Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

curacao
31. kvě 2007

Tak by snad vsechno melo byt Ok. Preju ti jeste hezky proziti tehotenstvi. Je to ten nejhezci cas

kaceenka81
31. kvě 2007

takže myslíš že je to normální?ještě sem se stím nesetkala...

curacao
31. kvě 2007

No ja nevim. Rodila jsem doma, takze jsem si toho hodne nastudovala. A o necem takovem se psalo jako o zacinajicim porodu. Ale nechci strasit. to je to posledni co bych chtela.
Kazdopadne je to neco jako spunt ktery vypadne pred porodem. Ale neznamena to ze porod zacne hned.
Jestli by se ti to nezdalo nebo neduverovala by si tak bych si zasla k doktorovi.

lenycka
1. čer 2007

Kačenko, já mám bílý výtok taky, taky ze mě občas "vypadl" větší kousek a myslím, že je to normální. Je to takový ten sliz, co se shromažďuje v porodních cestách, aby se pak miminku šlo líp ven a někomu se ho vytvoří víc, někomu míň. Kdyby z Tebe vypadla hlenová zátka naráz, tak bys to určo poznala, je toho prý docela dost velké množství!

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad christine:
Migreny by vam zhorsovat nemely, ale je to vzdycky o vasi domluve s gynekologem...pokud vam HA nevyhovuje je potreba hledat jinou...
tyhle maji jenom jeden hormon...tak treba to pro vas bude reseni 😉
Pharmatex a spol. je jiste dobra volba pro zeny, ktere nechteji nebo z nejakeho duvodu nemohou brat HA....ale riziko nespolehlivosti (tedy otehotneni) je tu samozrejme vyssi 😨

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad zevina:
novorozenecka sepse vaseho syna me velmi mrzi...ale pravdepodobne se vic delat nedalo...
zalezi taky kolik davek atb vam pred porodem stihlo vykapat a jak dlouho treba byla odtekla voda plodova... 😖
vsechno co uvadite, vcetne poterminoveho tehu, zdlouhaveho porodu mohlo mit vliv....mimi je pri prenaseni uz o neco malo hure vyzivovano a dlouhym porodem byl vas syn vycerpany a proto se mohl hure branit... 😒
zda by pomohly kleste tezko soudit takhle s odstupem a kdyz jsem u toho porodu nebyla...ale spise bych rekla, ze kleste by tomu nepomohly...spise by uz tak zmozenemu mimi mohly vic ublizit nez pomoct (a ted samozrejme nechci aby to vypadalo, ze jsem proti klestim..naopak si myslim, ze maji sve jasne indikace a v porodnictvi nezastupitelne misto 😉 )
sama rikate ze plodovka byla cista, to znamena ze se synovy nejak zvlast spatne nedarilo, spise slo opravdu o vycerpani pro prilis dlouhem porodu... 🤐
nejdulezitejsi je to, ze ted je vas maly vporadku...
verte, ze chodit se divat na male mimi do inkubatoru by nechtel nikdo, a nechce to pro vas ani nikdo z nas porodniku a delame vsechno proto, aby tomu tak nebylo...ale nekdy to proste nevyjde...verte ze to byl vyjimecny stav a verte, ze se u pristiho mimca jiste opakovat nebude 😉
ano stava se to opravdu jen velmi vzacne...i kdyz verim, ze tuto vzanost byste si byla u vlastniho syna rada odpustila 😨
A bohuzel ovlivnit to jinak nez preventivne ATB bohuzel nelze... 😒
ale preji hodne stesti u pristiho porodu, aby uz se nic spatneho neopakovalo 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad adrianav a velikost mimca:
opravdu je dana vicemene geneticky...sem tam neco sladkeho to urcite nezapricini, ze byste mela obrika...
spis kdybyste mela tehu cukrovku a cpala se sladkym to uz by problem byl, ale pokud jste zdrava neni problem si obcas doprat neco sladkeho kdyz na to mate chut 😉
vyvarovat se asi opravdu jen tech vytaminu, ktere jste psala, ze uz nejite a jist jen vyvazenou stravu...mezi horou zeleniny a ovoce se sem tam neco sladkeho lehce ztrati 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad marguerite:
1/ setkavam se na sale se vsemi moznostmi..nekdo hemeroidy nema a objevi se az pri porodu...nekdo ma a porodem se zhorsi, ale nekdo i ma a porodem se na tom nic vyznamneho nezmeni 😔 Opravdu je dobre je potom zatlacovat dovnitr, ale to uz je na te mamince po porodu, protoze je nejlepsi to delat pod sprchou aby se trochu stahly a s alespon malym odstupem od porodu...
FAKTU mast a cipky se aplikuji i potom...samo i dubova kura je skvela ...nic prevratneho vam asi neporadim...hemeroidy umi hodne potrapit...
preju vam aby vas to nepotkalo a at je pro vas porod co nejhezcim zazitkem...a na konci krasne zdrave miminko 😉
2/ prujem muze byt priznakem bliziciho se porodu presne jak pisete... 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

alca.m: vy tedy resite veci opravdu s predstihem 🙂 8tt 😀
ale samozrejme odpovim...nastrih hraze s vyskou ani postavou nesouvisi...spise s pevnosti tkani a neda se rici dopredu, ale az pri vlastnim porodu, kdy hlavicka dosahne hraze 😉
Vetsi pravdepodobnost nastrizeni nemate 😉
Klystyr zalezi na vas...pokud jste se vyprazdnila poradne tesne predtim nez jste prijela do porodnice je to asi zbytecne, ale jinak klystyr spise podporuje cinnost strev a potazmo i delohy, ale v dnesni dobe vas nikdo nutit nemuze...pokud reknete ze nechcete...nic nedostanete...hotovo..tecka.
K poslednimu: opravdu porodni bolest si nokdo neumi predstavit...
prasky proti bolesti u porodu nelze...a injekce je az posledni moznost, protoze je velmi silna...spise se davaji jen injekce nebo cipky,´ale vse na povoleni porodnicke branky,...tedy aby se umoznil snadnejsi a rychlejsi postup porodnickeho nalezu...tomu bych se asi nebranila...dlouhe to bude napoprve pravdepodobne i tak dost...
ale opet meli by vam rict co vam kdy davaji a proc...pokud nesouhlasite...staci rict...prat se s vami nikdo nebude 😉
jedinou opravdu ucinnou veci proti bolesti je epidural....ale o tom uz jsme psaly nekde vyse 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad 4a:
maminka s briskem se samo opalovat muze...krome rizika rakoviny kuze, ale riskuje jeste to, ze ji zustanou nevzhledne fleky kvuli pigmentaci v tehu...proto se to nedoporucuje...a kdyz uz na slunce jdou tak co nejvice zahalena...a namazana vysokym faktorem a mimo poledne je asi dobra volba...
🙂

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad christine:
jestli se predcasnemu porodu dalo predchazet? s odstupem casu a neznam jéji anamnezu...tezko rict, ale vseobecne...peclive sledovani tlaku a vysetreni moci v tehu poradne...potom se daji podat leky na tlak a stav sledovat, ale u rozjete preeklampsie uz vetsinou nic nepomuze a stav se zhorsuje a je potreba jednat...jinak by se to zvrhlo do eklamptickeho zachvatu ...a ten je zivot ohrozujici (a v tomto pripade jde o 2 zivoty)...

Kamaradka pro to nemohla udelat nic, muze byt v tomto smeru naprosto klidna 😉

zevina
1. čer 2007

Porodní bábo, děkuju za uklidňující slova 🙂 beru to tak, že příroda je někdy nevyzpytatelná...
Ještě bych se vás chtěla zeptat, na váš názor o pupečníkové krvi, nedávno tu byla docela ostrá diskuse: komerční uchování versus dárcovství.
Porodní asistentka nás informovala o možnostech využití (či spíš nevyužití) při placeném uchování, podle mě je to slušný byznys, založený na důvěřivosti rodičů, tyhle společnosti v propagačních materiálech vykreslují všechno tak růžově 😠 ... takže jsme se rozhodli pro dárcovství (i když právě kvůli té sepsi zřejmě naše krev nemůže být využitá pro klinické účely)

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad bubu: ve chvili kdy je to pravidelne....po 20 minutach atakpod. je lepsi vyrazit
OI nevim...neni to spis OL...to by byl obvodni lekar
a SC je jasne...to je SECTIO CAESAREA = cisarsky rez po latinsky 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad kaceenka81:
to je zcela normalni tehotensky vytok...pokud nezapacha, nepali nesvedi ci jinak neobtezuje...nic se s nim nedela...chrani mimi...odplavuje prip necistoty z tela ven...dale od mimi 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad kath:
je mozne ze nedostanete menses a presto otehotnite...on ten cyklus byva po vysazeni velmi nepravidelny a trva treba az rok nez se to srovna, ale na to pri snazeni cekat nemusite 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad kaceenka81...je normalni, ze se hlen nebo vytok nekdy nahromadi...
pokud by to byl opravdu vazky hlen...neco jako kdyz mate silnou rymu.-..prominte, ale prijde mi to jako nejpresnejsi prirovnani 😎 popr s primesi krve...mohlo by se opravdu jednat o hlenovou zatku a bylo by na miste ukazat se v porodnici i pokud nemate jine obtize 🤐

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad lenycka a curacao: myslim, ze jste me ohledne odpovedi kaceence81 hezky zastoupily...dekuji damy 😉

ammalka
1. čer 2007

ahojky porodní babičko - jak už jsem psala, mívám bolesti v podbřišku a teď už i píchání, jsem asi v 6 týdnu a nějakém dnu, je to normální?

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad zevina:¨
k pupecnikove krvi...muj nazor:
myslim, ze je podobny jako nazor asistentky, ktera vas informovala...pokud nekdo nevi co s penezi, mozna je to dobra investice a treba jednou bude mit sirsi vyuziti...jde opravdu o jeden veliky byznys 😠
ale v dnesni dobe...kdy je vyuziti pouze do par let veku ditete mi to prijde jako vyhozene penize...a spise podporuji darce ...jako jste vy... 😉
a nebudte smutna z toho, ze se vase krev nemohla vyuzit pro nejake detatko, ktere ji potrebuje...ta krev se nevyhodi...pouziji ji na vyzkum, pokud jste k tomu dala souhlas...a mozna pomuze k vyvoji v tomto oboru 🙂 a to by bylo dobre ne!? 😉 🙂 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad ammalka: je to normalni...ale na dalku tezko hodnotit 😎

ammalka
1. čer 2007

v pondělí jdu na ultrazvuk vnitřní, tak uvidíme, už se těším, až uslyším ťukat mimíska srdíčko.

ammalka
1. čer 2007

Ještě se chci zeptat, jak se pozná příp. potrat, vždy se krvácí např. v 6 tt?

pavlinka3
1. čer 2007

ahoj babulenko, tak mám po laparoskopii - vše je OK - jen odsáli trochu volné tekutiny (ale snad to nic není) - břicho mám ještě nafouklé a na dotek citlivé, ale nikterak bolestivé - horší je to ovšem s plynem, kterej se do mě při té laparce dostal - jak měním polohu těla a on se ve mě "přelévá" tak to dost bolí (tlačí to na vnitřní orgány) - úplně ty bubliny cítím, kudy putujou - pak když jsem v klidu, tak je to v pohodě - moje otázka je: Jak dlouho to může trvat, než se ten plyn dostane ven (nebo vstřebá) a jestli je nějaká "babská" rada na urychlení tohoto procesu. Díky moc babulenko za radu.

andik
1. čer 2007

porodnibabo 🙂

mám 13 měsíců po porodu,stále nemám menses 😒 Čím si myslíš že to je?Všechny testy a hormony byli v pořádku.Injekce jsem měla už 3 a léky taky nespočetněkrát 😒 a stále se nic neděje.Jeden den jsem měla špinění.

eva265
1. čer 2007

Porodni babicko, chtela bych se zeptat, co muze znamenat vyskyt bilkovin v moci. Uz mi vysly opakovane i z laboratorniho vysetreni, ale podle moji doktorky to je OK, protoze zanet se neprokazal, tlak mam spis nizky a do 30tt jsem pribrala 6 kg. Doktorka mi jen doporucila hodne pit. A jeste uzivat Magnosolv, ale to spis kvuli tvrdnuti bricha a zkracujicimu cipku (ve 30 tt jsem mela CS 4). Myslis, ze doporuceni od doktorky staci nebo bych mela dodrzovat jeste neco jineho? Diky moc za rady.

kirax
1. čer 2007

dobrý den porodní babičko,jsem tady poprvé,tak doufám že odpovíte 🙂
chodím ke gynekologovi,který mě vždy jen prohlíží na "Koze"a vůbec mi uiž nedělá vnitřní UZ!ten mi dělal jen na začátku.ted jsem v 19tt.jak teda pozná třeba tvar nebo hodnoty čípku,vím že se na to tady děvčata ptají...nekontroluje se to právě tím vnitřním UZ?poznal by jen vyšetřením na "koze?ůděkuji

kaceenka81
1. čer 2007

porodní babo,tak jsem byla u dr.a prohlédl mě na křesle a vzal mi stěr.byl tam zástup,vůbec nemluvil,myslíš že by si všiml že to byl ten hlen z čípku?vnitřní UZ mi nedělal.ani nic neříkal,jsem z toho dost zklamaná,výsledky budou až za týden! ☹

terkaz
1. čer 2007

Porodni babi, chtela bych se zeptat co to muze znamenat,kdyz ma mimi "pisek"" ve stolici. neni to porad,ale obcas se to stane. je plne kojene. dekuji 😉

mejviz
1. čer 2007

Dobrý den, může bolest břicha při močení s tvrdým břichem být známkou přicházejícího porodu nebo je to známka nějaké infekce? ☹

kath
1. čer 2007

Ahoj porodní babičko, moc jsi mě potěšila svou odpovědí. Už jsem ztrácela naději. Vím, je brzy panikařit, ale člověku to nedá.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru