nesrazil prilis rychle, ale na to vsechno je jeste cas, pokud mate doma, mate moznost si pujcit, nebo k nekomu zajit (napr. i praktickemu lekari si treba 2-3x v tydnu zmerit tlak, nekdy maji i v lekarnach tu moznost) urcite to udelejte a hodnoty si zapisujte...pred zmerenim tlaku byste mela byt vzdy chvili v klidu...
jeste se zeptam jakym tlakomerem vam tlak merili, pokud digitalnim je na miste premerit i klasickym rtutovym, ale to sestricka nebo PA u pani dr. jiste zna..
ke zmene jidelnicku...vynechat sul, hodne ovoce a zeleniny, ale to predpokladam se snazite stejne...
jinak se nic moc jineho delat neda...tedy jeste hodne odpocivat a moc se nenervovat, ale to s 2 letym ditkem asi moc nezvladnete. Vaha neni nijak drasticka, kolik jste pribrala od zacatku tehotenstvi, pokud prirustek nebyl nijak dramaticky asi bych to vaze za vinu nedavala 😉
Ta hlava vas boli spise z nahle zmeny tlaku pri zmene polohy, vstavejte pomaleji 🙂

suik
10. bře 2010

Dobrý den, můj dotaz asi není neobvyklý, ale trochu se bojím odpovědi.
Na začátku jsem měla problémy s krvácením, nejdřív špinění (hnědý výtok), pak i jasná krev, ale žádný krvetok. To bylo tak kolem 6. týdne. Doktorka mi napsala PN, utrogestan, příp. ascorutin. Bylo to asi týden, pak se to zlepšilo a bylo to Ok. I ultrazvuky i vyšetření bylo v pořádku.
V pondělí (12. týden), jsem začala opět trochu krvácet, mazala jsem k doktorce, ta mě poslala do nemocnice. Tam na UZ, zjistili mal hematom pod placentou 25x5 mm. Na vyšetření pak doktor nejdřív nic neviděl, pak ale píchnul do čípku a ten začal krvácet. Do zprávy pak napsal: kontkaktní krvácení z čípku, který je s rozsáhlou cirkul. lézí. ZB malá štěrbina. .... z hrdla prý nekrvácím.
Když jsem se ještě před vyšetřením ptala, jestli to krvácení může být z hematomu, tak prý je moc malý. Co se tče toho čípku, tak mi doktorka kdysi říkala, že tam mám vřídek (asi tu lézi). Může být krvácení tedy z toho? Souvisí to s hematomem?
Je šance, že mimi bude v pořádku, na ultrazvuku jsem ho opět viděla a mával na mě 😵 ......doktoři mi pořád říkaj ve smyslu, že to může být tak nebo tak. 😒 I když doktor se pak snažil být trochu optimistický, že to může být dobrý, ale stejně se trochu bojím.
Krvácení už přestalo, nejvíc to bylo v noci po vyšetření, mohlo to souviset s vyšetřením, hrabali se ve mě dva doktoři se železy a docela to bylo tentokrát nepříjemný.
Ještě mám jednu otázku. Samozřejmě, že máme zakázaný sex, ale platí to jen pro pohlavní styk, nebo je zakázáno cokoliv co může přivodit (mě), orgasmus?
Čeho bych se měla ještě vyvarovat. Doporučili mi klid na lůžku, ascorutin, žádné zvedání a ani teplou vodu (to jsem třeba doteď netušila, že by to mohlo vadit).

Děkuju moc za odpověď, je super, že tato diskuze tu je.

kaceenka81
10. bře 2010

babičko děkuju za odpověd mám starch že bude vysoký už stále.mám ted půjčený takže si to budu zapisovat?a nemusím ted\y do nemocnice? ☹ od začátku těhotenství jsem zhubla 4kg.

britney
10. bře 2010

Dobry vecer,
rada bych vedela, zda mohu cekat nejake problemy: v roce 2005 jsem mela CIN 3 a delali mi konizaci cipku- vyrizli asi 1.5-2cm. Cipek mi srostl az moc, je v nem udajne jen malicky otvor na milimetr a pry to muze zpusobovat problemy s otehotnenim????? ale menses mam ok, nijak bolestivou, proteka dobre-az moc...
Kdyz se mi podari otehotnet- jak rizikove bude moje tehotenstvi?? Myslim, z pohledu z moznych samovolnych potratu? kdyz ten cipek je mensi nez ma byt? Musim byt zasita?????
Ziji v zahranici a tady se nic takoveho neresi, nikdo mi nedokazal nic vysvetlit.....
Dekuji.

bbberusak
11. bře 2010

babičko, dnes jsem byla v porodnici u pana primáře domluvit sc pro KP. Chápu, že mě na možná rizika operace musí upozornit...ale pan primář mi řekl, že sc je nejhorší, nejrizikovější způsob ukončení těhotenství, že u 16 žen ročně dopadne sc tragicky, že budu mít následky po tomto způsobu porodu atd..už si ani nepamatuji, co všechno vyjmenoval...každopádně závěr byl, že vzhledem ke způsobu početí (IVF) a mojí výšce (158 cm) doporučuje sc. Samozřejmě jsem věděla, že sc je riziko, je to prostě operace..ale také vím, že porod klasicky KP je riziko..smířila jsem se a vybrala jsem si sc. Ale od pana primáře jsem odcházela v šoku a čím víc nad tím přemýšlím, tím víc jsem nerovzní a moc se bojím, aby můj porod nedopadl tragicky. Naplánovaný je na 25.3.2010, termín dle IVF mám 1.4.2010. Sc mi bude provádět zástupce primáře, o němž se pan primář vyjádřil, že je to dvakrát atestovaný velice schopný lékař, který sc provádí velmi dobře..ale že stát se může všechno...Malá váží dnes 2990 g, ale rodit KP normálně se bojím ještě víéc než sc.
Je sc opravdu tak hodně riskantní zákrok, mám se děsit, co všechno se může stát? Jsem na dně, nervy v kýblu, jak se říká a 14 dní do termínu sc bude pro mě velice krutých.

kristynaw
11. bře 2010

berusak,ja mela dva cisare a vsichni sjme v poradku, je to riziko jako kazde jine s kazdou jinou operaci a on ti to rict musi..aby kdyby se nahodou neco stalo jsi pak nerekla,ale ja na to upozornena nebyla. myslim si,ze je to daleko lepsi ,nez se snazit rodit KP,to je podle me daleko rizikovejsi...nejsme v 17 stoleti, cisar je ted klasicke reseni porodu,kdyz to jinak nejde nebo jinak je to nebezpecny....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru