Přirozený porod. Vaše zkušenosti a tipy?

terrestriss
10. zář 2008

Ráda bych znala Vaše zkušenosti a tipy na přirozené porody v porodnických zařízeních v ČR.

Já sama se chystám na porod prvního dítěte a porod vnímám jako zázrak zrození, přirozený akt, který zdravá žena ve většině případů je schopna zvládnout sama. Nicméně bych si první dítě zatím asi netroufla rodit doma a proto mi zatím vychází jako nejlepší metoda "přirozený porod v porodnici" předpokládající poučenou rodičku a porodní plán, případně dulu (já sama zatím s žádnou v kontaktu nejsem, mám nějak pocit, že to zvládnu sama 🙂

Za základy přirozeného porodu považuji:
- intimní prostředí
- neurychlování průběhu porodu, žádné invazivní zásahy lékařů
- volný pohyb matky
- jemné přivítání novorozence: přítmí, ticho, položení na břicho a ponechání alespoň 2 hodin v klidu s rodiči, dotepání pupečníku před přestřižením

Prosím tedy maminky, které již takový porod prožily nebo mají zajímavé tipy k tématu, aby se o ně se mnou podělili, případně svůj prožitek popsaly.

petja
11. čer 2009

též jsem měla TP 17/11 😉 a porod byl 20/11

cirrusa
12. čer 2009

Tož já už s tím přenášením tak nějak asi počítám, když koukám, že jste rodily rok předemnou a obě jste přenášely 😀 A docela se mi to i hodí, na obou fakultách se koncem listopadu ještě učí 😝

Lenki, to neva, vždyť je času ještě dost, navíc já sama relativně nestíhám, tak v poho 🙂

pucina
13. čer 2009

Tak Krnov mě naprosto ale naprosto dostal,milá vrchni sestra prostředí prostě vše,nikde jinde už rodit nechci 🙂 máme to necelé dvě hodky od baraku,myslíte že se to dá zvládnout??kdy máme třeba vyjet,manžel má trochu obavy abychom to stihli,nemáte nějaké tipy??,Někdo říká že rodí docela dlouho ale zase mám pár znamých které porodili třeba do tří hodin,tak nevím,,,ale moc ráda bych tam na svět přivedla své dětátko 🙂

konja
13. čer 2009

pucina: já myslím, že to bude v poho. Dvě hodiny se dají zvládnotu 😉 Já bych to udělala asi takhle - jakmile začneš mít podezření, že se něco začíná dít tak zavolat do porodnice a říct, že radši přijedete, že se děje to a to a neotálet a vyrazit. Pokud praskné voda ihned mazat, pokud kontra tak doma zbytečně nečekat, ale vyrazit. Jsou to sice dvě hodiny cesty abenzín není zadarmo, ale radši vyjet dřív než později 😉 No a ještě bych si asi skusila zjistit, kde jsou po cestě další porodky. Kdyby se náhodou stalo, že začneš třeba hódně krvácet nebo budeš mít pocit, že už to bude a nestihnete to, tak aby mohl manža zatočit někam kde je to blíž 😉 Ale já myslím, že to bude pohodě, za prvním porodem jsem si taky jela dvě hodiny cesty 😉 Vyrazila jsem prostě hned co jsem měla podezření, že se něco začíná chystat 😉

lenkicka
13. čer 2009

pucino: už jsem myslela, žes tam zůstala... 😀 , žes nepsala, jak se Ti tam líbilo 😀 😀
jsem moc ráda, že se Ti to tam taky líbí...já bych určitě taky jinde rodit nechtěla 😎
jj, Konja má pravdu...buď v klidu, to stihneš...a kdy přece jen moc pospíchal....tak zahneš jinam 😀

cirrusa
14. čer 2009

No koukám, že jsme se tu všichni sešli co máme v úmyslu Krnov 🙂 Puci, pak dej vědět co a jak porod, taky se tam chystám, jinde rodit nechci 🙂

pucina
17. čer 2009

holky,ted akorát řeším dilema,jestli to vůbec budeme někomu říkat,že jedem rodit tak daleko,asi ne,.řeknem že jedem normálně do porodnice ve Zlíně a až bude malá na světě,tak jim řekneme pravdu,myslím že by nás zbytečně všichni odrazovali a v podstatě do toho nemají co mluvit,co myslíte??Já prostě nikde jinde než v krnově rodit nechci a nebudu!!! 😀
lenki ono je právě blbé že po cestě do krnova moc porodnic neni,max.v opavě a to už je od krnova kousek,anebo v Novém Jičíně ale tam je to uplná katastrofa že prý jako za totače,tak to radši porodit snad v autě 😀

lenkicka
17. čer 2009

buď v klidu...moje dula jezdí běžně rodit do Krnova a za celou dobu (asi 3 roky) se ji nestalo, že by to odrodila v autě 😀
A nikde to moc neříkej...a hlavně ne v rodině...tchýni, matce a podobně...to by sis ještě vyslechla hrůzostrašné historky, co se té a které stalo ☹ ...vím, o čem mluvím...a vzdálenost má i velkou výhodu...budeš mít malého, krásného prcka, kterého si můžeš plně užívat a nemusíš čelit blbým a dotěrným otázkám...ty přijdou, až se vrátíš domů 😀..a pak to bude ještě pokračovat, protože budeš "rarita"...a všechny klasicky rodící Ti budou tajně závidět 😀 😀 😀

Drž se...bude to tvůj velký a vyjímečně krásný den v životě...a kecat si do toho určitě nenechej...děláš to pro své dítě, sebe a manžela 😀

cirrusa
18. čer 2009

Puci, souhlas, kde rodíš neříkej. Já to udělala a teď toho lituji, když na to dojde řeč, tak jen slyším, že to je nesmysl, že stejně porodím někde jinde (myšleno blíže) atd. Přístě už to neříkám nikomu 😒

lenkicka
18. čer 2009

jj...to znám...a ještě pokud chceš rodit do vody....jsi úúúúúplně padlá na hlavu a uuurčitě to nestihneš, hlavně, že všechny rodily deset hodin a více... 😀 😀 😀

a určitě holky buďte v klidu...ten čas uteče hodně rychle...bere se to od první kontrakcí...a to jsem během nich ještě i háčkovala a v klidu jsem si je prodýchavala 😀 😀 😀

susik77
18. čer 2009

Ahoj, to vas docela obdivuji ze chcete beheme kontrakci cestovat nekam daleko do porodnice. My jsme jeli jen 15 min. autem tu V praze a mela jsem dost 😝 Byl to teda zazitek!Mela jsem kontrakce po 3 min. a byla jsem happy ze jsem mohla vystoupit z auta...

kaleilah
18. čer 2009

Holky taky jsem rodila v porodnici vzdálený skoro dvěhodiny cesty, každej kecy typu že to nestihnu a tak 😒 rodila jsem v Kadani na CAPu a perfektní!!!!!!!! kontra mi začali ve tři odpo,kolempátý jsem je mělapopěti minutách, šla jsem do vany, neustali tak jsem řekla že asi fakt rodíme, kolem šestý jsem se začala chystat, ale začalami Ulice 😀 😀 a tu jsem NUTNĚ musela dokoukat 😀 😀 o kolem čtvrt na osm-kontrakc podvou minutách- jsem se rozhodla že už fakt asi radši pojedeme, j¨v devět jsme byli před porodkou a ještě půl hodiny blbnuli na parkovišti na Elvise 😀 Daniel se narodil v 00:20, ale říká se že druhý porod bývý rchlejší tak doufám že mi nepoběží zrovna třeba ordinace v růžovce 😀 ale cestou jsou tři porodky, takjsem jištěná..a v autě to taky nebude tak zlý, ne? 😀

susik77
18. čer 2009

kaleilah: obdivuji! 🙂 Ja jsem cely porod nemohla skoro vubec sedet, silene ty kontrakce bolely, tak jsem asi 13 hodin chodila 😎

amelie001
18. čer 2009

Já si na přirozený porod stěžovat nemůžu.Byl skvělý,na porodním pokoji mi udělali intimčo,pěkně jsem si ležela zakrytá a v teple,kdykoliv jsem se mohla projít do sprchy,když přijel manžel,tak nás nikdo nerušil,jen chodili kontrolovat v pravidelných domluvených intervalech KTG a ozvy,zůstali tam až to opravdu bylo na porod.Takže jsme si s manželem prožívali porod v naprostém klidu a soukromí.Po porodu malého umyli,nechali manžela at si ho vyfotí,mimo to mě v tu dobu očistili a došili.Pak ho přinesli zpátky na přiložení,a nechali nás tři o samotě.Fakt výborné,nemám absolutně žádných námitek přirozenému porodu,jinak bych už rodit nechtěla.Teda až na tu koncovou bolest. 😀

lenkicka
18. čer 2009

amelie, gratuluji k miminku a krásnému porodu..jsem ráda, že jsi rozšířila naše řady "krásný zážitek porodu" 😀

konja
18. čer 2009

susik77: ono je to strašně individuální. Já mělataky při prvním porodu šílený bolesti a musela jsem pořád chodit, protože jak jsem si lehla, sedla nebo klekla tak to bylo něco šíleného. Takže jsem taky nachodila kilometry 😀 A u druhého porodu jsem zase pochodovat nemusela vůbec, klidně jsem si pohopsávala na míči (při prvním porodu míč absolutně něšel) a pohodička. Uvidíš, třeba ti ted taky přijde bezva úplně něco jiného než u prvního 😉

susik77
18. čer 2009

konja: presne-PA mi nabizela ze mam hopsat na mici ale vubec to neslo, to by jsem se tam asi polozila 😝
myslela jsem ze je to v poho...ze to tak ma byt...tak to je super, ze porod muze byt nekdy v pohode 🙂
tak snad napodruhe to bude lepsi 🙂 ale nemam spatny pocit z porodu, aj moje PA me pochvalila ze mi to slo super 🙂 ale doufam, ze jak je to uz vsechno pripr. po 1. porodu tak 2.bude rychlovka 😵

petja
19. čer 2009

Taky sem si malovala jak budu hopsat na gym ballu,ale nemohla sem se na něj ani podívat 😀 Sprcha bylo moje útočiště 😅

momin
20. čer 2009

Ahoj holky.. pro me byla zase sprcha to nejvetsi utrpeni.... Vlezla sem tam a bylo mi tak zle ze sem se malem pozvracela... Musela sem rychle ven. Chtela sem jenom lezet. Nebo se mi jeste dobre sedelo na zidli trosku v predklonu s roztazenyma nohama a drzela sem se madla co tam bylo na zdi.. A pri kazde kontrakci sem ho drtila.. taky si neumim predstavit hopsat na balonu.. to by me asi zabilo!! 😀

lenkicka
20. čer 2009

tak u mě to tím vyvoláváním probíhalo trošku rychleji...a hodně mi na začátku pomáhalo prodýchávat a mručet ve spodní poloze, jak nám radily v kurzu...pak ta poloha začala přecházet ve stále vyšší...a pak mě osvítilo a vlezla jsem do sprchy...a když jsem z ní vylezla zkusmo...tak hned zas zpátky.... 😀
pak mě odvezly na porodní sál, kde se už začala napouštět vana...a už přišlo tlačení na konečník...a to ještě vana pořád nebyla dost plná...a PA mi říká "ještě netlačte"...jj, to si jí řeklo...až bylo ve vaně 10 cm vody, tak šup do ní...a obrovská úleva a žádná bolest...a pak už jen vytlačit to velké "hovínko"...a za hodinu byl(o) na světě 😀 😀 😀

konja
20. čer 2009

ono to chce zkoušet a zkoušet. Mě teda u obou porodů dělala strašně dobře teplá sprcha,ale jak už jsem psala s míčem - u prvního porodu jsem ho nemohla ani vidět a u druhého jsem na něm byla i v té sprše.Jediné co jsem nemohla ani u jednoho porodu bylo ležet.Ať na zádech nebo na boku, byly to muka.Jen co jsem si sedla,stoupla tak byly bolesti o 100%snesitelnější.Takže jsem pořád jen chodila nebo stála ve sprše. Druhý porod byl celkově mnohem pohodovější, byla jsem klidnější,nějak vnitřně jsem počítala s tím, že druhý porod bude snazší a klaplo to. Já teda neměla příšerný ani první porod,jsou ženský který si vytrpěj šíleně,ale i tak jsem si užila skoro devět hodin bolestí, že jsem skučela na celé oddělení, z bolesti jsem se pozvracela,uvažovala o skoku z okna,nad vraždou PA,pokoušela je přesvědčit ať mě udělá CS klidně i bez narkózy atd. 😅 😀 😀 😀 No neměli to se mnou jednoduchý 😀 😀 😀Ale hrozně mě pomohli a jejich radama jsem se řídila i u toho druhého porodu, kdy jsem teda měla mnohem menší bolesti a tak mě bylo trochu víc hej, ale na tu zlatou PA jsem si vzpoměla hned. Tenkrát jsem ji nenáviděla,ale měla holka pravdu.Zdálo se ji, že je mimčo pořád dost vysoko a tak mě tenkrát nutila ať stojím opřená o vanu, nohy od sebe a kroutím bokama. Byla to hrůza, myslela jsem, že padnu,ale měla pravdu.Během půl hodinky jsem se plně otevřela a mimčo slezlo i dorotovalo tak, že jsem mohla rovnou tlačit. Tak jsem si na to u druhého porodu vzpoměla a hned co jsem přišla na sál, tak šup na balón a hopsat a kroužit bokama.No a malá byla na světe tři hodiny od první kontra, která ale byla taková, že jsem u ní normálně mluvila a smála se. Úsměv mě začal tuhnout až tak půl hodiny před finálem. Říkám si, že kdybych věděla, že takhle "bolavý" budu mít každý porod, tak budu rodit děti lidem na zakázku 😀 😀 😀

susik77
20. čer 2009

konja: tak to je super, ze za tri hodky, doufam, ze u mne to pujde taky tak rychle 🙂
prvni porod jsem mela asi stejny jak ty, mala byla vysoko, a dokonce jsem zvracela 2x 😖

petuli80
29. zář 2010

Ahoj! Obnovuji tohle téma, protože bych chtěla znát vaše pozitivní i negativní zážitky se snahou o přirozený porod v JM kraji.
Mám ideální představy a jsem samozřejmě připravená, že dojde-li k nečekaným komplikacím, budu z nich muset ustoupit. Ale rutinním zákrokům při lékařsky vedeném porodu se fakt chci vyhnout, a stejně důležitá je pro mě i péče na odd. šestinedělí - to je důvod, pro který zvažuji i ambuporod za předpokladu, že budeme já i miminko v pořádku (i za cenu přemlouvání apod.).
V brněnských porodnicích prý bývá vše dohromady problém, uvažujeme proto také o Ivančicích a dula mi doporučila Znojmo.
Uvítala bych konkrétní zkušenosti 🙂

petuli80
7. říj 2010

Určitě máte zkušenosti s přirozeným porodem na jihu Moravy, ne? 😉

Pro zajímavost:

Učebnice praktického porodnictví MUDr. Jiřího Trapla z roku 1949 uvádí:

Normálních porodů je velká většina, asi 93 %. Pro matku i dítě je nejvhodnější samovolný porod, ukončený přirozenými silami. Sledujeme-li mechanismus porodu ve vššech jeho detailech, musíme obdivovat zázračnou účelnost přírody. Umělý zásah do tohoto mechanismu můžže přivodit jeho těžkou poruchu a vážně ohrozit žženu i dítě. Lékař smí zasáhnout jen tehdy, je-li v normálním průběhu porodu nějaká překážka nebo porucha. A zasáhne jen
natolik, aby překážku odstranil, poruchu napravil a přitom pokud možno udržžel normální průběh porodu v jeho kolejích. Někdy může přílišš mnoho aktivity, zejména nevhodné a nesprávné, matku i plod t쾞ce ohrozit. Dobrý porodník se musí vyznačovat trpělivostí, prozíravostí a odpovědností. To jsou vlastnosti, které se nedají naučit z knih. Jejich základ je v mravní osobnosti lékařově.

sussanah
10. říj 2010

@petuli80 rodila jsem v Bohunicich a byla jsem vcelku spokojena. Sice nektere veci uz bych chtela jinak, ale vcelku byli ohleduplnni, snazili se mi vyjit vstric. Polohy jsem si menila, primo pri tlaceni uz ne, PA me pozadala, jestli by slo, abych si vybrala jednu a v te uz potom byla, ze nemaji dobre zkusenosti, kdyz se jim mamca s hlavickou ditete napul venku rozhodne lezt na postel apod. Coz jsem docela brala, takze nakonec to bylo v polosede s mm za zady. Jnak vodu mi pichli az tesne pred tlacenim, ptali se predem, ja souhlasila. Nastrih jsem nechtela, PA cekala dlouho, ale nakonec jsme museli udelat, taky ale oinformovala predem a resili jsme to mimo kontrakci 🙂 Monitor jsem mela jen nezbytne nutnou dobu (asi 5min max), mela jsme v leze hrozne bolesti a rekla jsem, ze ho proste nechci. Behem porodu mi teda dr tlacila na bricho, bylo to tak rychle, ze jsem ani nestihla zareagovat a maly byl venku. Celkove ale pristup rekla bych dobry. Co se sestinedeli tyce, to byl pro me osobne ocistec, takze za sebe ja priste (pokud bude vse naprosto ok) jedine ambulantni porod.
Nejake dotazy? 😉

petuli80
11. říj 2010

@sussanah Ahoj, moc díky za příspěvek 🙂 Můžu ještě vědět, proč muselo dojít k tomu nastřižení? Tlačila jsi tedy v leže a porodník ti tlačil na břicho, chápu to správně? Malého Ti odnesli, nebo prováděli vyšetření u Tebe?

Musím říct, že opakovaně zjišťuji, že to, co si já představuji jako přirozený porod, bohužel asi skutečně žádná porodnice nenabídne. Na začátku vše podle porodního plánu odsouhlasí, ale v průběhu je rodička ve chvílích, kdy má být zcela soustředěná a ponořená do porodního procesu, konfrontována s návrhy - "píchneme tohle, urychlíme, nastřihneme, zatlačíme, prostě uděláme něco!" 😝 Jistěže jsou ženy, kterým to vyhovuje a pomůže. Ale pro ty, které mají v úmyslu přivést na svět dítě skutečně pouze prostřednictvím svého těla a přírodních sil, protože znají vliv, který tento proces na ně i na rozené dítě má, a porodnici mít za sebou jako jistotu, je to velice nesnadné.

Proto se budu snažit o co nejpozdější příjezd do porodnice a co se týče ambulantního porodu, to ponechám zřejmě na situaci, vím ale, že nejlépe bychom se s miminkem cítili doma...

nevestinka2010
11. říj 2010

@petuli80 > nemas moznost sehnat si soukromou PA, ktera te doprovodi k porodu do porodnice, ve ktere to budou akceptovat a pokud bude vse ok (jako ze v 93% bude 😉 ) tak te proste ochrani pred zasahy zvenci? O jedne takove zkusenosti jsem slysela, ale bylo to se soukromou PA v porodnici v Pribrami...
Jinak preji hodne uspechu, resim v podstate to same ...
😉

petuli80
11. říj 2010

@nevestinka2010 Ahoj 🙂 Chci mít dulu u porodou, samozřejmě všechno do detailů probereme a budu věřit, že mi také její přítomnost pomůže si své postoje obhájit. Ale štve mě to z toho důvodu, že se ženám nutí vesměs s nějakými obměnami procesy, které nejsou přirozené. Jak jsem se nejdříve představy porodu doma lekala, teď ho plně chápu a představuji si sama sebe, o co by bylo jednodušší a krásnější moct to zažít. Je to ale moje první dítě a mám v sobě respekt k tomu, že prostě nevím, do čeho jdu. Pokud všechno proběhne, jak má, tak příští porod jako domácí rozhodně budu prosazovat 😉
Také Ti držím pěsti a budu ráda, když dáš vědět, jak to u Tebe probíhá a jaké máš zkušenosti 🙂

nevestinka2010
11. říj 2010

@petuli80 > je to asi o tom, ze proste prijdes do porodnice, nikdo te nezna, nevi, ze si fakt silna baba, ktera ma nacteno, natrenovano, v hlave srovnano a veri svemu telu a do porodnice proste prichazi jen aby byla co nejbliz, kdyby nahodou neco... ja mam pocit ze tak nejak obecne se to spis bere - porodnice - tam to umi, tam me odrodi, tam vi co se mnou udelat, abych porodila, tam mi i pomuzou od bolesti... rekla bych, ze vetsina rodicek ma spise takovy pristup (a v podstate za to muze cela spolecnost) , no to pak samozrejme vyzaduje aktivitu a zakroky personalu... a bohuzel u nas bude trvat jeste par let nez se zmeni vic... takze ten personal v porodnici proste jede standard a uplne prirozeny porod tam proste asi vetsinou nejde, bohuzel...
ja budu rodit v Irsku, domporod hodne zvazuji i jako prvorodicka, uvidime, jak se bude vyvijet situace... nastesti aspon ambu porod tady je celkem bezny a tolerovany, takze i to je reseni, no uvidime 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru