Porod koncem pánevním (KP). Přirozeně nebo císař?

barbora_rozek
2. srp 2019

Jsem v 36.tt a naše zaltíčko je hlavou nahoru. Má už přes 2,5kg a prý už se nejspíše neobrátí. Já jsem se dlouho nemohla smířit s myšlenkou, že bych rodila císařem, když mi řekli, že je obráceně a včera mi volala má doktorka, že vzhledem k tomu, že jsem zvládla dobře první porod (syn byl sice velký 3,8kg a já byla dorvaná, že mně museli šít 2 hodiny a na druhý den znovu a za měsíc opět) nevidí důvod proč nerodit přirozeně. Já se toho ale bojím jak čert kříže.
Vy, které jste měly děti také KP, napište prosím vaše zkušenosti a zážitky z porodu ať už přirozeného nebo císařským řezem.

zuzajulie
2. srp 2019

Taky mi to hrozi, pripojuji se. Mluvila jsem o tom take s psycholozkou a shodou okolnosti na to delala jakousi studii a pry by do toho nesla. Spousta poraneni rucicek, raminek, hlava jde naposled, museji se pacit, zenske potrhane... Jestli, tak jdu do cisare, i kdyz prvni byla prirozene. A taky pokud jde o kluka, doporucuje se cisar kvuli moznosti poraneni vnejsich pohlavnich organu.

barbora_rozek
autor
2. srp 2019

@zuzajulie my čekáme právě děvčátko a já mám strach, že tím jak budu mít strach, tak to nedám. Mám ale pocit, že indikaci k císaři musí určit lékař

zuzajulie
2. srp 2019

@barbora_rozek pokud je tam KP, muzes si zvolit sama, pokud reknes, ze chces cisare, musi ti vyhovet. To asi opravdu neni pro kazdeho... KP...

kspp1
2. srp 2019

Já jsem rodila první císařem. Malý je taky KP v 36. týdnu, takže zázrak taky nečekám, ale i tak se asi víc bojím přirozeného porodu, takže pokud mi nabídnou znovu císaře, rozhodně jsem pro. Sice ta bolest po operaci je šílená, ale za týden to už je snesitelné.

teckadvojtecka
2. srp 2019

Dřív se rodívalo normálně. To je jen teď jakýsi trend císařských řezů. Já jsem se žeprej narodila KP. Byla jsem první dítě a vše v pořádku.

Já rodila poprvní císařem, další dva porody normálně (ale ne KP). Osobně bych císařem dobrovolně nerodila. Člověk má co dělat se o sebe postrarat, zvládnout vylézt z postele... na to se má ještě starat o miminko. Znám paní, která rodila obě děti KP, obě v pořádku, porod v pořádku.

teckadvojtecka
2. srp 2019

@kspp1 Když se bojíte porodních bolestí, proč si nenecháte dát epidural a rodit normálně? Ty bolesti po císaři stojí za to?

vaaska
2. srp 2019

Od 20 týdne byla dcera KP, dali mi na výběr, sama jsem si vybrala císaře. Vše bylo ok, druhý den jsem v pohodě fungovala, jizva taky ok. Mlíko taky bylo, už třetí den jen měla dcera vážnou žloutenku takže byla slabá a spavá. Takže od 7 týdne umělé, ale císařem to nebylo. Bála jsem se těch rizik co mohou nastat, navíc měla skoro 4 kila a 51 cm. Rodila jsem ve spinální anestezii a když ji doktor vytahoval tak mi řekl že bych ji stejně sama neporodila že měla blbě natočený nohy. Moje sestra a kamarádky dcera byly porozené KP a je na nich vidět že vylezly "prdelí" napřed, jsou to obě veličenstva nasranosti 😁😁
Přeju ať si vybereš správně a ať máš hodné miminko!

pavca1982
2. srp 2019

@barbora_rozek Už jsem to tu psala. Rodila jsem syna (teď 8m.) taky v poloze KP navíc neúplné měl 4040g a 52cm. Porod byl plánovaně vyvolaný , protože už jsem byla 8 dní po termínu. Trval 1,5 hodiny od podání oxytocinu a byl bez nástřihu. Rodila jsem na všech čtyřech. Šla bych do toho být Tebou jen v případě, že si to v hlavě srovnáš a přestaneš se bát. Začneš si i miminku věřit. Další předpoklad pro zvládnutí takového porodu je spolupracující personál . Pokud máš nějaké dotazy klidně se ptej.

pavca1982
2. srp 2019

Jo a ještě jsem chtěla říct, že jsem rodila ambulantně a sekce pro mě byla noční můra.Udělala jsem pro to maximum abych se mu vyhnula. Porod KP byl ze všech čtyřech porodů ten nejhezčí.
@barbora_rozek

pavca1982
2. srp 2019

@zuzajulie Nesmysl

maggiele
2. srp 2019

Ahoj holky, ja rodila syna KP prirozene (1.dite, r.2017). Porodni vaha byla 3.390g. Vse probehlo v poradku, porod byl rychly. Pri prijmu mi dali na vyber zda chci cisare nebo prirozene. Zrovna slouzil primar, ten me prohledl a doporucil rodit prirozene. Dala jsem na nej a nelituju. Porod teda popohnali oxytocinem a rodil me sam primar, u porodu bylo dalsich X lekaru a hodne me hlidali. Maly byl po porodu v poradku, jedine co tak mel modrinu na zadecku a nesestouple varle. Podruhe bych do toho sla znovu, ale urco doporuciju rodit ve vetsi nemocnici (fakultce), kde je hodne odborniku na jednom miste, predevsim zkusenych s timto zpusobem porodu. Drzim palce🌸

blondynka400
2. srp 2019

@barbora_rozek já měla první porod KP, už to tedy nějaký rok je a od té doby konečně nastal trošku posun a neřeší se to hned CS... Každopádně, co je za mne hlavní jsou dvě věci, musíš si to srovnat v hlavě a chtít a pak mít doktora, co to skutečně umí (tedy odrodí nějaký počet KP za rok) + musíš splňovat pár předpokladů + není KP jako KP.
Co se týče porodu, byl vyvolávaný, takže za mne první doba porodní humus (ale pro mne díky křížovým bolestem, které jsem pak u spontáního porodu neměla), druhá doba porodní byla ale krásná. Jen jsem musela poslouchat, co doktor říká a ne si dělat co chci. Jediné poranění byl nástřih (předem domluvený, pro jistotu). Když to srovnám s druhým porodem, který byl hlavičkou, tak tam byla druhá doba porodní pro mne horší, nějak mne ta hlava mezi nohama štvala 😀
Za mne se není čeho bát, je to fyziologická poloha, ty řeči o zraněních a pod jsou za mne nesmyly, to se ti může stát i u porodu hlavičkou. Porod je vždy riziková věc a uměle se v ženách vytváří, že KP je něco rizikového. Jestli se ale na to necítíš, do přirozeného porodu tě nikdo nutit nemůže....

pavca1982
2. srp 2019

@barbora_rozek Nevím odkud jseš ale v Rakovníku bys to zvládla bez problémů. Umí to tam.

blondynka400
2. srp 2019

@maggiele modřinu na zadečku měla taky a jakou 😀 A ti doktoři to jsem měla stejně. Nebyly tedy přímo v porodním sále, ale vím, že jich vedle stála řada 😀

leymea
2. srp 2019

@barbora_rozek treba se jeste obrati 😊 mne se otocil az ve 35tt, ale jako prvorodicka bych sla na cisare. Ted doufam, ze se druhatko otoci vcas a nebudu muset polohu KP resit. Kazdopadne i tak jsem ted rozhodnuta, ze bych do prirozeneho porodu sla i v pripade, ze by byl KP, ale budu stastnejsi kdyz bude hlavickou dolu 😀 🙂 drzim palce a preji hodne stesti, aby se jeste otocil. Rozhodnuti je jen na Tobe 😊

petulejan
2. srp 2019

@teckadvojtecka první dva dny jsou nejhorší a to vám mimčo vozí jen na kojení,pak už se to v klidu dá. Každá to zvládne,když musí.

kspp1
2. srp 2019

@teckadvojtecka nebojím se bolesti, spíše cítím větší jistotu, že dítě bude v pořádku, bojím se komplikací při klasickém porodu

jitule_hrachule
2. srp 2019

A já měla ve 36tt maleho taky KP a protože jsem byla drohorodička, tak o císaři ani nikdo nemluvil, byla jsem s tím smířená a ejhle prcek se v 38tt otočil a byl to fofr porod, hlavně bez stresu, porodní váha 3500 g a 50 cm a narodil se 40+5

tynka9
2. srp 2019

3 měsíce zpátky jsem byla na sc pravě kvůli poloze KP. Dlouho mi to trvalo, než jsem se s sc smířila, ale byla to pro mě ta jistější, bezpečnější možnost. Když malou vytáhli, tak dr povídal, že měla pupečník kolem krku a kratší. Takže kdoví, jak by to přirozeně dopadlo. Navíc můj první porod skončil kleštěma (nedorotovaná hlavička a padající ozvy), takže mi ani dr přirozený porod nedoporučovali a i já bych se bála komplikací, a co si budeme povídat, strach u porodu není zrovna dobrý.

Rekonvalescence po sc byla pro mě horší než po prvním porodu (a to jsem byla hodně šitá, vnitřní poranění, nastrih). Měla jsem štěstí, že s námi mohl být manžel doma celý měsíc. V porodnici jsem si připadala dobře, doma jsem se snažila fungovat, ale první týden doma to moc nešlo (odrovnana jsem byla i po hodině vaření), ale cca po tom tydnu mi začlo být den ode dne lip a poslední týden, kdy byl s námi muž doma jsem už fungovala +/- normálně, jen s taháním staršího jsem se šetřila. Právě ta péče o staršího mi při představě sc dělala největší starost, protože představa, že mám co dělat sama se sebou a k tomu doma 17 měs, sotva chodící batole, které nesmím zvedat, mě dost děsila. Ale s manželovou pomoci to šlo dobře.

barbora_rozek
autor
2. srp 2019

@maggiele
@pavca1982 já jsem právě od Vsetína, tady jsou porodníci vyhlášení, ale fakultka to není no. Když se rodí přirozeně KP je to třeba asi nějak dříve domluvit v porodnici? A je to vždy otázka vyvolávání a oxytocinu? Chci se zeptat, jak byly vaše děti velké a jak jste velké vy. Já mám teda za "normálního" stavu necelých 50kg a 160cm. Ale prý jsem matka velkých dětí.

blondynka400
2. srp 2019

@barbora_rozek fakutlní nemocnice to být vůbec nemusí, to vůbec není podmínka. Spíš to chce doktora co to umí včetně takového hmatu, kterým se v případě potřeby dítě jakoby vykroutí.
Já oxytocin neměla, vyvolání ano v 39 tt, kvůli odhadu velikosti. Rodit dítě nad 3,5 kg už může být problém. Plus u mne byl důvod, že jsem chtěla toho jednoho doktora, vyšlo to, že měl 24 hodin službu, aby na to měl případně dost času.... Měla 52 cm a 3,1 kg nakonec, já mám 180 cm a za normálního stavu cca 62 kg. Těch 160 cm je docela málo :-/, taky hodně záleží jakou máš pánev. Ale to to musí zhodnotit lékař. Na mne hned kouknul a řekl, že jsem fortelná ženská a že to dám 😀

teckadvojtecka
2. srp 2019

@petulejan Porodní bolesti nejsou tak strašné, spíš až ke konci, ale to se dá vyřešit třeba tím epiduralem. Takže za mě dvě hodiny bolesti, než dva dny + být schopná se o miminko hned starat.

teckadvojtecka
2. srp 2019

@kspp1 Před normálním porodem po cs mi dali přečíst "informovaný souhlas s vedením vaginálního porodu po císařském řezu". Zajímavé čtení asi na 4 stránky. Byly tam rozepsány všeobecně rizika jak vaginálního porodu, tak i císařským řezem + %, pak i rizika při VBAC. No, mě ten porod CS vůbec bezpečný nepřipadal... Ale je to každého věc. Ať vám všechno dobře dopadne 🙂

oveckaluky
2. srp 2019

Pokud by až do konce byla KP, volila bych sekci. Ale nevzdávej to, nejstarší dcera se otočila až těsně před porodem, a to se narodila po termínu a měla 3800 g. 😉 I když teda ona se otočila přesně naopak, v pondělí na poslední kontrole u své doktorky byla krásně hlavičkou, ve středu v půl osmé večer příjem a poloha KP - a já ani při její váze to otočení fakt ani nepostřehla. Držím pěsti. 😘

charlottelotta
2. srp 2019

Také jsem měla dceru KP, mám za sebou snahu o vaginální porod, mám to popsané v článku, jestli chces, mrkni, je to úplně čerstvé, mala má 12 dnů dneska.
Já šla rodit s tím, ze to dam, cvičila s jsem s aniballem, malinik, lneny seminko. Bohužel nakonec jsme skončí stejne na císaři, mala byla zamotana v pupecniku. Já bych do toho šla, pokud si to v hlavě nastavis, ze to pujde. Mě is sms doktorka říkala, ze kdybych z toho měla mít nějaký spatny pocit nebo se bat, ze radši naplanujeme císaře. Pokud zkusis porod KP a nepujde to, mají tam dost casu toho císaře kdykoli udelat, protože se nestane, ze by mělo dítě už hlavu v porodnich cestách.

barbora_rozek
autor
2. srp 2019

@teckadvojtecka můžuse zeptat, co to je VBAC?

pavca1982
2. srp 2019

@barbora_rozek Tak já jsem věděla že je malej KP od 30tt. takže jsem to v porodnici měla domluvené dopředu. Porod KP nemusí být vždy nutně vyvolaný, ale většinou to tak je. Je to tím jak dole na porodní cesty netlačí hlavička a přirozeně se neotvírají. Nic se dole nechystá. Jak už jsem psala syn měl 4040g a 52cm já mám 170cm a 60kg.

janisek13
2. srp 2019

Syn byl KP, porodní váha 4,3kg, narozen císařským řezem. Normální porod mi ani nenabizeli, ale už je to 12let. Anestezii jsem si nechala dát jen od pasu dolů a vše proběhlo dobře. Opravdu si nemůžu stěžovat na nic, druhý den jsem chodila po chodbě a mléka měla tak moc, že jsem ještě odstrikavala a vozili to jiným dětem. Jizva se krásně hojila a teď není skoro vidět. A druhý porod už byl přirozený jen se hlídala jizva.

tynka9
2. srp 2019

@barbora_rozek vaginální porod po císaři, z anglictiny

elwe
2. srp 2019

@teckadvojtecka tak ono u kazdeho porodu jsou ty bolesti jiné a ne každému epidural pomůže

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru