Přirozený porod. Vaše zkušenosti a tipy?

terrestriss
10. zář 2008

Ráda bych znala Vaše zkušenosti a tipy na přirozené porody v porodnických zařízeních v ČR.

Já sama se chystám na porod prvního dítěte a porod vnímám jako zázrak zrození, přirozený akt, který zdravá žena ve většině případů je schopna zvládnout sama. Nicméně bych si první dítě zatím asi netroufla rodit doma a proto mi zatím vychází jako nejlepší metoda "přirozený porod v porodnici" předpokládající poučenou rodičku a porodní plán, případně dulu (já sama zatím s žádnou v kontaktu nejsem, mám nějak pocit, že to zvládnu sama 🙂

Za základy přirozeného porodu považuji:
- intimní prostředí
- neurychlování průběhu porodu, žádné invazivní zásahy lékařů
- volný pohyb matky
- jemné přivítání novorozence: přítmí, ticho, položení na břicho a ponechání alespoň 2 hodin v klidu s rodiči, dotepání pupečníku před přestřižením

Prosím tedy maminky, které již takový porod prožily nebo mají zajímavé tipy k tématu, aby se o ně se mnou podělili, případně svůj prožitek popsaly.

kajalka
7. srp 2016

@maya23 Plánů můžeš mít sebevíc, ale záleží, na koho narazíš. Za sebe ti můžu doporučit zaplatit si soukromou PA a s tou můžeš rodit kdekoliv, postará se o vše za tebe, bude znát tvá přání a bude dohlížet na to, aby byla v nejrozumnější míře splněná.

gafferinda
8. zář 2016

@terrestriss presne to hledam take jsem z liberce a vim ze do lib.nemocnice me nikdo nedostane.termin mam unor 2017 a zatim pekne pusou o jihlave ale to je daleko 😖

gafferinda
8. zář 2016

@kajalka a kolik asi stoji porodni asistenka?

rachelee
2. říj 2016

Pridavam sve zkusenosti s porody v nemocnici. Oba byly v Chrudimi a jsem za to opravdu rada, ac jsem to mela nejblize do HK. Prvni trval 8.5 hodiny. Kdyz jsme dorazili do porodnice, udelala mi PA monitor, zkontrolovala jak jsem otevrena a prosla papiry. Pote jsem sla s muzem na sal/pokoj. Celou dobu me mela na starosti PA a dr prisla na komtrolu jednou. Nemela jsem pocit, ze by me rusily kontroly. PA chodila tak akorat. Mohla jsem se pohybovat po pokoji a delat co jsem chtela. Samotny porod nechavala PA dlouho na me. Dr jen dohlizela, kdyby se vyskytl problem. Byla tam jeste na porod sestricka z detskeho a za dvermi cekala detska doktorka. Kdyz uz jsem tlaceni vzdavala a dceru bylo potreba uz vyndat, pak musely zakrocit a udelala dr nastrih. Mala byla pridusena, diky omotanemu pupecniku 2x kolem krku, takze ji tam otacely a masirovaly telicko. Kdyz se nadechla, rychle ji u me zkontrolovala sestra a dala na me. Nevim jak to bylo s dotepanim pupecniku. Zda ho ustrihla PA hned nebo az se mala nadechla, ale ja tohle stejne neresila. Po asi 20 minutach si musela sestricka dceru jeste vzit, aby ji jeste kvuli priduseni zkontrolovala doktorka, ale behem par minut uz mi ji zase dali na telo. Pak sla sestra vazit, merit a oblekat s muzem na sale a ja s PA do sprchy. Po osprchovani jsem byla s dcerou a muzem vic jak dve hodiny sama. Jen jednou prisla PA, zda mi je dobre a nekrvacim a jednou sestricka z detskeho, aby mi pomohla prilozit malou. Na sestinedeli ke me byli vsichni mily a starali se o nas, jak mohli. Rodila jsem v sobotu dopoledne a sla domu v utery dopoledne. Druhy porod byl rychly. Trval 3.5 hodiny a z toho 3 jsem nemela bolesti, ale protoze mi zacala odtykat voda, rychle jsem hned jeli do nemocnice. Prvni vysetreni probihalo stejne jako u dcery, jen mi jeste delal primar utz. Asi ze jsem rodila v 38 tt nebo nevim. Na sale mi nabidla PA aromaterapii. Samotny porod byl rychly, ale ani ted jsem se nevyhla nastrihu. Zacala jsem praskat a tak me radeji nastrihla PA. Ja prasknou nechtela. Takze pro me nastrih jedine dobre. Ale myslim, ze kdyby jina maminka nechtela, tak to neudelaji, pokud by to teda nemuseli udelat. Na sale u porodu byla PA, co rodila, dr co dohlizel a na posledni chvili dobehla i sestricka z novorozeneckeho. Tady vim, ze pupecnik nenechali dotepat. Ale ani to mi nevadi. Nechtela jsem to. Mam rh - a muz + a vedoma si rizik i pozitiv obou jsem o dotepani nestala. Syna mi hned dali na telo a nechali po celou dobu siti. Az kdyz jsem se sla koupat, tak si maleho sestricka vzala. S muzem na sala zvazili, zmerili a oblekli. Po vykoupani mi dala sestricka maleho do postele a zase nechali asi 3 hodiny v klidu jen ve 3. Opet jednou prisla PA, zda nekrvacim a zda mi je dobre a jednou sestricka z novorozeneckoho pomoci prilozit. Pote jsem jela s muzem a synem na pokoj. Bylo to v noci a tak u nas dal uz nezustaval. U dcery jeste byl na pokoji par hodin, ale to jsem rodila dopoledne a mela nadstandart. Obe deti mi nechaly sestricky na pokoji celou dobu i prez noc, i kdyz jsem mela moznost si po porodu odpocinout a ony by si je vzaly na noc k sobe. I letos byl personal jak pri porodu tak na sestinedeli opravdu uzasny. Nemeli problem mi pomoci s cimkoliv i v noci, aniz bych mela pocit , ze je otravuji. Syn se narodil v nedeli po 2 hodine rano, ale pousteli nas az ve ctvrtek odpoledne a musim rict, ze se snazili nas tam nenechavat zbytecne dlouho. Ale syn mel hodne silny pupecnik, tem se nechtel vysusit a tak nam ho rizli misto den pred odchodem rano az v noci, abychom mohli domu a nemuseli tam byt dele, kdyby nam ho rizli az drujy den rano . Za to jim dekuji, i kdyz ten jeden den navic bych v prijemnem prostredi klidne dala. Co vim, tak porodni plan si tam maminky berou a oni se ho snazi dodrzovat, pokud to neohrozuje dite ci matku.

hanoy
7. lis 2016

Ahoj, přidám taky svůj názor.
Já porodnici nehledala. Nečetla jsem žádné články o té které nemocnici, nehledala žádná procenta toho a onoho. Prostě jsem šla tam, kde jsem cítila, že to bude dobré.
Bydlím na půli cesty mezi Brnem a Vyškovem, a proto, že nemám ráda velké nemocnice (a ani města) přirozeně jsem se rozhodla pro Vyškov. Možná taky proto, že 5 měsíců před mým porodem, tam rodila sestra i kamarádka a obě měly naprosto odlišný přístup i porod. Jedna akutní CS, druhá rychlý přirozený porod. U jedné s přístupem spokojenost u druhé ne.
Jediné co, tak jsem se byla ve Vyškově podívat na den otevřených dveří.
Nejsem z těch maminek, které potřebují mít vše naplánované do nejposlednějších maličkostí. Nikomu samozřejmě nic neberu. Každý si jedná, jak cítí, že mu to ulehčí a když jim to pomůže po psychické stránce (když se třeba porodu bojí) proč ne.
Každopádně já jsem naivní člověk a doktorům věřím, takže věřím, že se o člověka postarají dobře všude. Nehledě na to, že v porodnici se o vás starají spíše sestřičky že 😉
Můj porodní plán obsahoval tři řádky a i to mi přišlo vtipné:D
Nechci nikoho urážet, když si myslím, že řeší blbiny, ale myslím, že všeho moc škodí.

madole
5. kvě 2017

@animatua Kapání do očí se odmítnout dá.

pavlarabalova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru