Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

lilak5
25. kvě 2007

Moc děkuju za odpověď. Byla bych radši, kdybych už přes ty kloboučky kojit nemusela, byl to docela horor ☹ a taky nám to moc dlouho nevydrželo. Mějte se. 😵

elly
25. kvě 2007

Dobry vecer porodni babo,

mela bych s dovolenim jeden dotaz. Uz asi dva tydny mam obcas neco jako stahy ve vagine nebo jestli to jsou vaginalni kontrakce??? Obcas je to 10 minut a pak to zase zmizi.Nemam to kazdy den. Nejdrive jsem myslela, ze je to kopani maleho, protoze me obcas kope do mocoveho mechyre 😀 , ale tohle je jine. Je to take v trochu pravidelnych intervalech. Mela jsem jen starost, zda je to normalni a pokud ano, to tyto stahy zpusobuje, abych se mohla dalsich vyvarovat ci predchazet?
Predem dekuji za odpoved a preju pekny zbytek vecera. 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

elyy: z toho co popisujete nelze presne urcit o co jde...pokud je to jen obcas nevenovala bych tomu prehnanou pozornost...pokud by byly pravidelne nebo trvaly treba hodinu vyrazte na kontrolu ke svemu lekari nebo do porodnice...
muze to byt po namaze ci po styku...asi spise vite sama co tomu mohlo predchazet 😉

elly
25. kvě 2007

Dekuji za odpoved...jen to byva po ranu, takze zadna namaha a styk take zadny. Ale 7.6. jdu na kontrolu, tak se radeji o tom zminim. 🙂

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

rano je trosku namaha...po noci kdy lezite se najednou zvedate...to je jisty druh namahy. 😅 ale na kontrole se o tom urcite zminte 😉

mousa
25. kvě 2007

Dobrý večer - chtěla bych se zeptat za jak dlouho se vstřebají stehy - při porodu mě nastřihávali (i přes masáž hráze 🙂 ) a následně šili a šili mi i děložní čípek. Za jak dlouho se to vstřebá a hlavně přestane bolet? Děkuju moc.

nikeske
25. kvě 2007

to babca: sorry, ze zdrzujem...to uz je nejaku dobu, co ma uspavali "rajcakom", ze ? 😀 ja som myslela len tolko, ze aj cez malu skulinku na oku obschyna rohovka + ta klima k tomu nic moc 😀
ja len taku "blbost" som sa chcela opytat...preco sa nemeraju rozmery panvy pred porodom? je to v tehotenskej knizke a nepoznam nikoho, kto by to mal zmerane...

andira
25. kvě 2007

Dobry vecer, muzete mi prosim poradit, jaky je vahovy limit - rozpeti u plodu ve 28., 30., 32.tt???? Dekuji mockrat 🙂 🙂

alcatko.j
25. kvě 2007

Andi, nase Nelca mela ve 32. tydnu 1200g 🙂

andira
25. kvě 2007

Alcatko, diky moc 🙂 mne porad strasili, ze mam hypotrofni plod, a ze skoncim v nemocnici 😖 Ale nakonec mela mala 1033 g ve 28.tt, tak to pry dohnala 🙂 🙂 Ale stejne mne zajima, jak to pujde dal, ale asi dobre, protoze teda pribiram rychlosti svetla 😅 😅 Takze verim, ze neco z toho jde za malou 😅

mirka19
26. kvě 2007

Ahoj babčo. Chtěla jsem vědět jak je to, když jsem před 15 lety rodila císařským řezem. Bude nyní opět nutný císařský řez, nebo můžu rodit normálně?

porodni_baba
autor
26. kvě 2007

ad mousa: ty stehy na hrazi i na cipku jsou castecne vstrebatelne...tzn. ze vetsinou to co je jakoby vevnitr se rozlozi..nebo vstreba a to co jakoby kouka ven, vetsinou vypadne...mozna uz nekdy pozorujete na vlozce treba uzlik...nebo kousek vlakna...trva to tak tyden az 14dni zalezi na materialu, kterym se sije...takze stehy jsou vec jedna...ta uz bude brzy za vami...ale bolest ta je velmi individualni...melo by se to vyrazne zmensit do konce sestinedeli nez pujdete na prohlidku 😉 ..ale na sruhou stranu jsou mamky, ktere siti "citi" i treba po pul roce ☹ . Je to velmi individualni 😔

porodni_baba
autor
26. kvě 2007

ad nikeske: proc se nemeri panevni rozmery?...pouze neci lenost 😝 a nekdo proto, ze tvrdi ze je to zbytecne...ja rozmery panevni dost uznavam, takze me to velmi mrzi moc prace to neni...ale musi se to umet...nez merit spatne to tedy radsi vubec 🤐
A nejlepsi je kdyz tam ma druhorodicka misto rozmeru napsano: rodila 😅 ale ze to prvni mimco melo 2100g, protoze bylo nedonoseny, a ted pani prenasi...a vahovy odhad je 4000g, to uz je kazdemu srdecne jedno...nekdy kdyz se mi to nezda nebo u mensich rodicek si kdyz je cas premerim rozmery na prijmu na porodni sal 🤐 ale zalezi s kym se potkate, nekdo to opravdu v dnesni moderni dobe neuznava...takova zastarala metoda 😵

nikeske
26. kvě 2007

dik za odpoved, si zlata.

porodni_baba
autor
26. kvě 2007

ad andira:
orientacni vahove limity:
28.tt ....chlapec (1097-1551g)...devce (1003-1513)
30.tt ............(1331-1900)..........(1277-1842)
32.tt.............(1656-2367)..........(1559-2334)
zadny stres pokud vase miminko presne nezapada....tyhle miry jsou pro narozene deti...pro ty co jsou jeste v brisku se to uplne presne brat neda...
UZ ma preci jen jeste docela velke odchylky 😎

porodni_baba
autor
26. kvě 2007

ad mirka 19: zalezi na tom, jakou mate jizvu...ve vasem pripade asi od pupku dolu...tehdy se to myslim jinak nedelalo... 😉 ...je to trochu min vyhodne, ale i tak muzete rodit spontanne...taky zalezi z jakeho duvodu byl ten prvni cisar....nechaji vas rodit tzv. na zkousku...tzn. ze budete mit pripravena vsechna vysetreni jako pred cisarskym rezem planovanym, ale pocka se az se porod rozebehne a jak pobezi...pokud dobre...porodite vaginalne...pokud ne...udela se cisar 😉 . Tot muj nazor...treba lekari u vas budou mit jiny 😵 Aha ted koukam, ze minule jste rodila dvojcata...bylo to asi pro polohy deti...tim spis neni duvod nenechat vas porodit normalne...nebo to alespon nezkusit...
je skoda zacinat cisarskym rezem, kdyz je nadeje, ze si operaci muzete usetrit 😔

simus
26. kvě 2007

dobrý den,
chtěla bych se zeptak jaké by měli bát časté pohyby miminka v 31tt, jaké intenzitya jak často, mám pocit že pohyby jsou čím dál míň cítit, jen večer když si lehnu na záda a poštouchnu ho🙂 tak kopne a zese je klid🙂

porodni_baba
autor
26. kvě 2007

ad simus: rika se asi 4 epizody pohybu za hodinu je norma...jenze kazde dite je individualni....a zalezi na jeho nature...budte v klidu 😉 ...treba je to vase proste jen vetsi lenoch 😵
Ono jde hlavne o vykyvy....kdyz je tech pohybu najednou podezrele vice nebo mene nez jste zvykla...je dobre miminko zkontrolovat monitorem... 😉

porodni_baba
autor
26. kvě 2007

ono i ta intenzita se meni...chapejte....mimi roste...domecek taky, ale mista je jaksi porad mene 😉

simus
26. kvě 2007

no před týdem jsem měla střevní chřipku a to se hýbal pořád, ale jinak je to lenoch líny🙂 mám i celkem malé břicho a jako zdravotník, jsem trošku na nerv jestli je to vše ok. ale ráno a večer ho cítím přes den vůbec

porodni_baba
autor
26. kvě 2007

simus: budte v klidu...to je uplne normalni..hodne to taky ovlivnuje kdy mate cas venovat tomu pozornost... 😉

simus
26. kvě 2007

Díky moc🙂 je milé že jste to tady založila, takovou poradničku. já jsem sestra chirurgická, takže zase holkám radím se žlučníkama a podobně🙂 😀

altoja
26. kvě 2007

čau porodní babuš, prosím, chci se jen zeptat, zda bude nutné, aby mě můj doktor poslal na vyvolání porodu, pův.termín porodu mám podle PM až zítra, tj.27.5., podle UTZ na začátku těhotenství (v 9.týdnu) mi vyšel termín na 18.5. V pondělí jdu na kontrolu, tzn. že budu 40+2 (PM),41+4 (UTZ), jaký termín porodu bývá určující? (menstruační cyklus jsem měla před otěhotněním dost nepravidelný, tak jsem si spíš myslela, že bude přesnější ten UTZ termín, ale chtěla bych nechat porodu co nejpřirozenější postup a nenechat si ho vyvolat, na druhou stranu, pokud by mimču dlouhým "pobytem v bříšku" hrozily nějaké komplikace, určitě se bránit nebudu. Existují nějaké takové?

pipisek
27. kvě 2007

ahoj porodní babičko,jsem B RH-,krevní skupinu manžela neznám ani jeho RH. první těhu skončilo spont. potratem ve 12tt a´následnou revizí (před 12 lety).druhé těhu před 8 lety a je z něj dcera. po porodu jsem tenkrát žádnou injekci ohledně mého RH- nedostala s tím, že dcera RH faktor podědila po mě. nyní jsem ve 33tt a protilátky zatím v pohodě i dosavadní průběh těhu. mím se ještě do porodu obávat toho, že nějaký problém s protilátkami může být? může to nějak ovlivnit průběh porodu a může mít miminko po porodu v případě, že by bylo RH+ nějaký problém? bude mi podána tentokrát nějaká injekce? díky předem za tvůj čas!!!

raduska00
27. kvě 2007

Ahoj porodní babuško,
také mám jeden dotaz, při mém prvním těhu jsem prodělala preeklamsii(hodně silnou) a teď čekáme další miminko a má doktroka i primář, který nás tenkrát zachránil mě už informovali, že budeme muset mé těhotenství ukončit dříve. Prý to může být už v 36 tt, 37 tt i 38t. Podle čeho se to pak rozhodne?
Také budu mít na výběr v anestezii, to první jsem si moc neužila a nic si nepamatuji, dostala jsem hrozné křeče a pak už nic nevím, den po operaci mi ještě selhaly játra tak jsem ležela na jipce 😒 a bylo to v 37tt ale podle primáře byl malý 34 tt.
Děkuji za odpověď 😵 😵 😵

anney
27. kvě 2007

Chtěla bych se zeptat, již asi od třetího měsíce mě trápí natékání levého stydkého pysku.Dr.říkal, že to není nic hrozného , ale mě to po delším stání docela bolí.Mám ho nateklý stále , ale bolest pociťuji jen opravdu při stání a tak.Můžete mi poradit, čím to je způsobeno a jestli to opravdu po porodu zmizí?Díky za odpověď 😀 😀

radek
27. kvě 2007

porodní babičko, chtěla bych znát tvůj názor na tak diskutované pití maliníkového čaje, konzumování lněného semínka a podobné babské rady. Od jakého týdne těhotenství se má toto užívat? Díky moc !

porodni_baba
autor
27. kvě 2007

ad altoja:
vase odpoved ma 2 roviny:
k te prvni a to je uprava terminu porodu...v posledni dobe se priklanime k trendu, ze pokud se UZ lisi o tyden a mene je to norma a termin porodu se neupravuje... u vas je to 9 dni takze tesne u te hranice...je to otazka...ale vas lekar...zrejme jiz k vasemu tehotenstvi jako k datovanemu dle UZ tak uz asi bude nejlepsi to takto respektovat...
v nekterych porodnicich nechavaji prenaset do max 42.tt, ale na to se nazory ruzni...pro vas je dulezite, ze jste v kazdem pripade po terminu 😒
sama jste priznala, ze jste mela velmi nepravidelny cyklus...i to hovori pro datovani dle UZ
samozrejme je pro porod vzdy lepsi kdyz se rozbehne sam...ale kdyz se tak nedeje ani po terminu....musime tomu trochu pomoct...a tim se dostavam k druhe rovine vaseho dotazu...protoze totiz vime...ze organ ktery nejvice starne s delkou tehu je placenta...ktera by mohla stacit potrebam miminka...proto po terminu castejsi monitory...UZ..prutoky atd...´Mimiskovi by se u vas mohlo prestat dobre darit a proto se snazime premluvit ho ke spolupraci driv nez se to stane 😉

porodni_baba
autor
27. kvě 2007

ad pipisek:
mate Rh neg fa...nepisete jak po potratu...ale mela jste po nem dostat tu injekci o ktere se zminujete.(anti-D-globulin...neboli Partobulin)..i kdyz netusim jak se to tehdy moc sledovalo...
Po dceri jste injekci nedostala správne...pokud je dcera stejne negativni jako vy...vase telo nevytvarelo proti jeji krvi protilatky...
pokud jsou v tomto tehu protilatky v poradku niceho se neobavejte...
pri porodu se nabere pupecnikova krev a urci se krevni skupina mimca, ktere se narodi...pokud bude po vas Rh negat. nedostanete opet nic...
pokud by bylo Rh positivni...dostala byste injekci.-..tu staci podat do 72hodin po porodu...
Muze byt, ze vas partner je taky RH negativni a pak ani zadny problem vzniknout nemuze...protoze vase spolecne deti muzou byt jen Rh negativni 😉
Miminko by pouze pokud by bylo pozitivni a vy jste si vytvarela protilatky...coz se u vas nedeje...mohlo mit vyraznejsi poporodni zloutenku 🤐
ale u vas to zatim vypada zcela bez problemu....tuk tuk 😉

porodni_baba
autor
27. kvě 2007

ad raduska00:
vubec nechapu z ceho lekar usuzuje, ze bude vase tehotenstvi treba ukoncit drive??? ☹ Pro jejich klid v dusi, opravdu nechapu..
Dnes panuje mezi odbornou verejnosti presvedceni...ze preeklampsie je nejvice rozvinuta mezi prvorodickami (cimz jiste nechci rict, ze u druhorodicky byt nemuze...ale riziko je jiz nizsi)...a pravdepodobnost, ze by se u vas opakovala take neni prilis vysoka....
Muj nazor je ten, ze by bylo rozumnejsi pripravit vam vsechna predoperacni vysetreni,...sledovat vas peclive...pripadne vas i od nejakeho tydne preventivne hospitalizovat a pri sebemensim naznaku preeklampsie provest cisare, ...ale proc chteji vasi lekari zamerne vyrabet nedonosene miminko, tomu tedy nerozumim 😠 😉
Jeste ke zmince o jatrech...nyni jiz mate jaterni funkce zcela vporadku nebo se nejak dale lecite...pokud ano, mohl by byt duvod tady, pokud ne tak vam asi opravdu neporadim a bude nejlepsi zeptat se lekaru, proc chteji ukoncovat tehu predcasne? 🤐

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru